78. odcinek [100 pytań do kopyra NA ŻYWO]

20
1618

Wracamy na hangout, bo tu lepiej działa zadawanie pytań. Od 21:30 będę odpowiadał na pytania zadane pod odc. 74. i pewnie 75. oraz na pytania widzów zadawane przez zakładkę Q&A na hangoucie.


20 KOMENTARZE

 1. Tomek – pytanko o nagazowanie piwa. Czy do się to zrobić w fermentorze i takie nagazowane (oczywiście z pewna utratą CO2) nalać do butelek – w końcu tak się to przecież robi „przemysłowo”. Oczywiście nie mówię o normalnym kubełkowym fermentorze z zatrzaskowa pokrywą, ale np mam takie 12l „beczki” speidela – zakręcane, z uszczelką więc chyba bardziej wytrzyma ciśnienie? (chyba 🙂 Problem oczywiście może być przy nalewaniu do butelek (pienienie???) no ale jak wspomniałem przemysłowo to działa. Teoretycznie taka 12l beczkę przed samym rozlewem to i do lodówy można włożyć żeby mocno schłodzić.

  Jaki cel tego ćwiczenia? – nie mogę wstrzelić się idealnie z nagazowaniem piwa. Albo wychodzą mi nieodgazowane, albo w drugą stronę. W sumie najlepiej jest przy mocnych, ciężkich, o dużym BLG, ale przy lekkich mam z tym spory problem. Oczywiście może się czepiam i szukam świętego grala, ale po prostu chciałbym mieć nad tym większą kontrolę. Nagazowanie w fermentorze pozwoliło by na ewentualna regulacje/korektę przed rozlewem.

  Czy to ma sens czy jest to raczej proszenie się nie o granaty, a wręcz little boya w garażu 🙂

  • Pojadę Ci cytatem z punkowych czasów, ale on w 100% odpowiada prawdzie, oczywiście w moim mniemaniu: „hasła nacjonalistów są jawnie faszystowskie” i świadomie tu jest użyte określenie faszystowskie, a nie nazistowskie. Choć jak wiadomo od jednego do drugiego zaledwie jeden krok.

   • Czyli wg Ciebie wspominanie żołnierzy wyklętych to nacjonalizm, a więc faszyzm? To teraz usiądź jeśli stoisz bo możesz się przewrócić:
    Warto również przypomnieć o trudnym porozumieniu komunistów z Kościołem Katolickim z roku 1950, którego punkty 7 i 8 brzmiały następująco:
    7. Kościół – zgodnie ze swymi zasadami – potępiając wszelkie wystąpienia antypaństwowe, będzie przeciwstawiał się zwłaszcza nadużywaniu uczuć religijnych w celach antypaństwowych.
    8. Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.

    • Nic takiego nie powiedziałem. Powiedziałem, że temat żołnierzy wyklętych jest wykorzystywany przez nacjonalistów.

    • Ale odcinanie się od tematu „Żołnierzy Wyklętych” dlatego że nacjonaliści czy kibole posługują się nimi, to tak jak by powiedzieć, że mam ambiwalentne odczucia do Wagnera bo jego muzykę wykorzystywali (i – jak twierdzą niektórzy – inspirowali się) tzw. hitlerowcy.

    • Trudno, w każdym razie takie święto jest ustanowione i każdy kto chce bez „obawień” że zostanie posądzony o nacjonalizm może oddać tym ludziom cześć.

    • Tak, powiedziałeś że masz ambiwalentne odczucia na koniec, jednak przez większość wypowiedzi dawałaś znać, że bardziej jesteś przeciw niż za. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie.

    • Myślę, że nie trzeba popadać w skrajność z jednej strony postawa Tomka odcinająca się od wszelkich przejawów pamięci o tamtych czasach, a z drugiej strony kibolskie, agresywne manifestowanie i wykorzystywanie takich świąt do własnych celów. Myślę, że bardzo mądrze przedstawił to Człowiek Warga w opisie pod filmem, który jest jednym z mądrzejszych sposobów na pokazanie jak można uczcić tych bohaterów.
     https://youtu.be/33_VwCTY3rI

 2. Hangout znowu śmiga. Jest ok. A co do narzekań to powiem tak. Byłem jak większość mocno sceptyczny co do nowego studia ale jest fajnie. Może klimat nie ten ale zmiana na plus i będzie coraz lepiej. Tu szafeczka tam szafeczka tu kapsel tu coś jeszcze wykombinujesz i będzie nowy klimat. Nalewanie slow motion też fajny akcent na zakończenie każdej degustacji. Tak trzymaj. A i pomysł z parapetówką live z polskim kraftem też jest ciekawy. Przemyśl Pan 😉

 3. Pytanie. Uwarzyłem RIS-a. Wszystko ładnie, pięknie, dopóki nie postanowiłem dodać na końcówkę gotowania wędzonej papryki. Przesadziłem, pić się nie da póki co. Czy z czasem, w butelkach, wędzoność może się zredukować?

 4. Niedługo zamierzam ze znajomym uwarzyć porter warmiński ok 22-25 Plato. Znalazłem stary balon winiarski. Warto przelać to piwo po burzliwej lub cichej do balonu na „leżak” np. na 6 miesięcy? Jak dokładnie to zrobić? Warto dać płatki dębowe?

 5. Tomku , to nie bedzie pytanie a sugestia , płacisz ogromna cenę za rozwój i zwyczajnie widać ze osiągnąłeś albo jesteś blisko swoich max mocy przerobowych . Myśle ze mógł byś rozważyć zatrudnienie kogos do choćby montażu który jest strasznie czasochłonny , a ty mógł byś sie zając tym czym powinieneś czyli nagrywaniem pisaniem i ogólnie bycie Kopyrem 😉

 6. Tomek chciałbym poznać Twoją opinię o moim spostrzeżeniu – mam tak że gdy wchodzę do sklepu specjalistycznego (w moim przypadku łódzka Piwoteka) i widzę regał z butelkami to po pewne butelki sięgnę chętniej a po inne wcale ze względu na etykiety. I choćby w środku skrywał się prawdziwy diament kraftu to mimo wszystko odpada w przedbiegach z powodu etykiety. To trochę jak ocenianie książki po okładce, ale chciałbym wiedzieć czy masz podobnie (czy wręcz przeciwnie), że Twój gust mogą determinować graficy oraz ich dzieła, które tak naprawdę powinny być uzupełnieniem pełnego obrazu piwa.

 7. Podepnę się do narzekań, ale nie traktuj tego, co napiszę jako narzekanie, tylko sugestię. Moim zdaniem nie ma sensu dalej nadawać Q&A na żywca. Raz, że jakość poleciała w dół i to mocno, dwa – nie każdy ma czas obejrzeć cały odcinek bez listy pytań (która i tak ostatnio rzadko się pojawiała :/). Nie każdego interesuje pytanie dotyczące warzenia portera, skoro warzy tylko ale, albo skrajnie lecąc, nie każdy chce wiedzieć, co myślisz o śmierdzących skarpetach w promie kosmicznym. Rozumiem, że transmisja live wprowadziła powiew świeżości – coś nowego i fajnego, i pewnie więcej satysfakcji daje kontakt na żywca z beergeekami, ale w przypadku 100 pytań ta formuła się nie sprawdza.

 8. Cześć Tomku, szybkie pytanie, porter zszedł z 28 do 12 blg, drożdże już nie dają rady co będzie najlepsze żeby zejść jeszcze troche: rozcieńczyć, dodać drożdże winiarskie czy Fermentis F2?

Leave a Reply