czy obserwujemy narodziny nowego stylu?
ČIPA [wymawiamy: czipa] czyli Česká IPA, tak napisano na etykiecie Karela. Piwa w stylu American IPA, w którym zamiast amerykańskich użyto czeskich odmian chmielu. Powiem szczerze, że byłem nieco sceptyczny wobec wszystkich zachwytów. no bo co można wyciągnąć z czeskich chmieli? W najlepszym razie zioła, tytoń, w najgorszym zielsko, trawę i siano. Pod tym względem Karel mnie… Zresztą zobaczcie sami.
A Wy piliście już Karela? A może marzy wam się PIPA, czyli Polska IPA?
A nie mówiliśmy ? 😉
Te piwo to pełne zaskoczenie, niestety trudno je dostać, szczególnie od kilku miesięcy.
Wydaje mi się, że jeżeli PIPA ma powstać, to w zasadzie albo Wasza Kolaboracja, albo Artezan, więc kibicuję i czekam.
PS. Kiedy będzie dostępny Sęp w sklepach ? Podobno ma pojawić się 31 grudnia, ale większa część sklepów będzie zamknięta (jak znam życie).
ŽPC to Žatecký poloraný červeňák – aromatyczna odmiana chmielu często stosowana w dobrych czeskich pilsach. Według mnie za fascynujący aromat odpowiada stosunkowo nowa odmiana Kazbek. Co do spellingu – „Č” wymawiane jest miękko a nie twardo jak polskie „cz” więc polska wymowa jest jak najbardziej miła dla męskiego ucha:) A PIPA – no cóż, raczej ciężko będzie wycisnąć z Marynki i Lubelskiego cytrusy i iglaki więc co najwyżej będzie to IPA.
Z tym Kazbekiem masz chyba rację, bo Honza odpisał mi, że był używany do chmielenia na zimno.
Czekam w takim razie na kolaboranckie piwo z Kazbekiem! Paczkę 2,5 kg można zamówić m.in. tutaj: http://www.arixhop.cz/eng/chmelove-odrudy.html
ŽPČ – ŽATECKÝ POLORANÝ ČERVEŇÁK to chmiel nie nowy. Obstawiam, że Angus i Kazbek dodają mu tego wspaniałego finiszu.
A żeby już zupełnie rozwikłać tajemnicę: ŽPČ, czyli Žatecky Polorany Červenak to po prostu Žatec czyli… Saaz.
Polecam ciekawe pismo o czeskim chmielu: Český chmel. W poniższym czasopiśmie jest świetny artykuł o Kazbeku: „ŠLECHTITELSKÉ PROGRAMY A FLAVOUR HOPS V ČR”
http://eagri.cz/public/web/file/181166/Cesky_chmel_2012_web.pdf
jest po czesku i angielsku.
Szerzej polecam stronę z wcześniejszymi numerami Czeskiego chmielu:
http://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/publikace-a-dokumenty/cesky-chmel/
Kawał danych i solidnej wiedzy. Widać, że Czesi zauważają trendy w światowym chmielarstwie i wychodzą im na przeciw.
p.s.
Mówiłeś o czeskim Č. Rzeczywiście odpowiada to naszemu CZ, ale Czesi wymawiają to miękko, coś między naszym CZ a Ć. Więc w zależności od wrażliwości słuchowej jeden będzie słyszał Czipa a drugi Cipa.
Tomku, czy ty dostajesz, czy kupujesz te piwa z NOMADA? Jak kupujesz, to bardzo mnie ciekawi gdzie je można zakupić????
Kupuję je w Drink Hali we Wrocławiu.
W Krakowie Nomady są dostępne w Marii.
Hello there
Nomad is avaible in Wroclaw and in Krakow in kegs. But we would be happy if there would be more places interested in our beers 🙂
Also we are thinking abou a new beer for next year – Karl, German IPA and Karol – Slovak? Polish version of our Karel IPA. I belive that we can do with local ingreadients what americans do with theirs 🙂
send more to Piwoteka, it is very popular here assuming by how fast it disappeared.
German IPA? sounds interesting…
Kopyr gratuluję ciekawego bloga i współpracy z profesjonalnymi browarami. Czy smaki typu IPA pochodzą w tym piwie od chmieli Kazbek?
Wszystko na to wskazuje, bo to Kabzek był użyty do chmielenia na zimno.
Wyobrażam sobie jak oszałamiający sukces odnosi klon CIPA w PL. Już widzę oczami wyobraźni te etykiety od np. AleBrowaru atakujące „CIPA” (-ą). Sukces gwarantowany. Ja na miejscu naszych piwowarów starałbym się wejść we współpracę z Nomadem by pozyskać recepturę która mogłaby się stać jakimś „fundamentem” dla PIPA (-y) 😉
Receptura to żaden problem.
Wiadomo jakie drożdże zostały użyte? Chyba się pokuszę o małą warkę IPA z polskim lub niemieckim chmielem i Kazbekiem na zimno.
Ten Kazbek będzie zaraz tak popularny w naszych pikobrowarach jak Amerykany… Ale w całej ČR rośnie tego coś ok 1ha, więc nie dużo i może zabraknąć. Może, jako nowa odmiana, zwiększy się jego areał, bo daje największy plon spośród 11 uprawianych miejscowych odmian – 2,5-3t z ha. Co ciekawe ta hybryda została wyhodowana przy znaczącym udziale jakiegoś dzikiego chmielu z Rosji. Pewnie stąd ta egzotyczna „czeska” nazwa.
Z całym szacunkiem Panie Tomku ale to piwko ma całkiem inny wygląd (oczywiście po wlaniu do odpowiedniej szklanki), właśnie porównuje Pana wypowiedź z moimi odczuciami podczas degustacji. Po pierwsze to piwko na dnie zawiera drożdże, więc cały smak (zarazem i wygląd ) jest inny niż to co Pan sobie nalał. Zaczyna się od słodowego przechodzący w goryczkę chmielową (taki trochę PAULANER DUNKEL z dużą goryczką – oczywiście jak dla mnie amatora). Zgodzę się z wypowiedzią że jest to bardzo dobre piwko, pijalne i ze świetną jak dla mnie goryczką (AIPA jest moim ulubionym gatunkiem). Ciekawe jaka wypowiedź pojawiłaby się po odpowiednim nalaniu tego piwa. Mam nadzieję ze pokusi się Pan o kolejnego NOMAD’a KAREL’a i nagra nowy odcinek.
Pozdrawiam.
odpowiednim nalaniu? wlewania całego osadu z dna wcale nie nazwałbym takim „odpowiednim”..