43. odcinek 100 pytań do kopyra

82
6632

odpowiedzi na pytania z odcinków 40-42.

Małe zmiany w cyklu 100 pytań. Zgodnie z Waszymi radami wybieram najciekawsze pytania. Odpadają pytania, które już były, na które nie mam nic ciekawego do powiedzenia i bardzo szczegółowe pytania piwowarskie.

Oczywiście możecie zadawać kolejne pytania, ale pamiętajcie o tym, jakie pytania mają szansę na odpowiedź.

82 KOMENTARZE

  1. Cześć Kopyr, mam pytanie odnosnie refermentacji. Czy po cichej fer. Wystarczy drożdży w piwie zebyzrobic refermentacje w butelce czy trzeba zadac troche gęstwy? Dodam ze burzliwa okolo 9 dni cicha okolo 20dni.

  2. Ryby hodowlane też są często hodowane (na skale przemysłową) w syfie i tłoku ;).
    A i legenda o portretach papieży pochodzi nie z Watykanu, ale z Bazyliki św. Pawła za Murami 🙂

    • W ogóle nie zarabiam na sklepie i pubie. To jest biznes mojego ojca z którego ja się wyłączyłem. 100 % moich przychodów na tę chwilę jest związanych z moją działalnością internetowo-piwną.

    • Tak to jest piwo Amber. Wierz mi sa lepsze portery baltyckie niz Amber, ktory ostatnio bardzo zanizyl jakosc w porownaniu z tym co bylo np. 7 lat temu.

      • Oj tyle to ja wiem 😉 Porter Bałtycki to mój ulubiony styl, zawsze na 1 miejscu. Ja osobiście go spróbuję na pewno gdyż wszystkie Portery muszę spróbować 🙂 i tak dla żartu zapytałem Kopyra bo wiem że nie ma szans na to i się w cale nie dziwię 😉

  3. Tomasz, na pewno pamiętasz „smoczą” serię z browaru Fortuna. Piwa te były swego czasu sprzedawane w sieci sklepów Piotr i Paweł, jednak już bardzo dawno ich nie widziałem. Znasz może przyczyny zejścia tego produktu z rynku?

  4. Tomku, da radę uwarzyć American Wheat z gotowych ekstraktów (oczywiście niechmielonych) dostępnych w sklepach dla piwowarów domowych?

  5. Cześć, mam pytania dotyczące metody zwanej Cold Crush. Moim celem jest wyklarowanie mocno chmielonego na zimno APA (tydzień fermentacji burzliwej + tydzień cichej) tak aby przy zlewaniu do butelek dostało się jak najmniej chmielin. Miałem z tym ostatnio problem, część chmielu nie opadła na dno. Jak długo należy trzymać w zimnie fermentor? Czy po chmieleniu na zimno cold crush nie wpłynie negatywnie na efekt tego chmielenia? I najważniejsze, jak wydłuża się czas nagazowania zabutelkowanego piwa (ogromne znaczenie dla aromatu, standardowo dawałem tydzień), i na jaką temperaturę oblicza się surowiec do refermentacji?

  6. Wypacz Kopyr za lekki chaos – trochę się nazbierało

    1. Jak Twój angielski się zmienił po Denver tripie albo jak się zmieniał w trakcie? Przygotowywałeś się? Czy czytasz zagraniczne fora?

    2. Czy zdarzają się nasiona w szyszkach chmielowych sprzedawanych w sklepach piwowarskich?

    3. Jak bardzo istotne jest utrzymanie temperatury fermentacji piwa, czy wahania 2-4 stopnie znacząco wpłyną na produkt końcowy?

    4. Jak się liczy wydajność? Od brzeczki przed gotowaniem po wysładzaniu, po chmieleniu czy gotowego piwa po rozlewie?

    5. Czy masz dobre stosunki z Wojtkiem Frączykiem podczas warzenia piwa? Gania Ciebie do roboty?

    6. Czy piwo wysyłane na konkurs piw domowych o ekstrakcie +\-0.5 +\-1 BLG co do wartości widełek danego stylu dyskwalifikuje piwo?

    7. Jak wpływa podróż piwa (bełtanie) na degustacje podczas konkursu? Chodzi mi o mętność produktu. Czy za to się odejmuje punkty? Jak zaradzić?

    8. Czy stosuje się mąkę do warzenia? Chodzi mi o piwowarstwo domowe. Chciałbym dodać np. 0.5kg-1kg mąki zwykłej, jaki to da efekt? Potrzebne kleikowanie, słód diastatyczny? Warto się bawić w takie eksperymenty?

