83. odcinek [100 pytań do kopyra]

51
3295

83. odcinek 100 pytań do kopyra, a w nim odpowiadam na zaległe pytania i mamy czyste konto, a więc możecie zadawać nowe pytania.

Lista pytań:
01:24 Czy można zrobić pizzę na piwnych drożdżach?
02:26 Butelki 0,33l vs 0,5l
06:28 Ile lat się uczyłeś by zostać sędzią ?
06:58 Jakie formalności i opłaty musi wykonać piwowar domowy aby sprzedawać swoje piwo do lokalu?
08:30 Co się stanie gdy (z przyczyn technicznych) uzyskany filtrat poddam gotowaniu dopiero po 2h?
09:53 
Czy bardzo twarda woda wnosi jakieś posmaki do piwa?
10:30 Skąd takie różnice w odbiorze tego samego piwa?
18:53 Czy były prowadzone lub chociażby rozważane próby „dymienia” piwa poprzez barbotaż dymu przez brzeczkę?
19:33 Czy browaru koncernowe w Polsce produkują podobne jakościowe piwa jak ich odpowiedniki w innych krajach europejskich?
20:27 Przełom – co to jest i czy jest groźne?
23:23 Dlaczego multitapy i puby z kraftem podają zawsze tak zimne piwo?

51 KOMENTARZE

 1. Co do butelek o poj. 0,33 to jeszcze Browar Profesja też ma. Cenowo: 6,50 zł (Bimbrownik) i 7,50 zł (Dudziarz), czyli w przeliczeniu na 0,5 l to odpowiednio: 9,85 i 11,36. Browar Kopyra trochę bardziej się ceni 😉

 2. Zajmuję się chlodnictwem i nie widzę większego problemu z regulacją temperatury nalewanego piwa. To tylko kwestia prymitywnego podejścia producentów tych urządzeń i niewiedza tych co to kupują

 3. W odbiorze smaku piwa decyduje też to co się jadło wcześniej (nie dotyczy to pewnie oceniania piwa w konkursach bo tam pewnie chłopaki i dziewczyny piją wodę przed degustacją). Zauważyłem że np. cebula czy czosnek znacznie 'wykrzywia’ smak piwa. Inaczej też smakuje mi piwo w zależności od tego jaki styl piwa wypiłem wcześniej.

 4. jaka jest różnica pomiędzy witbiererm weizenem hefeweizenem a takim zwykłym dość popularnym niekraftowym pszeniczniakiem

 5. Czemu browary rzemieślnicze używają ciągle tych samych odmian chmielu tj. mosaic, citra, simcoe, centennial, chinook czy tam columbus. Czasem ktoś rzuci się na Galaxy czy coś, ale generalnie produkowane apa, ipa są bardzo podobne do siebie. Zdaję sobie sprawę pewnie że to są tzw „pewniaki” ale czy reszta chmieli jest faktycznie tak słaba że nikt ich nie używa? (No może poza łatwymi single hop z doctor brew)

 6. Tomku, będziesz coś warzył na wziji niedługo? Ostatni filmik ze speidlem już 1,5 roku ma 🙂
  Zegar tyka, a przeciez obiecywałeś to w związku z nowym studiem 🙂

 7. W ostatnim Piwowarze pojawił się artykuł dotyczący fermentacji. Autor stwierdza tam że lepiej fermentować 14 dni na burzliwej niż sławne 7+7, wiem że decydujący powinien być stopień BLG ale może mały komentarz na tern temat by się przydał

 8. Przy okazji degustacji Barley Wine Pinty powiedziałeś, że piwowarzy domowi nie kontrolują fermentacji tak jak robi się to w browarze. Czy mógłbyś rozwinąć myśl? Chodzi mi o to, jakie sposoby kontroli są w browarze, a jakie można wykorzystać w domu aby mieć kontrolę nad fermentacją i późniejszym nagazowaniem.

  • Temperatura. W browarze kontrolujesz ją co do 1 st. C. Możesz sobie lekko obniżyć, podwyższyć. W warunkach domowych jest to ciężkie do osiągnięcia.

 9. Mam pytanie. Nie raz przywoziłeś z USA piwa. Czy jest jakaś procedura specjalna z tym związana? Jakieś ograniczenia ilościowe? Płaci się jakąś akcyzę czy cło od tego? Czy tak jak w krajach UE, wsadzam sobie piwo do bagażu i nikt się o nic nie czepia na lotnisku. Mam kolegę w USA i będę chciał go poprosić o przywiezienie czegoś z kraftu do Polski, jednak chcę się pierw upewnić czy nie będzie miał on z tym problemów.

 10. Pytanie: W warzonych przeze mnie piwach zauważam słabszą pianę na ciemnych piwach, czy to RIS, FES, Dry Stout, Milk Stout. Czy to lekkie czy mocniejsze, ale każde czarne piwo ma zdecydowanie słabszą pianę niż jasne Ale, IPA, IIPA, APA, Pils mojego wykonania, mimo dodatku słodu pszenicznego, pszenicy, płatków owsianych by wzbogacić warkę w białka, to jednak piana jest nietrwała i znika szybko. Podpowiedz co jest tego powodem i jak zaradzić, aby przykryć Stout ładną czapą trwałej piany.
  Pozdrawiam serdecznie sensei

  • Podłączam się do tego pytania. U siebie zaobserwowalem tą samą przypadłość. Slaba i nietrwala piana na Stocie a całkiem fajna na Apa, Ipa, itd. A może trzeba zastosować przerwe maltozową i dekstrynową. Moze manipulować czasem zacierania na obu tych poziomach? Z góry dzięki za odpowiedź.

