odpowiedzi na pytania z odcinków: 38. (całość) i 39. (całość)
Ten materiał miał być opublikowany podczas mojego pobytu w Denver, za sprawą chochlika internetowego nie udało się tego zrobić. Zatem zaległy 42. odcinek odpowiedzi na Wasze pytania, nagrany jeszcze przed wylotem do USA.
Tomku czy udało Ci się wrócić bezpiecznie z Denver i czy samolot nie spadł ani nie został porwany? Jeśli spadł to czy będą dalsze odcinki 100 pytań do? 😉
Pośmiertnie publikuje. Nigdy się nie uwolnisz od stu pytań do! Kopyr jest gorszy od WOŚPU 😉
Co to za kawałek co leci w intrze z w recenzji „Mighty Chi z Glastonbury” ?
A popieram by Kopyr podawał linki bądź tytuły utworów z których korzysta. Ja sam pytałem go raz o tytuł i otrzymałem lecz inni może też by chcieli. Np. na YT bardzo ułatwia jak ktoś pod filmem w opisie podaje takie linki. To jest zacna idea.
Czy da się jakoś nagazować sztucznie piwo w butelkach? Jedyne co mi przychodzi do głowy to mocniejsze nagazowanie piwa w kegu i rozlanie go do butelek, jednak nie wiem czy to się sprawdzi.
Pytanie po co sztucznie, skoro można naturalnie? Prościej i wygodniej 😛
Ciekawi mnie czy da się w domu zapakować piwo do butelki bez osadu, zwykła ciekawość 😉
Też nad tym myślałem….jedyne co mi przyszło do głowy to wrzucić kawałek „suchego lodu” (zamrożone co2) ale kompletnie nie wiem jak wyliczyć jego ilość?
Jest na to patent http://youtu.be/B2PPBmJZFd0
hejka Tomasz! jesteś już po Stanach?
Wrócił już w niedzielę 😉
Mówisz, że nie piłeś piwa, które by na Tobie wywarło wrażenie 😛 Zapomniałeś o Xyauyu czy się zgrywasz? Czy może nie zrobiło na Tobie takiego wrażenia 😛
A to Xyauyu było w tym roku. No to rzeczywiście, Xyauyu wywarło na mnie wrażenie, myślałem, że to było w zeszłym.
Na marginesie, pytania są z odc. 38.
Czy możesz podać tytuł nowej książki Randy Mosher’a o której mówiłeś na ostatnim livestreamie?
Ona chyba jeszcze nie ma tytułu.
Etykiety-naklejki najlepiej odrywać dając zastrzyk z małej ilości benzyny ekstrakcyjnej/terpentyny pod etykietę. Zejdzie jak złoto.
Co do zmywania kleju to warto użyć acetonu, tani i skuteczny. Nie wdychać i założyć rękawiczki – to jeśli chodzi o BHP.
oj tam oj tam
Na pozostałości kleju na butelce super działa żyleta w oprawce, taka jak do czyszczenia przypaleń z kuchenek.”Nie giąć, nie niszczyć, dwa lata posłuży”.
Osobiście ściągam etykiety na parą wodną. Gotuję (w czajniku na kuchence gazowej bo elektryczny się wyłączy po zagotowaniu) wodę i jak się zagotuje to nad parą naklejki odpadają same, pozostałości kleju jeśli jest jeszcze ciepły da się zetrzeć suchą szmatą. Bez żadnych acetonów i odmaczania. Śladu nie ma.
ciepła woda i dziękuję
Tomku, skąd można wiedzieć kiedy spodziewać się Twoich piw? W Trójmieście bywają problemy z dostępnością. Mam kilka sklepów gdzie miewają piwa z Widawy czy też zdarzają się nawet z Ursy, ale to są często po 2-3 sztuki więc jak ominę to już nie znajdę.
Dzisiaj (14.04) kupiłem Misia. Zaszedłem też później do innego sklepu i widziałem że mieli Misia. Pewnie też dziś dostali ale już była na półce tylko cena, piwa zabrakło. Nie było żadnej informacji, że pojawia się nowa warka tego piwa, pozytywnie mnie zaskoczyła bo wcześniej nie piłem. Niemniej, mógłbym bardziej polować czasami na jakieś piwko, które bardziej mnie interesuje.
