Czy Piwne Podziemie z Browaru Jana daje radę?

42
4056

Jakiś czas temu Piwne Podziemie, które posiada swój własny browar, zaczęło warzyć kontraktowo w Browarze Jana. Czy te piwa warzone kontraktowo dorównują tym warzonym na własnej warzelni?


42 KOMENTARZE

  • Wiesz w USA to jest problem gdy biały nazwie czarnoskórego „black”, natomiast gdy czarny nazwie innego czarnego „nigger” to nie ma problemu. A przecież po tylu latach nie powinni mieć takich problemów.

   • Wydaje mi się, że black nie jest rasistowskie, a z tym nigger, to jest jak z częścią od roweru. Jak ktoś sam tak na siebie mówi, to mu wolno, ale komuś już nie.

   • No i wracam do rzeczonej etykiety, gdyby wydał to piwo browar z czarnoskórym piwowarem co jak sam mówiłeś jest rzadkością w branży nie byłoby problemu, ale że zrobił to biały to już trzeba doszukiwać się podtekstów. A przecież klient w sklepie nie wie kto uwarzył to piwo.

    • Nie chodzi o to, kto piwo uwarzył, ale skojarzenie czarnoskóry, kawa, plantacja, niewolnictwo. To jest moim zdaniem śliski temat i powiedziałem, że jestem ciekaw czy w USA ta etykieta byłaby uznana za rasistowską czy nie. Nam się wydaje, że wierszyk Murzynek Bambo nie jest rasistowski, a niestety jest.

    • A co jest tu rasistowskiego?

     Murzynek Bambo w Afryce mieszka ,
     czarną ma skórę ten nasz koleżka.

     Uczy się pilnie przez całe ranki
     Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

     A gdy do domu ze szkoły wraca ,
     Psoci, figluje – to jego praca.

     Aż mama krzyczy: „Bambo, łobuzie!’
     A Bambo czarną nadyma buzię.

     Mama powiada: „Napij się mleka”
     A on na drzewo mamie ucieka.

     Mama powiada :”Chodź do kąpieli”,
     A on się boi że się wybieli.

     Lecz mama kocha swojego synka.
     Bo dobry chłopak z tego murzynka.

     Szkoda że Bambo czarny , wesoły
     nie chodzi razem z nami do szkoły

     To że boi się, że się wybieli? To chyba dobrze, że nie chce być biały. A może to, że ” Bambo czarny , wesoły
     nie chodzi razem z nami do szkoły” To też nie dobrze? Gdzie Ty tu widzisz rasizm na litość Boską? Ja wręcz przeciwnie, czytałbym swojemu dziecko ten wierszyk.

    • Bo Afryka może być nazwana czarnym kontynentem, a Europa białym nie. Swoją drogą chyba wszyscy Czesi to rasiści bo na Murzynów mówią „černoch”.

    • Dajcie już spokój z tym Murzynkiem Bambo. Niedługo nie będzie można ciasta murzynek zamówić bo to rasistowskie i niepoprawne politycznie.

     PS. Jak w jednym z ostatnich filmów Marvela „Czarna Pantera”, gdzie akcja działa się w fantastycznym bogatym państwie w Afryce, białego człowieka nazywali kolonizatorem to nikt nie oburzał się, że to rasizm. Bo ten działa tylko w jedną stronę. Nie można przecież być czar…, przepraszam: „kolorowym” i być rasistom 😉

    • Przede wszystkim, za rasizm niech przepraszają te kraje, które wprowadzały niewolnictwo, tacy Niemcy, Amerykanie, Anglicy, Francuzi, Belgowie i wiele innych, którzy mają na rękach krew tych ludzi.

 1. Coffeelicious wspominam bardzo dobrze, naprawdę zacny stout, trochę mniej smakował mi Shake Your Coconuts chyba z racji dosyć słabo wyczuwalnych wiórków kokosowych dopiero gdzieś tam na dalszym planie. Ale z wiórkami tak to właśnie często bywa. PS w który dzień będziesz Tomku na Brackiej Jesieni, o ile masz wypad w planach ??

