Warzenie kooperacyjne Browar PINTA & Baird Brewing

23
2195

Podczas mojego pobytu w Japonii miałem okazję zarejestrować moją latającą kamerą historyczne wydarzenie. 23. września 2015 roku nastąpiło pierwsze wspólne warzenie polskiego browaru i browaru azjatyckiego, w tym konkretnym wypadku japońskiego. Jak zwykle w roli pionierów przecierających szlaki wystąpił Browar PINTA w składzie: Ziemek Fałat, Grzesiek Zwierzyna i Marek Semla.


Dzięki chłopaki za zaproszenie.

23 KOMENTARZE

    • Nie sądzę. Oczywiście z racji tego, że używają tylko szyszki, to w stosunku do granulatu muszą użyć jej więcej, żeby uzyskać to samo IBU, natomiast nie sądzę, żeby użycie Hopnika zmniejszało wydajność chmielenia.

   • Ciekawy pomysł z tym chmieleniem. Mnie tylko zastanawia w którym miejscu brzeczka jest podgrzewana. Na przewodzie, który biegnie do hopnika, czy na powrocie do kotła?
    Czy taka metoda nie wydłuża czasu potrzebnego na chmielenie piwa?

    • Tego nie wiem, gdzie jest podgrzewane, ale jakbym miał obstawiać, to dałbym grzanie przed hopnikiem. Nie sądzę, żeby to miało wpływ na długość gotowania.

  • No tego się prędko nie dowiemy. To są subtelne rzeczy, zwłaszcza że do kotła trafiło go zaledwie 50 kg. Generalnie cukier (trzcinowy, kandyzowany) wnosi nuty rumowe, dodatkowo zmniejsza ciało, piwo jest smuklejsze, bardziej wytrawne.

 1. Panie Tomku, czy w piwach chmielonych za pomocą hopnika nie ma więcej DMS? Jak mniemam, brzeczka przez hopnik przepływa w obiegu zamkniętym, a nie zauważyłem otwartej pokrywy czy czegoś w tym rodzaju. W jaki sposób odparowuje DMS?

Leave a Reply