Możesz czasami w piwnych newsach albo w jakichś osobnych wpisach powiedzieć co aktualnie ważycie i kiedy będzie rozprowadzane? Czy jest jakiś powód, żeby robić z tego tajemnicę?
No i staram się to robić. W tej chwili na rynku jest Miś, choć ja go jeszcze nie miałem okazji próbować. Nie było mnie tydzień, a dziś wyjechał Wojtek. Więc pewnie spróbuję go dopiero po Świętach. W najbliższym czasie pojawi się druga warka Armadillo. Potem myślę, że nowości i powtórki. Wszystko zależy jak będzie z wolnymi zbiornikami w Widawie, a ostatnio było słabo.
Tomku, co sądzisz o St. James’s Gate Brewery oraz o ich głównym trunku, czyli piwie Guinness?
Puszka, jest tańsza niż butelka, nie oddaje aromatów do piwa, nie ma ryzyka nasłonecznienia, tania i łatwa w transporcie, zajmuje mniej miejsca. itd itd Dlaczego mniejsze browary nie puszkują piwa? Czy przestawienie się z butelek na puszki jest na tyle drogie, że to się nie opłaca? Dlaczego powstające browary nie inwestują od razu w linię do puszek?
Linia do puszkowania piwa jest droga. Samo otwarcie browaru to spora inwestycja, która byłaby jeszcze wyższa. Temat puszki opisany w poniższym filmie.
Ale Jakubiak inwestuje w browar w Tenczynku 12 milionów złotych to chyba jednak stać go na puszkowanie piwa, a tego nie robi.
http://www.pb.pl/3649957,27059,jakubiak-nawarzy-piwa-pod-krakowem
Puszkowanie piwa w Polsce byłoby źle odebrane. Co innego gdyby zrobił to AleBrowar, a co innego Ciechan. AleBrowar to rewolucja, Ciechan to tradycja. Ale absolutnie nie zdziwi mnie jeśli w Darłowie będzie linia do puszek.
jak dawno temu szukałem coś o piwie i ten blog znalazłem to pierwsze co przyszło mi do głowy to pan Sianecki z tvn zmienił profesję 🙂
co do naklejek, nalepek ( nie wiem jak etykiety z butelek ) to one dobrze się odklejają po polaniu wódką ( nie piję wódki, ale finlandia działa na nalepki ) po prosu zalewam nalepkę wódką i po namoczeniu nalepka się łatwo odkleja, czasami pomaga podważenie nożem do papieru po zalaniu nalepki wódką .
puszki , butelki 0,33 są nie tylko dobre do degustacji. w Polsce pomału co chwalę pojawiają się z popularnych koncernowych browarów piwa w puszkach 0,33 np żywiec , Carlsberg jak dla mnie do obiadu jest bardzo dobre.
ja też nie pijam dużo wódki, ale polewać nią etykiety??? Do tego jeszcze Finladndią – na bogato!
na codzień pracuję między innymi na serwisie komputerowym. po polaniu finlandią nalepki z kluczem windowsa . potem bardzo łatwo schodzi z blachy nalepka .
drugi sposób odklejania etykiet może tańszy to suszarką do włosów. nalepkę się nagrzewa i podwadza nożem . myślę że to na butelki z etykietą też może zadziałac.
Cześć . Potrzebuję porady dotyczącej fermentacji . Wczoraj o godz. 23:30 zadałem drożdże,,górniaki” z gęstwy które miały ok jednego tyg. do warki o temp. 20 stopni C. Rano o godz. 05:00 piwo mocno ożyło spojrzałem na temp. była 24 stopnie C olałem temat i poszedłem dalej spać po ok 2 godz obudziłem się i przypomniało mi się ,że to chyba zbyt duża temperatura fermentacji w której zjadacze cukrów mogą dać posmaków rozpuszczalnikowych schłodziłem fermentor w zimnej wodzie do ok. 19 stopni C pytanie czy przez taki okres będę miał jakieś nieprzyjemne aromaty i na przyszłość czy to nie są zbyt duże wahania temperaturowe w tak krótkim okresie czasu
Nie jestem piwowarem Zamieść to pytanie na piwo.org -myślę ze tam szybciej uzyskasz odpowiedź:)
javiki
Czy kupiłeś w końcu jakieś jeansy w Denver? Jeśli tak to jakie i za ile?