  Pozdrawiam

 2. Obywatelu nie wiem czy byłeś kiedyś w USA czy nie alevto jest kraj w którym jest to mega śliski temat. Dlatego tez myśle ze mogliby się przyczepić zależy tez od stanu. Np w teksasie poznajesz kobietę która już ma w swoim życiu dziecko w dodatku małe i nie daj Boze dotkniesz je myjąc w intymnym miejscu i pójdziesz nieświadomie do lekarza z dzieckiem bo np zaczęło mu coś dolegać i opowiesz mu o tym ze je myles i w tych miejscach nie będąc ojcem biologicznym jesteś pedofilem wg tego stanu i idziesz pierdziec na 15 lat. To są stany. Niestety tam wiele rzeczy dzieje się inaczej.

  Tomek No wkoncu się doczekałem czegoś z tych browarów które robią mega dobre piwa a które trochę pominąłes szacun 😉

  • Prędzej podejrzewałbym o to miłościwie panującą nam Unię Europejską, a konkretnie Komisję Europejską, która przymierza się do zlikwidowania zmiany czasu, ale na razie wyszło im tylko wydłużenie lutego 😉

   • Kopernik wstrzymał słońce, a taka KE przesunęła. I tak południe już nie będzie o 12:00, bu durnie chcą likwidacji czasu astronomicznego i pozostanie przy tzw. czasie letnim. Ciekawe czy nakażą przeróbek starych zabytkowych zegarów słonecznych.
    Bareja wiecznie żywy „Groch jest. Ale widzisz, ja go zrobiłem na dawny wymiar czasu: na zdrowaśki. I muszę go przerabiać, bo jest zalecenie, że taki właśnie zegar musi być świecki. Jasne?”

 3. Chce likwidacji tylko na jaki ? Bo zimowy sprawdza się zimą , a letni latem , chyba logiczne. I po to jest ta zmiana czasu.
  Jak przejdą na stały czas letni to zimą dzień się w Polsce zacznie o 9 , a w Portugalii chyba o 11, Chcemy tego ? Wobec różnic zdań i interesów pewnie zostaną przy kompromisie , czyli – zmianie czasu.

   • Jako chłop pańszczyźniany wyrabiający swoja pańszczyznę 9-17 nie chcę zimą jechać i wracać ze swojej pańszczyzny w nocy. Teraz przynajmniej rano mam jasno. Ale w UE i tak zdecydują Niemcy.

    • Chcesz żeby dzieci do szkół przedszkoli etc zapierniczały rano po ciemku do szkoły?Gratuluje. Dziś większość wstaje o 7:00 po zmianach będzie musiała wstawać o 6:00 czasu astronomicznego, a jasno będzie się robić w zimie o 9:00!!!! Jakie będą tego konsekwencje? Nie trudno przewidzieć. Stawiam pieniądze przeciwko orzechom że po paru latach zostanie wprowadzony czas pracy letni od 8-16 i zimowy od 9-17. Żaden pracodawca nie będzie płacił ludziom za siedzenie rano po ciemku w zimie i picie kawki żeby mieli jaśniej popołudniu w domu. Przesunie godziny pracy i już. A wzrost liczby wypadków po ciemku dzieci idących do szkoły… To już się rozumie samo prze się. To nawet k… chłop pańszczyźniany zrozumie ale chłop po liceum jak widać nie.

    • Już widzę te biedne dzieci idące kilometrami przez zaspy śniegu, w kompletnym mroku do swojej szkółki.

     A nie, czekaj. Przecież odkryto już elektryczność i postawili lampy na ulicach. I wymyślili samochody, więc nawet chłopi pańszczyźniani nie muszą już furmanką wozić swe pociechy po nocy zaspanym koniem! A i coś słyszałem, że jakieś autobusy popodstawiali.

