Czy piwo w puszkach jest bezpieczne dla zdrowia? [1 ze 100 pytań]

25
11147

Natknąłem się ostatnio na pewien artykuł z beeradvocate o tym, że lakier stosowany w puszkach do piwa zawiera bisfenol A (bisphenol A) zwany też BPA. Czy to bardzo źle? Czy piwo z puszki jest groźne dla zdrowia? Zrobiłem mały research i prezentuję Wam moje wnioski w kolejnym odcinku 1 ze 100 pytań.


25 KOMENTARZE

 1. Mi zawsze piwo z puszki mniej smakowało. Zwłaszcza w końcówce zbierał się jakiś nienaturalny smak, który mnie odrzucał.
  Fakt, piłem z gwinta i to jakieś warki czy tyskie, ale z butelki robiłem to samo i tego efektu nie było. Dlatego unikam puszek i nie mam zamiaru ich kupować.

  • prawdopodobnie odrzucający smak w „końcówce” piwa z puszki to smak ogrzanego sztosa koncernowego, jakim niewątpliwie jest tyskacz 🙂

 2. Tomku, ogladalem przed chwila Gwiazdy lombardu na Puls2, gosc przyniosl termometr browaru Dad’s root, podobno do wiekszosci piw w latach 50 dodawano sasafras. Wiesz cos na ten temat? Co daje/dawala ta roslina?

  • Tradycyjne piwo korzeniowe było robione z sasafras – nielegalne od 1960 w usa. extrakt (safrole) zaszkodził szczurom w badaniach (rakotwórcze właściwości). Nieoficjalnym powodem była produkcja MDMA(ecstasy) z tej rośliny – używanej przej wieki w leczeniu (translator 🙂 : „Szkorbut, rany skóry, problemy z nerkami, bóle zębów, reumatyzm, obrzęk, zaburzenia miesiączkowania i choroby przenoszone drogą płciową, zapalenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze i dyspergery. Jest także stosowany jako środek grzybobójczy, środek do zębów, środek do odświeżania, diaforyczny, perfumowany, karmowy i sudorowy.

 3. W moim wiejskim sklepiku pojawiła się ostatnio woda mineralna w dużych szklanych butelkach zwrotnych.
  Cieszy się dużym zainteresowaniem, więc ludzie chyba z różnych powodów za plastikiem nie przepadają.

 4. A co z puszkami stalowymi? Stal ma gorszą przewodność cieplną trudniej też ją zgnieść i przez to wydaje się lepsze niż aluminium. W Polsce są rzadkością ale są, np. Van Pur używa. Czeskie Staroprameny też są FE.

  • Puszki stalowe by nie rdzewiały pokrywa się substancją, która także reaguje z niektórymi potrawami i płynami wydzielając substancje rakotwórcze.

 5. Ja uważam, że jednak piwo rzemieślnicze w szklanej butelce wygląda lepiej. Nie kupiłbym RISa w puszce, ale jakieś AIPA do plecaka na wycieczkę być może tak ( z uwagi na niższą masę) 🙂

 6. Był też filmik od chłopaków z Jabeerwocky na temat puszek i piw puszkowanych. Luźna rozmowa i opinie prowadzących w temacie opakowania w formie aluminiowej puszki, ale też trochę danych na temat „szkodliwości” aluminium..etc.

