100 pytań do kopyra odc. 15.

47
4687

a w nim odpowiedzi na pytania z odc. 10. i jedno pytanie z 9.

fprKolejny odcinek odpowiedzi na Wasze pytania. Tym razem odpowiadam na jedno pytanie z odcinka 9. (to dotyczące alfa i beta kwasów) oraz pytania z odcinka 10. Odcinek 16. też już nagrany, tam poszły odpowiedzi do odcinka 11. i 12., więc pod tymi już nie dopisujcie pytań. Publikacja – pewnie za tydzień.


Możecie zadawać kolejne pytania pod tym wpisem.

47 KOMENTARZE

    • Funkcjonuje też nazwa fleur de bière i pivni palenka. Trunek popularny głównie w francuskojęzycznych częściach Szwajcarii, Niemiec i owszem w Czechach. Sama destylacja piwa różni się technologicznie od destylacji wina, i jest to trunek destylowany wielokrotnie z racji tego, że nie jest to napój o wybitnym smaku czy aromacie, niemniej jednak bardzo niszowy.

      Nie można tego nazwać „whisky”, bo zawiera chmiel, którego w zacierze do whisky raczej się nie uświadczy.

    • Na warsztatach piwowarskich w Raciborzu pan Jakubiak powiedział, że będzie robił whisky bo używa się słodu i wykorzystuje część urządzeń browaru (warzelnia). Nie będzie destylował nie udanych piw 🙂
      Pozwolenia po długich walkach z urzędami (którzy np. zaplombowali mu każdą śrubkę w alembiku żeby nie zaczął produkcji wcześniej) produkcja już prawdopodobnie ruszyła. Tylko, że jego whisky ma być leżakowane w beczkach przez minimum rok więc jeszcze trochę poczekamy.

  1. Mikkeller również destyluje swoje piwa, podobno wydestylowali Blacka i obecnie kończy leżakowanie w beczkach dębowych.
    Piłem jakieś piwo z dodatkiem konopi i imbiru – ściema jak nic.

  2. De Molen zrobił whiskey o nazwie DutchSky. Z tego co czytalem na ich fb to przymierzali się albo robią też inny mocno alkohol 😉
    buteleczka 0.7 DutchSky 47,50Euro w browarze 😉

  3. Docztałem gdzieś, że nie ma Pan czasu na „prywatne korepetycje”, więc pozwolę sobie skopiować wiadomość i ponosić prośbę o wyjaśnienie jak to jest z tymi piwami nalewanymi w czeskich lokalach.

    Dzień dobry. Pytałem Pana o azot w czeskim piwie na blogu, ale ponieważ nie chcę zaśmiecać tematu swoją niewiedzą, pomyślałem że zapytam tą nieformalną drogą. Powiedział Pan że piwa czeskie są wypychane z kega mieszanką azotu i CO2. W domyśle rozumiem że piwa w Polsce tylko CO2. Proszę poprawić mnie jeśli się mylę. I teraz: Czy gaz pod ciśnieniem nie przedostaje się do wypychanego piwa? Jeśli tak, to wydaje mi się że to czy to CO2 czy azot ma znaczenie w odczuciach nasycenia i pienistości. Ale może tylko mi się wydaje. Jeśli tak, proszę o wyjaśnienie jak jest naprawdę. Pozdrawiam.
    Piotr.

  4. Mam dwa zapytania:

    Czy piłeś jakieś piwa kanadyjskie i jakie polecasz?

    Co robisz gdy się przeziębisz (chore gardło) i nie możesz pić zimnego piwa?:) Czy pijesz grzane piwo czy po prostu robisz przerwę w degustacjach?:) Zatkany nos itp z pewnością zmniejszają doznania aromatu i pewnie smaku:)

  5. Co pan sądzi o zwiększeniu dopuszczalnego stężenia alkoholu podczas prowadzenia samochodów, np. do 0.5 promila, czy wypicie dwóch piw dajmy na to w 4 godzinnym odstępie czasu aż tak mocno wpływa na zdolności w kierowaniu pojazdem żeby robić z tego przestępstwo?

  6. Cześć, mam pytanie związane z ostatnią premierą jednego z waszych piwa. Myślę o dodaniu płatków dębowych do następnych mocniejszych warek (Barley Wine albo RIS).
    W związku z tym. Jak stosować płatki dębowe? rozumiem, że na cichą, ale jak długo? jakie ilości mniej więcej na 20l?

