Kuźnia Piwowarów 2016 – ogłoszenie kategorii

31
2379

Co prawda, oficjalne zakończenie edycji 2015 obędzie się 16 stycznia 2016 roku w Piotrkowie Trybunalskim, aby jednak dać Wam więcej czasu na uwarzenie piwa do edycji 2016, kategorie podajemy już dziś. Szczegółowy regulamin dostępny jest na profilu Browaru Jan Olbracht Rzemieślniczy.


Materiał powstał w ramach współpracy z Browarem Jan Olbracht Rzemieślniczy.

31 KOMENTARZE

 1. czy milk stout może być z jakimś dodatkiem ? np coffee milk stout ?
  i czy fruit ale może być być piwem ciemnym ? np jakiś fruit stout ?

 2. Czysto teoretycznie – daną kategorię wygrywa piwo X. Piwowar zostaje zaproszony do Piotrkowa i tak wyskakuje z tezą, że piwo wyprodukował na bazie… ekstraktów. No ale, że konkurencja okazuje się słaba, wygrana mu się należy. Jak wówczas do problemu podchodzi BJOR? Zwycięskie piwo warzy z ekstraktu czy jednak dokłada się starań by piwo powstało ze słodu? (Tak wiem – gdyby babka miała wąsy… – aczkolwiek i z brewkitu produkcje wygrywały) Pozdrawiam

 3. Czy jeśli zasyp w fruit ale będzie się mieścił w graniach 14 ale dodatek owoców na cichą podniesie blg to piwo nadal będzie spełniało kryteria?

 4. Tomku, czy dopuszczalne są dodatki typu skórka pomarańczy, wiórki dębowe itp. w piwach np American Wheat, Red IPA, Rauchbier ?

  • Nie są, ale też nie kłopocz się nimi. Jeśli masz naklejone, to nie musisz zrywać, jeśli nie nakleiłeś, to już nie naklejaj. Dopiero na finał możesz przyjechać z oetykietowanym piwem.

 5. Witam ponownie. Tomku, chcę poruszyć temat opracowania stylów piwnych wg PSPD z lutego 2014 roku. A, dokładniej chodzi o styl American Wheat, W opisie tego stylu jest napisane, że często występują cytrusowe i przyprawowe nuty odmian amerykańskich chmieli. I tu powstaje moje pytanie, co kryję się pod pojęciem „przyprawowe”? Czy można dopuścić aromaty np korzenne? Ewentualnie o jakich przyprawach jest mowa? Będę wdzięczny za odpowiedz. Pozdro.

 6. Moim zdaniem to jest błąd. W White IPA nuty przyprawowe (z dodanych przypraw jak np. kolendra lub fenole z fermentacji) są jak najbardziej pożądane, ale American Wheat to nie jest Session White IPA. Moim zdaniem nuty przyprawowe w American Wheat są nie na miejscu.

 7. Czyli, przy dodaniu chmielu Columbus na goryczkę w American Wheat, gdzie charakterystyka tej odmiany, to nuty cytrusów i aromatów korzennych jest niepożądane? Pytam bo mam dylemat, czy wsypać tą odmianę do American Wheat, które chcę wysłać na konkurs Kuźni Piwowarów 2016.

  • Możesz dodawać. Nie sugeruj się tak bardzo tym, co producenci chmielu piszą o aromatach chmielowych w danej odmianie. Columbus to nie jest jakiś szał, ale on nie daje nut korzennych, o których pisałem wyżej.

 8. To w końcu dogadaliśmy się. Dziękuje bardzo za poświęcony czas przed kompem i życzę Tobie oraz rodzinie zdrowych spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 9. czesc Tomku jak sie robi piwa owocowe ze swierzych owocow kiedy sie je dodajepodczas gotowania czy fermentacji z gory dzieki a odpowedz

Leave a Reply