Saison [Piwne Style]

12
3249

Kolejny odcinek serii [Piwne Style], czyli saison, za Oceanem zwany Farmhouse Ale. Z czego się wywodzi, jak dziś jest interpretowany, w jakim kierunku zmierza. Saison to bardzo ciekawy przykład jak Piwna Rewolucja wraca do korzeni, choć modyfikuje je na własną modłę.A jeszcze dziś Saison z Kuźni Piwowarów z Olbrachta wg receptury Wiktora Staszewskiego.

12 KOMENTARZE

 1. Kopyr- mógl byś powiedzieć które saisony z Belgii są słodkie ?

  Ja ze swojej strony polecam Fantome- Pissenlit, nie jest tanio ale piwo górnolotne

 2. Witam forumowiczów. Aż dziwie się że piszę post. Jest to mój pierwszy w życiu. Zawsze siedzę biernie i obserwuję 🙂 postanowiłem tutaj dodać swoją cegiełkę ponieważ w tym miesiącu zacznę swoją przygodę z warzeniem domowym. Będzie to saison 14 stopni Blg z curacao. Zamówiłem zestaw do domu. Przeczytałem książkę o piwie i wciąż wszystko było nie jasne. Oglądałem YouTube jednak ciężko było oddzielić ziarno od plewu gdyż moje doświadczenie było zerowe. Porzuciłem temat jednak po miesiącu znalazłem film „Warzę z Kopyrem”. Po tym filmie odważę się uwarzyć moją pierwszą warkę. Gdyby nie pan Tomasz Kopyra to bym temat zamknął. Trzymajcie kciuki 🙂 w lutym dodam tutaj post jak mi poszło 🙂 tak poza tym dobra książka panie Tomaszu. Wczoraj skończyłem czytać. Może jestem zacofany ale nigdy nie czytałem książki interaktywnej. Naprawdę świetnie się czytało a zarazem oglądało.
  Tak przy okazji zadam pytanie odnośnie warzenia 🙂 widziałem pare sposobów chłodzenia piwa. Nie pamietam w której książce czytałem ale chyba było coś o wadzie piwa z powodu zbyt szybkiego chłodzenia. Zamierzam piwo chłodzić chłodnicą szklaną. Mam błogosławieństwo ? 🙂
  Pozdrawiam !!

  Adam Stefaniak ze Sztokholmu

  • Nie ma wady powodowanej przez zbyt szybkie schładzanie brzeczki. Są wady powodowane przez zbyt wolne chłodzenie. Możliwe, że chodziło o schładzanie fermentującego piwa, to wówczas tak, może się pojawić diacetyl.

  • Z własnego doświadczenia powiem Ci, że filmy „warzę z Kopyrem” są bardzo przydatne i warto sobie je ściągnąć na dysk i w krytycznym momencie przypomnieć co w danym momencie zrobić 🙂

   PS. Zestaw z ekstraktów czy od razu hardcorowo z zacieraniem?

Leave a Reply