     No chyba, że do was jeszcze taka cywilizacja nie dotarła 🙁

    • gd skoro masz cywilizacje i elektryczność to po co masz wcześniej do domu wracać? Przecież sobie światło włączysz. Wyobraź sobie że dziś wiele przedszkoli otwartych jest od godziny 6-17. Po zostaniu przy czasie letnim będzie to praktycznie w zimie od 5-16. Wyobrażasz sobie ludzi pracujący gdzieś dalej i zostawiających dzieciaki od 6, że będą w zimie musieli wstawać około 4 czasu astronomicznego?! Gratulacje. Cywilizacja powinna nas nauczyć myśleć, a nie dać się mamić chorymi ideami przesuwania słońca.

    • Dlatego, że większość ludzi woli mieć światło słoneczne po pracy niż przed pracą. Jak się zaczyna wiosna i dzień się wydłuża czy więcej ludzi wychodzi rano na spacery przed pracą czy raczej po pracy?!

    • Przesunięcie rozpoczęcia lekcji na 9:00 to powinien być kolejny ruch. Lekcje o 8:00, a ja w liceum miałem nawet od 7:30 to patologia. Oczywiście rodzi to spore problemy gdy oboje rodzice pracują, ale tu sprawę powinna załatwiać świetlica, gdzie dzieci powoli by się adaptowały do dnia nauki, a nie 8:00 i bach kartkówka!

     W wyborze czas letni czy zimowy, nie chodzi tak naprawdę o zimę. W zimie masz tak krótką kołdrę, znaczy dzień, że jak byś nie kombinował to i tak dojdziesz do akcji – wychodzisz ciemno, wracasz ciemno. Rzecz się rozchodzi o lato. Jeśli zrezygnujemy ze zmiany czasu (która ma wiele mankamentów) i zostaniemy przy czasie zimowym, to świt będziesz miał w czerwcu o 3:00-4:00 w nocy, a zmierzch o 20:00-20:30, zamiast o 21:00-21:30. Nie jesteśmy społeczeństwem rolniczym, żebyśmy mogli wykorzystać to światło o 4:00 w nocy.

     Nie ma co dogmatycznie trzymać się o 12:00 ma być słońce w zenicie, bo i tak nie da się tego zrobić dla całego kraju. W czasie zimowym południe wypada na zachodzie Polski, ale już w czasie letnim jest bliżej zenitu jest o 12:00 w Białymstoku.

    • Czyli zmiana czasu astronomicznego na letni jest optymalna. Wiec po co kombinować? Dnia w zimie nie wydłużymy. A skończy się na tym, że szkoły i pracodawcy będą przesuwać czas rozpoczęcia pracy w zimie z 8 na 9. A że nie wszyscy się na to zdecydują to czeka nas po prostu burdel.

    • Po to, że zmienianie czasu na zimowy nie przynosi żadnych korzyści, a generuje koszty przezbrajania, przestojów, rozregulowania zegara biologicznego itd.

    • Pozwolę sobie dodać że jeśli zmiana czasu ma wiele mankamentów to jak wiele mankamentów ma praca zmianowa? Która w brew pozorom jest dość częsta. To co KE też jej zabroni?

    • Loty miedzy strefami czasowymi też powodują rozregulowanie zegara biologicznego. Zakazać? A może ustalić jeden czas dla całego globu? Dziś po powrocie do czasu astronomicznego w zimie mamy dzień zaczynający się około 8, a kończący o 16. Po deregulacji czasu astronomicznego przez KE będzie to 9-17 Jakie widzisz w tym korzyści? Ja nie widzę żadnych. Ani ekonomicznych ani zdrowotnych.

    • Powiedziałem jakie, że moje dzieci wracające ze szkoły np. o 14-15:00 będą mogły spędzić na dworze 1-2h zanim zapadnie zmrok. Ja również będę mógł dłużej nagrywać przy świetle dziennym np. wiosną, jesienią, latem.