Hell’o Tomku
Właśnie jestem w trakcie otwarcia i degustowania IMPERATORA BAŁTYCKIEGO z pierwszej warki PINTY (data ważności 24.12.2014). Jak dla mnie pachnie i smakuje jak barley wine. Co mogło spowodować, że to piwo po tak krótkim czasie aż tak się zmieniło? Część przechowuję w temperaturze pokojowej (takie właśnie spożywam), a część leżakuje w piwniczce. Czy to może być efektem temperatury, że już po 5 miesiącach zaszły aż takie zmiany? Owocowy aromat, lekka słodycz w smaku i już nie tak mocna goryczka w kontrze. W tym momencie żałuję że kupiłem sobie tylko 9szt. 🙁
chyba sobie jaja robisz.tylko 9szt. ? niektórzy mogli kupić maksymalnie po 1szt. albo wcale.
Wiesz jak się chce to się kupi. Ja puściłem wici po znajomych i mam. Niestety wypiłem już kilka sztuk to teraz żałuję, że nie wziąłem więcej.
Pytanie powiązane z pytaniem o kaca i CO2 – Wczoraj bylismy ze znajomymi na piwie na plazy. Wszyscy wypilismy mniej wiecej tyle samo, po jakies 7-8. Ja pilem glownie piwa z Pinty, natomiast kolega pil same Zubry. Nastepnego poranka czulem sie tak jakbym zeszlego wieczora nie mial ani grama alkoholu w ustach, natomiast kolega byl nie do zycia. Czy to zasluga tzw. „all-grain beer” czy tez chmielu, ktorego w piwie koncernowym praktycznie nie ma, a w piwach rzemieslniczych typu Imperial IPA jest okolo 60? A co do pytania o piwo ponizej 10 zlotych, to w Gdyni w Piotrze i Pawle mozna kupic piwo Lwowek Belg za 4 zlote, czyli niewiele drozej niz typowe „koncerniaki”. Pozdrawiam wszystkich spozywajacych prawdziwe piwo, a nie „wyroby” reklamowane w telewizji!
Ciekawy jestem jakie miałeś wrażenia i ile pamiętasz z „degustacji” ostatnich trzech piw…
Kolega poszedł na BOGATO -a bogatemu wolno 🙂
Ja odpowiem to w inny sposób -jak jest piwna impreza bardzo rzadko mam kaca-a moi współbiesiadnicy prawie zawsze -jeśli pijemy piwo. Jeśli jest wódka (to może 2 razy do roku pijam) to ja jestem trup-a oni pełni życia:) Każdy organizm reaguje inaczej. Nawet pijąc to samo piwo -2 kilka osób ma różne odczucia.
Miałem już święto (oblewanie urodzin synka-tzw pępkowe)-na bogato. Było morze Ataku Chmielu, Rowing Jacka i wiele innych IPA, APA, później stouty a na koniec lżejsze piwa -żeby móc biesiadować CAŁA noc. Wszyscy piliśmy to samo -a efekty bardzo różne -od braku do totalnego umierania 🙂
javiki
Katastrofy nie było, wypicie 7 piw przez 8-9 godzin wcale takie straszne w skutkach nie jest 😛 Prawda że po 4-5 smak już nie jest tak bardzo odczuwalny, ale mimo wszystko wole wypić to niż np „Żubra” 😉 A pamiętam sporo, nie pije tak żeby skończyć nie wiadomo jak 🙂
Hej Tomku
Uwarzyłem piwo z 4kg słodu Pale Ale i ok 300g bursztynowego ze Strzegomia. Nachmieliłem to dodając 20g Marynki na 60min 10g Marynki na 45min oraz 30g Lubelskieg ns 15min. Żeby tego było mało dodalem 20g Lubelskiego i 10g Dana SVN na 5 dni na cichą. Ciekawi mnie co może z tego wyjść. Czy jakieś zwykłe PA czy już może jakaś IPA. Dodam że piwo zaczynało mając 12blg. Jeszcze fermentuje więc nie wiem na ilu skończy.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowieź
3maj się
Acha zapomniałem dodać że warka standardowa ok 20ltr
sorki
THX
Przekręciłeś :-), skunks, czyli izopentylomerkaptan to 3-metylo-2-buten-1-tiol
Tomku! Czy możesz powiedzieć coś więcej o wykorzystywaniu kawy i czekolady przy produkcji piw. Kiedy dodawać? Czy przy zacieraniu czy przy chmieleniu i czy kawę w ziarnach czy napar?
