100 pytań do kopyra – vol 3.

29
1886

odcinek trzeci.

Powoli zbliżamy się do końca akcji 100 pytań do kopyra, myślę że jeszcze jeden, góra dwa odcinki wystarczą na to, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jeśli chcecie jeszcze zadać pytanie, to śmiało. Można pod tym wpisem (ale niech to będzie pod którymś wpisem pt. „100 pytań do”, a nie pod jakąś degustacją ;)) albo na Facebooku (wtedy pod zdjęciem zajawiającym całą akcję). Raczej nie piszcie w mailu, bo mogę je przegapić.


Poprzednie odcinki znajdziecie tutaj.

29 KOMENTARZE

 1. Dwa pytania:
  1. Czy mógłbyś polecić jakieś dobre, mniej znane piwa z wyraźnymi nutami cynamonowymi lub waniliowymi? Sam myślałem o uwarzeniu stoutu z dodatkiem wanilii i cynamonu na święta. Na którym etapie najlepiej dodać te przyprawy i w jakiej formie (starte czy w lasce)?
  2. Czy interesowałeś się historią browarnictwa na ziemiach Polskich? Mógłbyś polecić jakieś ciekawe opracowania? Interesuje mnie w szczególnosci okres Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Czy uważasz, że jest szansa, aby jakiś browar zdecydował się na uwarzenie piwa wg. oryginalnych receptur z odtworzeniem procesu technologicznego i najbardziej zbliżonych składników?

 2. Alkoholizm to utrata kontroli nad piciem.
  Nałóg jest wówczas gdy zaczynasz pic i nie potrafisz przestać. Pijesz do utraty przytomności.

 3. Jak wspomniałeś o „ślepych” testach to przyszedł mi na myśl taki eksperyment. Czy podjąłbyś się na antenie takiej „ślepej” degustacji? Ktoś mógłby Ci przygotować jakieś 5 piw a ty je ocenisz i podasz prawdopodobny styl czy nawet markę 🙂 Mnie to się to wciąż w głowie nie mieści, że ktoś w ten sposób portafi trafić konkretne piwo 🙂

 4. Małe hardcorowe pytanko (i nie cykaj się skoro byłeś punkowcem). Gdybyś miał do wyboru amputacja penisa a brak możliwości picia piwa – co byś wybrał?
  Punkowe pozdrowienia od wiernego fana zza granicy.

 5. Skoro „Możecie pytać o wszystko, niekoniecznie związanego z piwem.”, to walnę niezwykle zuchwałe pytanie: nie mam facebooka, więc zadaję je tutaj: Jak Ci się podoba twórczość mojego zespołu? Nagrania są kiepskiej jakości, ale dają jakiś ogląd na koncept 😀

 6. Czy butelki nie zwrotne (np te wysokie ktorych uzywa artezan pinta czy ab) nadaja sie dla piwowarow domowych? Czasem mam wrazenie ze sa one troche lzejsze- szyjka od domowej kapslownicy sie nie polamie? Czy takie zwrotne sa bardziej solidne czy nie ma to znaczenia?

  • Mi zdarzyło się skruszyć 2 szyjki Gretą, i to przy butelce zwrotnej. Ważne by kapslownica była założona równo, równomiernie zaciskać itp. Od razu dodam, że piwo przelałem przez odkażone drobne sitko i po sprawie.

 7. Ja trochę banalnie (może coś przeoczyłem na którymś z filmów), ale w praktyce w czym lepsze jest piwo beczkowe od tego z butelki? Oprócz tego, że keg nie przepuszcza światła?

 8. Witaj,
  na początku chciałem powiedzieć, że Twój blog wciągnął mnie tak, że żona na mnie dziwnie patrzy 🙂 Niemniej jednak dziękuję za inspiracje i „nauki”, które odkryły dla mnie świat piw „pozakoncernowych”.
  Teraz pytania:
  1. Czy gdybyś dostał ofertę reklamowania piwa z koncernu piwowarskiego (za jakąś ciężką kasę oczywiście) to byś się złamał ? 🙂
  2. Czy często dostajesz dyplomy ze złą odmianą swojego nazwiska (bo jeden na pewno dostałeś – wisi za Tobą 🙂 ) ?

 9. dodam jeszcze, że „Główną nagrodą będzie możliwość prowadzenia piwiarni w zwycięskim mieście (w ramach sieci franczyzowej)” , co wskazuje, że pewnie chodzi o otwarcie nowej „piwiarni” Warki

 10. Jak zacząłeś swoją przygodę z warzeniem piwa w domu? Jakie to było piwo? Jak z perspektywy czasu oceniasz swój pierwszy wyrób?

