Co tam producent pisze to ja nie wiem. Wiem jakie są moje doświadczenia.
Jakimi drożdżami suchymi i w jakiej temperaturze fermentować barley wine? Nie wiem czemu wszyscy zalecają temperaturę wyższą niż przy zwykłych piwach (około 20 stopni ma temperatura otoczenia). Co sądzisz o tym stylu piwnym? Dalej Cie rozczarowuje czy jednak myślisz, że ma on przyszłość? Wszyscy mówią o RISach, natomiast mało się mówi o BW.
Mam pytanie ale nie nadaje się do odcinka. Przeglądałem aktualne oferty z lidla i przy jednym piwie jest podpis „Powstaje z wyselekcjonowanych, mocno goryczkowych słodów”. I tu moje pytanie: Walnęli błąd czy rzeczywiście takie słody istnieją?
Panie Tomku czy jest możliwe nakręcenie odcinka np z cyklu Warzę z Kopyrem ale z browaru w Widawie. Jestem piwowarem domowym ale bardzo mnie interesuje jak piwo się warzy w browarze (przez duże B). Oczywiście czytałem na ten temat i jakoś wyobrażam sobie różnice ale przeczytać, a zobaczyć z fachowym komentarzem to zupełnie inna sprawa.
Jaka jest aktualna tendencja oglądalności Twojego kanału. Nie chodzi mi tutaj o ilość subskrypcji, gdyż o tym, że ona rośnie to wiadomo. Jednak jak wyglądają liczniki w filmach?
Drugie pytanie to czy z samych reklam na YT udałoby się Tobie wyciągnąć tą jedną średnią krajową czy jednak bez materiałów kooperacyjnych i innych źródeł dochodzi nie byłoby to możliwe?
O to też go pytają regularnie. Ostatnio potwierdzał, że reklamy z YT pozwalają ZUS zapłacić. Do źródeł trzeba też dodać eventy, na które Kopyr jest zapraszany (z wykładami lub w celu nakręcenia relacji).
Rozumiem, że chodzi o materiały kooperacyjne, Twoje wizyty w różnych browarach oraz premierach piw, wykłady na festiwalach? Choć najbardziej zastanawiam się co do pierwszego. Z tego co zdążyłem zauważyć to ludzie często marudzą na takie materiały, gdyż nie rozumieją, że browar płaci Tobie tylko za wcześniejszą degustację (przypuszczam, że ilość piw jaka stoi u Ciebie w kolejce jest niesamowicie długa. sam już od dłuższego czasu czekam na Duke of Flanders od Szałpiw). Czy taka współpraca jest opłacalna?
Czy ilość drożdży ma wpływ na kolor piwa ?
Na pytanie do jednego z browarów kontraktowych o to czy zmienili recepturę pewnego piwa bo nagle zrobiło się dużo jaśniejsze dostałem właśnie odpowiedź, że dodali odrobinę więcej drożdży. Pierwszy raz słyszę o tym, że ilość drożdży wpływa mocno na kolor piwa i zastanawiam się czy po prostu do tej pory nie słyszałem czy browar coś kręci.
Pytanie odnośnie degustacji – czy degustacje piw z polskiego kraftu robisz tylko i wyłącznie we współpracy z browarami, czy też może robisz niespodzianki np. po konsumpcji poza kamerami, albo po przeczytaniu pozytywnych opinii gdzieś w czeluściach internetu
A po co Ci recenzja piwa za 3 złote? Jak wychodzi nowy smak gumy orbit to też szukasz jej recenzji przed zakupem?
Co do kwestii degustacji piw staroci: Małe Piwo TV 30-letni Westvleteren https://www.youtube.com/watch?v=G5d5_4CQyu4 Było też pite w tym samym czasie „świeże”, chyba dwu letnie oraz 30 letni staruszek. Sam go nie wyleżakował.
Hej, byłem ostatnio w podróży na Słowacji i w Czechach i moją uwagę przykuło to, że na ichnich butelkach na etykietach, jak również na potykaczach w knajpach , podaje się stopnie plato przy piwie (napisy typu 'Kozel Cerny 11⁰’). Często gęsto na butelce nie ma w ogóle podanej zawartości alkoholu. Czy jest to uwarunkowane obostrzeniami prawnymi, że podają plato zamiast alkoholu, czy raczej jest to po prostu taki u nich zwyczaj?
Pozdrawiam.
