40. odcinek 100 pytań do kopyra

36
2331

odpowiedzi na pytania z odcinka 35. (część druga).

No to jedziemy z pytaniami. Właśnie przed chwilą nagrałem vlog z USA, więc może jeszcze dziś późnym wieczorem (u Was) coś wrzucę. Natomiast tutaj nagranie jeszcze z Polski.

36 KOMENTARZE

 1. Uwielbiam Portery. Piłem ich już sporo. Świetne jest to że potrafią się tak bardzo różnić. I tu moje pytanie odnośnie tych różnic a dokładnie czy dobrze potrafię rozróżnić piwo. Komes i Warmiński są piwami bardzo pijalnymi. Mają swoją moc ale są pijalne. Za to Porter Łódzki jest jak dla mnie bardzo degustacyjnym piwem. Nie da się zrobić 3 łyków pod rząd bo jest strasznie intensywny i alkoholowy. Za to jak postał otwarty kilka godzin w temp pokojowej smakował mi niezwykle. Ciągle mocno degustacyjny ale bardzo szlachetny. Czy Ty Tomku i inni czytacze mają podobne odczucia co do tego piwa?? Pytam bo chyba poza tym Porterem nie piłem nigdy piwa które mógł bym nazwać degustacyjnym…

  • Zbyt alkoholowy? To świadczy o jego potencjale do leżakowania. Po dwóch – trzech latach posmak alkoholowy złagodnieje, a pozostałe nuty smakowe ułożą się. Trzymanie piwa otwartego przez jakiś czas to nic innego jak sztuczne przyśpieszanie procesu utleniania, jednak jego efekty są mimo wszystko nieco gorsze niż naturalnego leżakowania.

 2. Cześć Tomku.
  zadałem to pytanie od poprzednim odcinkiem, ale dla pewności zapytam jeszcze raz. czy jest jakiś sposób na uwarzenie stouta owsianego z ekstraktów, bez zacierania?

 3. w odpowiedzi na wzdęcia po AIPA to moja hipoteza jest taka, że piszą tutaj jacyś przedstawiciele wielkiej trójcy i próbują zniechęcić ludzi do dobrych piw. no może bez GŻ 😉

 4. Co do pytania „czego nie jeść przed degustacją?” nie należy jeść…pasty do zębów. Znaczy, nie dosłownie ale lepiej nie myć zębów na pół godziny przed, pasta zaburza kubki smakowe i nici z degustacji. Niedowiarkom polecam umyć zęby, tak porządnie, ew przepłukać jamę chłonną pastą i spróbować np. pomarańczę 🙂

 5. Tomku czy mógłbyś po krudce powiedzieć czym różnią się efekty wnoszone przez słody palone, chodzi mi o słód czekoladowy 1300, czekoladowy 600, barwiący 1500, jęczmień palony itp. Czym one się różnią chodzi o smak

 6. Czy książka postapo, o której chciałeś powiedzieć(ale w końcu zrezygnowałeś)to „Ostatni brzeg” Shute’a? Generalnie, jeżeli nie czytałeś to serdecznie polecam bo chyba nigdy nie czytałem tak przejmującej książki :-).

 7. Cześć,

  Kiedy zaczynałem oglądać Twój kanał na YT pojawiały mi się przed niemal każdym wideo reklamy. Teraz od bardzo długiego czasu nie widzę reklam na Twoim kanale. Czy brak reklam to kwestia Twojej decyzji? A jeśli nie, to może Google przestaje wyświetlać reklamy stałym oglądaczom?

 8. Witam,
  pytanie: wg mnie AIPA to teraz najbardziej popularny rodzaj piwa. Dlaczego koncerny chcące trzymać prym na 99% sprzedawanego piwa nie zaczną na szeroką (jakąkolwiek)skale produkować takiego piwa? Przecież walka koncernów z małymi browarami jest widoczna. Przykład udawanie browaru niekoncernowego – kasztelan

 9. Witam,
  Czy słyszałeś o Festiwalu Piw Rzemieślniczych w Annopolu koło Środy Wielkopolskim, a jeśli tak czy to jest ciekawe wydarzenie

