Craft Lager z Upslope Brewing

20
2105

czyli zapomnijcie o chronologii…

Z kilku powodów (montażu, YouTuba i mojego widzimisię) rezygnuję z chronologii. Chociaż akurat ten materiał wyglądałby głupio jakby poszedł za kilka dni. W sumie może więc i na dobre wyszło.

20 KOMENTARZE

 1. Tomek, niemożliwe jest, by B747-400, który jest najszybszym poddźwiękowym samolotem pasażerskim (tak było, choć może B747-8i jest obecnie szybszy), nad Atlantykiem do USA leciał tylko 800 km/h. Myślę, że przekroczyliście 1000 km/h, ale w przeciwnym kierunku dojdziecie do 1100 pewnie. A za różnicę w czasie przelotu, odpowiadają tak zwane prądy strumieniowe, czyli wiatry wiejące na wysokościach przelotowych. Pozdrawiam 🙂

  • Ty specjalisto od samolotów, rozróżniasz ground speed od TAS ? Wydaje mi się, że na pewno nie, ale i tak się wypowiadasz po raz kolejny na temat na który nie masz pojęcia. Maksymalny TAS dla pasażerskich obecnie nie przekracza 500kts z wielu powodów, nie tylko ekonomicznych. To Jet Stream powoduje wzrost ground speed, a TAS i tak pozostaje ten sam.

    • To ja może napiszę o co chodzi, bo Bareja za bardzo nie pomoże. Samolot w jedną i drugą stronę ma bardzo podobną masę startową i są to setki ton. To co jest istotne i wszyscy to tutaj mylą, prędkość przelotowa jest TAKA SAMA i wynosi około 450 kts i to jest właśnie prędkość TAS. To co wyżej podaje kolega specjalista to ground speed, czyli prędkość względem ziemi, która jest wypadkową prędkości TAS i mocy oraz kierunku wiatru. Istotą w komunikacji między Europą a USA jest istnienie prądów strumieniowych „Jet Stream”, tj. pewnego rodzaju wiatru występującego w wyższych warstwach atmosfery, którego prędkość może dochodzić do 300 km/h. Wiatr ten jest, pomimo swojej mocy, bardzo korzystny, bo ma charakter strumieniowy laminarny. W związku z tym skoro prędkość przelotowa wynosi około 450 kts i składowa wiatru jest równoległa o przeciwnym zwrocie (lot do USA), to prędkość wypadkowa (ground speed) jest mniejsza od 450 kts — fizyka na poziomie gimnazjum. Istnienie prądu strumieniowego jest jednym z powodów tego, że loty z Europy do USA odbywają się po stałej trasy nad Islandią i Grenlandią (no oprócz tego kwestia lotnisk zapasowych, ale to i tak nie ma do końca większego znaczenia gdy samoloty są certyfikowane na loty międzykontynentalne w razie awarii kontynuują lot nad oceanem). Inaczej to wygląd w przypadku powrotów z USA i można to dokładnie zauważyć po wszelkich flightradarach itp. W lotnictwie cywilnym małym nikt nie przywiązuje uwagi do różnic między TAS i ground speed, bo różnica 5 minut nikogo nie zbawi, natomiast kiedy w grę wchodzą tony nafty, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

    • Akurat „specjalista” nie dotyczy się Ciebie, więc nie musisz czuć się skonfundowany 😉 😉 .
     Za 3 kg więcej obywatela powinieneś dostać ekwiwalent pieniężny 🙂

  • Bo grozi mu nadbagaż, a zupełnie niepotrzebne te nerwy.W razie czego cofa się z wagi ,idzie do dużego kubła na śmieci i wywala wszystkie t-shity, gacie i skarpetki.W zasadzie wszystkie ciuchy poza marynarką i spodniami do niej.To jako nowe było warte ze 40 $, a używane nie jest warte nic.Najważniejsze to przywieźć piwo dla siebie i prezenty dla rodziny.Jedyny minus to że trzeba jeszcze raz odstać w kolejce do nadania walizki.Przerabiane na Mc Phearson Toronto.Zamiast tracić 150 CAD za nadbagaż z musu po przyjeździe miałem wszystko nowe.

   • T-shirty, gacie i skarpetki to ja mogę upchnąć w specjalną kamizelkę. Tylko to za bardzo nie rozwiązuje tematu, bo one zbyt wiele nie ważą. Po prostu niektórych rzeczy nie było sensu brać do USA np. dużego statywu, korzystałem z niego może z 2 razy, wystarczył gorillapod.

Leave a Reply