41. odcinek 100 pytań do kopyra

24
2445

odpowiedzi na pytania z odcinków: 36. (całość) i 37. (całość)

Parę pytań nie doczekało się odpowiedzi, bo oczywiście film był nagrany przed wylotem, a zadaliście je później, ale ostrzegałem…

 

24 KOMENTARZE

 1. Ale z tego co powiedziałeś te browary książęce czy królewskie były WYJĄTKIEM od Reinheitsgebot a nie w zgodzie z nim, a to chyba dwie inne rzeczy 😉 Nie chcę się kłócić, to Ty jesteś ekspertem, ale po prostu chcę w jakiś sposób poszerzyć własną wiedzę przez rozwianie wątpliwości 😉

 2. Ten cukier, którego nie fermentuje większość drożdży górnej fermentacji to maltotrioza. WB-06 odfermentowują głębiej, ponieważ jako wyjątek są w stanie ten trisacharyd zjeść.

 3. Witam,

  Tomku czy mógłbyś wyjaśnić czym różnią się następujące style piwa Pale Ale tj. Amber Ale, Golden Ale, Belgian Pale Ale/Saison. Belgian Pale Ale/Blonde Ale?
  Czy mógłbyś podać godnego przedstawiciela stylu z w/w, tak żeby po spożyciu rzeczywiście poczuć różnice między nimi?

  • Witam, chciałbym wiedzieć jakie czynniki wpływają na lejsing i oblepienie szkła podczas picia. Jakimi zmiennymi (procesy, składniki) podczas warzenia należy operować, aby uzyskać jak najlepsze efekty wizualne.
   Jakby nie było sa to – obok „bałwankowatej” piany jedne z tych rzeczy, które cieszą oko podczas degustacji.

  • Podpisuje sie pod prośbą i dodatkowo pytanie: czy Borsuk po dziesięciu dniach stania na kranie mógł sie popsuć? Jest wyraźnie kwasniejszy, co psuje efekt

 4. Tomku, mam 2 pytania
  1. Czy znasz jakieś dobre chorwackie piwa? Wybieram się w te rejony i nie wiem, czy są tam jakieś dobre piwka, a nie tylko koncerniaki. Najbardziej zależało by mi na staucie, risie albo aipa, ale nie wiem, czy jakieś przyzwoite w tych stylach się tam waży. Znasz jakieś, które próbowałeś i Ci smakowało?
  2. Skoro portery i risy nadają się do leżakowanie, to czemu się pisze na nich datę ważności? Nie lepiej było by napisać, że w odpowiednich warunkach może leżakować nawet i 50 lat? Pewnie dużo sklepów chciało by mieć takie w asortymencie i było by to duże ułatwienie, dla piwnych smakoszów.

  • Byłem w Chorwacji i szczerze mówiąc to z ich browarów widziałem Karlovacko i Ozujsko. Oba bardzo cienkie ale przy temperaturach 35 i więcej wchodzą elegancko. W Polsce (przywiozłem) nawet przy naszych koncerniakach wypadały słabo.

 5. Witam, chciałbym wiedzieć jakie czynniki wpływają na lejsing i oblepienie szkła podczas picia. Jakimi zmiennymi (procesy, składniki) podczas warzenia należy operować, aby uzyskać jak najlepsze efekty wizualne.
  Jakby nie było sa to – obok „bałwankowatej” piany jedne z tych rzeczy, które cieszą oko podczas degustacji.

 6. Cześć, chciałbym uwarzyć piwo w stylu RIS’a z płatkami dębowymi. Ile czasu piwo musi spędzić z płatkami dębowymi i leżakować aby nabrać nut utlenienia? Czy muszę rezygnować z aromatów chmielowych? Mój pomysł jest taki aby po fermentacji zlać piwo do gąsiora z płatkami dębowymi, na okres potrzebny do utlenienia, następnie przed butelkowaniem dochmielić (7-10 dni) na zimno i zabutelkować z refermentacją. Co sądzisz o tym pomyśle? Chciałbym uzyskać ułożonego dochmielonego RIS’a z pianą ;)Jak to zrobić zeby tego nie spieprzyć? 😉

 7. Tomek, mam spory problem. Chodzi mi o dezynfekcje.
  Póki co były 2 warki i wyszły one kwaśne.
  Hefeweizen, oraz stout
  Wszystkie procesy robiłem z wielką uwagą.
  Nie wkładałem łap w gar, wszystko co tykało się brzeczki po gotowaniu było przegotowane(mam na mysli narzędzia)
  Fermentor, termometr balingomierz itd. siedziały w oxi.
  I tu rodzi sie moje pytanie, jakim cudem wyszły kwasy?
  Czy to możliwe ze lokacja w której mieszkam przyczyniła sie do pojawienia się bakterii w piwie, czy w kuchni mam za dużo bakterii, czy skopałem przy dezynfekcji?
  Mieszkam w lesie, na obrzeżach miasta, 30 metrów od jeziora, więc mikroklimat jest tu inny niż w centrum.
  Swoją drogą przydałby się film o dezynfekcji przy warzeniu, bo wszyscy mówią co i jak, ale nikt nie pokazał tego dokładnie, sam w serii o warzeniu zachaczyłes troche o ten temat, ale moim zdaniem nie wystarczająco.
  Po głowie chodzi mi również pomysł, by użyć lampy UV.
  Matka pracuje na bakteriologii i po zakończeniu pracy właczaja taką lampę na pół godziny, wybija to ponoć wszystkie bakterie.
  Co o tym sądzisz i czy słyszałeś kiedyś by ktoś w browarze takiego sposobu dezynfekji używał?