W 32:10.
https://blog.kopyra.com/index.php/2014/01/28/24-odcinek-100-pytan-do-kopyra/
Witaj Tomku.
Mam pytanie dotyczące zminimalizowania strat podczas chmielenia.
Czy użycie siateczki muślinowej, pończochy etc. do chmielenia przy gotowaniu, jak i chmielenia na zimno wpływa znacząco na przenikanie alfa kwasów do piwa? Chodzi mi o zaoszczędzenie jak największej ilości piwa, które wylewa się wraz z chmielinami.
Pozdrawiam,
Marek
Kopyr. Pytanie nieco humorystyczne. Jak odnosisz się do seriali typu „Świat Wg Kiepskich” w których główny bohater jest heavy userem „Mocnego Fula” którego namiętnie popija ze swoim synem? Czy uważasz że serial, w którym podobny bohater by pił piwa rzemieślnicze miał rację bytu i czy widziałbyś się w roli człowieka promującego kulturę piwa poprzez seriale komediowe?
Tomku, ostatnio zainteresował mnie temat nagazowywania piwa azotem w warunkach domowych. Czy masz z tym jakieś doświadczenie? Jak wygląda taki proces w browarach i jak wygląda proces nalewania w barach? Czy końcówka do rozlewania piwa musi być jakoś przystosowana do tego typu piwa czy sprawdzi się taka jaką uda się gdzieś wyrwać? Natknąłem się nawet na urządzenie do spieniania „zwykłego” piwa za pomocą ultradźwięków dający podobno efekt jak z azotem. Co o tym sądzisz bo dla mnie to trochę dziwna rzecz
W warunkach domowych potrzebny jest dedykowany kran do stoutów + do kega podajesz mieszankę 70% azotu, 30% CO2.
https://byo.com/stories/item/1729-nitrogen-draft-tap-projects
Cześć Tomku. Miałem ostatnio niemiłe doświadczenie z piwem z browaru Rebel (a właściwie Sulimar). Piłem weizena z dodatkiem kolendry i pomarańczy i było to drugie piwo, którego nie wypiłem do końca. Na samą myśl robi mi się nie dobrze. Rozumiem kolendrę np. do pizzy ale w piwie? Czy ty miałeś podobne doświadczenie z jakimś smakiem w piwie Które teraz wspominasz?
kolendra jak i inne przyprawy gdyby była odpowiednio użyta to z pewnością było by ok a na pewno ciekwie…
Kolendra i curacao to podstawowe przyprawy do witbiera.
Witam Tomaszu. Mam pytanie natury technicznej.Chce uważyć India Pal Ale lecz z kitu Better Brew i chciałbym troche je zmodyfikować aby otrzymać troche posmak kawowy.Z tego co udło mi sie dowiedzieć to najlepiej dodać słód karmelowu cara crystal 120 EBC 1kg glukozy i 1kg suchego ekstraktu slodowegi. Mam tylko obawe czy drożdze załączone do kitu przefermentuja taka przeczke.Nie wiem czy uda mi sie ale chce te 23litry piwa podzielic na dwie cześci po dodaniu drożdzy i tylko do jednej dodac zatary słód oczywiscie przecedzony i wystudzony.Czy przelanie brzeczki z dodanymi drożdzami nie wpłynie negatywnie na efekt koncowy.Sorki że tak sie rozpisałem ale to moja druga warka i prosze o zrozumienie
Moja rada na szybko. Nie kombinuj. Ciężko mi w ogóle skumać jaki jest Twój plan. To oznacza, że jest w nim multum punków krytycznych, w których coś się może zepsuć. Zrób jakieś proste piwo, bez wydziwiania. Ogarnij temat z drożdżami, butelkowaniem, przelewaniem itd. i wtedy bierz się za eksperymenty.
Dziękuję za radę. Mój plan może jest za bardzo chaotyczny ale głównie chodziło mi o to: zrobić w fermentatorze brzeczkę z kitu dodać glukozę i ekstrakt słodowy i w tym momencie chciałem przelać do drugiego fermentatora połowę i dodać wystudzony zatarte z ok 100g słodu karmelowego i następnie zadać do obu fermentatorów drożdże. Korzystając z rady obecnie nie będę kombinował lecz jeśli można to proszę o odpowiedz czy jest to wykonalne w takiej wersji jak przedstawiłem. Mam również pytanie czy do kitu IPA z Better Brew dodać lepiej glukozę czy ekstrakt słodowy a może oba.Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za szybką poprzednią odpowiedz.
