Hefeweizen, czyli jasne pszeniczne w stylu bawarskim

36
10841

Na przykładzie Schneider Weisse Tap 7 Unser Original.

W serii opisów piwnych stylów, dziś jasne pszeniczne w stylu bawarskim, czyli bardziej skrótowo Hefeweizen, często określany mianem weizena. Łagodne piwo o charakterystycznym bukiecie bananowo-goździkowym lawinowo zyskuje popularność wśród Polaków, którzy nie są tu żadnym wyjątkiem, bo piwo to jest neizmiernie popularne na całym świecie.. Jako przykład wybrałem piwo Schneider Weisse Tap 7 Unser Original. Czy był to dobry wybór? Przekonajcie się sami.

W części pierwszej, jak zwykle, teoretyczny opis stylu.

W części drugiej degustacja.

A jaki jest Wasz ulubiony weizen?

36 KOMENTARZE

 1. Flensburger Weizen jest całkiem niezłym hefe-weizenem.
  Wymieniłeś tyle stylów powiązanych z hefe-weizenami, a co z Rauch Weizenem 😉 ??

 2. Popieram Maisel’s Weisse 🙂 A Schneider czeka na degustcję…
  Rauchweizen z Schlenkerli mi bardzo podszedł, ciekawe połączenie, ale nie dla każdego, jak to z wędzonkami bywa – kochaj albo rzuć! 🙂

 3. Jasne pszeniczne to jeden z moich ulubionych stylów piwa. Z polskich według mnie jest oczywiście oczywiście Ciechan Pszeniczny. Z niemieckich lubię Weihenstefaner, Franziskaner, Paulaner i Schofferhofer. Pszenicy z innych krajów do tej pory nie piłem. Wigilijną kolację w tym roku umili Aecht Schlenkerla Rauchweizen.

    • Bywało w „Pod Żubrem” na Konopnickiej, ale ja osobiście ponad Ciechana bym go nie stawiał.

    • Miło wspominam także łatwo dostępnego Pszeniczniaka z Ambera oraz Weizen z Corneliusa (Piotrków Trybunalski). A w Bydzi obecnie największy wybór piw niekoncernowych znajdziemy w Leclerc’u (ul. M. Skłodowskiej-Curie)

    • Chyba mam inny gust lub próbowałem więcej, lepszych, pszenicznych ponieważ ani Amber ani Cornelius nie podchodzą mi jako wyznaczniki tego stylu… marne piwka.

   • Pszeniczne z Ciechana rodziło się w bólach i zanim dopracowało się poziomu, było takie sobie. Kiedyś zrażony odłożyłem go na długo, ale jakiś czas temu wróciłem i się miło pozytywnie zaskoczyłem. Pszeniczniak z Ambera też jest OK.

    • Może i nie mam póki co jakiegoś wielkiego rozeznania w piwie, ale mi osobiście Pszeniczniak z Ambera średnio przypadł do gustu. Jak dla mnie brakowało mu wyrazistości (i nut bananowych). Jeśli będę miał kiedyś okazję dorwać pszeniczne z Ciechana, to oczywiście nie omieszkam go spróbować, ale póki co z tych w miarę łatwo dostępnych Hefe-Weizenów wolę Paulanera.

 4. Piłem Tap 7 w Brew Dogu w Manchesterze. Jedyne co spokojnie moge powiedziec po tej degustacji, to ze brytyjczycy nie potrafia przechowywac i podawac pszenicy…

 5. Panie Tomku, eugenol nie służy do „zatruwania zęba”, czyli mówiąc poprawnie amputacji mortalnej miazgi – która obecnie jest już nie zalecana przez literaturę – a jest jedynie składnikiem cementów dentystycznych, które mogą być użyte jako czasowe wypełnienie zęba, np. tlenek cynku z eugenolem. Ale to tak zupełnie na marginesie, jako ciekawostka. Pozdrawiam – piwosz-dentysta 🙂

 6. Schofferhofer Hefeweizen to piwo, od którego zaczęła się moja przygoda w smakowanie, a nie tylko wlewanie w siebie piwa. Wracam do tego smaku z chęcią. Też tak macie, że pewien smak po odstawieniu na dłuższy czas nabiera pewnej magii?

