57. odcinek [100 pytań do kopyra]

121
6239

Tym razem udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania z odcinku 53. ale w zasadzie nie ma się czym cieszyć, bo to tylko nie pogłębia opóźnienia, a wcale nie nadgania, no ale dobra dość jojczenia. Lecimy z koksem. Uwaga: jest słówko o piwie Cechowym z Biedronki.


0:18 Tomku dlaczego zaprzestałeś produkcji wina domowego?
0:59 Co decyduje o zalegającej goryczce w piwie? Przy takich samych odmianach chmielu (Citra, Chinook, Centennial) w jednych piwach goryczka była przyjemna, a w innych parszywie zalegająca. Dlaczego?
02:54 Jaka będzie różnica w wydajności zacierania.
a) w 15 litrach wody, a następnie wysłodzę aby otrzymać 20 litrów gotowej brzeczki
b) zatrę w 25 litrach wody i odbiorę tylko brzeczkę przednią bez wysładzania.
Czy ekstrakt końcowy będzie taki sam, czy któryś ze sposobów będzie bardziej wydajny?
05:00 Czy powinno się przeskalować stare receptury, które zakładały, że wymagany czas zacierania jest dłuższy, jeśli obecnie konwersja skrobi zachodzi w ok. 30 minut?
06:54 Dlaczego na konkursach piwnych sędziwie nie dostają wynagrodzenia?
09:27 Czy BJCP prezentuje zamerykanizowanią wizję nieamerykańskich stylów piwa?
11:56 Obejrzałem sobie wywiad z Gregiem Kochem, świetny koleś. Dlaczego Twoi polscy rozmówcy są tak spięci i wyglądają, jakby zdawali ustną maturę z piwowarstwa rzemieślniczego?
16:35 Jak oceniasz strategię Lidla w dziedzinie piwa?
20:51 Woda z kranu, jakiej należy ją poddać obróbce przed warzeniem, aby pozbyć się chloru?
21:25 Czy na każdym festiwalu piwnym jesteś tak witany/goszczony jak na Poznańskich Targach Piwnych?
23:40 Jak zrobić w domu Krieka?
25:10 Jeśli miałbyś wybrać jeden koncern występujący w Polsce, z którego miałbyś pić piwo to jaki by to był?
27:23 Zacieranie w elektrycznym garze? Co sprawia problem?
27:50 Dlaczego nazwałeś browary EDI i Koreb mianem „browarów wyklętych”?

121 KOMENTARZE

 1. Czesc! Mam dziwny problem. Niewyczuwam wędzonki w piwie. Piłem do tej pory mało piw wędzonych : Jak w Dym – zero wędzonki, Grodziskie 4.0 tu też nic nie czułem, choć domownicy czuli wędzony boczek, Dymy marcowe- tutaj wyczułem nuty wędzone ale przy piciu kolejny raz tego samego piwa już nic. Niedawno próbowałem Rauchbiera z Zwierzyńca i również nic nie czułem. Czy to wada mojego nosa czy poprostu nie wiem jaka ma być ta wędzonka w piwie. Może spróbować ikon stylu z Bambergu?
  Pozdrawaim

  • Kup sobie ześrutowany słód jęczmienny i ześrutowany słód wędzony (najlepiej Steinbacha). Dzięki temu poczujesz o jaką wędzonkę w piwie chodzi.

 2. Witam Kopyr. W Polsce podczas piwnej rewolucji najlepiej sprzedają się piwa mocno chmielone. Jakiś czas temu Darko w wywiadzie z Docentem powiedział że warzenie mocnych ekstraktowo piw się nie opłaca. Czy aby na pewno ? Taki imperator czy quatro czy też hadesy (zwykły i gone wild) schodziły na pniu. Cena chyba nie stanowi problemu skoro te piwa schodzą (gone wild pomijam- bo to abstrakcja). Gdzie leży problem w warzeniu mocnych piw ? Gdyby podnieść im cenę finalną to i tak te piwa zejdą a browar wyjdzie „na swoje”.

 3. Witaj, mam pytanie techniczne. Gdzie można dopaść otwieracz do piwa którego używasz i wspomniałeś, że nie gniecie kapsli ? jak większość facetów jestem gadżeciarzem i chciałbym mieć fajny otwieracz, który byłby inny niż plastikowe byle co i mógłby leżeć na widoku na półce koło pokala.

 4. Przecież Darko wyjaśnił wszystko to o co pytasz. Przykładowo, RIS z Podgórza kosztował w pewnym lokalu 15 zł, Siostra Bożenka 10. Do risa trzeba było dać powiedzmy 2x wiecej słodu i leżakować go 3 miesiące zamiast 3 tygodni. W tym czasie można było zrobić 4 warki Bożenki. Czujesz różnicę?

  • jesli ris z podgorza kosztowal 15zl to i tak tanio (zapewne 0,5?) czyli produkcja jego nie byla taka droga.. skoro robi sie w Polsce imperial ipa z ekstraktem 18-20blg to ris z 20blg nie powinien stanowic problemu… wydaje mi sie ze wiecek zabawy jest z lezakowaniem piwa w beczkach… tak czy siak… mogli by risy sprzedawac po 25 to i tak by schodzily… no ale jest jak jest… mina lata swietlne zanim na polkach sklepowych bedzie mozna wybierac sposrod 10-15risow czy barleywine…

   • Nie, po prostu browary boją się dać cenę, która będzie uzasadniała wyższe koszty produkcji. Zamiast tłumaczyć się z 25 zł za 0,5L, wolą uwarzyć rzadziej i sprzedać po 15 zł. Ale tak jak już pisałem, Artezan i Pracownia się rozbudowują, więc jest szansa na to, że Mr Hard Rocks i Samiec Alfa będą się pojawiały częściej i to bardzo prawdopodobne, że w wersji barrel aged.

