100 pytań do kopyra odc. 18

36
4028

A w nim odpowiedzi na pytania z odcinka 14.

Ponieważ narzekacie, że zbyt rzadko odpowiadam na pytania, więc tym razem przerwa między kolejnymi odcinkami jest wyjątkowo krótka. Garść ogłoszeń parafialnych – na YouTube pękło 10 tysięcy subów, a liczba wyświetleń zbliża się do 1,5 miliona (a jeszcze 6 tygodni temu, był to milion :o). Z tej okazji planuję występ live, czyli umówimy się na któryś dzień i  wypijemy razem piwo w czasie rzeczywistym. Na Blog Forum Gdańsk udało mi się nagrać kilka recenzji z  trójmiejskimi blogerami piwnymi, pytanie jak będzie z jakością dźwięku. Jeśli będzie ok, to pójdą dziś lub jutro. W najbliższym czasie nagram też podsumowanie Blog Forum Gdańsk, bo mam w tym temacie kilka przemyśleń.

Tymczasem odpowiedzcie na pytanie kiedy wolicie, żeby się odbył live streaming.

Kiedy live streaming?

  • Czwartek 21.11 (51%, 82 Votes)
  • Sobota 23.11 (49%, 80 Votes)

Total Voters: 162

Loading ... Loading ...

36 KOMENTARZE

  1. Co sadzisz o degustacji naszych piw z zagranicznymi goscmi podczas twoich podrozy.A moze by tak recenzja z Real Ale Craft Beer.Bylby to hit internetu. Pozdrawiam!!!

  2. Głosujcie na czwartkowy livestreaming. Nikt nie wytrzyma do soboty w abstynencji. Mi już się ręce trzęsą.
    Kopyr ogłoś co to za piwo będziesz degustować na „liveshow”.
    Aby każdy zdążył się przygotować i zakupić po skrzynce.

  3. Pytanie: Pomieszkuję w UK i zakupiłem ostatnio piwo w jednym z sieciowych marketów „Newcastle Brown Ale” (żółta etykieta z niebieską gwiazdą). Wziąłem się za degustację i co mnie zdziwiło… piwo miało winny (szampański) posmak… czy to oznacza, że było źle uwarzone? Sam warzyłem amatorsko kilka starterów i zwracano mi uwagę na to, żeby piwo nie było warzone np. na cukrze bo będzie mieć posmak bimbru, a zaś jabłkowy, szampański posmak może oznaczać, że do drożdży się dostała pleśń lub je po prostu zakaziłem. Jak to się ma do tego Newcastle’a?

  4. Co z cyklem pt. Piwne Style? Ciężko jest je teraz znaleźć i jeszcze trochę do opisania jest. Może jakaś ulepszona formuła by się przydała przy okazji? tzn. Opis stylu-> czego się po nim spodziewać-> najwięksi przedstawiciele danego gatunku(popularność w krajach)-> najlepsze piwa gatunku-> degustacja. Chodzi o to żeby wszystkie filmy z serii były tworzone według jednego algorytmu, żeby były spójne. Moim zdaniem jest to jeden z ciekawszych cyki na Pana blogu, zaraz po „Warzę z Kopyrem”.
    Pozdrawiam

    • I Pytanie z innej beczki. Czy Black IPA nie jest czasem mocniej chmielonym Stoutem? Różnica w wielu przypadkach jest minimalna a powstają co rusz nowe style. Trochę to bez sensu ze strony organizacji które klasyfikują style piwne, ponieważ tworząc piwo czasami nie wiadomo co tak na prawdę do butelki wlewamy… I czym tak na prawdę różni się Porter Bałtycki od Porteru Imperialnego?

  5. Pytanie 1: Czy uważasz Portera z browaru Łodzkiego za najlepszy w Polsce w tym momencie?
    Pytanie 2: Jaki jest u Ciebie odsetek zepsutych piw, oczywiście chodzi mi o piwa domowej produkcji?

  6. Czy/jak długo piwo po otwarciu można przechowywać? Chodzi mi głównie o duże butelki piw np. belgijskich, które ciężko wypić za jednym razem. Czy takie ponownie zakorkowane piwo nie straci swoich właściwości przez kilka dni?

  7. Cześć,

    moje pytanie, a może pytania ze sobą związane: co zrobisz jak zabraknie Ci miejsca na tablicy z kapslami? Będzie jakiś odcinek jubileuszowy? Masz już jakieś pomysły?:)

    Pozdrawiam, k.

