29. odcinek 100 pytań do kopyra

62
5828

odpowiedzi na pytania z odcinka 23. (część druga)

Ostrzegam, że jest już nagrany odcinek 30., z odpowiedziami na pytania z odcinka 24. Nie znacie dnia, ani godziny kiedy nagram odpowiedzi do odcinków kolejnych, więc proszę o rozwagę gdzie zadajecie pytania, bo nie będę wracał do starych odcinków i wyszukiwał pytań bez odpowiedzi. Jeśli komuś nie odpowiedziałem, to niech zada to pytanie pod np. tym odcinkiem.

Ten odcinek, nieco krótszy, następny już bite pół godziny. Na marginesie, na kanale na Youtube uporządkowałem playlisty. Gdybyście nie wiedzieli, to wcześniejsze 28 odcinków 100 pytań trwa 12 godzin (!). Że Wam się chce to oglądać. 😉

62 KOMENTARZE

  1. Siemano Kopyr, pytanie troche mało piwne.
    Czy słuchasz muzyki i jeśli tak, to jakie masz preferencje gatunkowe ?
    Pozdrawiam

    • było !!! :p

      słuchał za młodu punk rocka, rocka. Teraz strachy na lachy, pidżama porno itp.
      Poszukaj w innych filmikach bliżej początków cyklu

      pozdrawiam

  2. Moze jednak zrob ten ranking na sile, bo chyba srednio co 4 odcinki 100 pytan i na live streamach wszystkich pojawia sie to pytanie 😛

  3. Cześć, mam 2 powiązane pytanie odnośnie chmielenia na zimno. Po pierwsze, zwykle mówi się o chmieleniu na zimno w trakcie fermentacji cichej, natomiast czy stosuje się/czy jest możliwe chmielenie w trakcie fermentacji burzliwej? Jeśli tak, to jakie daje efekty? A po drugie, jak uniknąć przedostawania się chmielu do butelek podczas rozlewu? Oczywiście pewnie najlepiej go nie zasysać przy przelewaniu pomiędzy fermentorami, ale mi się to nigdy nie udaje, zatem może jakieś inne rady?

    • Chmielenie na burzliwej raczej niewskazane, gdyż: 1. Chmiel leży dłużej w piwie i jest większa szansa na przejście garbników,
      2. Wszystkie części stałe w brzeczce sprawiają, że drożdże się łatwiej osadzają i opadają na dno, przez co mniej intensywnie pracują.
      Można zamontować na kraniku filtrator z oplotu, choć nie jest to doskonałe rozwiązanie – zależy od tego, jak mocno zmielony jest chmiel. Przy grubszym zmieleniu będziesz miał piwo klarowne bez farfocli, przy drobniejszym będzie trochę chmielu.
      Przy okazji jeśli chmielisz na zimno dużą ilością chmielu to filtrator lubi się lekko zapychać – przynajmniej u mnie.

  4. A’propos rankingu: jeżeli stoi się przed półką sklepową, to ciężko wchodzić na bloga, wyszukiwać film i oglądać 15-20 minutową degustację 😉 Taki ranking mógłby posłużyć w następujący sposób: „o, to piwo jest w pierwszej dziesiątce, myślę, że warto je kupić”. Teraz można to zrobić tylko w sposób: „o, Kopyr degustował to piwo, kupię.”, a potem się okazuje, że i w butelce i w filmie z degustacji DMS, karton, kwas i niezgodność z duchem kraftu 😉

  5. Bardzo lubię zieloną herbatę. Piję ją mocną i oczywiście gorzką. I wywar z pierwszego parzenia bardzo kojarzy mi się z mocnymi piwami chmielonymi amerykańcami. Nie wiem dokładnie co ale pomijają równie mocną goryczkę jak i IPA to jest taki posmak bardo podobny do mocno chmielonych piw. Co to może być? I tak z ciekawości czy są piwa z zieloną lub inną herbatą????

  6. Mówisz że nie ma belgijskich drożdży suchych dobrych, a co sądzisz o Safale T-38 dedykowanych do mocnych belgijskich piw (do 11,5% alkoholu)?

    Co sądzisz o dodawaniu lnu do piwa?