Witam
Dzięki Pana filmikom i całej serii warzę z Kopyrem uwarzylem dry stouta, leżakuje już ponad miesiąc i moim zdaniem byłby całkiem dobry gdyby nie jedno ale, goryczka jest dość nieprzyjemna, mocna, sciagajaca I taka zostaje długo po przelknieciu jeszcze. Z tego co się dowiedziałem i mówił Pan w jakimś filmiku o tym i są to garbniki Tak? Czy mógłby Pan powiedzieć jak one powstają i co Pana zdaniem mogłem zrobić źle. Czy przyczyną tego mogło być to że podczas gotowania przez godzinę mało mieszalem? Pozdrawiam Arek
Tomku, mój znajomy ostatnio poczęstował mnie swoim piwem – lager z amerykańskim chmielem, był naprawdę dobry i zaciekawiło mnie jak je zrobił. Okazało się, że znajomy już od dłuższego czasu kupuje gotowy „zacier” i wlewa go do zwykłego balona od wina i wychodzi mu naprawdę dobre piwo. Co myślisz o takim warzeniu piwa? i czy jest to dobry sposób aby zacząć przygodę z warzeniem ?
Piszesz o przygodzie z warzeniem, a z opisu wynika, że twój znajomy nie warzy piwa, tylko je fermentuje. Więc lepiej zacząć tak jak Kopyr radzi w swojej serii o warzeniu.
Jęczmień browarny, to jęczmień 2-rzędowy z przeznaczeniem na słód, w odróżnieniu od jęczmienia paszowego, którego przeznaczeniem jest bycie paszą. Jeśli Namysłów w składzie podaje jęczmień browarny, to najprawdopodobniej używają go w postaci niesłodowanej (oprócz słodu), bo jest tańszy. Bardzo możliwe, że wspomagają jego konwersję dodatkowymi enzymami.
Dzień dobry!
Ostatnio przeglądając różne zakładki na browarbizie doszedłem do takiej wiadomości http://www.browar.biz/news.php?id=197 o leczniczych właściwościach piwa związane np. ze zmniejszeniem cholesterolu czy też pozytywnym oddziaływaniom przy osteoporozie. Czy posiada Pan wiedzę na takie bardziej naukowe poza oczywistym faktem, że brzuch jest na piwo? ;))
Pozdrawiam!
Czy jest sens pasteryzowac piwo promieniami uv w warunkach domowych? Wyczytałem ze dobrze zabijają (dezaktywuja) drożdże i są one używane przez winiarzy do dezynfekcji sprzętu , jednak nie wiem czy to właśnie nie promienie uv powodują fotolize alfakwasow i skunksa w piwie.
Ewentualnie jak pasteryzowac nagazowane piwo w warunkach domowych? I kiedy je pasteryzowac? Zaraz po refermentacji (te dwa-trzy tygodnie od rozlewu) czy dopiero jak jest dojrzałe (choć wtedy chyba już granaty się prędzej wytworzą i podgrzanie ich ułatwi wybuchu butelki). Opowiedz coś więcej na temat pasteryzacji w warunkach domowych.
Kopyr, pracuję we Wrocławiu przy Parku Szczytnickim. Ostatnio patrząc przez okno zauważyłem, że rośnie mi chmiel.
Czy nadaje się on do uwarzenia piwa? Zerwałem próbkę i pachnie rewelacyjnie! Powiedziałbym, że aromat świeżych cytrusów, podobnie do cascade’a.
Czy piwo z takiego chmielu można wykorzystać jako produkt marketingowy firmy? Mam na myśli częstowanie podczas różnego rodzaju targów i eventów?
Cześć,
piwo rozlewam poza 0,5l szklanymi butelkami też do butelek PET o objętości 1,0 lub 1,5l. Piwo w PETach jest czasami przegazowane, pomimo że użyłem taką samą ilość cukru (g/l) jak w szklanych butelkach. W internecie znalazłem informację, według której do KEGa trzeba dodać tylko 1/2 cukru w porównaniu z butelkami. Z czego wynika taka różnica? Mogę stosować uproszczoną regułę: im większy pojemnik, tym mniej cukru?
Cześć.
Czy chmielenie na aromat podczas gotowania ma sens jeśli chcemy chmielić także na zimno?
Nie lepiej jest przeznaczyć chmiel z gotowania na aromat na chmielenie na zimno? Czy wtedy efekt nie będzie lepszy?
Tomku, sezon lagerowy zbliża się dużymi krokami, mógłbyś zatem podać prawidłową kolejność przygotowywania domowego lagera?
