65. odcinek [100 pytań do kopyra]

31
2340

Kolejny odcinek 100 pytań, tym razem odpowiadam na pytania zadawane pod odcinkiem 61.


Lista pytań:

0:22 Czym może skutkować brak tzw przełomu przy warzeniu?

1:22 Po co dodaje się chmiel do stoutów?

2:08 Czy preferujesz piwa nisko i bardzo nisko nasycone?

3:11 Jak to możliwe, że piwo po terminie sprzedaje się za 1,50 zł, gdy normalna cena to 3,80 zł? 

8:01 Dlaczego piwna oferta w większości restauracji wygląda tak tragicznie?

12:04 Wyrzucasz czy sprzedajesz butelki zwrotne ????

12:44 SABMiller chwali się, że ich butelki zawierają o 30% mniej szkła niż butelki konkurencji – czy jest to bezpieczne? Czy granaty to tylko przypadłość kraftu i domowych piwowarów?

14:20 Z jakiego powodu zrezygnowałeś z prowadzenia kanału anglojęzycznego: braku czasu, braku widzów, negatywnej krytyki, czy było to po prostu męczące, rozwodzić się drugi raz nad tym samym piwem?

16:24 Czy zostałbyś twarzą kampanii promującej polski kraft?

19:18 Czy w małych browarach kraftowych pracuje się w niedziele i święta, czy też nie ma takiej potrzeby?

31 KOMENTARZE

 1. W ramach precyzji. Nie wiem z czego to wynika ale przy piwach 0,33 Pinta używa standardowej grubości NRW. Bardzo fajne butelki dla piwowarów domowych 🙂

  • Po prostu, najprawdopodobniej nie ma cienkościennych 0,33L tego typu. Dodatkowo te but. 0,33L Pinta używa do najmocniejszych piw. Mimo pasteryzacji, zawsze istnieje jakieś ryzyko dofermentowania, więc myślę, że Pinta zdając sobie sprawę z tego, że Imperator czy Quatro będą długo leżakowane, zdecydowała się na grube szkło.

   • Cienkościenne na pewno istnieją. Porównywałem ostatnio Pintowe z np. po Pannepot ze Struise. i te drugie były ewidentnie wersją light. Przy kooperacyjnym Kwasie Alfa również użyto grubego szkła. Niezależenie z czego by to nie wynikało ja jestem zadowolony.

 2. W ramach oszczędności długiego weekendu oprócz kilku piw kraftowych zakupiłem piwo brown ale Cechowe z Biedronki i muszę przyznać, że jak za takie pieniądze piwo naprawdę dobre 🙂

  • Właśnie piję. Ujdzie. Chmielu było trochę na starcie, było troszkę słodowości, ale ogólnie to takie se. Nijakie. Płaskie. Piana kiepska, ale przynajmniej nasycenie nie tak wysokie jak w zwykłych korpolagerach. Jak na piwo na grilla czy ognisko w cenie 3 zeta (na dodatek w bezzwrotnej butelce) to całkiem możliwa opcja. Te kilka butelek przynajmniej nie uderzy mocno po portfelu.

  • Kolejny artykuł sponsorowany, tym razem przez Amber który pokazuje „trend” na podstawie 3 wybranych lokali, które zrezygnowały z koncernu na rzecz Amber 😉

 3. Witaj Tomek.
  Taka sytuacja:

  Nawiązując do konkursu Żywca na nowy styl piwa, który chcą uwarzyć…

  Postanowiłem wziąć udział, bo – a nóz – 50 000zł piechotą nie chodzi 🙂 Kwota wzięta z regulaminu, w którym możemy również przeczytać, że:

  Konkurs rozpoczyna się dnia 30 kwietnia 2015 roku o godz. 13:00 i kończy się w dniu 30 czerwca 2015 roku o
  godz. 23:59:59
  (…)
  Kwotę (nagrody) stanowi – iloczyn liczby butelek 0,5l nowego gatunku piwa Żywiec (wprowadzonego do obrotu po
  zakończeniu Konkursu) sprzedanych przez ŻSiD (Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp.z o.o..) w okresie od
  01.09.2015 do 01.03.2016

  Czy słuszny jest mój wniosek, że piwo zamierzają uwarzyć na początku lipca, po rozstrzygnięciu konkursu i wypuścić na rynek 01.09.2015? Jeśli tak, to czy taki RIS, o którym chyba najgłośniej spośród zaproponowanych gatunków piw, zdąży się ułożyć? Czy niespełna 2 miesiące to wystarczający czas na „wyleżakowanie” Russian Imperial Stout? :]

  Jakie jest Twoje zdanie?

