Kraft Roku 2015, czyli Smoked Porter z Widawy

22
2396

Jak mówiłem już w filmie podsumowującym Poznańskie Targi Piwne i Konkurs Piw Rzemieślniczych Kraftem Roku Grand Jury wybrało piwo Wojtka Frączyka z Browaru Widawa, czyli Smoked Porter. Jak smakuje to zwycięskie piwo?

22 KOMENTARZE

 1. Z pewnością utwierdzisz się w przekonaniu, że porter bałtycki może dostarczyć więcej wrażeń niż RIS po wypiciu Baltic Porter ze Smuttynose.

 2. Schab ze śliwka z reguły jest pieczony z dodatkiem czosnku i majeranku a sama śliwka w czasie pieczenia traci na wędzoności i idzie w powiodła. 🙂

 3. Tomku, czy myślałeś może o wielkim teście piw świątecznych, których jest coraz więcej na rynku? Uważam że byłby to świetny prezent mikołajkowy/świąteczny dla widzów. Rozumiem, że jest to gatunek piw w którym ciężko mówić o piwie lepszym i gorszym bo wszystko zależy od preferencji, jednak przybliżenie profili smakowych piw z rodzimej półki byłoby niezwykle pomocne w przedświątecznym szaleństwie.

 4. Z Twoich doznań z tej degustacji, wyłania się obraz tego porteru mocno zbliżony to ubiegłorocznego Renifera. Oczywiście tamto piwo było słabsze ( 16 blg. chyba? ) no i pozbawione nut od leżakowania w beczce. Czy szukając na tą chwilę z pamięci podobnych piw to dobry trop? Czy nie potwierdzało by to tezy (Twojego autorstwa zresztą) , że jeśli jakieś inspiracje Reniferem rzeczywiście były, to piwowarzy-właściciele „fizycznej warzelni”, zyskują na kontaktach z kontraktowcami (w tym wypadku z Kolaborantem czyli Tobą). Czy jakiś tegoroczny Renifer powstanie?

  • Absolutnie nie. Renifer jest z przyprawami, tutaj mamy piwo wędzone. Jak już jakieś inspiracje, to Borsuk. Renifer 2015 jest uwarzony. O tym, że Widawa skorzystała na kolaboracji Wojtek napisał bardzo pięknie (aż się wzruszyłem ;)) na Facebooku pod zdjęciem z Kraftem Roku.

 5. Z tego co pamiętam, to „schab ze śliwką”, robi się nie z tą kalifornijską, bardzo słodką i mulącą tylko z taką bardziej wytrawną jak sechlońska itp. Wtedy ten dysonans w postaci słodkiego owocu do ziołowo-słonego mięsa nie jest taki wielki. Pozdrawiam

 6. Czy to najlepszy kraft roku z całego roku ze wszystkich festiwali na których byleś i piwo piłeś, czy tylko z KPR 2015?
  A konkretniej jak ma się do tego piwa Samiec Alfa z Artezana?

  • Nie, w finale było 12 piw, zwycięzcy poszczególnych kategorii. Losy KR15 ważyły się pomiędzy wymienionymi dwoma i, o ile dobrze kojarzę, Wostockiem z Redena.

Leave a Reply