 5. Mam pytanie odnośnie warzenia piwa żytniego. Skoro dodatek żyta powoduje oleistość, a w dużych dawkach nawet kisielowatość piwa, to czy nie prowadzi tym samym do zakłamania pomiaru ekstraktu, przy użyciu balingometru? A jeżeli tak, to czy jest jakiś sposób (pozalaboratoryjny oczywiście :D), by zbadać faktyczny ekstrakt takiej brzeczki nastawnej i później ekstrakt pozorny gotowego piwa?

 6. Tomku zauważyłem, że testujesz ostatnio bardzo dużo zagranicznych piw(po drodze portery od Perły i Raciborza). W związku z tym,czy zamierzasz w najbliższym czasie „rzucić okiem” na rynek polskich jasnych lagerów i przetestować kilka niezłych moim zdaniem piw, jak np. Starogdańskie czy Rybak z Gościszewa, Pomorzanin z browaru Wąsosz czy Krajan Niefiltrowany i jak byś odniósł je do np. Pierwszej Pomocy z Pinty czy Bojana Strażackie?

 7. Mam pytanie odnośnie dat przydatności do spożycia (piwa oczywiście). Na jakiej podstawie są one wyliczane? Liczone są od dnia warzenia, rozlewu czy jeszcze jakiejś innej? Czy są na to jakieś przepisy, że pasteryzowane tyle dni (tygodni/miesięcy?) a niepasteryzowane tyle, IPA tyle a stout tyle czy to wszystko „na oko”?

 8. Czy orientujesz się jak wygląda temat importu beczek po destylatach z południa i wschodu Europy? Ukraina słynie z koniaków, Rumunia ze śliwowicy, a całe Bałkany są stolicą owocowych destylatów. Nawet w u nas w kraju powstaje śliwowica.
  Dlaczego piwowarzy nie sięgają po to co bliskie, tylko płaca krocie ze beczki z zachodu Europy czy nawet zza oceanu?

 9. Dlaczego u piwowarów amerykańskich tak popularne są gąsiory (szklane jak i plastikowe) do fermentacji? Rozumiem, że problem jest w ich myciu, skąd więc taka popularność?

 10. Tomku (lub ktokolwiek inny) wiesz może gdzie można znaleźć zestawienie piw jednocześnie według kraju pochodzenia i stylu. Na Ratebeerze można znaleźć zestawienie 50 najlepszych piw z danego kraju lub 50 najlepszych na świecie w danym stylu. Natomiast na Browar.bizie jest tylko spis piw według kraju warzenia i browaru. Chodzi mi serwis lub stronę gdzie można znaleźć zestawienie np. RISów warzonych (lub dostępnych) w Polsce. Taki mechanizm wyszukiwania jest często stosowany w sklepach internetowych (np. piwa-regionalne.com.pl lub piwoteka.pl), ale tam baza piw jest bardzo skromna. Może przegapiłem jakieś zaawansowane wyszukiwanie na Ratebeerze?

 11. Czesc zastanawia mnie dodawanie znaczków original i trade mark przy nazwach chmieli amerykańskich. Czy dana odmiane może uprawiać i produkować tylko jedna chmielarnia na swiecie? Dlaczego Polscy plantatorzy chmielu ich nie stosują? Niektóre polskie minibrowary w składzie podają nazwe z w/w znakami inne nie. Czy to znaczy że ci którzy nie podali tego w składzie posiadają chmiel nieoryginalny wyhodowany u wujka Józka na podwórku pod płotem? 😉 pozdrawiam

  • Te odmiany są opracowane przez prywatne laboratoria i licencjonowane, ktoś kontroluje całą uprawę i sprzedaż (rolnicy muszą sprzedawać plony określonej firmie). Jeśli nie ma „znaczków” przy Citrze czy Mosaicu to chyba jest niedopilnowanie/olanie, a może po prostu nie trzeba.

 12. Cześć Tomek. Niedawno uwarzyłem moją pierwszą warkę, niestety będzie musiała stać miesiąc na cichej z powodu mojego wyjazdu. Czy po takim czasie refermentacja w butelkach przebiegnie prawidłowo, czy czas refermentacji się wydłuży? Czego w ogóle mogę się spodziewać po miesięcznej cichej fermentacji (jakie wady piwa i jak je rozpoznać)?

 13. Ostatnio widziałem Twój film na temat piw bezglutenowych. Jestem piwowarem domowych i trochę eksperymentuję. Podjąłem się wyzwania uważenia piwa domowego z surowców bezglutenowych – słód wosiany + słód gryczany + kasza jaglana + enzymy syntetyczne. Piwo jest nie najgorsze ale ilość surowców bezglutenowych jest bardzo organiczona, wydaje mi się że słód jaglany mógłby mieć potencjał w temacie piw bezglutenowych ale chyba nie da się czegoś takiego dostać w Europie. Znalazłem jedynie informację o słodowni Colorado Malting Company http://coloradomaltingcompany.com, która wytwarza kilka gatunków słodów jaglanych, w tym karmelowych i palonych. Słodowanie prosa w warunkach domowych to dosć skąplikowane zagadnienie. Orientujesz się może, czy istnieje jakaś słodownia w Europie, która wytwarza tego typu słody?

 14. Tomku, czy można liczyć na recenzje większej ilości piw dzikich: gueuze, lambic, etc. oraz piw niemieckich stylach, jak: gose, eisbock, alt??

Leave a Reply