Karel – ČIPA

20
2960

czy obserwujemy narodziny nowego stylu?

ČIPA [wymawiamy: czipa] czyli Česká IPA, tak napisano na etykiecie Karela. Piwa w stylu American IPA, w którym zamiast amerykańskich użyto czeskich odmian chmielu. Powiem szczerze, że byłem nieco sceptyczny wobec wszystkich zachwytów. no bo co można wyciągnąć z czeskich chmieli? W najlepszym razie zioła, tytoń, w najgorszym zielsko, trawę i siano. Pod tym względem Karel mnie… Zresztą zobaczcie sami.


A Wy piliście już Karela? A może marzy wam się PIPA, czyli Polska IPA?

20 KOMENTARZE

 1. A nie mówiliśmy ? 😉
  Te piwo to pełne zaskoczenie, niestety trudno je dostać, szczególnie od kilku miesięcy.
  Wydaje mi się, że jeżeli PIPA ma powstać, to w zasadzie albo Wasza Kolaboracja, albo Artezan, więc kibicuję i czekam.
  PS. Kiedy będzie dostępny Sęp w sklepach ? Podobno ma pojawić się 31 grudnia, ale większa część sklepów będzie zamknięta (jak znam życie).

 2. ŽPC to Žatecký poloraný červeňák – aromatyczna odmiana chmielu często stosowana w dobrych czeskich pilsach. Według mnie za fascynujący aromat odpowiada stosunkowo nowa odmiana Kazbek. Co do spellingu – „Č” wymawiane jest miękko a nie twardo jak polskie „cz” więc polska wymowa jest jak najbardziej miła dla męskiego ucha:) A PIPA – no cóż, raczej ciężko będzie wycisnąć z Marynki i Lubelskiego cytrusy i iglaki więc co najwyżej będzie to IPA.

 3. ŽPČ – ŽATECKÝ POLORANÝ ČERVEŇÁK to chmiel nie nowy. Obstawiam, że Angus i Kazbek dodają mu tego wspaniałego finiszu.

 4. Hello there
  Nomad is avaible in Wroclaw and in Krakow in kegs. But we would be happy if there would be more places interested in our beers 🙂

  Also we are thinking abou a new beer for next year – Karl, German IPA and Karol – Slovak? Polish version of our Karel IPA. I belive that we can do with local ingreadients what americans do with theirs 🙂

 5. Kopyr gratuluję ciekawego bloga i współpracy z profesjonalnymi browarami. Czy smaki typu IPA pochodzą w tym piwie od chmieli Kazbek?

 6. Wyobrażam sobie jak oszałamiający sukces odnosi klon CIPA w PL. Już widzę oczami wyobraźni te etykiety od np. AleBrowaru atakujące „CIPA” (-ą). Sukces gwarantowany. Ja na miejscu naszych piwowarów starałbym się wejść we współpracę z Nomadem by pozyskać recepturę która mogłaby się stać jakimś „fundamentem” dla PIPA (-y) 😉

 7. Wiadomo jakie drożdże zostały użyte? Chyba się pokuszę o małą warkę IPA z polskim lub niemieckim chmielem i Kazbekiem na zimno.

  • Ten Kazbek będzie zaraz tak popularny w naszych pikobrowarach jak Amerykany… Ale w całej ČR rośnie tego coś ok 1ha, więc nie dużo i może zabraknąć. Może, jako nowa odmiana, zwiększy się jego areał, bo daje największy plon spośród 11 uprawianych miejscowych odmian – 2,5-3t z ha. Co ciekawe ta hybryda została wyhodowana przy znaczącym udziale jakiegoś dzikiego chmielu z Rosji. Pewnie stąd ta egzotyczna „czeska” nazwa.

 8. Z całym szacunkiem Panie Tomku ale to piwko ma całkiem inny wygląd (oczywiście po wlaniu do odpowiedniej szklanki), właśnie porównuje Pana wypowiedź z moimi odczuciami podczas degustacji. Po pierwsze to piwko na dnie zawiera drożdże, więc cały smak (zarazem i wygląd ) jest inny niż to co Pan sobie nalał. Zaczyna się od słodowego przechodzący w goryczkę chmielową (taki trochę PAULANER DUNKEL z dużą goryczką – oczywiście jak dla mnie amatora). Zgodzę się z wypowiedzią że jest to bardzo dobre piwko, pijalne i ze świetną jak dla mnie goryczką (AIPA jest moim ulubionym gatunkiem). Ciekawe jaka wypowiedź pojawiłaby się po odpowiednim nalaniu tego piwa. Mam nadzieję ze pokusi się Pan o kolejnego NOMAD’a KAREL’a i nagra nowy odcinek.
  Pozdrawiam.

Leave a Reply