22. odcinek 100 pytań do kopyra

77
4966

Odpowiedzi na pytania do odcinka 18.

Kolejne odpowiedzi na Wasze pytania. Oczywiście możecie zadawać kolejne.

77 KOMENTARZE

  1. Tomku, jak uzyskać czerwoną barwę w piwie? Uwarzyłem już kilka udanych warek, ale nie mogę osiągnąć czerwonej barwy, charakteryzującej Red Ale. Próbowałem różnych słodów karmelowych, dodatku palonego jęczmienia…Zawsze jednak wychodzi kolor miedziany, brązowy, czy jak go tam zwać. Czy to zależy od wody (pH, zawartość minerałów)?

  2. Jeżeli chodzi o tablicę z kapslami, może warto zastanowić się nad sprzedażą jej w ramach WOŚP? Oczywiście wraz z kapslami 😉 Wtedy cel będzie szczytny i miejsce na nową tablicę i kapsle się znajdzie.

  3. Dlaczego cykl „100 pytań do” w żaden sposób jest niewidoczny na serwisie youtubei nie da sie go oglądać? Czy tylko ja go nie widzę? Od teraz zawsze 100 pytań będzie się pojawiało tylko na blogu jako bezpośredni link do niepublicznego filmiku?

    Osobiście wolałem jak wszystko było widoczne na youtube, bo tam częściej wchodzę i jest mniejsza szansa że cos przeoczę. Dotychczas.

  4. Proponuję nagrać odcinek FAQ, o „dobrych” koncerniakach, piwach dla początkujących piwowarów itp.
    I kto zada pytanie, na które odpowiedź jest w FAQ, dostaje bana, albo zlewkę, albo cośtam.

  5. Sorry z góry, że się tutaj „wcisnę” z ciekawostką, ale nie jest tego dużo więc skopiuje artykuł w całości:

    „Islandzkie piwo z wielorybów, ekolodzy oburzeni

    Islandzki browar Brugghús Steja podjął współpracę z firmą zajmującą się połowem wielorybów. Spółka wprowadza na rynek piwo zawierające martwe finwale (gatunek walenia). Ekolodzy są oburzeni i przekonują, że piwo stanowi zagrożenie dla zwierząt.
    Ekolodzy są oburzeni informacjami na temat nowego piwa Brugghús Steja

    – Browar może twierdzić, że jest to po prostu nowość, ale czy jest to warte życia zagrożonego wieloryba? Mógłby dożyć 90 lat – ocenia Vanessa Williams-Grey, lider kampanii dotyczącej ochrony wielorybów.

    – Jest to wyjątkowe i bardzo zdrowe piwo. Wieloryb jest bogaty w białko i ma mało tłuszczu – odpowiada z kolei właściciel browaru Dabjartur Arilmusson, cytowany przez „Daily Mail”.

    Uruchomienie produkcji piwa jest planowane na islandzki festiwal Torrablst (Thorrablot), który odbywa się na cześć nordyckiego boga, Thora.

    – Bez wątpienia niektórzy ludzie będą przeciwni, jest pewne ryzyko i zdajemy sobie sprawę z tego, ale mamy nadzieje, że wszystko pójdzie po naszej myśli – wyjaśnia Arillmusson.

    Opracowanie Onet.pl na podstawie: „Daily Mail” „

  6. Pytanie odnośnie Cascadian Dark Ale: jeśli np: BJCP nie stworzył osobnej kategorii dla tego stylu to na jakiej zasadzie jest ono oceniane na konkursach? Taki styl pojawił się w kategoriach Birofilii 2014, kto określa jego ramy? Ponadto jak Ty sam (jako sędzia) oceniałbyś piwa w tym stylu – teoretycznie smak i aromat IPA, ale czarne czy jednak doszukiwałbyś się nut palonych i czekoladowych?

    Czy na konkursach priorytetem jest „zmieszczenie” się piwa w stylu i to przede wszystkim oceniają sędziowie? Czy na ocenę może wpływać osobisty gust jury i duże różnice z tego wynikające?