 7. Tak się składa że migracja cząstek z opakowania była tematem mojej pracy inżynierskiej, więc mam pewne pojęcie. Jeżeli ktoś jest zainteresowany badaniami na temat ilości bisfenolu a polecam pracę Koni Grob’a. A dla reszty, alkohol jest dobrym rozpuszczalniem w związku z tym ilość cząstek które mogą migrować jest większa niż w przypadku innych produktów. Nawet przy relatywnie dobrym stanie powłoki. Drugim problemem jest ekspozycja na substancje, a nie jej średnią zawartość w jednej puszce. Długotrwały kontakt ze źródłem może być przyczyną chorób, można było to zaobserwować u osób sprzyjających duże ilości produktach w puszkach np pracowników platform wiertniczych. Wszystko jest więc kwestią skali i ilości spożycia a także rodzaju substancji, należy pamiętać że substancje zawierające alkohol i tłuszcz mają tendencję do zwiększenia intensywności migracji.
  Jako ciekawostkę dodam że szkło również nie jest neutralne. Barwę szkła uzyskuje się przez dodatki żelazo, chrom mangan itd. W Europie uznaje się że cząstki metali z dodatków do szkła nie przechodzą do żywności. Jednak badania prowadzone w Kalifornii udowodniły że jest inaczej. Stąd obowiązek drukowania ostrzeżenia na butelkach barwionych.
  Ciekawostka druga w poszukiwaniu materiałów polecam unikać badań prowadzonych w UE i korzystanie z opracowań szwajcarskich i amerykańskich

  • Rozwiń może temat. Czy u tych pracowników platform wystąpiły jakieś negatywne konsekwencje, czy tylko stwierdzono w badaniach wyższy poziom bisfenolu? No i co z tym szkłem?

   • W wypadku pracowników zaobserwowano zwiększoną częstotliwość nowotworów.
    Jeżeli chodzi o technologię żywności, pojęcie „rakotwórcze” jest dość płynne. I tak mamy substancje possibly i propably cancerogenic. Ciężko przetłumaczyć to na język polski i oddać sens, ale bisphenol a sklasyfikowany jako substancja 2b – possibly cancerogen. Znaczny tyle że zauważono wzrost zachorowań na nowotwory ale nie jest znany dokładny mechanizm. Z tego co pamiętam w czasie gdy pisałem pracę, produkty zawierające bisphenol A, miał ściśle określone limity migracji. W wypadku produktów dla dzieci był całkowity zakaz stosowania (dyrektywa 2011/8/EU).

    Jeżeli chodzi o szkło, w procesie technologicznym dodawane są tlenki metali, do uzyskiwania określonych właściwości (polecam wykład podstawy technologii produkcji szkła prof. Sabeli). Dotąd uważano że dodatki te są na tyle mocno osadzone w strukturze szkła ze nie mają możliwości przechodzenie. Jednak badania prowadzone w stanach zjednoczonych, pokazały że metale ciężkie ze szkła przechodzą do produktów żywnościowych, chodzi głównie o żelazo, ołów czy mangan

    • Nie rozumiem. To zbadano tych ludzi na zawartość bisfenolu czy nie? Bo jeśli nie zbadano albo nie stwierdzono wiekszej zawartości to dlaczego powiazano go z wiekszą zachorowalnością?

    • Zauważono większą częstotliwość zachorowań na określone nowotwory u osób spożywających produkty z bisphenolem A.
     Nie sprawdzono poziomu bisphenolu u osób ani dokładnych dawek spożycia. Nie jest znany mechanizm w jakim bisphenol rozwija nowotwor stąd klasyfikacja. Badania są dalej prowadzone, z tym że to długotrwały proces, więc na wyniki i zmianę statusu trzeba poczekać

    • Chryste Panie,a które produkty spożywcze zawierają bisphenol? Sorry, ale mam wrażenie że twoja praca inżynierska to czysta metafizyka. Podaj konkretne liczby i wyniki badań.
     „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki.” Immanuel Kant. Butelki szklane wynaleziono chyba w XVII wieku gdyby wydobywały się z butelek barwionych metale ciężkie to dziś mielibyśmy pandemie szalonych kapeluszników. Przecież to się wszystko przysłowiowej kupy nie trzyma.

