Warzenie z brewkitów jest proste, ale ich ulepszanie czyli tuningowanie również. Jak można w prosty sposób ulepszyć piwo z brewkitu?
Pamiętajcie o promocji w Browamatorze – trwa do 31.08.2016 roku, czyli do końca wakacji. -20% na zestawy startowe z kodem rabatowym: superstart.
Materiał powstał w ramach współpracy z Browamatorem.
Tomek, sprawdź link do BA (ten pod „Zestawy startowe”)
Thx, poprawione.
Tomek,
oglądam Twoje filmy od paru miesięcy i całą seria o warzeniu jest bardzo inspirująca, żeby spróbować też to zrobić. Mam tylko dwie wątpliwości związane z tym, że moje warunki lokalowe są dosyć ograniczone. Wynajmuję studencki pokój w kamienicy i nie mam dostępu do żadnej piwnicy czy innego chłodniejszego miejsca – da się w takich warunkach zrobić sensowną fermentację w „temperaturze pokojowej” gdzieś w kącie pokoju po prostu?
I druga rzecz z tym związana – jak mówiłem o tym pomyśle kilku osobom, to wyrażały one obawę, że piwo podczas fermentacji może niespecjalnie przyjemnie pachnąć, co mogłoby być uciążliwe dla mnie i współlokatorów. Nie znalazłem wzmianek o tym w Twoich filmach i byłbym wdzięczny, gdybyś mógł się do tego odnieść. To by mi dużo rozjaśniło.
Pozdrawiam 🙂
Zbuduj sobie styropianową skrzynię fermentacyjną, którą będziesz chłodził zamrożonymi PETami, możesz też warzyć piwa belgijskie, farmhousy, dzikusy itp.
Piwa w większości wypadków nie dają zbyt mocnych aromatów z wiadra, poza kilkoma szczepami, które dają dużo nut siarkowych, ale to zazwyczaj trwa tylko przez kilka pierwszych dni fermentacji. Często piwa ładnie pachną podczas fermentacji – np. mocno chmielone,
Fermentacja w temperaturze pokojowej to przecież żaden problem. Podejrzewam że 95% piw domowych fermntuje w temperaturze pokojowej. Im wyższa temperatura tym bardziej estrowe (owocowe) będą aromaty w gotowym piwie. Wejdź sobie tutaj http://mangrovejacks.com/collections/craft-series-yeasts ściągnij katalog drożdży i wybierz te które Ci odpowiadają. W katalogu jest opis drożdży i optymalna temperatura fermentacji. Co do zapachu fermentacji to raczej nie nazwał bym go nieprzyjemnym. Mocno chmielone piwa zwłaszcza chmielami USA i NZ bardzo ładnie pachną chmielam podczas fermencji. Az szkoda ze ten zapach ulatuje :P. W pokoju z feremntujaca brzeczka nie spałem ale sądzę że dużo bardziej przeszkadzać będzie bulgotanie w rurce niż zapach. Jak juz się zdecydujesz pamiętaj o DOKŁADNEJ STERYLIZACJI zwłaszcza butelek zwrotnych jeśli takie kupisz w sklepie. Są one często bardzo zasyfione i mimo że szkło wygląda na czyste piwo w butelkach potrafi się psuć. Sterylizacja przy produkcji piwa jest naprawdę bardzo istotna. Powodzenia!
Aha i jeszcze jedna uwaga. Jak zdecydujesz się na brew kit to koniecznie kup do niego osobne drożdże np. Mangrove. Drożdże dodawane do brew kitów to na ogół shit… producenci mają na tyle poczucia humoru ze do brew gitów w stylu Lager dodają drożdże fermentujace w 18-22C czyli drożdże gornej feremncacji typu Ale. Dozdze Lagerowe czyli dolnej fermentacji pracują w temperaturze 8-12C.