  7. Cześć Kopyr,
    Pytanie 1 : Czy picie piw z firmowych szkieł ma jakieś znaczenie?
    Pytanie 2 : Nie wiesz przypadkiem w jakich sklepach w Niemczech można znaleźć większy wybór piw? W hipermarketach typu Real nie ma tego wiele.

    • pytania nie do mnie, ale odpowiem Ci szybciej niz kopyr na filmie 🙂

      1) nie ma zadnego znaczenia, wazniejszy jest typ szkla, a nie nadruki na nim. np. do imperatora baltyckiego o niebo lepiej nadaje sie chocby snifter niz dedykowane szklo od pinty.

      2) poszukaj na necie mniejszych, specjalistycznych sklepow. z osobistego doswiadczenia moge polecic berlinski sklep ambrosetti http://www.ambrosetti.de/

      w innych miastach z pewnoscia tez sa podobne sklepy, wystarczy poszukac na google albo ratebeer

  8. Siema:)
    Pytanie:
    Piłeś San Diego Scotch Ale od Brew Doga & Balast Point? Co sądzisz? Jeśli nie to czy jest szansa, że je masz i czeka na reckę? 🙂

  9. Co do tablicy z kapslami — po zapełnieniu oderwij ten jeden kapsel Twojego przyjaciela (albo nie – nie wiem…) i powieś nową. Starą zaś przeznacz na aukcję Wielkiej Orkiestry. Myślę, że będzie wielu chętnych (nawet spośród tych, którzy Cię jeszcze nie znają), a cel szczytny. Co sądzisz? Pozdrawiam.

  10. Czy cieńkusz warzony z brzeczki tylniej (np. z Barleywine, powiedzmy że od 12*Blg) różni się smakowo od piwa filtrowanego w całości jako dwunastka (przy takim samym zasypie)?

    • I drugie pytanie: od ilu *Blg powinno się oddzielać brzeczkę przednią+wysładzanie od brzeczki tylniej (czy jest to konieczne w przypadku FESa lub DIPA 19* Blg)?

  11. Ja również miałem na Targach w Poznaniu wątpliwą przyjemność zakupu i później w domu wypicia 2/5 (bo reszta wyleciała w górę) piw z Browaru EDI. Napisałem im o tym fakcie i oto odpowiedź: „Witam!
    Bardzo mi przykro , że spotkał Pana taki niesmak, trochę mnie to dziwi , bo sporo klientów piło piwo niefiltrowane na miejscu i bardzo im smakowało, ale jeżeli trafił Pan na zepsute piwo niefiltrowane , to bardzo Pana przepraszam ( różne przypadki w życiu się zdażają) i jednocześnie proszę o przybycie w dniach 6-8.12 na targi w Poznaniu , gdzie odbędzie się kiermasz produktów regionalnych na festiwalu sztuki i przedmiotów artystycznych.
    Będziemy tam się wystawiać i chciałabym zrekompensowac Panu ten przypadek.
    Pozdrawiam
    Wilk Maria”

  12. Cześć,
    Uwarzyłam piwo IPA. Jest znacząco goryczkowe i może trochę za mało aromatów. Problemem jest to, że po kilku łykach boli mnie po nim głowa, moich znajomych też. Co może być przyczyną takich właściwości piwa? Temperatura w której przechodziła fermentację? Długość fermentacji? Czy takie piwo jest do wylania? Czy jest bezpieczne do spożycia?

  13. Witaj.Podoba Mi się co robisz ale mała sugestia jeśli prowadzisz dietę i co drugi dzień nie możesz pić piwa to możesz degustować 2 piwa w jednym filmie. Dla ciebie sama przyjemność a dla widzów 200% frajdy?.

  14. Witam, mam problem z leżakowaniem piwa, niestety piwnica w której leżakuje piwo ma temperaturę pokojową. Ma to niestety negatywny wpływ, zwłaszcza na piwa dolnej fermentacji (tracą wytrawny charakter i nabierają nieprzyjemnego posmaku). Czy rozwiązaniem byłaby pasteryzacja takiego piwa? Na forach internetowych znalazłem negatywne informacje nt temat, z drugiej strony nie mam pomysłu jak ten problem rozwiązać?