 7. Kopyr, prosze ratuj!
  Uwarzyłem Weizena, który nie pieni się i w smaku jest wodnisty. Blg nastawne to 13, wysłodzony do 3 Blg, fermentacja w 23*C butelkowane z dodatkiem 130g glukozy z suchym ekstraktem na 20l gotowego piwa. Co się stało, że piwo jest takie puste, wodniste i bez treści? Surowce:

  – słód pszeniczny 1,9 kg

  – słód pilzneński 1,6 kg

  – słód zakwaszający 0,05 kg

  – słód melanoidynowy 0,2 kg

  – chmiel Lubelski 30g

  – drożdże Gozdawa – Bavarian Wheat 11

  • Weizeny są puste wodniste i bez treści. Serio. To co robi robotę, to aromat słodkich bananów i goździków i osad drożdżowy, który dodaje treściwości, faktury. Jeśli drożdże nie naprodukowały wystarczająco dużo estrów i fenoli, to nie ma co robić za słodycz. Nie znam tych drożdży nie wiem, czy można na nich zrobić fajnego weizena. Jeśli chcesz treściwszego, słodszego weizena spróbuj drożdży Gwoździe i banany z Fermentum Mobile.

 8. Tak BTW to dzięki mojej ukochanej mam możliwość warzenia piwa. Dostałem od Niej na urodziny zestaw z BA – a dzieki Tobie warzę piwo. Tak się wkręciłem w Twoje filmy, ze postanowiłem zacząć przygodę. Moja pierwsza Warka jest bardzo udana – AIPA 18,5 Blg – byłbym zaszczycony gdybyś zechciał je zdegustować. Uważam ze jest świetne:) ale Weizen jest jakiś kulawy…

 9. Pojutrze planuję warzyć kolejnego Weizena – bo nie odpuszczę, aż nie wyjdzie mi taki, który mnie usatysfakcjonuje – tylko, że użyje drożdży Safbrew WB 06- Fermentis z zasypem 3,8kg pszenicznego Weyermann’a i 1,2kg pilzneńskiego, również ze słodowni Weyermann. Mam nadzieje, że tym razem efekt będzie lepszy, jeśli nie – będę próbował dalej. Moje rozczarowanie wynika z faktu, że spodziewałem sie weizena, który będzie słodszy i choć trochę treściwy. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! 🙂 Robert Śląsk. – Tychy/Bieruń

 10. Tomku, dziękuję, ale czy jako specjalista – za taka osobę Ciebie uważam – mógłbyś wypunktować mi podstawowe różnice między suchymi a mokrymi drożdżami? Dlaczego są lepsze te mokre? Czy dla domowego amatora piwowarstwa zauważalna będzie różnica?

  • W skrócie:
   – suche są bezpieczniejsze, tańsze, pewniejsze, ale mniej aromatów dają, są mniej wyrafinowane.
   – płynne są ciekawsze, ale też trudniejsze, łatwiej o infekcję, trzeba je namnażać.

   Piwa bazujące na pracy drożdży – hefeweizen, Belgi lepiej robić na płynnych. Choć i co do Anglików niektórzy powiedzą, że nie ma jak płynne.

 11. Dziękuję. W tym momencie zacząłem zastanawiać się, czy nie zmarnuje surowców warząc Weizena i zadając brzęczkę suchymi drożdżami… Ehh 🙂

 12. Witam po przerwie, zdecydowałem się użyć drozdzy Gwoździe i banany, mam tylko pytanie – czy konieczne jest zrobienie startera, czy można po prostu wlać zawartość fiolki do brzeczki? No i najważniejsze pytanie: Zakładam, że nie robię startera – czy jedna fiolka wystarczy do zadania 40l brzeczki? Pozdrawiam.

Leave a Reply