 8. Jak wspomniałem wcześniej jeżeli chodzi o badanie zawartości bisphenolu polecam badania Koni Grob’a. Wybacz ale nie ma tu miejsca żeby opisać teorie doboru metodologii oznaczenia zawartości czy doboru próbek i wpływu na wyniki.
  Polecam lekturę dobrze opisana metodologia i wnioski w odniesieniu do norm. Niestety wszelkiego rodzaju badania nad kancerogenami w dużej mierze opierają się na statystyce i porównywaniu grup.
  Jeżeli chodzi o produkty spożywcze, na migracje cząstek z opakowania narażone są produkty zawierające tłuszcz np. konserwy mięsne, sery czy oleje. W wypadku niektórych substancji jak bisphenol sprzyja zawartości alkoholu.
  Wątek trzeci szkło, znów odsyłam do poszukania badań „element migration glass”’. To że ze szkła przechodzą substancje nie znaczy że musi mieć to negatywny wpływ na zdrowie, bo mówimy o mikrogramach. Ale konsument musi mieć świadomość tego co spożywa, może być kilka źródeł szkodliwych substancji i sumaryczna dawka będzie przekraczać bezpieczny limit raczej. Stąd konieczność ostrzeżenia i edukacja społeczeństwa.
  Jeżeli jesteś zainteresowany dokładnym opisem, metodologią, wynikami badań czy przepisami w Unii musiał bym całą inzynierke tu wkleić.

  • Wybacz ale jak najbardziej jest tu miejsce aby dać informację, że wg badań z półlitrowej puszki piwa o średniej zawartości 5% alkoholu przedostaje się tyle, a tyle bisfenolu do organizmu człowieka. Nie zamierzam szukać żadnych badań. Rzuciłeś temat to go rozwiń. Ale nie słowami może być może prawdopodobnie tylko liczbami. Ale jeśli twierdzisz że zauważono zwiększone ryzyko zachorowań na raka u pracowników platform wiertniczych to już tłumacze. Ropa naftowa- substancja rakotwórcza ( a przepraszam kancerogenna, jestem starej daty) kategoria 1B. Znajdziesz to po prostu w karcie charakterystyki. Przy okazji gdzie zalazłeś kategorię 2B bo szukam w necie i nic. Zresztą nie chce mi się już drążyć tematu. Zastanawiam się tylko co za uczelnie skończyłeś i co dostałeś za taka pracę. Ja jestem po zasadniczej 🙂

   • Wiem że w wywodzie jest dużo gdybania, ale wynika to z kilku czynników, przy których matematyka, chłopski rozum i twarde liczby są bez znaczenia.

    Zaspokajając twoją cierpliwość – Szkołą Główna Gospodarstwa Wiejskiego – Wydział Technologi Żywności
    Praca inżynierska dotyczyła ogólnej tematyki materiałów do kontaktu z żywnością w aspekcie technologicznym, a nie bisfenolu A czy migracji cząstek.
    Co do liczb jeżeli cę interesują, migracja eteru diglicedylowego bisfenolu A (BADGE) i jego pochodnych (Stosowanie określenia Bisfenol A jest pewnym skrótem myślowym) dla produktu tłuszczowego (np puszka sardynek)
    – maksymalny zaobserwowany poziom migracji – 12 mg/dm2 (dm2 pole powierzchni styku produkt- opakowanie)
    – średni poziom migracji 5 mg/dm2
    – minimalny zaobserwowany poziom migracji 2 mg/dm2
    Badania wskazują na zawartość od 80 do 600 mg Bisfenolu /kg produktu.

    Niestety żaden badanie nie powie „że wg badań z półlitrowej puszki piwa o średniej zawartości 5% alkoholu przedostaje się tyle, a tyle bisfenolu do organizmu człowieka” chyba że będzie jako materiał w tabloidzie.

    Trzeba spojrzeć szeroko na proces badawczy.
    Samo oznaczanie Bisfenolu w produkcie, jest dość problematyczne jest to związane z:
    1. Reakcjami Bisfenolu, najczęściej grupy epoksydowe są podstawiane przez HCL.
    2. Dodatkowo Bisfenol może występować w formie dimerów i trimerów
    3. Nawet 97% tego związku nie można zidentyfikować gdyż nie wiadomo z którym składnikiem żywności przereagował (Podobny problem pojawi się w badaniach na ludziach) .