  7. Zbieram etykiety, ale większość niestety mam z butelek o ile zagranica w większości niemcy, austraia wysyła bez problemów. Natomiast polskie… ehh… najczęściej nawet nie raczą na maila odpisać albo odpisują że nie prowadzą wysyłek. Napisałem do wszystkich polskich browarów a dostałem tylko od Browaru Zamkowego z Raciborza, z Kormorana, z Fortuny no i z Łomży. Wiec skuteczność to jakieś 20%

    • Sam Wojtek Frączyk mówił na jakimś materiale Kopyra, że dla browarów małych i tych z piwnego boomu jest to problem taki, że poza jedną osobą która napisze jest jeszcze tych osób ze 100, wysyłka etykiet do każdej z osobna wiązałaby się z raczej dodatkowym etatem dla osoby która by się tym zajęła więc wydaje mi się że nie takie browary nie robiłby problemu jeżeli odwiedzałoby się ich osobiście.

    • A te austrackie/niemiekcie browary to coś pokroju Paulanera, Krombachera i Jevera czy bardziej Widawy, Hausta i Artezana?

  8. Przydał by się jakiś filmik jak zacząć video blogowanie o piwie , ale nie koniecznie i jak to wygląda od strony prawnej pokazywanie np. piw .

  9. Czy mógłbyś kiedyś zrobić zdjęcie tej tablicy z tyłu wyłącznie w celach demonstracyjnych? Jeśli takie zdjęcie już jest to przepraszam, nie doszukałem się.

  10. Może zebrać te powtarzające się pytania i nagrać odcinek „Kopyr for dummies” tudzież po polsku „Kopyr dla opornych”

  11. Witam.
    Przymierzam się do uwarzenia american barleywine i zamierzam to piwo zostawić do dojrzewania na rok – dwa. Nurtuje mnie pytanie co stanie się z aromatem chmielu, który z czasem traci na swej wartości. Czy po 2 latach będzie czuć to co ma do zaoferowania Amerykański chmiel? Jaki jest zalecany czas leżakowania takiego piwa aby najlepiej prezentowało bogactwo stylu?
    Planowany ekstrakt 24-25Blg, temp. leżakowania około 10 w okresie zimowym, 17 w lecie.
    Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam

  12. [pytania]:Najważniejsze: Kiedy następny live?, bo trzeba wreszcie przekroczyć 1000 osób na degustacji, oraz drugie: Kiedy idzie paczka do Simona i co w niej będzie oprócz IB by Pinta?Jeśli do czasu tego odcinka się wyjaśni to proszę zignorować.

  13. Ostatnie pytanie o przyklejaniu kapsli i odpowiedź na nie rozśmieszyła mnie do łez 😀 Ale racja, było o tym kilka razy i jest nawet cały odcinek.

    Pytanie moje: Często słyszę tu o obecności diacetylu w piwe, że czasem jego posmak jest nawet pożądany bo nadaje maślany posmak itp. Tymczasem ostatnio czytałem w popularno-naukowym czasopiśmie że ten związek jest mocno szkodliwy i powoduje nieodwracalną chorobę płuc. Setki pracowników w fabryce popcornu zachorowało a pięciu z nich zmarło w wyniku kontaktu z diacetylem! Jest temu poświęcony cały artykuł.

    Sprawdziłem na wikipedii i ona również to potwierdza iż to jest trucizna.

    Pytanie więc, Kopyr mówiłeś że piwo nigdy nie może nam zaszkodzić, nawet kwasiżur, najwyżej będzie bolał nas po tym brzuch i że nikt nie otruł się piwem. Tymczasem jak rozumiem zawartość słynnego diacetylu może nieść za sobą poważne konsekwencje.

    • Każda substancja jest trująca. Wszystko zależy od ilości. W piwie diacetylu jest niewiele, a poza tym nad piwem nie siedzisz codziennie przez 8-12h. A jeśli siedzisz to i tak umrzesz na coś innego. 😉

  14. Kopyr, jeśli nie zrobisz odcinka z odpowiedziami z kilku odcinków naraz to nigdy nie nadgonisz tej 6 odcinkowej obsuwy – nie wpadłeś na coś tak prostego?

    • A wpadłeś na to że generując teraz dużą liczbę odcinków z małą liczbą pytań w przyszłości będzie można je połączyć?

  15. Czy jakiś duży koncern warzy AIPA ? Nie chodzi mi tu o mały browar (np. jak w Cieszynie), który należy do koncernu. Czy są jakieś problemy technologiczne, czy nie widzą jeszcze rynku dla takiego piwa?

