77. odcinek [100 pytań do kopyra] [NA ŻYWO]

45
2728

Odpowiadam na pytania zadane pod odcinkiem 74. oraz na czacie na YouTube. Zaczynamy o 21:30.


45 KOMENTARZE

 1. Tomasz powiedz coś więcej o twoim wypadzie majowym do Irlandii kiedy i gdzie oczywiście zapraszam do miasta Cork jest tu kilka fajnych browarów restauracyjnych ZAPRASZAM

 2. Właśnie miałem zadawać pytanie czy tylko mi tak dzisiaj straszliwie tnie… nie a bardzo się da oglądać… może lepiej powrót do hangoutów, w słabej jakości ale bez bufora co 3 sekundy? Chyba, że to jakaś anomalia…

 3. Pogratulować kondycji drożdży 🙂 mają co żreć to „bulkają” 10 dni, nie ma paniki, wyźrą wszystko to przestaną. Daj im szansę 😉

 4. Dzięki, za odpowiedź na moje pytanie dotyczące „…co pijałeś jak nie było kraftu”, tak się spodziewałem, że zapuszczałeś się do Czech. Swoją drogą (nie chcę powielać mitów), to kiedyś polskie koncerniaki nadawały się do wpożycia, dziś jest z tym problem (jakość, smak, zapach itd.), ale ok, nasówa mi się pytanie na nastepny odcinek: możesz mieć z tym problem bo nie pijesz koncernów, ale może słyszałeś taka plotkę. Otóż czy spotkałeś się ze zjawiskiem, że jak nowe piwo wchodzi na rynek, nowe w sensie istniejące ale wchodzi na inny rynek niż swój region (swego czasu Perła), to browar wypuszcza naprawdę dobre warki na 'eksport’, a jak już gęby się przyzwyczają to znów leje do butelek byle co. Czy to przypadek? Warka warce nierówna, ale chyba jest coś takiego, żeby zachęcić, przyzwyczaić i potem lać siki.

 5. Ja mam pytanie odnośnie samych fermentorów. Kiedyś był poruszany temat o kolorze szkła z którego są zrobione butelki. Czy fermentor przezroczysty jest bezpieczny dla piwa? Gdzieś znalazłem informacje że plastik ten zatrzymuje promienie UV i nic piwu się dziać nie będzie. Plus przezroczystych fermentorów jest oczywisty jednak czy muszę je trzymać dodatkowo w czarnych workach 60l?

 6. Tomku, mam pytanie odnośnie gęstwy, a właściwie tego czy DMS lub diacetyl mogą być przeniesione przez drożdże do nowego piwa, zaszczepionego gęstwą z tego, w którym wyczułem jedną z wymienionych wad? Czy pojawiają się tylko podczas procesu wrzenia/chłodzenia brzeczki przy np. gotowaniu z zamkniętą pokrywką lub zbyt wolnym chłodzeniu brzeczki przed zadaniem drożdży i później „wychodzą” przy fermentacji? W odcinku o gęstwie mówiłeś, że tak na prawdę tylko kwas lub ocet dyskwalifikują ją definitywnie. Jak to jest z pozostałymi off flavors?

 7. Witam, chciałbym dowiedzieć się czegoś o leżakowaniu milk stoutów. Mam Double Trouble, imperial milk stout od Kraftwerk-a i Piwoteki. Ekstrakt 25, alkohol 10. Chciałbym odłożyć dwie butelki na rok, dwa czy ma to sens? Czego można spodziewać się po takim czasie?

 8. Czy słyszałeś o aferce związanej z Browarem Perun? Rozpoczęli współpracę z Nazi Pagan Black metalowym zespołem- Pravia. Zaraz pewnie zaczną się bojkoty na facebooku. A swoja drogą szkoda, że browarowi nie przeszkadzają swastyki i ręka zamawiająca pięć piw :/

 9. To pytanie do następnego odcinka: Czemu nie jesz mięsa? Co Cię do tego przekonało? Osobiście powiem, że znalazłbym dziesiątki argumentów przeciwko jedzeniu mięsa, ale niestety za bardzo je lubię (troll mode on: wegetarianizm jest taki lewacki troll mode off:)

 10. Mój brat przywiózł mi z Japonii piwo Tyuhyou Craft które było koloru niebieskiego. On dowiedział się że tą barwę zawdzięcza wodorostą. Etykieta cała po japońsku więc pewności nie mam. Spotkałeś się z tym piwiem w swoich podróżach po Japonii? I czy myślisz że wylądowały w nim barwniki?

 11. Czy temperatura przechowywania mocno wpływa na piwo? Ja swoje trzymam niestety w szafeczce w temp pokojowej (ok 18 stopni) Na kilka godzin przed degustacją ląduje dopiero w lodówce. Czy to błąd? W każdym razie nie ma dostępu promieni UV

 12. DMS to wada warzenia lub chłodzenia, a nie drożdży. Więc tego nie da się przenieść przez gęstwę (jeśli w drugiej brzeczce jest odparowany DMS to drożdże go nie wyczarują).

 13. Dzięki za odp. Gęstwę użyłem do RISa więc szkoda byłoby 26 plato 😉
  W takim razie czy jakieś wady oprócz oczywiście kwasu i octu mogą być przeniesione razem z gęstwą do nowego piwa?

 14. Wspominałeś, że piwo można rozlewać zarówno do butelek zwrotnych i bezzwrotnych tylko trzeba uważać żeby nie były to butelki z cienkiego szkła, bo mogą być z tego granaty. Jak odróżnić butelki cienkie od grubych, poza mierzeniem grubości ścianek? Jest jakiś konkretny kształt szyjki albo wysokość która mówi to jest cienką butla?

 15. Interesuje mnie to jakie piwa należy pić w okresie wielkopostnym. Czy wypada w tym okresie sięgać bo bogato przyprawiane chmielową piwa czy raczej sięgać po skromniejsze, aczkolwiek treściwe „chleby w płynie”. Jakie jest twoje zdanie jako chrześcijanina i jakie style byś tutaj polecał.

 16. Rozwiń temat dodawania kilku gatunków drożdży w procesie warzenia. Miałem nie przyjemność picia DŻENTELMENELa z browaru Beer Bros, w którym zastosowano aż trzy rodzaje drożdży (US-05, W 34/70, T-58) i uwaga 43 aż gatunki chmieli. Piwo pomimo tych zabiegów było tak kiepskie że poszło w kanał. Zastanawiam się czy jest sens używania kilku rodzajów drożdży (chyba że na różnych etapach), czy piwo było słabe bo poprzednia warka z Beer Bros Happy Brandy ALE była wg. mnie równie słaba.

Leave a Reply