    W chemii żywności jeżeli nie badamy określonego produktu, powszechne jest używanie substancji symulujących, dla BADGE stosowane był tłuszcze ze względu na jego właściwości.. Znaczy to że mało ważne czy to oliwa z oliwek, smalec, olej, sardynki, salami czy suszone pomidory w oleju – liczy się wspólny mianownik grupy produktów, duża zawartość tłuszczu.
    Dzięki temu podejściu ogranicza się reakcje substancji badanej i co za tym idzie zafałszowania. Wadą tego rozwiązania jest znaczne uproszczeniem warunków. Jasne jest że zupełnie inaczej zachowa się chemicznie czysty wodny roztwór alkoholu niż piwo. Niestety lepszych metod badawczych nikt nie wymyślił.

    Do tego pod uwagę trzeba wziąć że nie sposób przewidzieć jak zachowa się prawdziwy produkt pod wpływem:
    1. Warunków przechowywania/transportu
    2. Czas przechowywania
    3. Różnic w procesie produkcyjnym opakowania
    4. Różnic w składzie chemicznym produktu spożywczego
    5. Różnic w prędkości reakcji chemicznych itd.
    6. Sposobu pobieraniu próbki – całe objętość vs cześć mająca kontakt z opakowaniem

    Biorąc pod uwagę te czynniki ciężko ustalić co jest reprezentatywnym obiektem badań.

    Aspekt trzeci, ile z tego przechodzi do organizmu człowieka. Szacuje się że dla 30 gramowej puszki ok 10 mg BADGE jest wchłaniane. Wpływ na przyswajanie mają np: wiek, płeć, waga, warunki konsumpcji, stan zdrowia etc.

    Jeżeli ktoś wymyśli model matematyczny który będzie uwzględniał setkę zmiennych i kilka niewiadomych chętnie będę z niego korzystał ku chwale Kant’a. A na razie, obecny poziom wiedzy i możliwości badawcze sprawiają, że chemia żywności i lwia cześć toksykologi będą oparte na statystykę.

    Biorąc pod uwagę te argumenty chyba się zgodzisz że ta „metafizyka” jest oparta na naukowych podstawach nawet jeśli na pierwszy rzut oka matematyki w tym mało.

    Niestety mało jest literatury w języku polskim, ale dla zainteresowanych:

    The future of simulants in compliance testing regarding the migration from food contact materials into food, Koni Grob, Food Control 263-268s, 19/2008

    Comprehensive analysis of migrates from food-packing materials: a challenge, Grob, 2002, Food Additives and Contaminants 19 185-191

    Determination of Bisphenol A, Bisphenol F Bisphenol, A diglycidyl Ether and Bisphenol F diglycidyl Ether migrated from food cans using Gas Chromatography-Mass Spectrometry, Jordakova, Dobias, Voldrich, Poustka, 2003 Czech J. Food Sci. 21 85-90

    • prędzej ktoś mnie przekona do homeopatii. Ale dzięki wiem gdzie dzieci na studia nie posyłać. Inżynier który twierdzi że matematyka jest bez znaczenia????????Bzdur nie komentuje szkoda tylko mojego czasu. Koniec dyskusji.Żegnam

    • Fajny wpis. Dużo wniósł do tematu. Tym matematycznym onanistą ( drummond-em ) pod spodem się nie przejmuj. Nie wziął pigułek i dla tego te zgrzyty

 9. Drummond, jestes po prostu glupi, ale nie ze wzgledu na dociekliwosc w temacie (masz do tego prawo), ale ze wzgledu na zarzuty niekompetencji Ifrita i uczelni ktora skonczyl w sytuacji gdy sam jestes prymitywem intelektualnym i nie mozesz zrozumiec zlozonosci parametrow badawczych oraz ich obiektywnej niedookreslonosci.Dla wlasnego bezpieczenstwa nie pij piwa w ogole, zarowno z puszki, butelki czy czegokolwiek.Czesc.

Leave a Reply