  7. Witam
    Chciałbym w piwie india pale ale uzyskać lekki aromat herbaty earl grey i stąd moje pytanie.Czy mogę dodać saszetkę lub dwie tej herbaty pod koniec gotowania, czy może lepiej wrzucić pod koniec fermentacji cichej?pozdrawiam

    • Aromat earl grey to aromat bergamotki. Nie da Ci tego herbata, nawet earl grey. Moim zdaniem najlepiej byłoby znaleźć taki chmiel, który nuty bergamotki wniesie do piwa. Przecież do AIPA nie dajemy skórki z grejpfruta i żywicy z sosny, a jednak te aromaty pojawiają się w piwie.

  8. Witaj,
    Intryguję mnie kwestia piwa dyniowego,mianowicie w jakiej postaci dynia jest dodawana do piwa i jak wygląda jej dodatek na poszczególnych etapach produkcji ???

    Inna kwestia, hipotetycznie zakładając, że w konkursie piw np.Birofilia zwycięża piwo uwarzone z brew kitu ale powiedzmy, że jest dodatkowo w jakiś sposób zmodyfikowane. Co w takiej sytuacji ???
    Pozdr,

    • Najczęściej dodaje się dynię, w postaci upieczonego lub usmażonego puree dyniowego podczas zacierania, co powoduje znaczne problemy z filtracją. Widziałem na filmach, że dodają też dynię do gotowania, ale to moim zdaniem bez sensu.
      Co do konkursu – moim zdaniem brewkit jest mało realny, ale już piwo z ekstraktów bardziej. Myślę, że jeśli wygrałoby piwo z ekstraktów, to dokonano by przeliczenia, tak aby uzyskać zbliżony efekt ze słodów. Grzechem byłoby kupowanie ekstraktu w tym momencie.

  9. Dzięki…Nasunęło mi się jeszcze jedna kwestia, mianowicie data butelkowania piwa, które postanowimy wysłać na konkurs. Jeśli piwo w stylu gdzie akurat dzięki leżakowaniu zyska i wysyłamy takie np. 2 czy 3 letnie piwo do konkursu i wygrywamy.
    Pytania: Czy jest w ogóle możliwe zgłoszenie takiego piwa jeśli tak, to już nie bardzo sprawiedliwe? (w zasadzie zgłosić i tak by można jeśli byśmy skłamali).
    Takie piwo mogłoby być na początku nie zasługujące na wygraną a akurat w okresie w którym wysyłamy jest świetne.
    Warzenie później takiego grand championa byłoby trochę bez sensu,bo piwo które by powstało byłoby tym piwem które wygrało dopiero za parę lat:/ a mogło wygrać piwo które miało powiedzmy do 3 miesięcy i być bardziej rokującym po paru latach leżakowania.

  10. Witam

    Dlaczego w Polsce tak mało popularne są beczki 5 litrowe w ogólnej sprzedaży? Nie wiem jak to wygląda za granicą, ale w Polsce wybór jest bardzo niski i ogranicza się chyba tylko do piw koncernowych. Czy na przykład dla browarów małych lub rzemieślniczych jest to rzecz zupełnie nieopłacalna lub towar musiałby być w kosmicznych cenach aby browarowi się to opłaciło?

  11. Witam
    Mam 2 pytania:
    1. Czy pojawiły się jakieś nowe, potwierdzone informacje odnośnie wzrostu ceny kaucji za butelkę do 0,70 PLN?
    2. Czy planujesz jakiś jedno lub kilkuodcinkowy przewodnik po najpopularniejszych stylach?

  12. Dwa pytania:
    1 Jak zapatrujesz się na pojawiające się w sklepach z piwami cydry i ich stopniowe pojawianie się w Polsce? Nie pytam raczej o walory smakowe ( to nie piwo), ale o ich przyszłość na rynku i świadomość polskiego klienta ( w końcu to „jabcok” )

    2 Jestem jeszcze przed pierwszą swoją warką, ale zastanawiam się czy proces re fermentacji można przeprowadzić z miodem i jakie dało by to efekty smakowe?

    Kiedyś w Omercie udało mi się napić polskiego piwa „miodowego” w którym słodycz była na 3 planie smaku, a nie tak jak w większości na pierwszym. Szkoda że było to 4 lata temu kiedy jeszcze nie zwracałem uwagi na etykiety, bo w w pubie starczyła mi obecność piwa innego niż nasze lane koncerniaki za 6 zł.