Wiadomo, że najpierw fermentacja burzliwa w 8-10C. Czy jest sens przelewać na cichą, jeżeli nie chce się odzyskiwać drożdży? Czy po burzliwej (3-4tyg.) prosto do butelek i refermentacja również w 8-10C? Lagerować w butelkach po refermentacji, czy jednak zrobić cichą w 4C i dopiero potem refermentować z dodatkiem drożdży w 8-10C?
Jaka jest prawidłowa kolejność w warunkach domowych?
Pozdrawiam
Tomku, pijąc pierwszą warkę Terrence’a z Wąsosza byłem zachwycony. Więc dzisiaj postanowiłem wypić go znowu i tym razem zawiodłem się. Mega karmelowość i ogólnie to nie bylo to co zapamiętałem za pierwszym razem, stąd moje pytanie. Czy browary takie jak Wąsosz, które zaczęły sprzedawać piwo w dużych marketach obniżyły jakość swoich piw i drugie pytanie skąd się w piwie bierze karmelowość mimo braku słodu karmelowego w składzie ?
Przygotuj się do szczekania: „Roman Holidays” z Radugi moim zdaniem super Black Witbier 😉
Roman Holidays, które piłem na Hevelce to zdecydowanie nie był super witbier, tylko Zebra 2.
Okey, to me gusta też chyba się w tej gestii mijają z Twymi 😉
A Zebra jeszcze gdzieś jest dostępna, bo może mnie by też smakowała? 🙂
To za karę, że nie smakowało reprymenda 😀 Suma estrów w US-05 jest większa niż w S-04 – do sprawdzenia na stronie producenta.
Co tam producent pisze to ja nie wiem. Wiem jakie są moje doświadczenia.
Jakimi drożdżami suchymi i w jakiej temperaturze fermentować barley wine? Nie wiem czemu wszyscy zalecają temperaturę wyższą niż przy zwykłych piwach (około 20 stopni ma temperatura otoczenia). Co sądzisz o tym stylu piwnym? Dalej Cie rozczarowuje czy jednak myślisz, że ma on przyszłość? Wszyscy mówią o RISach, natomiast mało się mówi o BW.
Mam pytanie ale nie nadaje się do odcinka. Przeglądałem aktualne oferty z lidla i przy jednym piwie jest podpis „Powstaje z wyselekcjonowanych, mocno goryczkowych słodów”. I tu moje pytanie: Walnęli błąd czy rzeczywiście takie słody istnieją?
Temat był już poruszany w jednym z filmów – prawdopodobnie 'Kopyr masakruje reklamy’ 🙂
Było na Livestream 🙂
„To chyba jednak k*rwa nie jest zgodne z duchem kraftu” (17:50)
Czekam na remixy 🙂
Tomek drugi raz w przeciągu kilku lat używa słowa nie cenzuralnego(vide punk się nie pier…) … niesamowite. WOW! no bez jaj. Remixów chyba nie będzie.
Ja tam usłyszałem „kurFa”, ale przygłuchy może jestem.
Panie Tomku czy jest możliwe nakręcenie odcinka np z cyklu Warzę z Kopyrem ale z browaru w Widawie. Jestem piwowarem domowym ale bardzo mnie interesuje jak piwo się warzy w browarze (przez duże B). Oczywiście czytałem na ten temat i jakoś wyobrażam sobie różnice ale przeczytać, a zobaczyć z fachowym komentarzem to zupełnie inna sprawa.
Też jestem za (jeśli to nie tajemnica handlowa). Choć był jakiś filmik poglądowy z warzenia w UK ale w PL chyba nie było?
Takie filmy już są:
O, no i fajnie 🙂
Jaka jest aktualna tendencja oglądalności Twojego kanału. Nie chodzi mi tutaj o ilość subskrypcji, gdyż o tym, że ona rośnie to wiadomo. Jednak jak wyglądają liczniki w filmach?
Drugie pytanie to czy z samych reklam na YT udałoby się Tobie wyciągnąć tą jedną średnią krajową czy jednak bez materiałów kooperacyjnych i innych źródeł dochodzi nie byłoby to możliwe?
O to też go pytają regularnie. Ostatnio potwierdzał, że reklamy z YT pozwalają ZUS zapłacić. Do źródeł trzeba też dodać eventy, na które Kopyr jest zapraszany (z wykładami lub w celu nakręcenia relacji).
Chodzi mi o same YT bez eventów itp. Nie interesują mnie ile ogólnie zarabia lecz to czy kręcenie recenzji(bez materiałów kooperacyjnych) ma sens.
To jeszcze raz napiszę: „powiedział, że reklamy z YT pozwalają ZUS zapłacić”.
