[Piwne Newsy] 21.3.16

25
2316

Wiosenne Piwne Newsy, nagrywane jeszcze zimą. Jeśli ten format Wam się podoba, dajcie łapkę w górę. A w programie: co uwarzyła Pracownia z Podgórzem, jakie drewno tym razem użył Hopkins, co uwarzył Kingpin w Niemczech, jakie pierwsze piwo z amerykańskim chmielem zostało w Polsce zapuszkowane, kto uwarzył kolejne piwo bezglutenowe i oczywiście, co słychać u Hopium.
Wiem, wiem, pierwszy dzień wiosny był wczoraj. 😉


25 KOMENTARZE

  • A widzisz, on był na wyłączność, ale w czwartek. Od niedzieli, już jest wszędzie. Nie, news na wyłączność to po prostu coś o czym wiem jako pierwszy (powiedzmy) i moi widzowie dowiadują się jako pierwsi. Taka jest idea. Tym razem świadomie opóźniłem publikację piwnych newsów i się okazało, że już nie jest na wyłączność. Niestety są też minusy tej formy.

  • No tu jednak trzeba przyznać, że GŻ wyprzedza pod tym względem kraft (puszki 0,33), ale i tak będą musieli wozić piwo do Żywca, czyli efekt świeżości już nie ten, ale może zrobią linię w Cieszynie.

 1. Tomaszu czy te Double IPA z cieszyna to nie jest przypadkiem z receptury Imperialnej IPY od Czesława Dziełaka czy to zupełnie inne piwo?

 2. Dzieki Tomasz za odpowiedz. Kurcze szkoda ze to nie Doubel IPA Czesława bo smakowała mi niezmiernie tylko była bardz zdradliwie pijalna i można było sie zdziwić 🙂

  • Co racja to racja 🙂
   Ja po dwóch i pół ledwo do domu się dowlokłem 😛

   Może dlatego to piwo zrobili takie niepijalne jak twierdzi Piwowarski774 😉

 3. Spóźniłeś się z tym newsem na wyłączność, wczoraj profil festiwalu Birofilia mówił.
  Btw dlaczego IIPA z Cieszyna nie jest kraftem, gdzie leży granica?

  • Cieszyn należy do korporacji więc jest korporacyjny, produkcje ma średnią i długo chcieli być browarem regionalnym więc niby regionalny, ale aktualna oferta jest taka jak w browarach rzemieślniczych czyli mnogość stylii i smaków. Więc trudno powiedzieć co jest jak.

   Wszystkie granice są zwykle umowne i tu jest tak samo.
   Z filmów Tomka wnioskuję że z grubsza browary można podzielić wg wielkości produkcji na:
   – duże (koncernowe – produkujące ogromne ilości dostępne wszędzie i z racji ilości muszą smakować wszystkim Żywiec należący do Heinekena, Carlsberg, itd)
   – średnie (nazywane także regionalnymi – produkują takie ilości że już nie mogą sobie pozwolić na zbyt duże eksperymenty bo piwo musi się sprzedać żeby firma nie padła bo w grę wchodzą miliony zł. np Fortuna, Kormoran czy BRJakubiak)
   – małe (kraftowe czyli po polsku rzemieślnicze gdzie piwa są robione w małych ilościach przez pasjonatów np. Browar Podgórz, Pinta, Artezan. Z racji ilości i wypuszczania wielu stylów piwo i tak się sprzeda – nawet jeśli zamiast chmielu będzie tam wyciąg z konara i liścia leśnej pokrzywy ciętej srebrnym sierpem o rosie 3 dni po nowiu).

   No i tu jest trochę lipa bo:
   – Browar regionalny to powinien być browar sprzedający piwo w danym regionie a nie średnie ilości w całej kraju ale tak pozostało z czasów kiedy takie browary były nastawione na region i oszczędność w transporcie z tym związaną. I tak Perła czy Kormoran kiedyś były nie do dostania a teraz kupisz je w co 2 sklepie od Zakopca do Elbląga a nawet w Londynie (Perłę na pewno)
   – Browary koncernowe to takie które należą do dużego koncernu – tylko czy jak koncern kupił mały browar specjaliujący sie tylko w Lambikach albo tylko piwach leżakowanych w beczce to czy to rzadko spotykane piwo degustacyjne już można nazwać koncernowym?
   – Browary rzemieślnicze (kraftowe) czyli takie w których pierwsze miejsce gra rzemieślnik i piwo czyli owoc jego rzemiosła. Piwo ma być dobre/wyjątkowe/itd. a cena nie jest taka ważna bo jest popyt rynkowy na piwa o wysokiej jakości i odmiennych smakach. Tylko czy browar Bro-Dog produkujący setki tysięcy hektolitrów piwa to jeszcze rzemiosło czy już produkcja masowa?
   – Pozostają jeszcze browary restauracyjne które teoretycznie mają piwo dla klientów ale w wolnych chwilach potrafią robić prawdziwe piwa rzemieślnicze.

   Przydała by sie jakaś systemartzacjia.

 4. Tomku, może przegapiłem ale nic nie wspominałeś o ostatnich dwóch premierach browaru 100 mostów z Wrocławia. Może jakaś degustacja ? 🙂 jedno juz piłem i miłe mnie zaskoczyło 🙂 Marchewkowe zakupie przy najbliższej wizycie we Wroc. Pozdrawiam.

 5. Dzień dobry,
  Nie chcę mówić „a nie mówiłem” ale gdy ogłaszałeś zmianę formuły PN napisałem posta w którym przewidywałem że nie przetrwa to dwóch miesięcy. Przepraszam że to powiem ale to nie mogło się po prostu udać.
  Cieszę się że wróciłeś do starej formuły. Formuły która jest optymalna i która co tu dużo mówić sprawdza się lepiej niż newsy na żywo trzy razy w tygodniu. PN są fajnym cyklem, lubię słuchać co nowego na rynku ale nie muszę (i przypuszczam że większość ludzi ma tak samo) wszystkiego wiedzieć pierwszy i przed wszystkimi.
  Życzę ci odzyskania radości z tworzenia i więcej spontaniczności. Życzę ci także nowych pomysłów. Nie zamykaj się wyłącznie w starych zużytych formułach. Może jakiś nowy cykl?
  ps. Nie słuchaj pochlebców. Pochlebcy zawsze ci napiszą że „tak jest super! podoba mi się!”
  Pozdrawiam i trzymam kciuki

  • To i ja się wypowiem odnośnie nowej-starej formuły Piwnych Newsów. Mnie osobiście bardziej pasowała wersja częstsza i z większą ilością wiadomości mimo iż dużą część sam widziałem (wcześniej czy później) na kontach fb browarów. Jednak wygodniej było mi słuchać tego co Tomek mówi i w międzyczasie coś innego robić, niż czytać szczegóły na wallach. Niektóre browary zamieszczają b. skromne info a inne z kolei za bardzo rozbudowane z których ciężko wyłuskać clou, a tu zawsze było to co najważniejsze 🙂

   Ale rozumiem, że jest jak jest i większość odpowiada formuła Top News tak więc nie będę narzekać. 😛

 6. Polska nazwa Ginkgo Biloba to miłorząb japoński (informacja od żony, która akurat weszła do pokoju, kiedy była o tym mowa, więc przekazuję dalej 🙂

 7. Tomku planujesz sprawdzić czy ta puszeczka zrobi robotę? W sensie jak aromat, czy piwo nie obiecuje za wiele i odpuszczasz?

Leave a Reply