    9. Większość moich piw schodzi do BLG końcowego 3-5* (BLG początkowe 12+) i piwa nie są przegazowane, nawet przy zacieraniu na lenia schodzi do 3-4. Co zrobić by piwa były bardziej odfermentowane, dodać cukier do gotowania? ile procent?

    10. Ilu sędziów ocenia jedno piwo na KPD? Czy wszyscy opisują w metryczkach?

    11. Był aldehyd i go nie ma. Zniknął po zabutelkowaniu (ja go nie wyczuwam) czy tylko się zredukował do niskiej wartości (lager)?

    12. Lepiej by piwo było przegazowane czy niedogazowane? Pomijam granaty.

    13. Jak redukują diacetyl browary rzemieślnicze\domowe po zabutelkowaniu?

    14. Jak chłodzić by piwo nie było zmętnione na zimno? Chłodzić gorącą brzeczkę najpierw a później przelać do fermentora? A jak chce pominąć chłodzenie i pozostawić piwo na noc by temperatura zmalała do poziomu zadania drożdży – co zastosować? Czy ten proces można przeskoczyć? Czy mech dodawany do kotła to dobre rozwiązanie?

    15. Jak wrażenia z Glastonbury Micro? Kto się pierwszy odezwał, co zaciekawiło, jakieś nowinki?

    16. Jak już warzyć to co warzyć w lecie podczas sezonu żeby niwelować ryzyko infekcji?

  7. Mało, mało tych odpowiedzi po takim czasie. Poza tym, mogłeś odpowiedzieć na te stare pytania jeszcze na starych zasadach.

    U mnie nawet zimą ciężko zbić temperaturę w mieszkaniu poniżej 23 stopni. Czy z warzeniem mam czekać na przeprowadzkę, czy jednak są jakieś sposoby, aby poradzić sobie z taką temperaturą i jakieś piwo zrobić bez dużego ryzyka infekcji?

    • Tutaj chodzi o optymalną temperaturę pracy drożdży, a nie o zwiększone ryzyko infekcji. Metody chłodzenia są przeróżne wystarczy poszukać.

    • Rozwiązaniem stosowanym przez wiele osób w domach jest styropianowa skrzynia do której wstawiają fermentor oraz zamrożone butelki PET.

    • Mam dokładnie ten sam problem. Zimą w mieszkaniu mam 23-24’C, w piwnicy podobnie.
      Polecam skonstruować skrzynię fermentacyjną ze styropianu zasilaną zmrożonymi butelkami PET. Bez tej „lodówki” o zabawie w piwowarstwo domowe mógłbym tylko pomarzyć, a tak bez problemu w skrzyni utrzymuję temperaturę spokojnie poniżej 20’C. Mam porobione jeszcze mniejsze skrzynki styropianowe przeznaczone do leżakowania piwa w butelkach. Utrzymują niską temperaturę, do tego stopnia, że nie muszę dodatkowo schładzać piwka przed konsumpcją.

    • Wiele razy już padało to pytanie. Można próbować schładzać sam fermentor mokrymi ręcznikami lub chłodną wodą w większym pojemniku. Można też kupić sobie klimatyzator, ale niestety najlepiej jest gdy ma się po prostu jakieś stale chłodne pomieszczenie.

  8. Witam. Jest pomysł Panie Tomaszu i Pan może go zrealizować. Kiedy pański kanał na youtube osiągnie 50k subskrybentów, zrobi pan piwny konkurs i oceni Pan piwa uwarzone przez piwowarów domowych. Nagroda będzie wycieczka do Browaru Widawa oraz może udział w warzeniu piwa (O uwarzeniu własnej [tej która wygrała w konkursie oczywiście], warki w Widawie nawet nie śmiem marzyć). Co Pan na to? Pozdrawiam.

  9. Pytanie dotyczy piwa wysyłanego na konkursy, więc Pan jako sędzia odpowie na nie najlepiej.
    Jeżeli zgłaszam piwo do kategorii np. Bohemian Pilsener, ale chmieliłem nie stylowo (np. nowozelandzkie chmiele) to czy takie piwo ma szansę na wysokie miejsce w konkursie? Czy liczą się jedynie „czyste” stylowo piwa?

  10. Cześć Tomku, naszła mnie myśl, żeby otworzyć w moim mieście specjalistyczny sklep z piwem. Miasto spore (ponad 400 000 mieszkańców) a sklepów z piwem jak na lekarstwo i na dodatek w większości kiepsko zaopatrzone i mało estetyczne. Interesuje mnie jaki byłby orientacyjnie koszt założenia takiego sklepu? (Na początek może bez takich fajerwerków jak Brew Dog czy Mikeller.)