 11. Witam. Jaki wpływ na piwo(na jego odbiór przez konsumenta) ma etykieta. I czy zechciał byś nagrać kiedyś odcinek poświęcony etykietom piwnym?

 12. Tomku, fragment opisu Koelscha wg PSPD: „… jest jasnym, pełnym, wysoko odfermentowanym piwem…” Czy ja czegoś nie rozumiem? Czy wysoko odfermentowane nie zaprzecza w jakiś sposób „pełnemu”?

  • No chyba, że pełnym jest tu użyte w nomenklaturze – pełne, czyli 12-tka. Ale prawie nikt tak nie mówi w tym znaczeniu obecnie, więc rzeczywiście brzmi to niefortunnie.

 13. mam w piwnicy piwo Pinty Kwas Gamma które straciło ważność 29 stycznia 2016 roku.
  co może stać się z przeterminowanym piwem kwaśnym?
  można „konsumować bez obawień” ?

 14. Wczoraj w Tesco trafiłem na Salvador (Smoked Coffee Stout) z browaru Wąsosz. Od jakiegoś czasu miałem w planach spróbować to piwo, ale spojrzałem później na datę ważności. Okazało się, że był to ostatni dzień przydatności do spożycia. Ostatecznie nie kupiłem go. Czy postąpiłem słusznie? Piwo w tym stylu mogłoby już smakować gorzej niż młode?

 15. Cześć Tomku. Kilka pytań: zrobiłem RISa i Warley wine’a (RIS -30Blg), niestety na cichą dałem płatki dębowe i przetrzymałem je jakieś 20 dni. Testowałem oba piwa i mają bardzo mocny taniniczny, ściągający smak. Pytanie: czy jest szansa, że to ustąpi, czy raczej piwo z bólem serca w kibel? Pytanie drugie: Fotoliza- czy fotoliza powstaje pod wpływem UV czy też światło elektryczne może ją powodować? Pytanie 3: Kolejne o odbiór piwa. Testowaliśmy kilka piw, niestety u nas głównie w marketach można coś innego niż koncerniaki kupić, więc wybór jest średni. Porównywaliśmy nasze wrażenia z Twoimi i niestety były kompletnie inne. Wyczuliśmy wiele niepożądanych efektów. 3 piwa z Miłosławia – Fortuna czarne, Miłosław Witbier i Blonde Ale poszły do kibla po pierwszym łyku. Zapach odrzucał mokrą ścierą, a łyk tylko to potwierdzał. Sprawdziłem i na oceń piwo piwa te mialy całkiem pozytywne oceny. Czy to możliwe żeby warki tak kolosalnie się od siebie różniły? Inna rzecz, że teraz wyczuwam wiele wad, o których chyba nie wiedziałem wcześniej, lub po prostu mówiłem, że piwo jest syfiaste lub zepsute, zaś moi koledzy dopijali flaszki bez problemu. I Tyś jest temu winien 😉

   • Wiem, ale żeby aż takie wady wynikły ze złego przechowywania? Starą szmatą waliło po otwarciu nawet bez specjalnego wąchania. Poza tym DMS jest wynikiem złego warzenia, czyli coś nie teges z technologią. W każdym razie po 3 próbach odpuszczam sonie Fortunę i Miłosław jako marki na dłużej.

 16. Kiedy możemy spodziewać się degustacji Kwasu Dzeta Pinty? Podobno nie butelkowali go jeszcze, ale pewnie do degustacji prześlą. Interesujący smak i aromat, ciekawy jestem opinii innych, nie mogę znaleźć nigdzie żadnych komentarzy.

 17. Witam. Mógłby mnie ktos oświecić,jak to w końcu,jest z tym IBU. Oglądałem ffilmik Pana Tomka,w którym mówił,ze maksymalną wartością,jest 120 . Więcej alfakwasów,poprostu nieda się rozpuścić w piwie. Natomiast niejaki Dziełak,mówił o wartości 200 obu w swoim triplle ipa.

 18. Zamierzam w tym roku gdzieś w połowie września zakupić 50 kg słodu 2 lub 75 kg 3 worki.
  Mam na strychu w miarę porządne suche pomieszczenie temperatura jest zależna od pogody.
  W jaki sposób najlepiej te słody przechowywać czy wystarczy trzymać je w worku czy może zakupić wiaderka.

 19. Tomek jeśli możesz zrób filmik o gazowaniu piwa w kegu Cornelius jak to się robi jakie ciśnienia powinny być do danego stylu piwa i jakie ciśnienie powinny być przy wyszynku piwa itp

 20. Po jakim czasie,wymieniamy sprzęt. Nie bierzemy pod uwagę,infekcjii,ale normalne użytkowanie. Czy częsta wymiana fermentorow,pozwoli uniknąć zakażenia.

  Pytanie drugie. Czy z sucharów,można zrobić starter? Sam sens robienia starterów rozumiem. Wszyscy piszą o starterach,przy drożdżach płynnych,wiec dlaczego przy sucharach,ten proces jest pomijany.

  Pytanie trzecie. Czy mogę zostawić balingometr w fermentorze,żeby nie otwierac i narażać sie na infekcje,a jednocześnie miec wgląd do blg.

  Dzieki za odp?

Leave a Reply