  16. Zadam po raz kolejny czyli 2 🙂 to pytanko czy będzie kolejny cykl warzę z Kopyrem. 2 cześć bedzie dotyczyła twojej tablicy zdradza że czas przemija i coraz więcej na niej kapsli Tomku albo wymienisz tablicę albo fanki dostrzegą że czas lenie 🙂 trzym się cieplutko rób to dalej 🙂 powodzenia dużo wnosisz do browarnictwa domowego w Polsce. Można powiedzieć że w jakimś % dzięki tobie rośnie zainteresowanie tym tematem ja już a może dopiero od 1,5 roku się tym zajmuje i dzięki twojej wiedzy, z twojego bloga 🙂 (tak zaczynałem i się zaraziłem) POWODZENIA.

    • Przyznam, że nie rozumiem pytań.
      Co to znaczy kolejny cykl „warzę z kopyrem”? Pojawił się film z RISem, pewnie pojawią się jakieś inne dotyczące warzenia piwa, ale nie zamierzam drugi raz nagrywać cyklu o tym jak warzyć piwo z zacieraniem, czy z ekstraktów.
      O tablicy, to chyba palec Ci się omsknął, bo nie potrafię zrozumieć tego pytania.

  17. Niedziela, piękna pogoda..czuć wiosnę zatem wybrałem się Starej Rozlewni i…..niemiłe zaskoczenie. Na każdym stole oferta piw nie pokrywająca się z tym co w kranach. No może oprócz Primatora ale te sobie można kupić w sklepie. Chciałbym kupić piwo wiedząc czego się spodziewać a z odręcznie pisanej „etykiecie” przyklejonej obok kranu nie wiem nic! Nie mówiąc już jak to wygląda…wstyd. Często Tomku krytykujesz etykiety z degustowanych piw…zerknij do Rozlewni i się zastanów bo dobrze to nie wygląda. Nie chcę tu wrzucać zdjęć bo nie opis chyba wystarczy. Nie mówiąc o tym, że do piwa coś przekąsić wypada….pierwszy wybór pada na lasagne ze szpinakiem…niestety brak, no to łatwiejszy temat pierogi ruskie z cebulką…..brak bo „wczoraj był duży ruch i wyszły” tłumaczy miła Pani….choć obu widać było nieco głupio i niezręcznie się zrobiło….
    + za Orkę, którą zamówiłem i była super
    ————- za całą resztę.

    • Co do rozpisek na stołach, to rzeczywiście moja wina, biję się w pierś, bo to nie było tak, że jedno piwo się zmieniło (czego nie da się przeskoczyć dopóki na stołach nie będzie wyświetlaczy elektronicznych), ale w zasadzie cała ta rozpiska była nieaktualna. Obiecuję poprawę.
      Co do naklejek przy nalewakach, to również obiecuję tu poprawę.

      Co do asortymentu jedzenia, to uwagi przekazałem do kuchni. Na usprawiedliwienie jedynie powiem, że zarówno lasagne jak i pierogi, to nie są dania wykonywane po zamówieniu przez klienta, tylko są to dania przygotowywane wcześniej i jeśli się skończą, to po prostu ich nie ma. Jeśli jednak idzie o jedzenie, to Stara Rozlewnia to przede wszystkim pizzeria, a z tym chyba nie było problemu.

      • W nazwie nie ma słowa Pizzeria……owszem na standzie reklamowym jest dopisek, że pizza z pieca opalanego drewnem ale czasem człowiek ma ochotę na coś innego, zwłaszcza jak przyjdzie z całą rodzinką…..
        Pozdrawiam i szczerze życzę poprawy.

    • Ja nie mam żadnych reklam, ani jednej. Nie znam się na komputerach, może masz jakiegoś wirusa albo nie masz programu blokującego reklamy? W każdym bądź razie ja na filmach Kopyra reklam nie mam, ewentualnie czasem jedną którą mogę zamknąć krzyżykiem od razu. Ale mówię alfą i omegą w komputerach to nie jestem.

  18. W Japonii podobno grejpfrut jest uważany za owoc niejadalny- czy wpływa to na stosunek Japończyków do amerykańskiego chmielenia?

  19. Witam.
    Tomku dwie sprawy:
    1. Mam prośbę abyś polecił mi jakąś niemiecką perełkę piwną, którą można dostać tylko w Niemczech, może być kilka propozycji (cena nie ma większego znaczenia ale bez przesady żeby nie kosztowało 100PLN). Moja znajoma zaproponowała mi że zdobędzie mi coś, bo często wyjeżdża do Niemiec, a ma znajomego, który może dla niej coś konkretnego zdobyć jeżeli jest dostępne gdzieś na terenie Niemiec.
    2. Dostaję co jakiś czas od kolegi piwowara piwa do spróbowania, ostatnio w jego piwach w aromacie pojawiają się zapachy octowe, tak jakby muszka owocówka wpadła do piwa. W smaku nie jest to wyczuwalne. Czym to może być spowodowane?
    Pozdrawiam.