Moim zdaniem zawsze lepiej ekstrakt niż glukozę. No chyba, że chcemy obniżyć pełnię.
Serdecznie dziękuje za podpowiedz lecz się zastanawiam czy lepiej zastosować ekstrakt słodowy płynny czy sproszkowany który da lepsze wartości i głębszą pełnie.Teraz pozostaje mi uwarzyć moje drugie domowe piwo.Żona trochę krzyczy bo zawsze całą kuchnie zajmuje ale jakoś się może uda 🙂 Pozdrawiam
Siema Tomku.
2 szybkie pytania.
1) Jakie piłeś najgorsze piwo w życiu?
2) Jakie piłeś najgorsze piwko w tym roku?
Pozdrawiam
Witam,
Ciekawi mnie jaki jest koszt otworzenia mini browaru restauracyjnego powiedzmy dla 50 tysięcznego miasta – chodzi mi oczywiście tylko o sprzęt do warzenia, mówimy tu orientacyjnie – powiedzmy czy to będzie 50 tysięcy złotych czy raczej 150 tysięcy.
Kolejne pytanie – czy nauka, taka aby ważyć dobre (dla pospólstwa) piwa trwałaby długo? Mowa o ważeniu własnie w takim browarze restauracyjnym. Załóżmy, że piwa nigdy nie ważyłem jednakże mam wiedzę o produkcji wina i miodów.
Ostatnie pytanie – mam ochotę wyprodukować półtorak na miodzie lipowym, chmielony. Zakładam, że miód musi być sycony razem z chmielem, aby aromat przeszedł, jednak nie jest to kluczowym pytaniem; jaki chmiel wybrać? Czy dodawać jeszcze jakieś przyprawy, czy tylko miód chmiel i woda? Jakieś doświadczenia, spostrzeżenia?
Dla restauracyjnego to od 500tyś zł w górę. 😀
Bez przegięcia, nie chodzi mi o jakiś minibrowar robiący 30hl miesięcznie, tylko ze 3hl, może 4hl
No przecież mówię o takim. Niestety, to są drogie zabawki.
10hl to restauracyjnego to optimum. Mniej nie ma sensu, bo wychodzi za drogo i za dużo roboty.
Wiesz ile to jest 30 hl miesięcznie? Bardzo mało. To zaledwie 3000 litrów, czyli dajmy na to 6000 piw. Podziel to na 30 dni i masz zaledwie 200 piw dziennie. To jest mało. Może zamiast budować browar, lepiej otworzyć lokal z dobrym piwem rzemieślniczym i np. 4-6 kranami. 3 hl miesięcznie są kompletnie nieopłacalne.
Niestety tak jak pisze jacer, browary restauracyjne, a raczej sam sprzęt do nich zaczynają się od 500 tys. zł.
Ajaj, skucha, coś mi się ubzdurało, że hektolitr to 1000 litrów… Czyli faktycznie koło 500tys. zł – no tu jeśli chodzi o amortyzacje już nie jest tak wesoło, więc faktycznie zaczynać od zera się nie kalkuluje… No lokal na pewno będzie otwarty jeszcze w tym roku, właśnie z piwami rzemieślniczymi, głównie z kija (chcę aby prawie w ogóle nie było piwa butelkowego/puszkowego). Kalkulowałem tylko czy nie bardziej opłacalny byłby browar restauracyjny, ale już widzę, że nie. No nic, to liczę na pomoc z doborem chmielu do miodu ;]
Pozdrawiam.
Witam Tomku, moje pytanie brzmi, skąd brać szkło do degustacji, czy jest jakieś miejsce np sklep internetowy gdzie w rozsądnej cenie można się zaopatrzyć. Bardzo podoba mi się szklanka w której degustowałeś Rino, a niekoniecznie w najbliższym czasie wybieram się do Left Hand’a ;p, gdzie taką szklankę złapać, chodzi mi o kształt nie firmowe szkło z left hand’a. Pozdrawiam
Cześc Tomku, pytanie moje brzmi: w jaki sposób jest produkowane najgorsze możliwe piwo z najniższej możliwej półki jak np. piwo o nazwie „piwo” z tesco, które jeśli się nie mylę kosztuje koło złotówki. Myślałem że w procesie produkcyjnym piwa pewnej kwoty nie da sie „przeskoczyc” w dół.