    • PS. Chodzi oczywiście o pasteryzację po refermentacji, czyli np. po miesiącu refermentacji w lodówce pasteryzuję i składuję w piwnicy , tak aby temperaturą zniszczyć drożdże i sprawić, aby „nic się nie działo” w zwiększonej temperaturze.

      • Zniszczysz drożdże, które zaczną się rozkładać. Owszem w przemyśle stosuje się pasteryzowanie piw niefiltrowanych (np. Paulaner) ale nie sądzę, żebyś uzyskał dobre efekty w warunkach domowych. Dobrze przeprowadzona refermentacja zabezpiecza piwo na wiele lat.

    • Wczoraj w Chmielarni piłem Old World RIS (pierwszy w ogóle RIS w życiu, dotąd byłem lokalnym „znawcą”, bo się naoglądałem Twoich filmów, teraz przeszedłem do praktyki). Główną rzeczą, którą czułem w smaku (ale i w zapachu chyba też) była… róża – konfitura różana, jak w prawdziwych pączkach. Co mogło spowodować u mnie takie skojarzenia? To mogło być z chmielu? Miewałeś takie skojarzenia smakowe lub zapachowe?

      • I jeszcze jedno ode mnie:
        Czy zrobisz jakiś opis, recenzję, porównanie, czy cokolwiek, dotyczące programów wspomagających pracę piwowara? Parę razy wspominałeś o takich programach, ale dość zdawkowo.
        Mówiłeś o jednym programie na linuksy, ja w repozytoriach Debiana widzę już dwa: qbrew i brewtarget. Na windowsy jest tego pewnie jeszcze więcej. Jak wybierać taki program i co te programy w ogóle dają? – Czy jest sens się nimi bawić?

  15. Witam!!!
    Przepraszam może nie na temat piszę,ale jak większość też postanowiłem zacząć zabawę z warzeniem piwa.Zestaw z browamatora z brewkitem Pilsner „Lager” oczywiście drożdże powinny być dolnej fermentacji ale do zestawu dodają do górnej fermentacji na warunki domowe.Zakupiłem również dwa zestawy polepszaczy czyli 50% glukozy i 50% ekstraktu niechmielonego łącznie 2 kg które w całości wykorzystałem do piwa, a powinienem dodać 1kg.Hmmm zobaczymy co wyjdzie. Warkę uwarzyłem jeżeli to tak można nazwać 31.12.2013. Jak fermentacja ustała czyli 08.01.2014 to zlałem to do drugiego fermentatora z kranikiem i przykryłem pokrywą do czasu przygotowania butelek i co mnie zdziwiło że ruszyła ponownie fermentacja (piwo jeszcze jest w fermentatorze na cichej). Problem polega na tym że nie wiem czy zostawić czy zlewać do butelek. Piwa mam 21 l. kupiłem 200 g glukozy którą mam zamiar rozpuścić i wlać do całej warki. Czy 200g nie będzie za dużo do refermentacji piwa, bo nie chcę zrobić sobie tzw. granatów. A mam jeszcze pytanko czy ktoś ma recepturę na piwo Imperial IPA ostatnio kupiłem Brackie Imperial IPA. Piwo dosyć mocne ekstrakt 18.5 alk 8,5 o dziwo bardzo pijalne:) użyto tam aż 7 różnych chmieli, i właśnie ile i w jakiej kolejności je dodawać które na goryczkę które na aromat może któreś na chmielenie na zimno itp. Mam zamiar uwarzyć takie piwo
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Nie jestem dużo bardziej doświadczonym piwowarem (3 warki, w tym jedna z brewkitu), ale moim zdaniem przesadziłeś z tymi polepszaczami. Drożdże mają, co jeść, to fermentacja trwa w najlepsze. Nie zlewaj do butelek, bo dopiero narobisz granatów. Poczekaj, aż fermentacja całkiem się zakończy, najlepiej sprawdzać to areometrem.
      Co do ilości glukozy do referementacji, to wiele nie poradzę. Ja daję 3g (1 łyżeczka) na 0,5 litra piwa.

