dalszy ciąg walki z nadbagażem.
Wczoraj poszedł tylko jeden wpis – ale za to jaki ;). Dziś za to pójdą trzy. Zaczynamy od kolejnej degustacji z konieczności, czyli piwo które nie zmieściło się do bagażu. Tym, co odróżnia tę degustację, od pozostałych jest użyte szkło. Jak się pije ze specjalnie zaprojektowanego szkła do IPA? Przekonajmy się.
Właśnie miałem o to pytać-czyli jak to wygląda w sklepach. Tysiące piw super hiper czy raczej koncernówka i jakaś półka/regał z piwami lepszymi? Bo z tego co wiem to powstaje tysiące browarów-ale piwem najlepiej się sprzedającym jest nadal koncernówka.
javiki
Tak, ale koncernówki tracą rynek. W 2013 po raz pierwszy od naprawdę długiego czasu spadł udział rynkowy pierwszego piwa czyli Bud Lighta.
W sklepach nie byłem, bo mówiąc szczerze nie miałem potrzeby.
zalezy od sklepu, w przecietnym markecie 80% to bud light, a reszta to piwa craftowe z okolicy plus czasami z jakiegos popularniejszego craftu z dalszej czesci USA dogfish, anchor, sierra. w sklepach z craft beerem zazwyczaj jest po rowno polek z koncernowkami, z craftem i z sodami, ale sa tez sklepy gdzie bud stoi na jednej palecie a sklep wielkosci biedronki zawalony jest craftem
Piłem to piwo. Było w nim za dużo smaku chmielu i jak dla mnie, było mdłe, nie mogłem go pić, takie przesadzone jak na mój smak. Po 1-2 łyku, oddałem, nie dałem rady pić, co mnie zdziwiło mocno.
ups coś nie tak umieściło komentarz – komentarz odnosi się do Kormorana z 5 chmielami. 🙂