Wywiad z ekipą Browaru Łańcut

12
2381

W drugim dniu Warszawskiego Festiwalu Piwa porozmawiałem z ekipą Browaru Łańcut, który lada dzień startuje. Co robi w nim Piotr Wypych z Artezana, kiedy spróbujemy pierwszych piw i jak duży to będzie browar dowiecie się z tego materiału.

12 KOMENTARZE

 1. Nie wiedziałem, że można płacić akcyzę od gorącej brzeczki. Na chłopski rozum wychodzi, że jest to stratne: taka brzeczka ma większą objętość i płacimy akcyzę od późniejszych osadów. Czy to się opłaca?

  • Opłaca. Państwu się opłaca, bo płacisz więcej podatku. Tobie się opłaca, bo obmierzasz jedno naczynie – warzelnię, zamiast każdego tanku. Masz też mniej papierologi. Na początku na pewno się opłaca. Im większy browar i więcej warzy, tym mniej się opłaca.

   • Zgodnie z art. 94 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów GOTOWEGO WYROBU na 1 stopień Plato. Liczenie podstawy opodatkowania na brzeczce gorącej jest niezgodne z z tym zapisem, gdyż jako gotowy wyrób należy rozumieć piwo po zakończonych wszystkich procesach produkcyjnych łącznie z rozlewem.
    Moim skromnym zdaniem nikomu się to nie opłaca. Ekipie browaru Łańcut radzę wystąpić o interpretację indywidualną i z takową zgłosić się do naczelnika UC, zamiast przepłacać na podatku akcyzowym.
    Pozdrawiam
    Kuba P

    • Nie bądź taki hop do przodu, bo jest legalne korzysta z tego kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt browarów kraftowych w Polsce. To jest pobór akcyzy w trybie przedpłaty i można.

   • 1. Nie stwierdziłem że jest to nielegalne.
    2. Nie staram się być „hop do przodu”, (słabe to)
    3. Prosiłbym o bycie precyzyjnym i nie mylenie rożnych kwestii. Tryb przedpłaty akcyzy czyli wg ustawy „produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym” określa tylko sposób opłacenia i rozliczenia podatku akcyzowego (przedpłata z miesięcznym wyprzedzeniem i rozliczenie przedpłaty po zakończeniu miesiąca).
    Z własnej praktyki wiem, że nie trzeba w tym trybie płacić podatku od brzeczki gorącej, posiadam na swoje potrzeby interpretację która mówi że produktem gotowym jest piwo nie podlegające dalszej obróbce. Legalizacji zbiorników to odrębna kwestia i wynika z konieczności umożliwienia organom służby celnej pomiarów w wypadku kontroli doraźnej. Czy ktoś legalizuje wszystkie zbiorniki, czy jeden wynika już z indywidualnych ustaleń z naczelnikiem UC.
    PS. Wiem że niektóre browary wciąż liczą podstawę opodatkowania od brzeczki gorącej, co nie znaczy że robią to dobrze. Jest to jednak często kwestia podejścia UC i ich interpretacji przepisów, dlatego też radzę powalczyć o interpretację indywidualną co nie jest znowu takie trudne.

    • Oczywiście, że nie trzeba. Chodzi mi o to, że płacenie akcyzy od gorącej brzeczki jest możliwe tylko w trybie przedpłaty. W trybie przedpłaty możesz mieć zwymiarowane i oplombowane wszystko. Tylko po co? Zatwierdzenie typu i legalizacja zbiornika to jest kilka tys. za sztukę. Po to właśnie robi się płacenie akcyzy od gorącej brzeczki. Policz sobie ile akcyzy zapłacisz rocznie, ile stracisz na płaceniu od gorącej brzeczki i kiedy Ci się zwróci wydatek na legalizację tanków.

 2. Proszę o kontakt do browaru chciałbym pomóc w rozlewaniu piwa. Całkowicie charytatywnie, z przyjemnością wesprę Browar Łańcut.

 3. No i narobili na lato mózgojebów, szkoda trochę, a piwo z Łańcuta było całkiem Ok,szczególnie 11-tka i 12-tka, czternastka to syf dla meneli był i wszyscy to pili :D.

Leave a Reply