    Dwa stwierdzenia.
    1 Czas zmienić nazwę: „100 pytań do” na „1000 pytań do” 🙂 Radził bym też zmienić kolejność filmów na playlist w YouTube bo odtwarzają się od najnowszego do najstarszego i nie ma ciągu przyczynowo skutkowego dla nowych użytkowników. (po każdym filmie musiałem otwierać zakładkę i odtwarzać następny( a właściwie poprzedni)

    2 Blog i Vlog świetny. w ciągu ostatniego tygodnia choroby pooglądałem ze 100 filmików, i dalej nie jestem znudzony. Czekam na odetkany nos aby przejść do praktyki 😛 Mam jeszcze miesiąc na zrobienie pierwszego piwa w wieku 25 lat 🙂

  13. Witam Panie Tomku, często próbowałem droższych piw lecz mimo to dalej najbardziej smakuje mi zwykła tatra. Przyjaciele mówią mi że piją ją bo pewnie jest tania. Tymczasem próbowałem droższych piw ale także koncerniaków jak carlsberg czy grolsch i mnie odrzucają ich dziwne nutki smakowe. Albo są gorzkie albo jakieś kwaśne. Tatra jest taka troszkę wodnista, nie ma nic zaskakującego ale i nic negatywnego. Po prostu wchodzi jak woda co mi pasuje. Jestem skłonny stwierdzić że gdyby grolsch czy carlsberg kosztowały 2 złote a tatra 2.50 dalej kupował bym tatrę bo po prostu bardziej mi smakuje. Czy to znaczy że jestem takim zwykłym szaraczkiem jak Pan kiedyś mówił o piwach koncernowych które właśnie dla takich jak ja robią te piwa nijakie? Próbowałem i obolona i piwa pszeniczne oraz miodowe no i fakt czasem są ciekawe jednak tak przy meczu czy filmie wolę jednak zwykłą tatrę która piję jak herbatę, czy to źle? Bo czuję się nawet lekko zawstydzony gdy inne osoby piją jakiegoś kasztelana niepasteryzowanego za 3zł a u mnie widzą tatrę za 2. Ale co poradzę że mi smakuje? Czy to faktycznie oznacza iż jestem laikiem czy też po prostu każdy ma swój gust i niejednemu może smakować piwo koncernowe i to tanie do tego? I pytanie drugie z całkowitej ciekawości, ile piw wypija Pan powiedzmy tygodniowo? Bo jak widzę niektóre tylko Pan smakuje ale nie wypija całego a ile w takim razie pełnych butelek wypija Pan w całości że tak powiem. Pozdrawiam z wyrazami szacunku Olgierd.

    • Picie Kasztelana niczym nie różni się od picia Tatry. Spróbuj stylów które degustuje Kopyr (AIPA, RIS, cascadian dark ale, smoked porter) i będziesz wiedział co jest dla Ciebie a co nie. A Różnice między Tatrą i carlsbergiem to jak róznice w fabułach „Na wspólnej” i inne tasiemca z polsatu.

  14. Witam.Mam dwa pytania,odnoście sprzętu.Czy kadź zacierna może być wykonana z aluminium?Mam fajny pomysł,ale boję się reakcji mojego zacieru z tym metalem.I drugie:niedawno obił mi się emaliowany gar.(oczywiście odprysk występuje wewnątrz)Czy nadaje się on jeszcze do gotowania brzeczki?Pozdrawiam serdecznie,i z góry dziękuję za odpowiedź.

  15. Dlaczego poza Tobą w Polsce nikt nie publikuje na Youtube degustacji piwnych. Blogów z degustacjami jest na pęczki i nie wiadomo co już czytać, podczas na youtube jesteś sam jeden.

    Skąd ta być może niechęć ludzi do publikowania filmów, czy ludzie wola pisarstwo które często tworzą dla siebie samego. przecież stworzenie filmu z degustacja to zaledwie 5-15 minut roboty. Dziwne, ze 38 milionowym kraju jest tylko jeden vloger. Natomiast w anglojęzycznej vlogosferze degustatorów na youtube są setki, od bardziej profesjonalnie robionych filmów po spontaniczne nagrywki.

  16. Mam pytanie co do stosowania płatków dębowych, whisky itp.
    Piwo jest po fermentacji i chce dodać płatki do leżaka na powiedzmy miesiąc. Tylko co w warunkach domowych jest leżakiem? Jak przeleję do pojemnika fermentacyjnego i dodam płatki, to czy przez miesiąc bez fermentacji/refermentacji nie będzie kwasu?
    Napisz również, jak to wygląda przy użyciu beczki drewnianej do leżakowania piwa i późniejszym przelewie do butelek (kwestia nasycenia CO2).