  Pozdrawiam,
  też Tomek

 4. Czym miałeś kiedyś tak w Widawie że powstał inny styl niż powinien i musiałeś przez to zmieniać etykiety????????????????????????

 5. Panie Tomku, a może dodawać napisy po angielsku do filmików? O ile się nie mylę YouTube umożliwia taką opcję do każdego filmiku.

  • Ludzie, który raz mam powtarzać. Żaden John czy Bob nie będzie czytał żadnych pieprzonych napisów, w momencie w którym gość do niego nawija w jakimś dziwnym narzeczu. Po drugie, co jest jeszcze ważniejsze – robienie napisów to jest czynność tak pracochłonna i czasochłonna, że do 10 minutowego filmu zajęłaby mi z 4-6h. Najgorsze jest synchronizowanie. Tak więc jeszcze raz powtórzę – nie ma sensu robić angielskich napisów.

   Ale, żeby nie było tak pesymistycznie, to jednak w ostatnim czasie wpadł mi do głowy pomysł na formułę, która miałaby sens w przypadku kanału anglojęzycznego.

 6. Czy dodatek alkoholu (wódka, rum, whisky) dodane do gotowe piwa przed rozlewem (na cichą razem z płatkami dębowymi w małych ilościach) może mieć negatywny wpływ na pianę, odczucie w ustach, itp?

 7. Chcę wysłać kilka butelek polskiego kraftu do uk. Da się to legalnie zrobić za pomocą firm kurierskich, czy raczej trzeba upychać między ciuchy?

 8. Co jest większe polskim krafcie – podaż czy popyt? Czy browary robią to co ludzie chcą wypić, czy ludzie wypiją to co w browarze uwarzą? Jeśli to drugie (a tak mi się wydaje) to czy jakakolwiek reklama (nawet w postaci recenzji sponsorowanych) ma sens?

  • Moim zdaniem w polskim krafcie przewyższa zdecydowanie popyt. Browary nie mają najmniejszego problemu ze zbyciem, a i ceny są dość wysokie – jest na pewno jeszcze nieco przestrzeni do obniżenia marż.

 9. Tomku, mam pytanie natury technicznej. Jak postępować z chłodnicą zanurzeniową miedzianą w kontekście przenikania do brzeczki (piwa) niechcianych związków wynikających z oksydacji miedzi? Zakładam, że aromat patyny w piwie jest niepożądany. Czy ten problem w ogóle występuje?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
  Paweł S „Sadek”

  • W niektórych stylach jony miedzi są wręcz porządane, taki Pilzner Urquell jest zacierany w kadziach z miedzianym mieszadłem. Na ile jest to wyczuwalne w piwie gotowym to już jest inna kwestia.

 10. Dlaczego kraft nie rozlewa w puszki? Z czego to wynika, większe koszty linii rozlewniczej, trudności technologiczne, prestiż, czy z zupełnie innych przyczyn?

  • Linia do puszkowania piwa to jest kosmiczna inwestycja, a butelkować to każdy może (niektóre krafty butelkują ręcznie). Już nie mówiąc o nadrukach na puszkach (za mały nakład, żeby się opłacało).

 11. Cześć Tomku. Myślę, że moje pytanie jest dość istotne, patrząc z perspektywy dalszego rozwoju piwnej rewolucji. Szukając czegoś fajnego w sklepie dla piwowarów domowych znalazłem coś takiego: http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/dodatki-piwowarskie/273-aromat-chmielowy-citrussy-10ml.html Jak rozumiem jest coś, co ma wzmagać, lub wręcz zastępować amerykańskie chmiele. Myślisz, że to jest oszustwo? Że np. Żapa, albo Amber po godzinach są piwami w ten sposób oszukanymi ? Czy może takie dodatki są ok? Ja w swoim browarze domowym staram się metodą prób i błędów osiągać smaki i aromaty tylko i wyłącznie ze słodów, chmieli i pracy drożdży. Ale może to jest przyszłość…Moim zdaniem to ściema i oszukiwanie konsumentów, a w domowych warunkach to oszukiwanie samego siebie. Może 1000 IBU na ten temat 🙂

  • Ciekawe jak z wydajnością czegoś takiego? Te 5 ml na 50 l to odpowiednik ilu gram chmielu? Czy to się finansowo browarom by opłacało, zamiast użyć Citry. W domowych warunkach (moim zdaniem) to już chyba lepiej użyć normalnych cytrusów (skórki, sok)… Wyjdzie taniej i bardziej z duchem 🙂

 12. W piwie Artezan Cymbopogon wyczułem bardzo mocny zapach różany, nie taki kwiatowy lecz coś w stylu wody różanej. To był celowy zabieg czy mogła wyskoczyć jakaś wada?

Leave a Reply