Tutaj masz odpowiedź:
Tomku, czy ze szkła do piwa pijesz tylko piwo?
Witam Tomku, mam pytanie czy realne jest zastosowanie soku bądź wywaru z rabarbaru. Ciekawi mnie czy można takie piwo uwarzyć żeby był wyczuwalny smak rabarbaru i delikatna nuta chmielowa może do zastosowania na jakieś piwo na lato.Pordrawiam
Co robisz z kapslami, które Ci się powtarzają ? Wyrzucasz czy gdzieś odkładasz ?
Czy piwo w KEG-u jest już wcześniej nagazowane, czy zostaje ono nagazowane w momencie wypompowywania z KEG-a?
Tomku, czy słyszałeś może o tym tworze? http://distilleryimage4.s3.amazonaws.com/20c8bad4c63611e3859b0002c9d75b4c_8.jpg
Zauważyłem ostatnio przypadkiem w Biedronce, uwarzone przez Carslberga, rzekomo nachmielone swojską Marynką. CZYŻBY KONKURENCJA DLA LUBUSKIEGO CHMIELU ?! 😉
Piłem ostatnio. Zaraz po otwarciu zachęcające nuty chmielowe ale po przelaniu do szklanki ani w smaku ani w zapachu chmielu nie wyczuwałem.
W odniesieniu do wątku o rozgazowanym piwie to jest pewna metoda. Jest sprawdzona przy winach musujących ale tu chyba też się sprawdzi. Wystarczy pustą przestrzeń wypełnić szklanymi kulkami(warto je przedtem dobrze umyć) a całość zamknąć. W szampanie nie zamykałem super szczelnie i jakoś się sprawdzało.
Trafiłem ostatnio na wywiad z Tobą „Kultura Piwa według Kopyra”, gdzie stwierdziłeś, że „(…) tam jest miejsce nawet na program telewizyjny, ale nikt tego nie zrobi (..)”. A gdyby tak puścić wodze fantazji bez trzymanki: jakaś stacja (niekoniecznie teraz, może za kilka lat), jednak próbuje zrobić cykliczny program o piwie (czy tam 'około piwa’), dostajesz propozycję (współ)prowadzenia… zgodziłbyś się?
1)Prosze opisz jakie bezmiesne potrawy jadles podczas Swiat Wielkanocnych.
2) Wymien jakie piwa piles w trakcie swiat? Jesli w ogole piles.
Ostatnio kupiłem w jednym z hipermarketów portery Komesa i Żywca. O ile lekkie żelazo w Porterze Żywieckim było ledwie wyczuwalne, to Komes był tak metaliczny że nie dawał się wypić. Otworzyłem inną butelkę którą miałem w piwnicy i był ok. Czy słyszałeś coś o tym? Czy to może przypadek? Szkoda byłoby taki wadliwy egzemplarz np lerzakować kilka lat 🙁 żywiec miał dade przydatności do lipca 2014, a Komes z tego co pamiętam 15.08. 2015, raczej była to najświeższa warka. Pozdrawiam.
Tomek, na wstępie bardzo dziękujemy za zaszczepienie miłości do dobrego piwa. Oglądamy regularnie Twoje vlogi i często to one inspirują nas do zakupu konkretnego piwa.
Pytanie: Czy masz jakieś niezrealizowane marzenie w dziedzinie piwa ? Może styl , który zawsze chciałeś uwarzyć lecz z różnych przyczyn nie mogłeś ? A może jest to coś zupełnie innego ?
Cześć Tomku mam dwa pytania:
1) Czym najlepiej refermentować weizena?
2) Jak obliczyć ilość rezerwy potrzebnej do refermentacji?
z góry dzięki za odpowiedź.
dwa pytania!
Co wystawili na konkurs w stanach nasze browary? konkretnie jakie piwa? najbardziej Ciekawi mnie KP
Czy jezeli podbije ekstrakt z prawdziwym stoucie z BROWAMATORa jaks ciemnym ekstrkatem i dochmiele porządnie to bedzie to RIS?