  11. Witam,
    Panie Tomku czy Kraków będzie można wkrótce uznać za polską stolicę piwa? Chodzi mi o ilość multi-tapów. Z tego co wiem w Krakowie są trzy, do tego przynajmniej dwa lokale warzące własne piwo, no a na dniach powstaną lokale Pracowni Piwa i Pinty. Czy gdzieś w Polsce jest lepiej?

    • W Gdańsku też nie jest źle , są browary restauracyjne: Brovarnia, Piwna , Lubrow , a i pubów z z dobrym piwem też coraz więcej powstaje chyba jest na to moda.

      Swoją drogą ciekawe jakie miasto w Polsce można by uznać za najbardziej „piwne”….

      • Nie no spoko, tylko że nic takiego spektakularnego nie mam. Irokeza nigdy nie nosiłem. Jedynymi moim atrybutami były glany wiązane kolorowym sznurkiem do bielizny, spodnie poplamione wybielaczem, zaangaażowane koszulki i czarny flyers. Nawet nie wiem czy gdzieś mam takie punkowe zdjęcie.

  12. Wracając do HGB (high gravity brewing) – czy to jest jedną z przyczyn, że zniknęła informacja o ekstrakcie? Bo musieliby jakoś to szacować. Ale z drugiej strony wskazywałoby na to, że takiego Żywca, Heinekena warzą bez HGB bo ekstrakt podają. Pytanie czy dobrze kombinuję?

      • To wiem, że nie muszą, tylko myślałem, że może to jednak z czegoś wynika, że np. nie sa w stanie tego dokładnie wyliczyc albo coś takiego…
        I zapomniałem w sumie, że HGB to jest warzenie a nie fermentacja…ale odpowiedź Kopyra była ciekawa choć widzę, że proces jest dość skomplikowany i wchodzimy w jakies rozliczenia skarbowe…

  13. Panie Tomaszu,
    Ode mnie dwa pytanka:
    1. Dlaczego wymagane jest picie piwa schłodzonego? Rozumiem, że za zimne być nie może, bo nie czuć aromatów, ale dlaczego nie można pić piwa ciepłego(20st)?
    2. Co może oznaczać zapach pastwiska i krów w piwie(jak na ironię chodzi o milk stout)?
    Dzięki za odpowiedź
    pozdrawiam

  14. Tomku,
    Tak się zastanawiam nad fenomenem Simona Martina, bo zauważyłem że panuje niezwykła fascynacja nim w środowisku piwnym w Polsce. Ok oglądałem filmiki, gość jest spoko, ale żeby aż taki hype osiągnąć u nas w kraju? Skąd to się bierze tak się zastanawiam. W sumie patrząc po liczbie wyświetleń, lajków i widzów lepszym rozwiązaniem byłoby Mów mi Tomasz, a nie Call me Simon ;)?

    Nie to że hejtuję, tylko nie rozumiem skąd to się wzięło.

  15. Tomek – to mój pierwszy komentarz tutaj a więc dzięki za filmy, fajnie się je ogląda, dzięki nim zainteresowałem się tym co piję i zacząłem próbować, warzyć raczej nie będę ale konsumentem będę bardziej świadomym 🙂
    A teraz pytanie/prośba – w jednym z odcinków mówiłeś, że jest ok. 100 gatunków piwa ale na blogu / w filmach pojawia się kilka rodzajów – ipa/pa, ris, jakiś porter czy lager, weizen, bock i ich odmiany. Mógłbyś opowiedzieć kiedyś o mniej popularnych rodzajach piw? Nie chodzi mi tutaj o jakąś totalną egzotykę warzoną w jednym mikrobrowarze w Ułan Bator 😉 ale skoro gatunków jest ponad setka to pewnie jest coś po środku między tymi bardziej popularnymi a egzotyką 🙂 Chyba, że ta 100-tka to te kilka głównych rodzajów + odmiany?
    Pozdrawiam!

  16. Tomku, moje pytanie będzie dotyczyć wszystkich tych pięknych kapsli za Tobą. Na jakiej zasadzie je tam umieszczasz? Co musi zrobić piwo, żeby zasłużyć sobie na ten zaszczyt? 😉

  17. Wiele osób pyta o tablicę, jest już prawie zapełniona, może zrób zdjęcie i wrzuć ciekawie będzie rozpoznawać kapsle.

    Czy z którymś kapslem masz jakieś szczególne wspomnienia typu ciężko było zdobyć piwo nim zamknięte, kupiłeś je za ostatnie pieniądze i nie miałeś jak wrócić do domu itp.

