Jestem właśnie w drodze do Poznania lub już na miejscu na imprezie pt. Piwny Blog Day 2.0, czyli zjeździe naszej piwnej blogosfery. A tymczasem piwne newsy, a w nich nowe żytnie piwa z Pinty, browar w kosmosie wymyślony przez 11-latka z polskim rodowodem, Grodziskie od Samuela Adamsa oraz co się dzieje w Łodzi (OFFBeer Festival i Porter Łódzki z kija). A także czy Namysłów wznowi warzenie piwa w… Braniewie.
Jeśli jesteście w Poznaniu to sama impreza ma miejsce w pubie Dubliner, ale jest to impreza zamknięta, chociaż pewnie pub zamknięty nie jest. Natomiast after party będzie chyba w Setka Pub. A zatem do zobaczenia.
Dubliner jest czynny dla gości w tym czasie.
Będąc konsekwentnym powinieneś powiedzieć, że Armadillo też jest prostacką nazwą.
http://en.wikipedia.org/wiki/Armadillo
Wiem od czego jest nazwa. I tak samo nawiązuje do gatunku chmielu. Tylko u pana Tomasza w przypadku pinty to nawiązanie jest prostackie, a u niego jak zawsze wszystko cacy.
Znasz jakiś desygnat nazwy „żytorillo”? Nie? Ja również. Natomiast znając podstawowe słowa z języka angielskiego mogę z łatwością stwierdzić, że armadillo, czyli pancernik jest tworem realnym i takie nazwanie piwa podtrzymuje tylko tradycję kolaborantów. Przy okazji zwierzaczek ten ma nazwę podobną do amarillo.
Ja nie uważam nazwy „żytorillo” za słabą, jednakże jestem w stanie zrozumieć motywację Kopyra. Nie mogę jednak zrozumieć czepiania się nazwy armadillo.
Pełna zgoda. Jedną rzeczą jest niegłupie skojarzenie, inną stworzenie neologizmu przez mało finezyjne połączenie dwóch słów.
Mogliby to choćby nazwa „Rajrillo” od rye i amarillo, mało wyszukane ale lepiej brzmi niż żytorillo, które mi jakoś niezbyt smacznie się kojarzy.
Mi by bardziej pasowała Żydorillo xD
no nie, to zupełnie inne nazwy, co jest prostackiego w nazwie zwierzęcia? W przypadku Pinty to słowotwórstwo, a to już podlega ocenie
do piwnych niusów jeszcze
http://www.pspd.org.pl/event/chorzow-browary-bimbrownie-historyczne-aspekty-dawnego-piwowarstwa-i-gorzelnictwa-w-skansenie
A propos wynajmowania browarów chciałbym zapytać co z inicjatywą AleBrowaru ?
Ostatnio chyba szukali jakiejś miejscówki na browar lub chcieli jakiś browar odkupić ?
Ciekawe czy brali pod uwagę Braniewo ?
Moim zdaniem odejście z Gościszewa może tylko wyjść na dobre bo jakość piw alebrowarowych ostatnio podupadła. Coś niedobrego się dzieje technologicznie w tym Gościszewie.
Więc jak to jest z tym AleBrowarem ?
Braniewa nie brali na pewno pod uwagę, nie ta skala. Moce Braniewa to przeszło 1mln hl, czyli więcej jak Sierpca czy Szczecina. Gościszewo natomiast raczej nie przekracza 50 tyś hl. Patrzcie ludzie na moce przerobowe, naprawdę świat nie dzieli się na duże browary koncernowe i małe czyli wszystkie pozostałe.
Braniewo za komuny należało do zakładów piwowarskich w Elblągu, Elbrewery Co. ltd kupiło oba zakłady razem jako jedną spółkę skarbu państwa.
AleBrowar ma zamiar budować swój browar w Trójmieście.
Moce produkcyjne Gościszewa sięgają 20 tys. hekto. Być może i więcej, ale jest to granica wielkości akcyzy, więc pewnie jej nie przekraczają.
