Old Chub Nitro z Oskar Blues Brewery

14
2046

Czy wysycanie piwa azotem jest zarezerwowane jedynie dla stoutów? Amerykański Oskar Blues pokazuje, że nie. Jak smakuje Scotch Ale z azotem? Jak oni to robią za Oceanem?


14 KOMENTARZE

 1. Z tym azotem to chyba trochę inaczej działa niż mówisz. Tzn ten pojemniczek (jak i kulka w innych) same w sobie nie posiadają azotu ani nie są nim napełniane podczas butelkowania/puszkowania. Ważne że maja otworek. Azot jest dodawany po prostu podczas butelkowania (razem z CO2 oczywiście) – ponieważ słabo się w wodzie/piwie rozpuszcza to po prostu ciśnienie w opakowaniu wpycha go stopniowo do tej kulki/pojemniczka. W momencie otwarcia – ciśnienie spada gwałtownie i przez maleńki otworek azot zaczyna szybko uciekać poprawiając tworzenie nie pęcherzyków CO2. Stosuje się to metodę w piwach o niskim wysyceniu CO2 – gdzie normalnie uzyskanie piany (jakiejkolwiek) bez tego było by trudne. Kiedyś temat badałem na potrzeby domowe – niestety technologicznie nie do ogarnięcia – chyba?? (przynajmniej w butelkach).

   • Zgadza – chodziło mi tylko o to, że tego azotu nie dodaje się do pojemniczka (ten jest pusty) tylko po prostu do puszki, a on sam w monecie rozprężania wciska się do niego. Mały otworek powoduje, ze napięcie powierzchniowe które jest w wodzie (piwie) + jakieś tam powietrze pod ciśnieniem atmosferycznym w kulce nie pozwala jej samej (wodzie) do środka wpłynąć natomiast azot szuka sobie miejsca – nie mogąc się w samej cieczy rozpuścić znajduje sobie kulkę / pojemniczek. Jako że CO2 i tlen w wodzie się rozpuszczają lepiej niż azot (główne składniki powietrza) to w kulce robi się dla tego ostatniego miejsce.

 2. W Almie dostępne są piwa z Belhaven w puszce z azotem, na pewno był Scottish Ale, chyba jeszcze jakiś cienki stout. Dupy nie urywają, ale jak ktoś chce zobaczyć betonową pianę to polecam. Plastik w puszce wygląda podobnie do tego z Oscara.

 3. Jakiś czas temu pojawiły się w InterMarche angielskie piwa w puszkach z azotem. Były to stout i IPA. Owszem, nalewały się ładnie, piana była piękna ale samo piwo okropne! Czegoś takiego jeszcze nie piłem! Stąd moja teza, że azot podbija smak – jak piwo jest bardzo dobre to na azocie będzie jeszcze lepsze ale jak piwo jest słabe to azot jeszcze je dobije. Co o tym sądzisz?

  • Pewnie coś tym jest – azot ma za zadanie wzburzyć piwo, aby mimo słabego wysycenia się zapieniło – Czyli robi dokładnie to co Tomek podczas degustacji „miąchając” pokalem w celu uwydatnienia zapachów – oczywiście uwydatnią się i te złe, i te dobre.

   • Wcale nie. Marshmallow to popularna w USA marka pianki. Smakuje to to trochę jak lód śmietankowy, a konkretnie ciepłe lody o tymże smaku. Ogółem strasznie słodkie i zapychające. Żadne tam toffi czy karmel, no chyba ze ktoś spali na skwarek. Generalnie chodzi tylko o to by było ciepłe i napęczniało.

  • Słodycz, trochę gumy i takiego aromatu z tych różowych gum orbit dla dzieci, opalona część ma smak karmelu. Musisz kupić i spróbować. Ja opalałem je nad kuchenką gazową. Zjadłem z 10 potem mnie zemdliło, co rzadko mi się zdarza bo uwielbiam słodycze 🙂

Leave a Reply