  8. Bardzo fajny odcinek. Pytanie ode mnie: Miał już pan może okazję przetestować Permon Stouta? Czy w ogóle zabiera się pan za ten browar? I oczywiście chciałbym się przy okazji bezczelnie wypromować z moim świeżym blogiem, na którego gorąco zapraszam: czwartepiwo.wordpress.com

    Pozdrawiam, Adam

  9. Chciałbym uwarzyć piwo fermentacji dolnej a posiadam jedynie nieogrzewana piwnice gdzie teraz jest ok 10 stopni a zima około 6 stopni na plusie oczywiście. Czy drożdże dolnej fermentacji dadzą sobie w tej temperaturze radę czy jest to za zimno i szkoda czasu i pieniędzy?

  10. Co sądzisz o butelkach do piwa z Browamatora ? Chodzi o ich jakość.

    Jakie style piwa byś polecił do robienia dla początkujących piwowarów domowych ?

  11. Hej,

    pytanie w kontekście cyklu warze z kopyrem.

    Czy opłaca się warzyć mniejsze ilości ?
    Czy jest jakiekolwiek przeciwwskazanie w warzeniu mniejszej ilości jak około 20 litrów ?

    Pytam z dwóch podstawowych powodów:
    – w małym mieszkaniu nie mam wystarczająco miejsca żeby trzymać taki gabarytowy sprzęt
    – zainspirowałeś mnie tak mocno, że mam ochotę na eksperymenty – a to chyba lepiej robić na mniejszych ilościach.

    Kolejne pytanie – czy słyszałeś o piwach typu bock ( wiem ze wolisz inny rodzaj ) chmielonych jakimś nowofalowym ( amerykańskim? ) chmielem? Czy taki kierunek eksperymentów ma sens ?

    Pozdrawiam,
    Przemek

  12. Swoją pierwszą warkę chciałbym zrobić na styl Zawiercia Bursztynowego. Czy mógłbyś Tomku doradzić, jakich słodów i chmieli użyć ?

  13. Pytanie troche nietypowe:
    Jakim sposobem przyczepia Pan kapsle do tablicy wiszącej z tyłu?
    Bardzo mnie to nurtuje. Liczę na odpowiedź w nastepnym 100 pytań do. 🙂

  14. Mam pytanie o oznaczanie ekstraktu w piwie. Czy jest jakaś różnica między stopniami plato, stopniami Blg a ekstraktem wyrażanym w procentach, tak jak na czeskich piwach?

  15. Czy na premiery piw trzeba dostać zaproszenie czy może przyjść każdy kto chce? I czy od którejś tej zasady jakiś browar przewiduje wyjątki (czy jakieś określone sytuacje)?

  16. Witam.
    Panie Tomaszu nie jestem jakimś znawcą piwa ale mam takie pytanie czy pan pił lub chciał spróbować Krakowiak Pils na stronie browaru Grybów czytamy
    Zawartość ekstraktu: 12,0%.

    Zawartość alkoholu: 5,7% obj.

    Kolor: złoty, klarowny.

    Zapach: na pierwszym planie wyraźna metaliczność, w tle akcenty słodowe.

    Smak: metaliczno-słodowy, w tle tępa goryczka.

    Piana: biała, wysoka, średnio gęsta, szybko opada.

    Pasteryzacja: tak.

    Termin przydatności do spożycia: 6 miesięcy.

    Opakowanie: butelka 0,5l, bezzwrotna.

    Producent: Browar Grybów

    Niepokoi mnie smak metaliczno-słodowy…. sam nie wiem co o tym myśleć.

    I drugie pytanie co pan uważa o piwach miodowych?

  17. Witaj Tomku!
    Na targach piwnych w poznaniu miałem wątpliwą przyjemność skosztować piwa o nazwie „ciemne” z browaru „Edi” ze Wschowy. Piwo delikatnie mówiąc zmaltretowało mi nos i podniebienie mokrym kartonem, rozpuszczalnikiem i jeszcze jakąś paskudną nutą której określić nie potrafię. Dostrzegłem też na stoisku butelkę z napisem „Niefiltrowane” z prawie dwu centymetrowym osadem na dnie.
    Moje pytania:
    1. Czy miałeś kiedyś przyjemność z tym browarem
    2. Co sądzisz o takim osadzie w butelce
    Pozdrawiam

    Kuba

  18. Co oznacza – „warzone tradycyjnymi metodami”. Czy chodzi tu o otwarte kadzie zamiast hgb? Gorna fermentacje? Browar czesto podaje taka informacje, a gdy sie poszuka w sieci piwo najczesciej jest lagerem.
    Sam mialem okazje naciac sie dwa-trzy razy, myslac iz dane piwo jest ejlem :/

  19. Cześć!

    Moje pytania dotyczą chmielenia na zimno. Czy chmiel na zimno należy dodać wraz z rozpoczęciem fermentacji cichej czy też można go „dorzucić” do dymiona później (po tygodniu lub dwóch). Czy jeżeli zaczniemy chmielić na zimno na początku fermentacji cichej i wyciągniemy chmiel z dymiona np. po tygodniu – nie pojawi się zagrożenie zakażenia warki? Jaki jest optymalny czas takiego chmielenia? Czy chmiel „na zimno” może przebywać w dymionie podczas całej cichej fermentacji? Jak sprytnie wyciągnąć siateczkę z chmielem z naczynia? Jeżeli spóźniłem się z pytaniem to mam prośbę o wskazanie nr odcinka w którym wyjaśniasz tę kwestię.