 8. Witam Tomku
  Jako jeszcze zielony piwowar gdyż mam za sobą 10 warek zastanawiam się czy jest sens inwestować w sprzęt typu HERMS. Myślę o tym dlatego że nie mam zbyt wiele czasu na siedzenie przy garach a myślę że taki proces można by zautomatyzować. Co sądzisz o tych systemach
  Pozdrawiam

 9. Witam,

  Z zamiłowania jestem baristą i moje pytanie dotyczy coffee stout’ów. Niestety zauważyłem iż każde piwo z tego stylu, które miałem okazję próbować pachnie tanią robustą. Czy istnieje na rynku piwo do którego browar wykorzystuje dobrą jakościowo arabice, najlepiej z segmentu specialty? Nie mówię tu oczywiście o kopi luwak, która wbrew wszelkim opiniom jest kawą tragiczną.
  Polecam zainteresowanie się kawą specialty. Może to wprowadzić nową jakość w piwowarstwie.
  Pozdrawiam

 10. Tomku, co sądzisz na temat piw smakowych? Niektórzy twierdzą, że nie jest to piwo tylko 'soczek’. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

  I drugie pytanie. Krakowski Festiwal Piwa – wybierasz się? 🙂

 11. 1. Czy rozważasz dystrybucję koszulek promujących klub blogu blog.kopyra.com? Jeśli nie koszulki, to może inne gadżety (podkładki po piwo, notesy, breloki, smycz (zwana nośnikiem) lub długopisy?
  2. Czy podjąłbyś się zaprojektowania i wydania szkła degustacyjnego?
  3. Czy blog kopyra com mógłby mieć prawdziwe forum dyskusyjne?

 12. Tomku, od bardzo dawna nie było nic z serii warzę z Kopyrem, czy jakoś niedługo może się coś ukazać, jest chociaż planach?
  Bardzo podoba mi się ten cykl i myslę ze fajnie by było gdyby regularnie coś się ukazywało…

 13. Niedawno pilem nowe piwo serii Rebel (tak, to ten Rebel!) Pszenica Dubeltowa (eks 18,8.0 alk). Piwo jest calkiem niezle, o dziwo nie jest to kozlak pszeniczny, lecz mocny jasny pszeniczniak. Czy istnieje taki styl jak Imperial/Doppel Hefeweizen? W broszurze BJCP o stylach to piwo nie wpasowuje sie do zadnej z kategorii.
  Czy znasz inne piwa w tym stylu, bo chcialbym skosztowac i wyrobic sobie zdanie o tym stylu?

 14. Robiłem ostatnio Double AIPA z brewkita. Ektrakt początkowy 17.5 BLG, po 8 dniach spadło do 1 BLG, byłem dość zaskoczony taką intensywną pracą drożdży, ale to pewnie zasługa dobrej temperatury (20*C, gdzie optymalna dla drożdży to 18-22). Przelałem na cichą fermentację na tydzień i przez cały ten tydzień piwo radośnie wypuszczało porcje dwutlenku węgla bulkając przez rurkę co 5-10 min. Zmierzyłem BLG po tym tygodniu – wynik: 0 (słownie: zero). Ale nadal widziałem, że wieko wiadra jest delikatnie wybrzuszone. Teraz (gdy to czytasz) piwo jest już zabutelkowane, ale moje pytanie: skąd wziął się ten dwutlenek węgla przy cichej przy tak niskim ekstrakcie po burzliwej i (przede wszystkim) skąd ten dwutlenek węgla przy zerowym BLG po tygodniu cichej?

 15. [PYTANIE]
  Witaj Kopyrze, zakupiłem Triple Bond z Corneliusa w celu leżakowania ale nie wiem ile takie piwo może lub powinno się starzeć i czego się po nim spodziewać. 18 stopni plato, 8% alkoholu, z góry dzięki za odpowiedź.

 16. [PYTANIE II]
  Kolejne pytanie odnośnie lażakowania. Na jednym z porterów zakupionych do piwniczki wyczytałem, że dodali tam przeciwutleniacza, chyba witaminy C.Czy będzie miało to wpływ na leżakowanie? A może to pic na wodę?

Leave a Reply