Zabobon – Imperial Smoked India Brown Ale od Kraftwerk&Reden

8
1885

Imperial Smoked India Brown Ale brzmi nieźle. Czy wszystkie składowe są na miejscu i czy nie gryzą się ze sobą? Przekonajmy się.

8 KOMENTARZE

 1. Oj piłem to piwko na początku kwietnia i rzeczywiscie z ipa miało mala wspólnego. Co nie zmienia faktu ze jest to dobry trunek! Troszkę cena odstraszająca niecale 9 zl za 0,33.

 2. Sherry może być w kolorze od bardzo jasnego – słomkowego, do ciemnego – brunatnego. Nie jest odpowiednikiem Porto – system produkcji jest zupełnie inny. Sherry ma dużo więcej nut orzechowych. Istnieje kilkanaście rodzajów sherry od wytrawnego do słodkiego. Wytwarzane jest w okolicy hiszpańskiego miasta Jerez de la Frontera. System trzymania sherry w beczkach to tzw. system Solera. Sherry w tych beczkach dojrzewa sobie pod kożuchem – flor (bakterie +drożdże) i ulega łagodnemu utlenieniu. Beczki młodsze uzupełniają rozlewane do butelek beczki starsze. Przez co sherry jest zazwyczaj winem nie rocznikowym. Pozdrawiam 🙂

 3. Sherry to raczej wino czerwone niż białe, nie ma też nic wspólnego z Porto. Metoda produkcji jest zupełnie inna- wino w przeciwieństwie do Porto nie jest pestkowe i dolewa się do niego brandy.

  Co do mitów i zabobonów to z tego co widać Kraftwerk odwołuje się do mitologii ogólnosłowiańskiej (tylko nazwy niektóre trochę zgermanizowane- np. heksa zamiast wiedźma). Takie stwory jak leśny dziad (leszy), południca, bebok były szeroko znane nie tylko w dawnej Polsce (a już na pewno nie tylko na jej małym skrawku- Śląsku), ale na całej Słowiańszczyźnie od Łaby po Ural i od Bałtyku po morze Adriatyckie i Czarne, choć pod trochę zmienionymi nazwami. Nie mniej cieszy bardzo, że browar mający troszkę konotacje separatystyczno-emancypacyjne (używanie gwary na etykietach itp.) budzi na powrót w ludziach częściowo utraconą słowiańską tożsamość.

  • Sherry to raczej wino czerwone niż białe, nie ma też nic wspólnego z Porto. Metoda produkcji jest zupełnie inna- wino w przeciwieństwie do Porto nie jest pestkowe i dolewa się do niego brandy.

   Stwierdzenie nie ma nic wspólnego jest może i prawdziwe, ale w odróżnieniu od większości win Sherry i Porto mają dwie cechy, które je wyróżniają i sprawiają, że są wymieniane jednym tchem. Są to oksydacja poprzez długie leżakowania i wzmacnianie przez dolanie destylatu.

  • Sherry absolutnie nie jest winem czerwonym. Porto jest czerwone. Owszem paleta kolorystyczna sherry jest dość spora jak pisałem, ale dwa podstawowe szczepy winorośli używane w produkcji sherry są białe – Palomino i Pedro Ximenez. Co z tą pestkowością, akurat to nie jest cecha charakterystyczna Porto. Różnica między Porto, a Sherry polega nie tylko na użyciu różnych szczepów winorośli oraz rosnących w różnych regionach (Porto – północ Portugalii, Sherry – południe Hiszpanii), ale przeprowadzenia procesu produkcji w inny sposób – w Porto generalnie zatrzymuje się fermentację za pomocą destylatu z cukrem resztkowym w winie. Sherry generalnie jest wytrawne i dużo bardziej podlega procesowi utleniania poprzez zastosowanie systemu Solera. Oczywiście istnieją też wersje słodkie Sherry – Cream – dla Angoli, oni takie lubią.

 4. Świetne piwo, na mnie zrobiło kolosalne wrażenie. Ciekawe w jakich proporcjach dodano słody wędzone aby uzysakć ten balans, ehh żeby mi kiedyś takie w domu wyszo….

Leave a Reply