Barwnik i puder, czyli Birbant na [BGM5]

12
2054

Barwnik, czyli koszenila oraz puder chmielowy, czyli Cryo™- zupełna nowość na rynku. Zachęcam do obejrzenia, bo wbrew temu, że mało widać, to można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy od piwowarów Birbanta.


12 KOMENTARZE

 1. Czyli co, ten puder ma sprawić że jest jakby lepsza ekstrakcja żywic do brzeczki i to działa tylko w przepływie. Muszę powiedzieć że piłem tego powder mana i jakoś tyłka mi nie urwało w porównaniu do vermont z pinty, ale sam styl coraz bardziej zaczyna mi się podobać.

 2. Dobra sprawa dla piwowarów domowych, mniej strat podczas rozlewu do butelek. Jeszcze tylko kwestia różnicy w cenie między pyłem a granulatem.

   • Ja zawsze robię tak, że jak przychodzi dzień rozlewu, to piwo z fermentora z cichej przelewam przez pończochę do kolejnego fermentora z rezerwą, aby oddzielić min. chmieliny i wtedy do butelek. Wiadomo, że granulat pęcznieje i część tego piwa wchłania. Pył nie wchłonie tego piwa tak jak granulat i według mnie wyjdzie o te 2-4 butelki więcej (tak szacuję). Taki jest mój tok myślenia, może się mylę. Cheers.

    • Ale Birbanci mówili właśnie, że do typowego chmielenia na zimno ten pył się nie nadaje bo unosi się na górze.

 3. A widzisz @gd tego z materiału video nie zapamiętałem. Tak, czy siak jak będzie okazja to trzeba będzie sprawdzić, nawet jak nie wyjdzie. Zawsze człowiek mądrzejszy będzie 🙂 Może inaczej jest w piwowarstwie komercyjnym a w domowym może ujdzie 🙂

  • Ale też tak sobie myślę? że nawet jak się unosi to co jakiś czas można fermentorem delikatnie zamerdać co jakiś czas, aby ten pyłek nasiąkł i oddał aromat. Dużo teoretyzowania, jak będzie dostępny to będzie wiadomo 🙂 Pozdrawiam

 4. Takie pieczenie osobiście uznaje za wadę piwa i niestety to częsty efekt chmielenia na zimno, wcale nie jest potrzebny żaden magiczny proszek.

Leave a Reply