Kordas, Robert – dzięki za wskazówki 🙂
Cześć Tomku
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zrobieniem własnego piwa z brewkitu i po którymś z twoich filmów dotyczących warzenia w domu zdecydowałem się na zakup w/w sklepie. Zestaw czeka na odpowiednią porę, bo obecnie jest za gorąco u mnie, a i muszek owocówek też jest sporo w domu … ;p
Chciałem się jednak czegoś dowiedzieć odnośnie tuningowania „piwa w proszku”, a naszło mnie na to po obejrzeniu niniejszego filmu i … „Piw których nie szanujesz”. 😉
Jako, że bardzo lubię masło orzechowe, zwłaszcza słone i z kawałkami orzechów, naszła mnie właśnie ochota by zrobić porter z orzechami.
Lub, jak kto woli, orzechowego portera. 😉
I teraz pytanie jest takie. W jakiej formie, lub też, jak je dodać. Chciałbym kupić nie solone, łuskane orzechy i wrzucić je do wody, PO dodaniu sypkich składników, a PRZED „puchą” … Prawdopodobnie je rozdrobnię, posiekam … Czy tak by było o.k.? Czy może, wzorem wspomnianych wiórków kokosowych, podsmażyć je na patelni … A może lepiej dodać je tuż przed zagotowaniem je brzeczki? Lub na zimno?
Jakieś pomysły? Rady?
Aha, dodam, że na razie nie zamierzam JESZCZE eksperymentować. „Teraz” zrobię tego bittera „z puchy” dodawanego do zestawu na browamatorze, a za X czasu zabiorę się za porter z orzechami …
Okej ale czy możemy wymoczyć słody specjalne w wodzie, odfiltrować i dodać ją do gotowego piwa na zimno? np. kiedy stout wyjdzie nam zbyt jasny?
Dodawałem ksylitol do piwa miodowego i do cydru i nigdy nie było z tego powodu problemów.
Cześć. Planuje dochmielić brewkit na zimno. Jaka jest najlepsza metoda odfiltrowania chmielu przy (przed) rozlewaniu? Internety różnie mówią – a to pończocha, a to jakieś zmywaki do garów. Jak to w końcu jest?
Kupuję w aptece gazę jałową, nakładam kilka warstw na koniec wężyka i przelewam. Chmiele i inne osady zostają w tak utworzonym woreczku z gazy.
Dzięki! 🙂
Jaka jest różnica w chmieleniu na aromat i na zimno?
Chmielenie na zimno daje właśnie aromat. Podobnie jak wrzucenie chmielu na 0-10minut przed końcem gotowania.
Tomku, mówisz o wrzucaniu dodatków podczas gotowania. Jak to wygląda w praktyce? Większość instrukcji do brewkitów (i wszystkie, których używałem do tej pory – 3 warki) mówi tylko o doprowadzeniu brzeczki do wrzenia, przelaniu do fermentora i dopełnieniu zimną wodą. Nic o jakimś dłuższym gotowaniu. W którym momencie dodać chmiel i/lub inne dodatki i czy trzeba w takim razie trzymać garnek dłużej na ogniu? Chmiel dodany na 0 minut naprawdę zrobi robotę i podbije aromat w tak krótkim czasie? Ile go dodać? Tzn. wiem, że to zależy od konkretnego chmielu i stylu piwa, które robimy, ale pewnie jakieś ogólne widełki są 🙂 no i rozumiem, że po dodaniu chmielu do gotowania oddzielamy go z powrotem od brzeczki, a nie lądują z całością w fermenotrze na burzliwą?
Oczywiście, chmiel oddzielamy. Tak samo jak w normalnym warzeniu. Im krótszy czas, tym mniej nam odparuje olejków, więc 5 minut, a nawet 0 minut daje efekt. Oczywiście chmiel wrzucony na 0 minut oddzielamy dopiero po schłodzeniu brzeczki. Jeśli schładzamy przez dolanie zimnej wody, daj mu parę minut.
Dzięki wielkie za odpowiedź. A jak z ilością? Standardowo brewkity dają 23 litry gotowego piwa. Ok. 50 g aromatycznego amerykańskiego chmielu na taką ilość to dużo czy mało?