Caesar Augustus z Williams Bros.

13
2017

czyli IPA dolnej fermentacji.

Pierwsza z obiecanych recenzji, nagranych jeszcze przed wyjazdem. Od razu mówię, że nagrywana na wewnętrznym mikrofonie, więc dźwięk jest trochę z wiadra. Jest to hybryda stworzona ad hoc, czyli piwo mające być krzyżówką lagera, czyli w tym wypadku jasnego piwa o niezbyt wysokiej goryczce (nie pilsa) z India Pale Ale. Takie pomysły już były, choć sam częściej określam je jako American Pils właśnie. Choć oba te określenia mają swoje wady i zalety. American Pilsner można pomylić bowiem z bezsmakowymi lagerami zza Oceanu, zaś Lager/IPA jest nieco bardziej nośne marketingowo. No ale nie roztrząsajmy etykiet, zajmijmy się piwem.

A jakie jest Wasze zdanie na temat sensowności warzenia IPA w wersji dolnofermentacyjnej?

13 KOMENTARZE

  • No tak przejęzyczyłem się, miało być „drożdży użyli Munich Lager, Czech Pils, Urquell Lager i Budvar Lager”. Dobrze, że zauważyłeś, bo jeszcze ktoś by pomyślał że chodziło o chmiele.

   • Rozwiń proszę jak to użyli kilku rodzajów drożdży? Fermentowali brzeczkę 3 odmianami na raz? Jakoś złagodniałeś ze swoimi opiniami podczas degustacji ostatnio 🙂

    • Odnoszę wrażenie że dałeś temu piwu w skórę tak żeby go przypadkiem nie zabolało. Jakoś przed festiwalem w Żywcu oceniałeś piwa z większym pazurem. Szczerzę mówiąc wolę Twój obecny styl bo to piwo bardzo dokładnie omówiłeś.

    • No właśnie Tomasz dość mocno obszedł się z Ceasarem, piwo jest bardzo poprawne i dobrze pijalne, choć oczywiście nie zachwyca jak Raid Beer od To OL (niby też jest to American Pils / Premium Lager).

 1. Z innej beczki. Czy zauważyłeś, kopyrze, że aktualna kampania Książęcego, która przynajmniej mnie atakuje na różnych portalach informacyjnych i facebooku, jest jakby delikatnie inspirowana Twoim blogiem? Jak się warzy piwo, piwne mity (dosłownie w ten sposób!), a teraz sztuka degustacji… Oczywiście jakość i ilość informacji podzielona przez 10, ale mimo wszystko, wygląda to co najmniej nieprzypadkowo, a dla Twojego stałego widza, wręcz irytująco.

  • Powiem tak, no przecież ich nie pozwę. 😛 Nie mogę tego wykluczyć, ale nie mam też wielkiego żalu, że się moją działalnością inspirują.

   Najlepsza na to rada, pod takimi materiałami odsyłać do moich obszerniejszych. Może kogoś zachęci się do głębszego zainteresowania się piwem.

 2. Tomku, jest opcja żebyś wziął na warsztat AK 47 z Nomada ?. Tylko że to może nie być miła degustacja :|. Piłem wczoraj i smakowało bardzo źle, niestety nie mam doświadczenia żeby nazwać wszystko co czułem, była kilka smaków które przeszkadzały. Jestem ciekaw co tam jest wyczuwalne (jakie wady). Byłbym wdzięczny za taką degustację, w ramach nauki sensoryki.

 3. Witam,
  Skąd w tym piwie tak intensywny aromat siarki? Czy pochodzi ona z fermentacji, z DMS-u czy ze związków pokrewnych? Co jest najczęstszą przyczyną wytarzania aromatów siarkowych?

Leave a Reply