27. odcinek 100 pytań do kopyra

50
4478

odpowiedzi na pytania z odc. 22. (pierwsza część)

Konsekwentnie jadę z pytaniami. Jest już nagrany odcinek 28. Uczulam więc, żeby zadawać pytania pod nowymi wpisami, bo nie wiecie czy już aby nie nagrałem odpowiedzi na odcinek 23. (a częściowo nagrałem ;)).

 

50 KOMENTARZE

  1. Bestmalz wypuścił specjalny słód do piw czerwonych. Nazywa się Red X i może stanowić do 100% zasypu i ponoć daje oczoje*ną czerwień – przynajmniej tak wygląda na obrazku na ich stronie. – Tak odnośnie pierwszego pytania.

  2. Witam!
    Kp promuje Tyskie klasyczne jako piwo warzone z prawem czystości – bez dodatków niesłodowanych. Ostatnio jednak klasyczne jest w sklepach sporo tańsze od Gronia – więc jaki jest sens warzenia Gronia z różnymi dziwnymi rzeczami w zasypie jeśli sprzedaje się to drożej?

  3. Witam.
    Czy jakieś różnice smakowe mogą wystąpić ze względu na sposób, źródło grzania zacieru i gotowania brzeczki? Mam na myśli czy piwo zacierane i warzone na palniku gazowym, płycie węglowej, indukcyjnej, itp. może różnić się aromatem bądź smakiem. Wiem że, np. przyrządzony obiad na płycie węglowej smakuje inaczej (wg mnie lepiej) niż to samo danie gotowane na gazie czy płycie elektrycznej, chociaż teoretycznie nie powinno to mieć znaczenia.

    PS. Zdjęcie filmu mistrzowskie podonie jak do ostatniego odcinka 1000 IBU.

    • IMHO płyta indukcyjna posiada większą bezwładność ale bardziej równomiernie grzeje. Z kolei moc palnika gazowego można regulować na bieżąco, ale w środku ogrzewa mniej niż po bokach.

  4. Wszystkie środki nasenne zawierają wyciąg / ekstrakt z chmielu, więc coś w tym jest.
    Do kolegi, co szuka w Niemczech sklepu i piw.
    Ogólnie w Niemczech jest straszna bieda ze względu na ortodoksyjne podziały, więc jak na północy kupisz coś więcej, niż Powłóczynogę i Rittmayer Rauchbiera, to będzie dobrze.
    Niech kolega napisze gdzie mieszka, to będzie łatwiej mu pomóc w poszukiwaniu czegoś konkretniejszego jeżeli chodzi o sklep. Zachęcam gorąco do odwiedzania Getranków sieci EDEKA Mohr, jak i samych sklepów, bo zdarzają się tam piwa nawet z Firestone Walker, Brooklyn Brew. itp.

    • Żywiec, Łódzki, Komes i Warmiński przewijały się tu naprawdę wiele razy, dziwie się, że nie trafiłeś na nie oglądając filmiki. Kopyr podaje czasami swoje top5 nie przydzielając konkretnych miejsc poszczególnym piwom, ba, degustacje tych porterów można znaleźć na blogu.
      Przepraszam Tomku ale oszaleję chyba jeżeli w kolejnych odcinkach znów pytania będą się powtarzały…

      • Też popieram. Przydałby się jakiś FAQ gdzie pytania które się pojawiły byłyby skatalogowane i takiego gagatka możnaby do niego odesłać ale podejrzewam że Tomkowi brak na to czasu.

        • A ja nie popieram bo nie wszyscy muszą ślęczeć i śledzić na bieżąco co dzieje się na blogu. Niektórzy pracują wyobraź sobie…..

        • To fakt. Zwłaszcza że często irytujące (stałego widza) pytania dotyczą nie czegoś, co się kryje gdzieś głęboko w jakimś tam filmiku, tylko czegoś, o czym na przykład były całe filmy i co spokojnie można znaleźć na kanale (choćby to nieszczęsne przyklejanie kapsli) albo wyguglać (bo to nie pytanie stricte do kopyra, tylko 'kopyr, a powiedz mi to, bo mnie to ciekawi [a mi się nie chce poszukać w necie czy w książkach]).

        • Powiem Wam tak, jak widzę, że ktoś gościowi odpowiedział w komentarzach, dał link do filmu, to na to nie odpowiadam. Ale jak widzę to pytanie, krzyczące jak wyrzut sumienia… no to odpowiadam, bo prościej mi odpowiedzieć niż szukać linku.

        • A co myślisz o oddzielnym wpisie FAQ na blogu? W komentarzach pojawiałoby się pytanie i link do youtuba z konkretną min:sek.

  5. 1. Czy te stopklatki z „memowymi” minami w miniaturkach do 100odcinkow to specjalnie tak wybierasz czy to dzieło przypadku?;)

    2. Skąd wziąłeś termin prosument? Ostatnio sobie pomyślałem, że każdy rodzic jest najlepszym przykładem prosumenta, produkcja odbywa się podczas konsumpcji (związku)

    3. Czy taki styl piwa jak american west coast style barrel aged ice imperial india pale ale miałby sens i czy da się coś takiego uwarzyć? Mam tu głownie na myśli to sławne wymrażanie. Jak wymrażać w warunkach domowych?