    pozdrawiam

  18. Tomek, jak policzyć kalorie z piwa? Weźmy na przykład taki Rowing Jack, alkoholu objętościowo jest 6,2%. Do tego ekstrakt 16. 6,2% z 500 ml daje 31 ml alkoholu, czyli około 25 gramów alkoholu, co zamienia się na 275 kcal.
    Ale co z resztą? Jak policzyć ile kalorii pochodzi z cukrów i białek? Jest na to jakaś metoda?
    Pozdrawiam

  19. Mam pytanie, może ktoś coś poradzi. Zbliża się lipiec, czas dużej ilości ognisk, kiełbasek, chipsy itp 😀 Jakie piwko polecacie do ogniska? Zawsze piłem warkę strong ale chcę przerzucić się na coś lepszego 😉

  20. Witam,
    Panie Tomaszu czy kosztował Pan piwa z browaru Raciborskiego ? jestem bardzo ciekawy Pana opinii i dodam że w Raciborzu są dwa browary jeden komercyjny,a drugi Browar Rynek Racibórz gdzie piwowarem jest Pan Marek Krpeć i muszę powiedzieć że warzą najlepsze piwo w rejonie w szczególności pszeniczne. Zachęcam do degustacji i odwiedzenia Raciborza.

  21. Od przyszłego tygodnia pojawiają się Lidlu , piwa z Anglii , Szkocji , które z nich byś polecił?

    Czy jest szansa na degustacje tych piw , czy też w przyszłości innych piw które pojawiają się w Lidlu , że tak powiem „jednorazowo” ?

  22. Podczas robienia herbaty z chmielu zeby dodac do ekstraktu slodowego czy objetosc wody do gotowania chmielu ma znaczenie?

  23. Cześć.
    Piłem dzisiaj w pewnej warszawskiej knajpie po raz pierwszy pszeniczniaka z Primatora i to na dodatek z nalewaka. Chwyciłem po niego z powodu porządnych ocen na internecie, które przeczytałem wcześniej.
    Podjarany zacząłem pić, jednak solidnie się zdziwiłem ponieważ piwo miało prawie zerowe nasycenie i mówiąc prawie zerowe raczej tu nie przesadzam – nawet koncernowe lagery zmiotłyby go pod tym względem. Na dodatek piwo zdawało się być bardzo wodniste. O dziwo po zamieszaniu nie miało jakiegoś strasznego problemu z tworzeniem piany, a na ściankach występowały jakieś tam ślady lacingu. W smaku i aromacie występowały banany lecz w ogóle nie było czuć goździka. Piłem kilka piw pszenicznych wliczając w to koncerniaki (Żywiec i Okocim) i żadne nie miało tego typu problemów, więc delikatnie rzecz ujmując zawiodłem się. Kumpel razem ze mną zamówił szklankę i z jego piwem było dokładnie to samo. Po przeczytaniu mu paru zdań z recenzji zdziwił się i odpowiedział, że „to niemożliwe, że to jest to samo piwo”.
    Co mogło być tego przyczyną?

    • Czy długo czekaliście na piwo? Mocno się pieniło? Jeśli tak, to po prostu piwo mocno się pieniło i podczas tego pienienia i długiego nalewania się odgazowało.

      • Cóż… niby trochę czekaliśmy, ale braliśmy jeszcze dwa inne pszeniczniaki i jedno żytnie od Pinty, a takiego problemu nie było mimo, że czas nalewania był bardzo podobny. Ba! Na jedno piwo czekaliśmy zdecydowanie dłużej.

  24. Czy w związku ze zmianami klasyfikacji BJCP oraz zmianie formy ustalania stylu po produkcie finalnym a nie po sposobie warzenia (jeśli dobrze zrozumiałem) to także składniki zejdą na, nazwijmy to, drugi plan? Jeśli ktoś jest w stanie uzyskać produkt identyczny ale z innymi składnikami, innym sposobem to czy produkt finalny dla klasyfikatorów BJCP będzie tym samym rodzajem piwa?

  25. Cześć Tomek!

    Zastanawiam się według jakich kryteriów wybierasz te etykiety które następnie trafiają przyklejone na ten mebelek po Twojej lewej stronie. Umieszczasz tam tylko te z jakiś wyjątkowo dobrych piw, czy może takie które uważasz za ładne? Pytam się, ponieważ przykładowo te z serii IPA is Dead są bardzo zwyczajne i jak na BrewDoga to nie wyróżniają się niczym szczególnie ciekawym. Czym takim szczególnym etykieta musi sobie u Ciebie zasłużyć, żebyś musiał pofatygować się aby zedrzeć ją z butelki, a następnie naklejać na mebelek względnie plakacik obok?

Leave a Reply