    • Tomku zapomniałem dopisać do pkt-u 2 że ten zapach utrzymuje się po przelaniu piwa do szkła. Jest mniej wyczuwalny ale jednak pozostaje. Często wspominasz ze ten aromat powstaje i zbiera się w szyjce butelki. Poruszyłem temat z kolegą, od którego otrzymuję piwo i mówił mi że kapsle gotuje a butelki przed rozlaniem dezynfekuje.
      P.S. Mam nadzieję ze nie nagrałeś jeszcze tego odcinka 😀
      Pozdrawiam

  20. Czy słyszałeś by ktoś uwarzył piwo na drożdżach winiarskich bądź gorzelniczych (np. przeznaczonych do whisky)? Czy można coś ciekawego z nich wydobyć?

  21. Cukier w piwie? Jak to jest z tym cukrami (sacharydami), rzekomo piwo ma minimalne ilosci cukrow w objetosci – wiec skoro piwo jest w smaku slodkie to czy mozna powiedziec, ze piwo ma wiecej cukrow? Ile piwa takie jak jasnylager, porter moga srednio zawierac cukru?

  22. Czy mech irlandzki dodawany do brzeczki, poza głównym działaniem jakim jest klarowanie piwa, wprowadza jakieś uboczne skutki? Np. pogarszanie smaku, goryczki, trwałości itd.
    Pytam, bo jeżeli nie, to szkoda byłoby go nie dodawać do każdego robionego przez siebie piwa (z wyjątkiem oczywiście pszenic i witbierów)

  23. Hej. Możesz przybliżyć temat chmielenia na smak?
    Zobaczyłem ostatnio wykres:
    http://northcountryhomebrewers.com/wp-content/uploads/2011/10/hop_utilization1.jpg
    z którego wynika, że najlepszy efekt na aromat uzyskujemy chmieląc około 7 minut, smak 20 minut a goryczkę powyżej 60 minut. Rozumiem, że smak o którym mowa (ang. flavor) to efekt połączenia smaku gorzkiego i aromatów odczuwanych retronosowo. Nie rozumiem, co daje to chmielenie przez 20 minut skoro piwo jest chmielone osobno na goryczkę (60 minut) oraz na aromat (7 minut).

  24. Jestem przed warzeniem RISa i stąd pytanie.Co sądzisz o dodaniu laski wanilii i płatków dębowych, jaki może przynieść to efekt i kiedy je ewentualnie dodać. Ty w swojej warce tych dodatków nie używales. Z góry dziękuje za odp

  25. Dlaczego do Milk Stoutu dawać laktozę a nie jakieś dobrej jakości mleko? Piłem sweet cow i tylko w zapachu czuć było śmietankę, a w smaku PEŁNI BRAK.

    I skąd Wy bierecie tuą laktUzęę ?

  26. Cześć. Orientujesz się może, czy jakikolwiek polski browar warzy obecnie RIS-a? Kiedyś był Ded Moroz z Artezana ale czy teraz można dostać cokolwiek? Najlepiej coś w butelce ale keg też OK. 🙂 Pozdrawiam

  27. Cześć, ostatnio w Zakładzie usług piwnych we Wrocławiu zrobiłem sobie z Toba zdjęcie, po powrocie do domu okazało się, że jakiś mistrz drugiego planu pokazał do zdjęcia środkowy palec psując mi tym samym pamiątkę. Moje pytanie brzmi: czy pomożesz mi go sklepać, bo sam nie dam rady? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  28. Cześć.
    W instrukcjach warzenia powtarzane jest by nie napowietrzać zacieru i brzeczki, oprócz momentu przelewania przed tuż fermentacją (ty również o tym wspominałeś). Nie trafiłem jednak nigdzie na uzasadnienie tej zasady. Interesuje mnie co konkretnie może się stać, jakie np. związki chemiczne w wyniku takiego napowietrzania (domyślam się, że chodzi konkretnie o reakcje utleniania) mogą powstać w gotowym piwie i czym się to objawia organoleptycznie.

Leave a Reply