 10. Panie Tomku, co jest z piwem nie tak jeśli pachnie, trochę podobnie jak sierść raczej długowłosego psa po powrocie ze spaceru gdy padał deszcz? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 11. Uwarzyłem swojego pierwszego outmeal stouta i niestety miałem ogromne problemy z filtracja, co zrobiłem zle? Zasyp to 4kg jeczmien, kg przenica, 2 kg płatki owsiane błyskawiczne i 600g Carafy Special III i to wszystko zacierałem w ok 20l wody. Zacierałem 30min w 63st i 45′ w 71st. Po przeniesieniu waru do kadzi filtracyjnej, złoże układało sie bardzo leniwie… po ok 20 min postanowiłem rozpocząć no i nie było dramatycznie. Przez 4 godziny odebrałem ok 9l. Ok 2 w nocy zrezygnowałem z dalszej filtracji, przelałem nie odfiltrowana brzeczkę razem z młótem do gara i mam zamiar rozpocząć filtracje od nowa jak wrócę z roboty. Jak myślisz, gdzie popełniłem błąd?

 12. Witem Tomku, nie wiem czy nie będzie to trochę spóźnione pytanie, ale ciekawi mnie czy istnieje piwo lub gatunek piw stricte wielkanocnych? Czy piwa pojawiające się na rynku pod nazwą „wielkanocne” są jakimś oryginalnym stylem, czy są to standardowe piwa browarów ubrane w świąteczne opakowanie?
  Pozdrawiam

  • Takim stylem piwa jest Grodziskie.
   Według źródeł historycznych było ono jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie przepisywane przez lekarzy na dolegliwości żołądkowe i związane z trawieniem. W Grodzisku Wielkopolskim była lokalna tradycja, że pito ten styl piwa po posiłku w Wielkanoc, aby ułatwić trawienie świątecznych potraw.

 13. Często w degustacjach gdy robisz zbliżenie na np. etykietę i próbujesz złapać ostrość to po złapaniu tej ostrości mówisz „o jest”. Mam głupie pytanie, skąd wiesz że aparat złapał ostrość? Przecież ekranik aparatu jest za obiektywem czyli z tyłu a na filmach nie widać byś zerkał głową aż na tylną stronę aparatu, jak więc stojąc przed obiektywem jesteś w stanie oceniać że aparat złapał ostrość, skąd masz podgląd do tego co aktualnie nagrywa aparat (nie stojąc za nim a przed nim)?

  • O, sam sobie odpowiedziałem na pytanie teraz, w odcinku 100 pytań do (41wszym) mówisz że nagrywasz aparatem lumix fz 150, obejrzałem recenzje aparatu w internecie i tam zauważyłem że ten aparat ma nietypowe rozwiązanie, mianowicie można wychylać ekranik na drugą stronę a nie jest on stały jak w zwykłej cyfrówce. No to wszystko jasne. Opłaca się na bieżąco oglądać cykl 100 pytań do, bo wtedy często sami znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytania 😉

 14. Mam bardziej propozycję niż pytanie. Ważąc jasną kawkę użyliście pewnie standardowej kawy jak wiele innych(palone ciemno o typowym kawowym aromacie). Nie wiem Tomku czy wiesz ale kawa palona jasno tgz. kawa do metod przelewowych ma całkowicie inny smak od ogólnie przyjętego. Nie jest ona gorzka, palony smak jest mało wyczuwalny. Dominują w niej aromaty kwiatowe, cytrusowe, herbaciane. Dobrym Przykładem jest Etiopia Yirgacheffe. Uważam że taka kawa świetnie współgrała by z aromatami chmielowymi, ba można by się pokusić nawet o odpuszczenie siebie chmielenia na zimno a cały owocowy aromat pochodził by właśnie od tej kawy. Świetnym przedstawicielem gatunku jest kawa od coffee proficiency. Wg mnie naprawdę warto było by chociaż przekonać się jak taka kawa smakuje i czy nadaje się do dodania do piwa.

 15. Hej,
  Mógłbyś opowiedzieć o czynnikach w procesie warzenia piwa, które mogą mieć wpływ na wydajność? Chodzi mi najbardziej o błędy w procesie, które mogą powodować, że wydajność zacierania jest na niskim poziomie.

Leave a Reply