Nie jestem w stanie z reklam wyciągnąć minimalnej.
Dzięki za odpowiedź i wybacz za pytanie. Nie dziwię się zatem czemu nie masz konkurencji w tej branży.
Są inne sposoby monetyzacji bloga.
Rozumiem, że chodzi o materiały kooperacyjne, Twoje wizyty w różnych browarach oraz premierach piw, wykłady na festiwalach? Choć najbardziej zastanawiam się co do pierwszego. Z tego co zdążyłem zauważyć to ludzie często marudzą na takie materiały, gdyż nie rozumieją, że browar płaci Tobie tylko za wcześniejszą degustację (przypuszczam, że ilość piw jaka stoi u Ciebie w kolejce jest niesamowicie długa. sam już od dłuższego czasu czekam na Duke of Flanders od Szałpiw). Czy taka współpraca jest opłacalna?
Czy ilość drożdży ma wpływ na kolor piwa ?
Na pytanie do jednego z browarów kontraktowych o to czy zmienili recepturę pewnego piwa bo nagle zrobiło się dużo jaśniejsze dostałem właśnie odpowiedź, że dodali odrobinę więcej drożdży. Pierwszy raz słyszę o tym, że ilość drożdży wpływa mocno na kolor piwa i zastanawiam się czy po prostu do tej pory nie słyszałem czy browar coś kręci.
Duża ilość drożdży zawieszonych w piwie powoduje ,że wydaje się ono jaśniejsze – to fakt 🙂
Pytanie odnośnie degustacji – czy degustacje piw z polskiego kraftu robisz tylko i wyłącznie we współpracy z browarami, czy też może robisz niespodzianki np. po konsumpcji poza kamerami, albo po przeczytaniu pozytywnych opinii gdzieś w czeluściach internetu
witam panie tomaszu czekam na test piwa warstainer i bavaria niebieska:):)
Nie przewiduję.
piwo Opat jasne pełne z kluczami na etykietce z połczyna-zdrój tez nie przewiduje??
A po co Ci recenzja piwa za 3 złote? Jak wychodzi nowy smak gumy orbit to też szukasz jej recenzji przed zakupem?
Co do kwestii degustacji piw staroci: Małe Piwo TV 30-letni Westvleteren https://www.youtube.com/watch?v=G5d5_4CQyu4 Było też pite w tym samym czasie „świeże”, chyba dwu letnie oraz 30 letni staruszek. Sam go nie wyleżakował.
Hej, byłem ostatnio w podróży na Słowacji i w Czechach i moją uwagę przykuło to, że na ichnich butelkach na etykietach, jak również na potykaczach w knajpach , podaje się stopnie plato przy piwie (napisy typu 'Kozel Cerny 11⁰’). Często gęsto na butelce nie ma w ogóle podanej zawartości alkoholu. Czy jest to uwarunkowane obostrzeniami prawnymi, że podają plato zamiast alkoholu, czy raczej jest to po prostu taki u nich zwyczaj?
Pozdrawiam.
Alkohol na kontrze zwykle jest, ino nie tak eksponowany jak ekstrakt.
Witam
Dzięki Pana filmikom i całej serii warzę z Kopyrem uwarzylem dry stouta, leżakuje już ponad miesiąc i moim zdaniem byłby całkiem dobry gdyby nie jedno ale, goryczka jest dość nieprzyjemna, mocna, sciagajaca I taka zostaje długo po przelknieciu jeszcze. Z tego co się dowiedziałem i mówił Pan w jakimś filmiku o tym i są to garbniki Tak? Czy mógłby Pan powiedzieć jak one powstają i co Pana zdaniem mogłem zrobić źle. Czy przyczyną tego mogło być to że podczas gotowania przez godzinę mało mieszalem? Pozdrawiam Arek
Garbniki mogą wejść z kiepskiego chmielu lub ze zbyt dużej jego ilości. Można brać mocno goryczkowe chmiele i dodawać mniej i na krócej.
Tomku, mój znajomy ostatnio poczęstował mnie swoim piwem – lager z amerykańskim chmielem, był naprawdę dobry i zaciekawiło mnie jak je zrobił. Okazało się, że znajomy już od dłuższego czasu kupuje gotowy „zacier” i wlewa go do zwykłego balona od wina i wychodzi mu naprawdę dobre piwo. Co myślisz o takim warzeniu piwa? i czy jest to dobry sposób aby zacząć przygodę z warzeniem ?
Piszesz o przygodzie z warzeniem, a z opisu wynika, że twój znajomy nie warzy piwa, tylko je fermentuje. Więc lepiej zacząć tak jak Kopyr radzi w swojej serii o warzeniu.
