W piątek zadebiutował nowy browar kontraktowy Browanza z dwoma piwami w dość oryginalnych stylach, a mianowicie Double American Wheat z zestem z limonki i Żytni FES. Czy to wystarczy, żeby zwrócić na siebie uwagę konsumentów?
Materiał powstał we współpracy z browarem Browanza.
Operetka… 😀
Brokreacja, Browars, Browanza, jeszcze tylko brakuje nazwy Browarex i będziemy mieli wyczerpany pomysł na nazwy w tym stylu 😉
Browarnica!
i Browapol
Brewpole to nazywała się jedna ze spółek, która rządziła kiedyś w polskiej branży piwowarskiej. Należało do niej EB, Heveliusz, Warka i Leżajsk.
Nawet takie starocia znalazłem http://archiwum.rp.pl/artykul/86550-Do-gry-o-browar-wlaczaja-sie-Carlsberg-i-Brewpole.html
0,33 l w godzinę? To ile normalnie Tobie zajmuje wypicie 0,5 litra.
Ja jak jestem w lokalu to 0,33 l standardowo w godzinę piję (no chyba, że to jakieś Barley Wine to dłużej) a 0,5 w mniej więcej 1,5 h. A w domu to nawet nie wiem – bo nie mam paragonów – ale raczej dłużej.
0,5l 45-60 minut. Choć zdarza się i w 15. ? Ale to raczej gdzieś w górach, na ognisku albo 1/100 – tego to piję w 10 minut.
https://www.youtube.com/watch?v=bYuV5ylG-N4
😛
Hmmm ten dodatek płatków żytnich nasunął mi jedno pytanie: da się zrobić słód owsiany?
Tak.
To dlaczego jest tak mało popularny? Nie kojarzę żadnego piwa uwarzonego z jego użyciem. nastręcza dużo problemów?
Chyba nic specjalnego nie wnosi.
ma małą siłę diastatyczną, wiec musi być dodatek słodu jęczmiennego/pszenicznego.
No i ze względu na małą popularność jest drogi, bo się go mało produkuje. A smaki nadaje dość ciekawe, aczkolwiek biorąc pod uwagę cenę i uwarunkowania techniczne to bardziej opłaca się używać płatków owsianych.
FES – mój ulubiony styl piwa 😛 Nie jest sikowaty jak dry stout, ani alkoholowy jak imperial. Konkretny, wyrazisty styl 🙂
Kopyr, co to za szło?