    4. Albo Imperial Grodziskie? Lekkie piwo ale z mocniejszą wędzonką i chmieleniem po amerykańsku? Jaki jest najbardziej kosmiczny styl piwa który przychodzi Ci do głowy?

    pozdrawiam

    • 2) Prosument- świadomy konsument. http://lmgtfy.com/?q=prosument
      3) Takiego stylu nie da się uwarzyć z kilku powodów:
      – jak imperial india pale ale to nie barrel aged (aromat chmielu zniknie po takim czasie)
      – jak west coast to nie wymrażanie (alkohol powinien mieć słodową kontrę).
      4) Imperial Grodziskie- większy ekstrakt, ale kilka różnych słodów wędzonych- jeden mocno wędzony, drugi średnio, wędzone różnym drewnem itd…
      Najbardziej kosmiczny to Quadrupel, pijesz lekko kilka a potem odlatujesz 😉

  6. [Komentarz] Dzięki za wyjaśnienie. Miałem wątpliwości co do stosunku garbniki/(brzeczka tylnia). A w pytaniu sylwestra, nie dam sobie ręki za to uciąć, ale jedną z opcji mógł być efekt glukozowy.

  7. Tomku, czy wiesz może coś o przyszłości Angielskiego Śniadania? To świetne piwo zniknęło ostatnio ze strony Pinty. Czyżby chłopaki zrezygnowali z jego warzenia? Byłaby to niepowetowana strata:(
    PS Jeśli jakiś związek jest bakteriostatyczny to znaczy,że nie zabija bakterii lecz hamuje ich rozwój. Bakterie są zabijane przez związki bakteriobójcze 😉

  8. Cześć Tomek. Skoro jak sam mówisz, że jesteś noga z fizyki/chemii to zanim coś powiesz- sprawdź informacje. Barwa bierze się z pochłaniania kwantów światła przez dany ośrodek, tutaj związki organiczne w piwie. Jest prosta zasada, jeżeli coś co widzimy, np. jak w pytaniu, na czerwono to tak naprawdę absorbuje promieniowanie zielone i na odwrót (koło barw), a nie ODBIJA promieniowania koloru czerwonego.
    Jeżeli chodzi o kolor przy różnych światłach to jest to normalne, że będziemy obserwować inną barwę dla diod LED, a inną dla żarówki wolframowej. To tak samo jak z kupowaniem farby do malowania. Jeżeli pomalujemy pokój to barwa będzie inna niż gdybyśmy pomalowali nią dom od zewnątrz.
    Ogólnie filmy są super, ale nie odbieraj takimi wywodami im profesjonalizmu 🙂
    Pozdrawiam

  9. Ciekaw jestem degustacji Porteru Lubuskiego. Przed chwilą sobie go otworzyłem i niestety ale lekki kwach 🙁 Ciekawe czy to wina mojego sklepu, czy takie wyszło z browaru… Warka do 13.10.14.

  10. Powiedz mi w jaki sposób zamierzasz nadgonić z pytaniami, skoro na pytania pod jednym odcinkiem musisz nagrywać kolejne 2? To nie ma sensu i nigdy nie osiągniesz poziomu 2-3 odcinków w tył, tylko różnica będzie się zwiększać 😛 Nie lepiej zrobić jeden wielki wpis z kilkoma filmami ze wszystkimi odpowiedziami na dotychczasowe pytania? 😛

    • Liczy się gonienie króliczka a nie złapanie 😉 Poza tym, myślę, że stali widzowie, oglądają każdy odcinek z zainteresowaniem, nawet gdyby ukazywały się codziennie.

  11. Pytania:

    1. Czy po posmarowaniu piwem ciepłej ręki na wierzch wychodzą tylko „monety” czy także DMS? Posmarowałem tak pszeniczniakiem klasycznym rękę i kukurydza mi na dłoni wyrosła! To możliwe czy to zapach pszeniczniaka? [To było Gościszewo „Viva hel”-może to syrop glukozowo kukurydziany?]

    2. Czy DMS jest gdziekolwiek akceptowalny? W URSIE Cascade mówiles że „czuć czosnkiem”. A kilka miechów wcześniej przy okazji picia „Kormoran Czosnkowe”: „no rzeczywiście czuć czosnek – ciekawe piwo!” No o co c’man?! :)))

    3. Czy w Lambicku Gueze Lindemana ma prawo być wyczuwalna nuta octowa? Lekko jabłkowa?

    4. Jak odróżnić czy goryczka pochodzi od chielu czy od wysokiego alkoholu? Piłem Shneider Weisse dopple weizen bock Tap10 9% alk. i nie byłem w stanie odróżnić „goryczek”. Czym więc różni się goryczka od chmielu od tej od alkoholu?

