Moje warzenie – wywiad z Łukaszem Kielbanem z Czasu Gentlemanów

23
3662

Wiecie dobrze, że nie degustuję na blogu piw domowych, ale dla Łukasza z Czasu Gentlemanów zrobiłem wyjątek, bo pomyślałem, że to dobra okazja, żeby zapytać go o to, jakie trudności napotkał warząc na podstawie filmów z serii warzę z kopyrem. Łukasz Kielban jest doskonałym przykładem, że korzystając z tych filmów można bez problemu zacząć od warzenia z zacieraniem, pomijając etap warzenia z ekstraktów. Zobaczcie jednak, o czym szczególnie trzeba pamiętać.

Koniecznie zobaczcie jak to wyglądało u Łukasza w kotłach.

Przy okazji przypominam, że do 31. marca trwa promocja Braumeistera w Browamator.pl.

23 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny odcinek i wielkie dzięki za niego. Ja również uczyłem się z filmów Pana Tomasza i od września 2014 uwarzyłem 11 warek (pils, IPA, stout, altbier, polotmave, „pils karmelowy”- z tego co było:) i pokilka razy w sumie ok 550l). Dziękuję ponieważ ten odcinek utwierdził mnie w tym, że moja decyzja zakupu wszystkiego co niezbędne do warzenia piwa tj. kocioł 50l z prawie pełnym wyposażeniem, 4 fermentory 60l, śrutownik walcowy, refraktometr, suszarka do butelek z dezynfekcją, pH metr, szafki, półki, rurki do rozlewania z zaworkiem, kapslownica gryfo czy jakoś tam, chłodziarki lodówki i w ogólę masa wszystkiego. Ten odcinek utwierdził mnie w tym, że niemal wszystkie problemy, o których mówił Pan Łukasz mnie nie spotkały. Jedyny problem to niestety kasa, ale wiem, że warzenie piwa dzięki filmom Pana Tomka stało się moją pasją i nie żałuję ani grosza 🙂

  2. Zapomniałem, widok twarzy zdziwienia no i zadowolenia moich znajomych (bo przecież choćbym pękł to takiej ilości piwa nie da się wypić w tym czasie ) bez cenny 🙂

  3. Jak na razie najlepszy film na blogu od czasu coch żes se zapisoł na subskrypcja.
    Pozytywnie nastawjo tych co chcom warzyć, a czajom czy ja czy ni, bo to przeca cały dziyń straty.
    Jak kuknom tyn film to na pewno coś uwarzom i bydom miec tyn dziyń stracony 🙂 ale tyż i satysfakca zech przeca piwko uwarzył.
    A jak wydzie piwko kwaśne to zawsze idzie wysłać w tym roku na birofilia.

  4. Widzę, że kolejna osoba wsiąkła w warzenie 🙂 Bardzo dobrze. Kiedy znajomi mnie pytają czy łatwo jest zrobić piwo to mówię że zrobić piwo jest łatwo, ale zrobić dobre piwo to już wyższa szkoła jazdy. Oczywiście początkujący piwowar będzie pewnie zadowolony, bo on nie będzie wiedział co to diacetyl, estry itp. Ale na zrobienie bardzo dobrego piwa ma wpływ bardzo wiele zmiennych zaczynając od przebiegu fermentacji, higieny a kończąc na składzie wody.

    • To, że ktoś jest początkującym piwowarem nie oznacza nie nie wie co to diacetyl itp. Można wogóle nie warzyć piwa a wiedzieć co w trawie piszczy

      • ja jestem początkujący, ale chyba wiem o co chodzi leeroy, o praktykę, o to czy piwo „wali” masłem czy ścierą. Przeczytać a wyczuć DMS, diacetyl. Książka tym nie pachnie.

  5. Też zaczynałem od słodów, nigdy nie robiłem piwa z puszki 😉 A było to za czasów bloga pisanego. Piwo.org + telefon do gościa ze sklepu piwowarskiego i poszło 😀

    • 27.01 warzyłem IPA III z mieszaniny wód mineralnych (twardość ok. 271 Ca(2+)) i pH zacieru było na poziomie 6,1-6,2 czyli nieco za dużo, a piana dzisiaj jest super. Być może Pan Łukasz zbyt szybko przełożył piwo do leżakowania w niskiej temp. i drożdże wtórnej fermentacji nie zdążyły się namnożyć, żeby nagazować piwo. Tylko trochę się to kłóci z mętnością, chyba że nie pochodziła od drożdży tylko od białek lub chmielin bo wydawało mi się że była mowa o chmieleniu na zimno. Jak piszę pierdoły to mnie od razu poprawcie bo ja warzę dopiero 5 miesięcy a informacje na forum powinny być rzetelne i przydatne.

      • Co rusz to się znajdzie kolejny znafca. W jaki niby sposób pH wpływa na jakość piany? Na odbiór piwa, prawidłowe zacieranie ale na pianę? Na pianę to raczej fermentacja, białka, temperatury zacierania, skład zasypu ale nie pH.

        • A w jaki sposób fermentacja wpływa na pianę?? Jak fermentujesz w 22°C to masz lepszą pianę niż jak w 18°C?pH ma bardzo duży wpływ na rozpuszczalność poszczególnych frakcji białek, masz wykres jakie białka ze słodu w jakim pH najlepiej przechodzą do zacieru?? Bo ja nie, a wiem że odkąd zacząłem modyfikować pH to mam lepsza pianę, ale jasne lepiej dowalić 1 kg pszenicznego do każdego piwa i piania będzie ok.

  6. Co do warzenia na kuchni indukcyjnej.
    Gotowałem Risa na garnku 50l. Ciężar wytrzymała spokojnie ale jeśli chodzi o grzanie takiej ilości to powiem, że dała z siebie 110%. Niestety kilka razy wyskoczył mi błąd, „przegrzanie”, więc musiałem przesuwać gar na dwa palniki obok. Drugie warzenie było już na taborecie gazowym, ponieważ stwierdziłem, że nie chcę jej zarżnąć na dobre.
    Relacja z warzenia tutaj:
    https://www.facebook.com/tomaszsyty/media_set?set=a.862591497140443.1073741834.100001688019326&type=3

  7. Szkoda że Pan Tomasz nie degustuje większej ilości piw od piwowarów domowych, no ale nikt mu za to nie zapłaci więc po co to robić…

    • Tutaj raczej nie chodzi o kasę, tylko trzeba byłoby Pana Tomka zapisać do AA 🙂 -po degustacji wszystkich piw domowych piwowarów.

Leave a Reply