Namysłów Białe Pszeniczne

29
3658

czyli jeszcze ciepły witbier.

Browar Namysłów znienacka wypuścił na rynek piwo Białe Pszeniczne. Choć nigdzie na etykiecie, ani na kontrze nie pada słowo witbier, czy biere blanche, to jednak analizując skład i napis piwo typu belgijskiego, nie można mieć wątpliwości, że chodzi właśnie o ten styl. Jest to ciekawe posunięcie ze strony browaru, bo piw pszenicznych w stylu bawarskim mamy już na rynku kilkanaście. Tymczasem butelkowych witów zaledwie dwa i to wliczając Viva la Wita, które klasycznym przedstawicielem stylu trudno nazwać. Jak udało się to przedsięwzięcie regionalnemu browarowi z Opolszczyzny? Przekonajcie się oglądając degustację w tak pięknych okolicznościach przyrody.

A jaki jest Wasz ulubiony witbier?

29 KOMENTARZE

    • Ja także wskażę na viva la wita. Bardzo smaczne. Tylko nie wiem czy to piwo jest bardziej sesyjne czy bardziej degustacyjne ? Obawiam się że viva nie jest dobrą propozycją na 30 stopniowy upał w ilości większej niż 1-2 butelki.

  1. Ciągnika nie było słychać, psów również.
    Mikrofon nie szumiał więc się sprawił 🙂
    Piwo w porządku choć faktycznie racja że nieco za słodkie.

    • buczało cały filmik, słuchałem na słuchawkach, psów brak :]
      jak chyba nie przepadam za tym stylem (bo piłem raptem takie piwa z 2 razy) to pewnie i tak kupię na przetestowanie tego namysłowa.

      pozdrawiam

      • Mój laptop chyba skutecznie filtruje niskie dźwięki ciągnikowe 😉
        Mikrofon niestety nie podziałał na psa który pojawił się jako dodatek przy końcówce filmu (dobrze że nie oznaczył krzesełka na którym siedział Tomek :D)

        • Na moim hajfaju ciągnik aż podłogą trzęsie. Męczy strasznie! Kopyr, jeśli możesz, to unikaj w przyszłości prac polowych w tle 🙂

  2. Tomku, ja mam pytanie. Dlaczego wąchasz butelkę?
    Nie jest to ani estetyczne, ani profesjonalne. Do tego butelka potrafi na swojej powierzchni przenosić obce zapachy co może niekorzystnie wpływać na aromat piwa.
    Myślę, że jako promotor kultury picia piwa, powinieneś cały proces degustacji przeprowadzać w dedykowanym szkle.

  3. A dlaczego nie wlałeś wszystkiego? Producent dodaje do tego piwa zawieszkę z wyraźną instrukcją, żeby nalać 3/4 a 1/4 zamieszać i dolać na końcu…

  4. Czy ten namysłowski witt trafił już do sklepów? Jestem z Opola i od tygodnia latam za tym piwem pytając się w sklepach, aczkolwiek nikt nie ma i nikt nic nie wie :/ Najśmieszniejsze jest to, że strona Browaru Namysłów nic nie mówi o białym, ani słowa w newsach. O tym piwie dopiero dowiedziałem się z twojego cyklu 'piwne newsy’. Dziwne, że browar warzy nowe piwo zupełnie z partyzanta.
    Swoją drogą to na Opolszczyźnie, Namysłów trzyma swoją pozycje. Ich piwa są wielu małych i dużych sklepach od wielu już lat, aczkolwiek odkąd zmienili wizerunek zamkowego i Namysłowskiego ludzie zaczęli chętniej je kupować. Wcześnie Zamkowe, cieszyło się raczej dużą popularnością wśród brzuchaczy, którzy dzień zaczynają od wypicia kilku piw. Najśmieszniejsze jest to, że Zamkowe zrobiło się tak dobre że smakiem przebija ich piwo premium – czyli Namysłowskie. Nie tylko moje odczucie, ale znajomi degustatorzy tez twierdzą, że Zamkowe jest lepsze niż ww. Namysłów, który mocno daje kartonem i jest bardziej odfermentowany.

  5. tsuru – Pszeniczny Namysłów wyszedł z browaru tydzień temu. Mógł jeszcze nie dotrzeć do wielu sklepów. W samym Namysłowie kupisz bez problemu w większości sklepów monopolowych. Myślę że po długim weekendzie również w Opolu nie będzi eproblemu z dostępnością.
    pozdr

  6. Tomek – „oe” czyta się jak nasze „u”. Czyli jest „hugaarden” z tym charakterystycznym charczącym „g”.

  7. Co do samego browaru Namysłowskiego – ich piwa łądnie się sprzedają, ale głównie idzie Złoty Denar, mocny 😀 Koszt – 2,10zl za puszke 😀 Do te też kozackie, puszka+butelka.
    Co do samego zamkowego to raczej już dla „koneserów”, coraz lepiej sprzedaje się namysłow pils i namysłów niepasteryzowany, klienci sobie chwalą 😉
    To tak dla informacji, od „osiedlowego sklepikarza” 😀

    Ciekawe czy takie cudo będzie się w małym sklepiku sprzedawać 😉

    • W ogóle kwestia butelek jest tu dość intrygująca 😀 butelka od pszenicy ma 42mm, i jest IDENTYCZNA! jak butelka ZWROTNA od namysłowa niepasteryzowanego dostępnego jeszcze przed miesiącem, zaś nowe partie tegoż mają już butelke 43mm, która wydaję się nieco ciemniejsza.

      Czyli butelki zwrotne od niepasteryzowane emigrowały do pszenicznego i stały się cudownie niezwrotne? 😀

  8. Witam. Właśnie zaliczyłem pierwsze piwko pszeniczne z Browaru Namysłów – Białe Pszeniczne. Zakupione w sieci Lewiatan. Wrażenia po spożyciu 🙂 dla mnie piwo smakuje zajebi….. . Czuć i drożdże i pomarańczową skórkę , może bardziej powinni zwiększyć ilość kolendry , ale ogólnie bardzo dobre. Gratulacje dla browarników Namysłowskich za pomysł. Tylko tak dalej.

  9. Tomku, Ryan (właściciel browaru) zapytany we Wrocławskim ZUP o tę podwójną fermentację pasteryzowanego piwa stwierdził, że piwo jest najpierw refermentowane w butelkach, a potem pasteryzowane. Czy to w ogóle ma sens?

Leave a Reply