    • Dodatkowo dodam, że zarówno praca zmianowa jak i podróże do innych stref czasowych są dobrowolne, a jak mówi stara rzymska zasada – chcącemu nie dzieje się krzywda. Tymczasem zmiana czasu dotyka wszystkich czy tego sobie życzą, czy też nie.

    • Nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tymi dziećmi. Z jednej strony chcesz żeby chodziły po ciemku do szkoły żeby miały trochę dnia po powrocie. Później sam mówisz, że dzieci powinny chodzić później żeby mogły sobie pospać. Ustal jakąś wersję to się do niej odniosę. Zwłaszcza że nie znam takiej szkoły gdzie dzieci mają ustalone godziny lekcji przez cały czas trwania nauki. Co roku plany się zmienią raz dzieciaki chodzą na 8 raz na 11-12. Wiec dlaczego chcesz odpierać dzieciakom które idę na późniejsze godziny porannego spędzenia czasu na dworze? Bo moje chodzą na rano to mam w gdzieś te co idą na popołudnie?A co się tyczy dobrowolności pracy zmianowej to nie słyszałem żeby był nakaz pracy jakiejkolwiek wiec, zawsze można wyrzucić zegarek,rzucić pracę i zostać kloszardem. Wiosną i latem dlużej nie bedziesz nagrywał bo akurat w lecie i na wiosnę nic się nie zmieni na jesien też nie wiele to zmieni.

    • Po pierwsze dzieci mam. Po drugie pamiętam własne dzieciństwo i jak idąc na popołudniu do szkoły z rana bawiliśmy się. Po trzecie nie pamiętam jakiś obecnych zim ze śniegiem wiec dzieci nie pobaraszkują ani rano ani wieczorem. Po czwarte większość osiedli dziś w miastach jest tak pobudowanych i ogrodzonych że dzieciaki i tak nie maja gdzie iść, o górkach saneczkowych zapomnij. Po piąte kto ma szczęście nie mieszkać w takich miejscach to i tak dzieciaki wolą smartfona FB insta itp głupoty, a do tego światło słoneczne im nie potrzebne. Po szóste i najważniejsze powtarzam wcześniejszą tezę że i tak w zimie zostanie przesunięty czas pracy min. szkół wiec i tak to wszystko da wielkie G… a wprowadzi jedynie zamęt. A po siódme UE to zło :).

    • No i tu się fundamentalnie różnimy, bo ja uważam, że UE to jedyna alternatywa w globalizującym się świecie. UE może być partnerem dla Chin czy USA, z Europy poza Niemcami, Francją i UK nikt nie może być samodzielnie partnerem dla tych potęg. O wyrwaniu ze strefy wpływów Rosji nie wspominając.

    • Akurat strefa wpływów Rosji ma szansę mocno się powiększyć po tym jak Merkel i Macron coraz częściej spotykają się z Putinem, dlatego dla nas istotne jest abyśmy wzmocnili sojusz z USA poprzez stałe bazy wojskowe bo inaczej znowu będziemy w czarnej dupie jak przed II WŚ.

    • Jedną ręką podpisują sankcje, a drugą kontrakt na Nord Stream i sztucznie utrzymują przy życiu Putnia. A robią to z prostej przyczyny, Trump pogroził Merkel i Macronowi, że za mało dokładają się do NATO co jest prawdą bo po ponad 70-ciu latach po wojnie Europa nadal nie dorobiła się realnej siły i teraz próbują układać się z Putinem, a on tylko na to czeka.
     https://pl.sputniknews.com/polityka/201808278669540-sputnik-francja-rosja-macron/

 4. Tomasz, oprócz Piwnego Podziemia inny browar, który kiedyś był kontraktem, potem poszedł na swoje a obecnie od prawie roku znów kontraktuje to Bazyliszek. Wszystkie ich piwa butelkowe są albo z Browaru Jana albo z Zodiaka, u siebie w Natolinie warzą tylko do beczek.
  PS: Nie zmieniać czasu, zostawić letni – chcemy światła:)!

Leave a Reply