    Dzięki!

  17. Przeglądając pewną książkę z 1858 roku natrafiłem na wzmiankę o wytwarzaniu w Polsce tzw. Piwa Saskiego – cóż to za trunek Tomku był? Wiesz coś na ten temat?

    Nieco dalej w tej samej książce wspomina się o złotej erze browarów warszawskich gdy w naszym stołecznym mieście działało przeszło 60 browarów… hmmm… piękne czasy:)

  18. Witaj Tomku
    Po dzisiejszym odcinku nasunęło mi nieco inne pytanie odnośnie piwa i jedzenia – są różne przepisy, w których do gotowania używa się piwa (fakt, że zwykle są to przepisy mięsne, ale bezmięsne też się zdarzają – np naleśniki). Czy zdarza Ci się gotować z dodatkiem piwa? I jeśli tak, to czy używasz wtedy koncerniaków, nieco lepszych lagerów, czy zupełnie innych stylów?

  19. Czy Widawa informuje gdzieś jaki jest status warzenia (tak jak robi to na przykład Pinta). dobrze byłoby gdyby można było zajrzeć na stronę i mniej więcej wiedzieć, kiedy spodziewać się kolejnej warki któregoś ze zwierzaków. Ja sie nie doszukałem – może źle szukałem. Czy jest gdzieś lista sklepów w których można zwierzaki kupić? Chętnie bym spróbował, ale barakuje mi danych, żeby wiedzieć gdzie kupić. Czy jest mozliwe dostanie piw z Widawy w Warszawie? Może jakieś zamówienia zdalne (z wysyłką kurierem)

    Pozdrawiam!
    Szymon!

    • W tej chwili jest (gdzieniegdzie) tylko Kret. Następny będzie Renifer, dopiero przed samymi świętami. Mam nadzieję, że uda się odpalić jeszcze jedno lub dwa piwa w grudniu, ale póki co konkretów nie ma.

  20. Jako że wielkimi krokami nadchodzi zimowa aura, moje pytanie jest następujące: co jako ekspert piwny myślisz o pomysłach takich jak piwa grzane? Czy jest to według Ciebie herezja i coś wyłącznie dla klientów koncernów, czy również smakosz może od czasu do czasu wypić piwo w taki sposób? Jeśli dopuszczasz coś takiego, jakie piwo się do tego nadaje?

  21. A ja mam pytanie natury teoretycznej – czy można gdzieś znaleźć przejrzystą rozpiskę z klasyfikacją stylów piwa. Coś (najlepiej by było) w formie schematu, gdzie jest podział typu: ALE, LAGER i dalej w głąb…
    Dlaczego pytam? Bo do niedawna myślałem, że np. większość piw jasnych dolnej fermentacji mogę śmiało nazywać Pilsem, ale okazuje się, że nie ma tak łatwo 😛 Jedni piszą, jasne pełne, inni lager (choć to akurat prawda), a np. taki ratebeer mówi o „Strong Pale Lager/Imperial Pils”.
    Reasumując – jak radzić sobie z klasyfikacją danego piwa, gdy nie można znaleźć tej informacji na etykiecie, czy na stronie browaru/producenta?

  22. Witam. Czy są jakieś specjalne techniki chmielenia piwa aby goryczka nie była zalegająca?. Z reguły jak chcę mieć bardzo nachmielone piwo sypię dużo na aromat i goryczkę. Piwo jest dobrze nachmielone lecz ona za długo pozostaje w smaku. Pozdrawiam

  23. myślałeś może nad zrobieniem paru filmików dotyczących rożnych gatunków piw np. porter bałtycki, pszeniczne, stout itd. w których opowiedziałbyś o cechach charakterystycznych dla danego rodzaju i np przedstawił jakieś piwa które mogłyby godnie reprezentować ten gatunek piwa.

  24. Witam
    Pytanie: czy ma sens dodatkowe chmielenie na aromat na zimno, gdy robi się piwo z BrewKitu? Wiem że z BrewKitów nie ma szału dlatego pomyślałem że może to trochę wzbogaci chociaż aromat…co myślisz? Piwko ma być ciemne Mild (tyle że na drożdżach dolnych bo mam do dyspozycji tylko piwnicę) więc co polecasz jeśli można tak chmielić?

Leave a Reply