    5. A czytałeś coś St. Kinga?

    • 1) Smarowanie piwem nadgarstka ma na celu uwydatnienie aromatów.
      2) O to chodzi, że 4VG nie pasuje do IPA. Tak samo w Ursie czosnek nie był zamierzony, a w Kormoranie- tak.
      3) Dzikie drożdże mogą produkować aldehyd octowy.
      4) Goryczka alkoholowa jest bardziej ostra, chmielowa bardziej ziołowa.

  12. Kopyr nagraj proszę odcinek o konkursach piwnych. Jak wygląda np. WBC, jak się ocenia na takich konkursach, kto na nie przyjeżdża, itp.

  13. Taka propozycja, może nakręcisz degustację jakiegoś piwa wraz z wypełnieniem arkusza oceny PSPD. Z chęcią bym zobaczył taki wypełniony arkusz, szczególnie jakiegoś znanego piwa.

    • Jeszcze takie dopowiedzenie poprzez znane piwo mam na myśli jakieś w miarę łatwo dostępne piwo z browarów rzemieślniczych itp.

  14. Hej, mógłbyś powiedzieć coś o mchu irlandzkim? Co dokładnie daje jego zastosowanie, sposób stosowania, czy sam używasz, polecasz nie polecasz?
    Pozdrawiam

    • „Mech irlandzki pomaga w wytrącaniu osadu zimnego, czyli białkowych frakcji rozpuszczalnych, pomaga to m.in. w zmniejszeniu zmętnienia na zimno, jego działanie w czasie warzenia nie jest zauważalne, osad zimny osiada w czasie fermentacji burzliwej.
      Dodawać go należy 15-20 min przed końcem warzania, najlepiej zrehydratyzowany.”

  15. PYTANIE:

    Czy dlugie lezakowanie ma wplyw na metaliczny posmak w piwie, chodzi mi o Porter Zywiecki, w ktorym podobno te posmaki sie ostatnio pojawily?

    Pozdrawiam

  16. Drogi Tomku!

    Chciałbym zapytać czy w twoich dalekosiężnych planach pojawia się pomysł nagrania odcinka o historii piwa. Uważam, że świetną ideą było by opowiedzieć widzom o początkach piwa, historii każdego ze stylu. Mnie osobiście najbardziej interesuje historia piwa na ziemiach polskich, jak kiedyś warzono, jakie te piwa były, jak wyrabiano średniowieczne piwo, staropolskie receptury, pokazanie ewolucji na przestrzeni wieków i być może pokuszenie się o próbę reaktywacji jakiegoś średniowiecznego przepisu. Sądzę, że jako miłośnik złotego trunku z Dolnego Śląska, gdzie historia piwa była szczególnie bogata powinieneś spróbować podjąć rękawicę i zająć się tym tematem. Jest wiele ciekawostek które wiążą się z historią piwa. Podam jedną, żeby zachęcić do zgłębiania tematu. Otóż okazuje się, że browarnictwo w średniowieczu było bardzo popularne wśród kobiet, gdyż był to zawód dla nich otwarty. Pewnie wynikało to z faktu, iż mężczyzn zajętych spełnianiem obowiązku wojennego w domach nie było. Średniowieczne piwa były więc domeną kobiet. Pozdrawiam!

  17. Tomek,

    W jakiej temperaturze należy nagazowywać piwo w butelkach ? Ponieważ zdania na forach są podzielone, jedni zalecają nagazowywać w temperaturze kilka stopni wyższej od temperatury fermentacji burzliwej, natomiast inni w temperaturze kilka stopni niższej. Jaka jest prawda ? Bo obecnie nagazowuje mi się Stout w temperaturze około 18-20C i jeżeli jest to za wysoko to wolałbym uniknąć tego błędu w przyszłości. Ile czasu piwo powinno się nagazowywać i czy jak już się nagazuje to wtedy przenieść je w chłodniejsze miejsce ?

    • Najpierw trzeba nagazować w temperaturze pracy drożdży. A potem przenieś do chłodniejszego miejsca (można do lodówki) żeby CO2 rozpuścił się w piwie. Niektórzy napełniają butelkę PET i potem oceniają czy piwo się nagazowało.

  18. Czy w twoim przypadku piwna rewolucja (mówię tutaj o zmianie stosunku do piwa) zaczęła się od jakiegoś konkretnego wydarzenia czy raczej był to zlepek różnych rzeczy i doświadczeń? Opisz pokrótce.

  19. cześć ostatnio kupiłem sobie piwko otwieram wącham kukurydza z puszki w smaku to samo, mówie sobie o schłodze to nie będzie czuć:)otwieram i co? zapach kukurydza smak kukurydza i w ten sposób to piwo wylądowało w kanale. To chyba dms tak?

  20. Cześć Tomasz,
    chciałbym uwarzyć barley wine, ale nie bardzo czuję się na siłach żeby brać się za ten styl od zacierania. Więc brewkit. I tu pytanie: czy widzisz możliwość takiego podrasowania brewkita żeby wyszło naprawdę zacne piwo (powiedzmy klasy słowackiego B27 czy czeskiego K31 które recenzowałeś). Fermentacja z 27-30 BLG + chipsy dębowe + czas mają szansę „zrobić robotę” i wyprowadzić puchę na szerokie wody światowego piwowarstwa? 🙂

Leave a Reply