 11. Pozycjonowanie-fajna rzecz. Jak dla mnie spozycjonowałeś się bardzo wysoko-aż za wysoko. No cóż -Artezan, Pinta -sa jak dla mnie lepiej ustawieni-cenowo:)
  Wybacz ale Shark poczeka:)

   • Nie oszukiwanie klienta-ot strategia. Klient się da oszukać 1raz może 2 razy-ale jeśli 3 raz miałby kupić piwo które nie spełniło jego oczekiwań a kosztowało tyle co 2 inne lepsze-to raczej tego nie zrobi. Jeśli ja idę do sklepu i widzę Sharka (a nie widziałem w moim rejonie na razie) i widzę Atak Chmielu ( nie piłem żadnego) to kupię Atak-cena niższa piwa więcej (nie powiem że opinie nie robią swojego). Jednak jak już bym wypił inne piwa tańsze to i na Sharka pewnie bym się skusił (tak to jest z „biedakami”). Natomiast jeśliby Shark, Orka, Kuguar -kupione nie zasmakowały-albo miał bym wrażenie ze są zbyt drogie do oferowanej jakości-więcej bym ich nie kupił. Snobizm jest ok-ale pod warunkiem ze kogoś stać.
    Nie kupuję Hainekena czy Żywca-bo moim zdaniem cena jest zbyt wysoka do tego co oferują. A to są zwykłe tanie koncernówki.

 12. Naszlo mnie jeszcze jedno pytanie: dlaczego w pubach w Holandii piwo podaje sie przelewajac je ze szklanki a potem odcinajac piane drewniane szpachelka? Zawsze wydawalo mi sie to lekka profanacja

 13. Ja mam pytanie jako piwowar domowy: jak osiągnąć aromat gumy balonowej w piwie? Jedyne co wiem to to, że powstaje poprzez udział estrów.

 14. Nie wiem, czy pytanie konkretnie do Ciebie, ale czy jest plan, by na wzór anglojęzycznej wersji przewodnika po stylach piwa BJCP, również polska wersja była dostępna w formie pdf, a nawet w formie książkowej?
  I przy okazji: jaką książkę kompleksowo opisującą style piwa (nie tylko z opisem cech stylu, ale z ich historią powstania, pielęgnowaną tradycją, sposobami podawania, terminami leżakowania, itp…) byś polecił. Czy jest w ogóle taka kompleksowa pozycja (wiem, że jeśli już, to tylko anglojęzyczna)?

 15. Dwa pytania ode mnie:
  1. Wracając jeszcze na moment do kwestii częstotliwości picia piwa i „alkoholizmu”: czy są Ci znane jakieś bardziej naukowe opracowania lub wyniki badań, które świadczyłyby o tym, że picie jednego piwa dziennie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia (a może wręcz jest zdrowe, np. dla nerek)? Sam cały czas biję się z myślami: czy pić jedno piwo co dwa dni, czy może właśnie codziennie? Ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie? A może to jest kwestia całkowicie indywidualna: jeden wypije piwo codziennie, spłodzi tuzin dzieci i będzie łamać w rękach podkowy, a drugiego spotkają przykrości i cierpienia, dostanie krwiomoczu i podagry, zachoruje niechybnie i umrze w straszliwych męczarniach?

  2. W jaki sposób mierzyć bądź oceniać (organoleptycznie, bez narzędzi) temperaturę piwa? Wspominasz często, że dane piwo najlepiej pić w temperaturze na przykład 12-14 stopni. Skąd mam wiedzieć, kiedy taka temperatura zostanie osiągnięta po wyjęciu z lodówki, w której mam ustawione na stałe 5 stopni? Jeżeli należy posłużyć się w tym celu termometrem, to jakim? Wystarczy taki winiarski za 8 zł, zatopiony w jakimś śmiesznym żółtym długopisie?

 16. W jednym z filmików z drugiego dnia pobytu w Bristolu, przy piwie Wipeout wspomniałeś,że była taka gierka. Stąd moje pytanie, na temat niezbyt piwny – Czy i w co grywasz? Jeśli grywasz, to jakie są twoje ulubione gry? Pytanie może trochę głupie, ale tak mnie jakoś to zaciekawiło 🙂

 17. Dlaczego z Widawą robisz piwa w butelkach 0,33 a nie 0,5 ? Z chęcią bym wypił całe 0,5 sharka :), swoją drogą shark to jedno z lepszych piw jakie wpadły mi w ręce, uznanie.

 18. Co do fachowej literatury do bardzo polecam: „Domowe wrzenie piwa” Riharda Lehra z wydawnictwa RM. Jest dostępna na BA, ale trafiłem na nią jeszcze zanim zacząłem tam zaglądać. jak dotąd nie trafiłem na lepszą w tej kategorii. Inne książki raczej pobieżnie opisuja procesy lub są napisane na zasadzie prostego poradnika, a ta porusza temat w głębszym stopniu. Nie zawiodą się ci którzy oczekują nieco głębszego rozpatrzenia tematu, a jesli kogoś nie interesują procesy chemiczne to spokojnie można je ominąć bez konsekwencji ogólnego niezrozumienia tematu. Sądzę, że jest to elementarz każdego piwowara który chce poważnie podejść do sprawy. Tomku już nie mogę się doczekać kolejnego wpisu o książkach. Wcześniejsze które zamieszczałeś na swoim blogu niestety nie były optymistyczne 🙂

Leave a Reply