    Pozdrawiam.
    Tomasz z KrK

  20. 1. W jakiej maksymalnej temperaturze może być przechowywane piwo po zabutelkowaniu? Jak uwarzyłem swojego pierwszego stout’a to zepsuł mi się w butelkach po jakiś 2 miesiącach, może dlatego, że w piwnicy (w bloku) mam temperaturę 24 stopnie a w zimę 19. Jakie są sposoby na przechowywanie domowego piwa w tak wysokich temperaturach? P.S. Lodówki w piwnicy nie podłączę a w mieszkaniu nie mam miejsca na dodatkową chłodziarkę.
    2. Czy lubisz jak w internecie ludzie zwracają się do Ciebie na 'Pan’ czy wolisz na 'Ty’?

  21. Hejter pyta: Ile powinno leżakować zrobione przeze mnie American IPA w piwnicy o temperaturze około 10*C aby zdążyło się ułożyc i nie straciło aromatu?

  22. Cześć,

    Co użyć, zamiast laku, do zabezpieczenia kapsli butelek, przy leżakowaniu piwa? Czy można użyć zwykłego wosku ze świeczek albo kleju na gorąco bądź silikonu?

    Pozdrawiam,
    Jarek K.

  23. Witam
    Z tego co wiem portery mogą a nawet powinny leżakować.
    Powiedz czy porter pszeniczny ma również te właściwości, że czy starsze tym lepsze>

  24. Pytanie:
    Czy piwa koncernowe są gazowane CO2, czy przez refermentację np. w dużej szczelnej kadzi odpornej na ciśnienie. Czy piwa z browarów rzemieślniczych (np. od kolaborantów)refermentują w butelkach czy zanim zostaną zlane?

  25. Panie Tomaszu. Jakiś czas temu, na pytanie pod jednym z filmów ,,Jakie ciemne piwa jest pan w stanie polecić, wymienił pan Żywiec Porter oraz Książęce Ciemne Łagodne. Osobiście też sobie cenie te drugie i prosze wyobrazić sobie moje zaskoczenie gdy w Biedronce napotkałem owe piwo w cenie 1,99zł za opakowanie 044l. Jak to możliwe ? Czy oznacza to że piwo może obiektywnie zmakować przyzwoicie i kosztować nie wiecej niż 2,50zł za 0,5l ?

  26. Tomku,
    Po degustacji kolejnego Black IPA (Wild Raven) nasunęło mi się spostrzeżenie/pytanie/refleksja. Zdaje mi się, że wiele piw w tym stylu ma spory problem z zachowaniem dobrej pijalności.Spotkałem już kilka, które uają dosć mocno zalegającą goryczkę i mimo bardzo fajnego aromaty i smaku ostanie łyki dopija się już dosć ciężko. Tego problemu nie miał (jesli dobrze pamiętam) Śrup, wiec wnioskuję, że nie jest to domena stylu. Czy podzielasz ten pogląd, czy po prostu źle trafiałem?

  27. Jak wygląda sprawa podziału zysku gdy piwowar domowy w ramach zwycięstwa w konkursie warzy swoje piwo w jakimś browarze (tak jak np. Czesław Dziełak)? Zysk ze sprzedaży jest dzielony po połowie, czy 100% przypada którejś ze stron, lub w każdym przypadku jest to oddzielne ustalanie? Jest jakiś zwyczaj z tym związany?

  28. I jeszcze ja raz – rzutem na taśmę – z kilkoma pytaniami:
    1. Jaki jest powód nieklarowania się piwa (takiego oczywiście które musi by klarowne)
    2. Jaki może być powód szybko znikającej piany po przelaniu do szklanki. Co wpływa na jej obfitość i drobnopęcherzykowość?
    3. Co może być przyczyną występowania bakterii tlenowca?
    4. O czym mówi nam lekko kwaskowy zapach pojawiający się po otwarciu butelki, który zaraz potem się ulatnia?

    Pozdrawiam jeszcze raz.
    Tomasz

Leave a Reply