  16. Hej. Możesz powiedzieć coś o woreczkach muślinowych?( to use or not to use?)
    Wiem, że jesteś na nie. Masz jakieś konkretne powody?

  17. Dzięki LINUS,też tak myśle że za dużo,ale cóż tak postanowiłem. Co do refermentacji to różnie dodają, raz czytam że 4g na 0,5 litra piwa raz 6g, a to zależy od warki itp. Ja do refermentacji mam glukozę i chcę żeby piwo było średnio nagazowane. LINUS a jaki jest stan nagazowania Twojego piwa po dodaniu 3g na 0,5 litra piwa?
    Jeszcze chodzi mi o Imperial IPA a dokładnie o użyte chmiele które na goryczkę a które na aromat i chmielenie na zimno, i w jakich ilościach na 20 litrów.
    Pozdrawiam.

    • Powinieneś obejrzeć całą serie filmów kopyra o ważeniu piwa bo inaczej naprawdę powstaną granaty i może się to żle skończyć

    • Ja miałem Bittera i te 3g cukru na butelkę wystarczyło do przyzwoitego nagazowania. Nawet znajomi, których częstowałem, dziwili się, że w moim piwie jest gaz. A ostatnio jak brat otwierał butelkę widelcem (podważał kapsel), to kapsel tak wyskoczył, że o mało mu czoła nie zranił 🙂 Piwo leżakowało przez miesiąc (październik) w pokoju, potem wyniosłem do piwnicy.
      Recepturę na Brackie Imperial IPA znajdziesz tu: http://festiwal-birofilia.pl/zwycieska-receptura-4.html

  18. Dzięki LINUS za linka, a co do refermentacji to zastosuję 140g glukozy na całość warki powinno być ok. 🙂 Jeszcze raz dzięki.
    Pozdrawiam.

  19. mam pytanie… natknąłem się na informację, że chmiel zawiera Ksenoestrogeny. temat rozwinięty w internecie jako przyczynek do powstawania raka. Sam wiem, że chmiel jest konserwantem ale jak na to patrzy oko Kopyra …

  20. Co myślisz o alternatywnych metodach chmielenia takich jak chmielenie brzeczki przedniej czy nawet zacieru? Próbowałeś tego kiedyś? Jakie skutki to daje, i czy Twoim zdaniem w ogóle są jakieś, czy ludzie którzy takie dostrzegają ulegają efektowi placebo? A może po prostu owe skutki istnieją, ale są zbyt słabe by się w to bawić?

  21. Witam!!!
    Tomku mam pytanie odnośnie przeliczania zawartości alkoholu w piwie, na blogach wyczytałem takie obliczenia:

    I- wzór na obliczanie alkoholu
    (Blg początkowe – Blg końcowe) : 1,938 = procentowa zawartość alkoholu w piwie

    II- wzór na obliczanie alkoholu
    (Blg_pocz – Blg_kon) x 0,516

    III- wzór na obliczanie alkoholu
    To jest kalkulator ProMash

    A tak mają się wyniki do mojej warki:
    początkowe blg 11- końcowe 2blg

    I 4,64 %
    II 4,64 %
    III 4,78 %

    Warka była mierzona przed dodanie glukozy do refermentacji.

    Pytanie również do innych, jak Wy obliczacie alkohol w swojej warce?
    Pozdrowienia dla wszystkich piwowarów:)

  22. ok. Jaahquubel, wrzuciłem to na szybko przeglądając strony, tylko jak to się ma do programu ProMash
    A jak Wy obliczacie alko. w swoich warkach?
    Czy obliczać według wzoru, czy jednak przeliczać w programie ProMash.
    Pozdrawiam.

  23. Witam
    Mam pytanie a mianowicie na wakacje pracowałem w pewnej małej hurtowni piwa i jak przyjeżdżały tiry z dostawą to przeważnie zostawały rozładowane i stało tak piwo po 7-8h w pełnym slońcu zanim pracownicy przenieśli je do chłodni. Czy uważasz że przez ten czas mogło się coś z nimi niedobrego stać? Dodam, że stały tam różne piwa w różnych butelkach zielonych, brązowych, małych, dużych.
    A i czy są jakieś akty prawne czy coś w tym stylu gdzie jest określone w jakich warunkach powinno przebywać piwo? I czy ktoś w ogóle tego pilnuje?