A co to za miasto to Trójmiasto ?
Chodziły słuchy, że Alebrowar otworzy zupełnie nową miejscówkę w Gdańsku, ale miałby być to raczej browar restauracyjny.Chodzi o zabytkowy budynek Przychodni Kolejowej, niedaleko dworca PKP w Gdańsku Głównym.Miałabybyć tam produkcja i sprzedaż piwa w butelkach oraz dodatkowo wyszynk na miejscu.Jest to jednak niepotwierdzony news, jednak naturalnie w trójmiejskim środowisku dosyć popularny i traktowany z szansami mniej więcej pół na pół.Dodam jeszcze tylko, że oczywiście do Elbrewery należał także Browar w Gdańsku Wrzeszczu na Kuźniczkach ( dawne niemieckie Kleinhammer), również podobnie jak Braniewo „udupiony”,przez Żywca.Obecnie cały teren byłego browaru wraz z przyległym parkiem jest w posiadaniu developera i niemal w oczach rosną tam domy.Jednak są pewne przesłanki że elementem tego osiedla może być jakiś mały browar (najpewniej restauracyjny).Być może wykorzystane zostaną jakieś pobrowarniane budynki lub budynek, których z jakiś względów nie można rozebrać np. tzw. domek dyrektora.
Podobnie do Wrzeszcza został potraktowany przez GŻ browar w Bielsku-Białej. Niestety nie doczekał się swojej szansy, jak Braniewo i w tym roku zamieniono go na kupę gruzu. 🙁
Myślę, że w przeciągu roku wszystkiego się dowiecie 😉
A mnie nazwa roggenbiera z Pinty kojarzy się z serialem Apetyt na życie 😉
Ciekawostka- nawet Makłowicz opowiada o piwnej rewolucji 🙂 http://www.youtube.com/watch?v=PgSeeIReNYk
Witam,
Przepraszam za off-topic, ale zamierzam kolekcjonowac kapsle na tablicy korkowej. Pytanie w jaki sposób je należy mocowac do niej, aby nie było widać mocowania?
Z góry dziękuje za sugestie.
KrAnz
Kopyr klei na butaprenie, był nawet o tym kiedyś odcinek.
OK, dzięki za info. Znalazłem ten filmik 🙂 Całkiem śmieszny 🙂
KrAnz
Nie słyszałem, żeby łodzianie mówili, że są „z miasta Łodzi” – przynajmniej nie jest to forma powszechnie obowiązująca. Z moich, jako łodzianina, obserwacji zdecydowanie przeważa forma „z Łodzi”, a wśród młodych „z ŁDZ”. A możesz jeszcze dodatkowo objaśnić o co chodzi z tym kosztownym rozlewaniem do kegów? Czy dobrze rozumiem, że Browarom Łódzkim nie opłaca się sprzedawać porteru, bo ich głównym produktem są piwa dyskontowe i to na nich zarabiają?
Nie opłaca im się rozlać 2-3 beczek, bo więcej piwa zostanie w rurach, w instalacji niż wleją do kegów. No i generalnie jest to zawracanie gitary.
Z tego co wiem, to Namysłów już kupił/wynajął Braniewo, a produkcja powinna ruszyć wiosną (sami rozumicie sezon jest sezon). Tomasz Kopyr powinien znać hicior z Namysłowa, czyli Kuflowe (7voltów w puszce za powiedzmy 2,4 super!!!). I teraz ten browar jak myślę zacznie Kuflowe lać w butle zwrotną (Braniewo ma taką linię), a połączenie tego z wodą która jest najlepsza w 2 województwach ( Pomorskie i Warmińskie) oraz pewnie atrakcyjna cena (sugeruję 1,8), może ciekawie zamieszać w tym rejonie. Zresztą Namysłów zaczyna zatrudniać w pomorskim nowych handlowców, więc coś jest na rzeczy.