Cześć,
Jak to jest z eurolagerami? Fermentowane są w tankofermentorach, które często stoją na dworze (lub na polu w innych rejonach Polski;)). Czy to oznacza, że fermentacja odbywa się w temperaturze zbliżonej do otoczenia? Czy w takich warunkach da się uzyskać lagera o „czystym” profilu zapachowo-smakowym? Czy są może stosowane jakieś sztuczki technologiczne, żeby zrekompensować skutki fermentacji w wyższych temperaturach?
Czesc Tomek
Smak krwi w piwie. Skad on sie bierze. (Od razu dodam ze wiem ze w piwie krwi nie ma )
Może chodzi o żelazo? We krwi jest wyczuwalny posmak żelaza więc chyba o to chodzi:)
Dlaczego warki browarów rzemieślniczych są tak bardzo nie równe ? Dlaczego tak dobre piwo jak rowing jack(mi smakowało) ale browar popsuł to samo z imperium atakuję . Jak kupie tyskie to wiem, że będzie smakować jak siki i zawsze tak smakuję. Gdy biorę piwo z browaru regionalnego lub rzemieślniczego zawsze mam obawy czy ta warka też będzie tak samo dobra
jeszcze jedno pytanie! jakiego stylu nie uwarzyłes w domu i dlaczego
Znalazłem recepturę piwa z białego domu. Kiedy kolejne odcinki warzenia z Kopyrem?
http://www.whitehouse.gov/blog/2012/09/01/ale-chief-white-house-beer-recipe
1. Co byś zrobił, jakby Grupa Żywiec przyszła do Ciebie i powiedziała: „Kurcze, Kopyr, weź coś zrób, poradź, żebyśmy zaczęli zyskiwać na współpracy z piwowarami domowymi.” Nająłbyś się u nich do roboty? Co GŻ powinna zrobić, żeby nie było gadania, że na PSPD tracą?
2. Mam szwagra w USA. O przywiezienie jakiego piwa powinienem go poprosić? Pytanie to ma o tyle sens, że nie lubię aromatów i smaku owoców w piwie, także piwa chmielone na aromat amerykańskimi chmielami mnie nie obchodzą. Lubię ciemne, słodowe piwa i goryczkę.
3. Pytanie 0 IBU: zespół Luxtorpeda, znasz, lubisz?
4. Jakbym zrobił piwo z takim zasypem, chmieleniem i drożdżami jak na porter bałtycki, ale zrobiłbym ekstrakt nie 18-22, a 16, 14, 12, to co by to z tego wyszło? Schwarzbier? Dunkelbock? Dolny porter? Ciemny lager?
5. Jakie pierwsze z brzegu, najtańsze piwo wali diacetylem? Chciałem kupić dla sprawdzenia czy ja wyczuwam diacetyl słabo, czy wcale.
Wiem że o tym było, ale ciężko przejrzeć 40 odcinków w poszukiwaniu takiej pierdoły.
Witam Tomku, jest jeszcze jedno pytanie, poważne. Czy słyszałeś o akcji koncernu Carlsberg „Weź mnie w obroty”? Akcja zatacza coraz szersze kręgi i polega na tym że koncern ten próbuje wymusić na sklepach przyjmowanie zwrotnych butelek bez żadnego paragonu itp. Dziś ciężko oddać np. 10 butelek za jednym zamachem bez kwitka. Oni nawet robią mapę sklepów już na swojej stronie które dołączyły się do akcji, ciekaw jestem czy jak tam przyjdę z reklamówką butelek (zwrotnych) to czy mi wezmą je od ręki bez pytań, jak zarzeka się carsberg. I ciekawe czy będą to mogły być np butelki po tatrze która nie należy do tego koncernu. Swoją drogą fajna hipokryzja skoro carlsberg oferuje swój flagowy produkt w butelce jednorazowej a zachęca do oddawania tych zwrotnych. Ponoć mają nawet nakładać kary na sklepy które nie będą brały butelek od klientów nie zależnie od tego czy mają oni paragon albo czy kupili to piwo w tym akurat sklepie. No dzieje się ciekawie. Poczytaj o tej akcji.
Trafiłeś. Dzisiaj będzie o tym [1000 IBU].
CO2 jest gazem nie trującym, ale DUSZĄCYM a to jest spora różnica. Pozdrawiam 🙂
Tomek co sądzisz o dodaniu melasy z trzciny cukrowej jako składnika do refermentacji? W odczuciu posiada aromaty karmelowe i trochę mleczne, lekko przebija nuta lekko wędzona.