  24. Jak przeprowadza sie dezynfekcje pomieszczenia i otwartych kadzi w browarach, ktore takowe posiadaja. Ogladajac zdjecia z browarow widac ze sa to spore sale, przeciez na pewno musi byc tam brud, bakterie czy dzikie drozdze.

  25. Siemka Tomku:)
    1) czy chmiel dodany w połowie gotowania, najczęściej w 30 minucie czyli na smak, wnosi coś do goryczki tzn podnosi poziom IBU?
    2) warzyłem Smoked Portera coś w stylu borsuka, cały słód pale ale zastąpiłem słodem wędzonym Bestmalz, jednak zacierałem po angielsku 90 minut w 67`C i aromat wędzonki był słaby, W jakiej temp. zacierac by jak najwięcej aromatu wędzonego zostało w piwie?

  26. Hej Kopyr, czy do sweet stoutu pasuje taki chmiel jak lubelski? Stoję przed dylematem czy dać Fuggles, lubelski czy olać temat i nachmielić tylko na goryczkę marynką.

  27. Próbowałeś piwa, które leżakowało w dębowej beczce? Czy jest to mocno wyczuwalne, czy moze barwa piwa troche się zmienia ? (nie pytam o subiektywne wrażenie, bo wiadomo, że kazdemu co innego smakuje). Zastanawiam się czy, by nie sklecić takiej beczki, ale nie wiem czy jest to warte zachodu. Pozdrawiam 🙂

  28. Tomek, jak uważasz, jak zachowa się Mikkeller Black na powiedzmy rocznym leżaku? Jak mógłby zachować się Goliat z To Ol (nie wiem, czy piłeś, ale może się orientujesz).

  29. Tomku znów zarzucę temat zbierania gęstwy z RISa. Wiadomo że drożdże są zmordowane robotą i nie ma sensu ich wrzucać do kolejnego piwa. Ale w sytuacji gdzie użyliśmy ciekawego i nietaniego szczepu chyba można odzyskać tą gęstwę? Zrobić z niej starter na mieszadle magnetycznym i z brzeczką załóżmy 7 Blg, drożdże które nam się namnożą chyba będą już zdrowe i gotowe do boju. Dobrze kombinuję?

    • A nie prościej namnożyć piwo na słabszym stylu i użyć część do RISa, a drugą część do drugiego lżejszego piwa? I później znowu odebrać gęstwę z lekkiego. Ale jeśli się uprzeć, to mimo że ryzyko jakichś niepożądanych mutacji rośnie, to myślę że w ten sposób wszystko powinno być ok.

      • Tak, tak 😀 znam zasadę zwiększania ekstraktu dla jednej gęstwy. Jednak najpierw chciałem puścić w ruch RISa z myślą o birofilii – trochę bardziej się ułoży, a teraz będę warzył Foreign Extra Stout`a. Ekstrakt ma mniejszy to może później uwarzony jakoś tam jeszcze się nada do wysyłki. Wcześniej niestety czas nie pozwalał na uwarzenie tych piwek…

        Jeśli będziesz sędziował FES`a to ocenisz czy guinness`owskie drożdże zmutowały ;P

        W dużych browarach mających swoje własne szczepy drożdże zapewne stale się trzyma w środowisku o niskiej zawartości cukru by sobie tam żyły wiecznie, a stamtąd pobiera się na kolejne warki zdrowe i rześkie osobniki?

        • W dużych browarach mają stację propagacji drożdży, gdzie co jakiś czas namnażają sobie świeżą gęstwę z wzorcowej kultury, ale też korzystają z gęstwy z wcześniejszych warek.

  30. Witam.Chciałem się dowiedzieć,jak mam zadać chmiel na zimno.Tz:Czy wsypać suchy granulat,rozrobić go z wodą,może pokruszyć?Czy powinienem go dezynfekować?(np.wrzątkiem)Pozdrawiam

Leave a Reply