W Namysłowie zauważyłem, ze w składzie jest jakiś jęczmień browarny. Co to jest jęczmień browarny?!
Jęczmień browarny, to jęczmień 2-rzędowy z przeznaczeniem na słód, w odróżnieniu od jęczmienia paszowego, którego przeznaczeniem jest bycie paszą. Jeśli Namysłów w składzie podaje jęczmień browarny, to najprawdopodobniej używają go w postaci niesłodowanej (oprócz słodu), bo jest tańszy. Bardzo możliwe, że wspomagają jego konwersję dodatkowymi enzymami.
Dzień dobry!
Ostatnio przeglądając różne zakładki na browarbizie doszedłem do takiej wiadomości http://www.browar.biz/news.php?id=197 o leczniczych właściwościach piwa związane np. ze zmniejszeniem cholesterolu czy też pozytywnym oddziaływaniom przy osteoporozie. Czy posiada Pan wiedzę na takie bardziej naukowe poza oczywistym faktem, że brzuch jest na piwo? ;))
Pozdrawiam!
Czy jest sens pasteryzowac piwo promieniami uv w warunkach domowych? Wyczytałem ze dobrze zabijają (dezaktywuja) drożdże i są one używane przez winiarzy do dezynfekcji sprzętu , jednak nie wiem czy to właśnie nie promienie uv powodują fotolize alfakwasow i skunksa w piwie.
Ewentualnie jak pasteryzowac nagazowane piwo w warunkach domowych? I kiedy je pasteryzowac? Zaraz po refermentacji (te dwa-trzy tygodnie od rozlewu) czy dopiero jak jest dojrzałe (choć wtedy chyba już granaty się prędzej wytworzą i podgrzanie ich ułatwi wybuchu butelki). Opowiedz coś więcej na temat pasteryzacji w warunkach domowych.
A mnie ciekawi kiedy wspólna degustacja z żoną? 🙂
Kopyr, pracuję we Wrocławiu przy Parku Szczytnickim. Ostatnio patrząc przez okno zauważyłem, że rośnie mi chmiel.
Czy nadaje się on do uwarzenia piwa? Zerwałem próbkę i pachnie rewelacyjnie! Powiedziałbym, że aromat świeżych cytrusów, podobnie do cascade’a.
Czy piwo z takiego chmielu można wykorzystać jako produkt marketingowy firmy? Mam na myśli częstowanie podczas różnego rodzaju targów i eventów?
Cześć,
piwo rozlewam poza 0,5l szklanymi butelkami też do butelek PET o objętości 1,0 lub 1,5l. Piwo w PETach jest czasami przegazowane, pomimo że użyłem taką samą ilość cukru (g/l) jak w szklanych butelkach. W internecie znalazłem informację, według której do KEGa trzeba dodać tylko 1/2 cukru w porównaniu z butelkami. Z czego wynika taka różnica? Mogę stosować uproszczoną regułę: im większy pojemnik, tym mniej cukru?
Cześć.
Czy chmielenie na aromat podczas gotowania ma sens jeśli chcemy chmielić także na zimno?
Nie lepiej jest przeznaczyć chmiel z gotowania na aromat na chmielenie na zimno? Czy wtedy efekt nie będzie lepszy?
Tomku, sezon lagerowy zbliża się dużymi krokami, mógłbyś zatem podać prawidłową kolejność przygotowywania domowego lagera?
Wiadomo, że najpierw fermentacja burzliwa w 8-10C. Czy jest sens przelewać na cichą, jeżeli nie chce się odzyskiwać drożdży? Czy po burzliwej (3-4tyg.) prosto do butelek i refermentacja również w 8-10C? Lagerować w butelkach po refermentacji, czy jednak zrobić cichą w 4C i dopiero potem refermentować z dodatkiem drożdży w 8-10C?
Jaka jest prawidłowa kolejność w warunkach domowych?
Pozdrawiam
Tomku, pijąc pierwszą warkę Terrence’a z Wąsosza byłem zachwycony. Więc dzisiaj postanowiłem wypić go znowu i tym razem zawiodłem się. Mega karmelowość i ogólnie to nie bylo to co zapamiętałem za pierwszym razem, stąd moje pytanie. Czy browary takie jak Wąsosz, które zaczęły sprzedawać piwo w dużych marketach obniżyły jakość swoich piw i drugie pytanie skąd się w piwie bierze karmelowość mimo braku słodu karmelowego w składzie ?