90. odcinek [100 pytań do kopyra]

17
1573

Trochę czasu minęło, od 89. odcinka, ale wreszcie nadszedł czas, żeby odpowiedzieć na pytania pod nim zadane. 

Lista pytań:
Jak bardzo ryzykowne jest zadanie płynnych drożdży prosto do brzeczki, bez robienia startera?
Czy dodanie do weizena goździków na aromat jest zgodne z Duchem Kraftu?

Co w smaku i aromacie wnosi słód pszeniczny? Czy będzie wyraźna różnica między piwami single malt: pszeniczny a pilzneński (lub inny bazowy jęczmienny)?

Z czego wynika aromat grzybów w niektórych jasnych lagerach?
Z czego wynika aromat maggi który wyczułeś w jednym z piw w wielkim teście farbowanych lisów?
Czy diacetyl może się pojawić po pewnym czasie?

Zauważyłem iż wiele piw supermarketowych oznaczonych jako „craft beer” używa sformułowania „Indian Pale Ale ” zamiast India Pale Ale. Z gramatycznego punktu widzenia może byłoby to ok lecz czy aby na pewno?

Mówiłeś wielokrotnie, żeby po refermentacji trzymać piwo w niskiej temperaturze, żeby gaz zgromadzony w szyjce butelki lepiej i szybciej rozpuścił się w piwie. Czy po tym jak wyjmę piwo z lodówki a jego temperatura wzrośnie, to dwutlenek węgla zacznie się ulatniać i gromadzić w szyjce ponownie, powodując ryzyko gushingu?

Czy da radę odróżnić w smaku lub aromacie piwo pasteryzowane od niepasteryzowanego?
Co to są „piwa belgijskie” i czym ta „belgijskość” się objawia, że jest podobno tak charakterystyczna?

Jakie polskie chmiele szanujesz?
Tomku, jak wygląda sprawa odwiedzania browarów kraftowych w celu uzyskania wiedzy jak to wszystko wygląda z myślą założenia kiedyś swojego browaru?

Czy chmiel użyty na cichą może użyć ponownie do chmielenia na goryczkę? Co jeśli dostaną się wraz z chmielem drożdże? Czy może to zepsuć piwo?

Co sklepy robią z piwami które się przeterminują? Jaka jest ich dalsza droga? Zwrot do browaru czy jaki grzyb?

Czy można „podrasować” piwo kupione w sklepie samemu w domu ? Tzn. kupić np. Porter Bałtycki i przelać go do dębowej beczki na jakiś czas, oczywiście beczkę zalać po korek. Czy piwo ma szanse ” złapać ” trochę beczki czy zepsuje sie i nic z tego nie wyjdzie.

W filmach o warzeniu (ze słodów) pominąłeś aspekt filtracji osadów gorących (czy zimnych) no tych po gotowaniu, jak i filtracji samego chmielu. Dlaczego?

Co tak naprawdę jest złego w używaniu surowców niesłodowanych?

Czy jest możliwe, że piwa refermentowane starzeją(utleniaja) się wolniej?

Czy można zamiast drożdży do warzenia piwa użyć zakwasu, podobnie jak w przypadku chleba?

Na etykiecie czasem jest napisane”chmiel i ekstrakt z chmielu”. Jaka jest rożnica?
Czy fakt że brzeczka odfermentowała do 2 blg oznacza, że została zatarta „na alkohol” znaczy ze piwo piwo będzie wytrawne? czy piwo bardziej słodowe jest mniej odfermentowane?

Czy można w domu zrobić piwo niskoalkoholowe w stylu aipa? coś takiego jak 1/100 z kormorana..
Jak według Ciebie działa na piwnego Janusza obecność kraftowych multitapów w zaludnionych częściach miast?
Mam pytanie odnośnie refermentacji w browarach rzemieślniczych. W domu jest to, moim zdaniem, najłatwiejszy element całego procesu, wiec dlaczego na większą skalę jest z tym tyle problemów?

Jak właściwie smakuje zepsute, skwaśniałe piwo?

Było o winach to zapytam o nalewki. Robiłeś kiedyś? Jak tak to jakie?

Czy piłeś piwa w każdym stylu (BJCP)?

Jak myślisz, co może być hitem w niedalekim czasie w krafcie? Tak jak ostatnio Vermont IPA.

17 KOMENTARZE

  1. Taka anegdotka z fb. Artykuł z tytułem „Co robi ryż w piwie” opatrzony zdjęciem Książęcego Jasnego Ryżowego. Jeden komentarz jak to mówią made my day. – Co robi ryż w piwie? – w Książęcym niewiele. 😉

  2. Naprawdę nie rozpoznałbyś różnicy pomiędzy piwem pszenicznym i ze słodu jęczmiennego? Pszeniczne ma taki miękki, delikatny smak, a jęczmienne jest ostrzejsze, wyraziste. No po prostu nie do pomylenia.

  3. Porterówka inaczej kukułka (kto jeszcze pamięta te cukierki?) 😉 rozpuszcza się cukier najlepiej trzcinowy nierafinowany w porterze lekko go podgrzewając aby się przy okazji wygazował. Proporcje piwo cukier spirytus wg uznania 😉

  4. W odpowiedzi o drożdżach płynnych zapomniałeś wspomnieć o naszych rodzimych FM (oj nieładnie !!!) a te można kupić bardzo świeżutkie i zwykle odpowiednio zapakowane.

  5. Cześć Kopyr,
    Pytanie odnośnie chmielenia. Wiele książek jak również Twoje filmy niejednokrotnie wspominają iż w języku polskim stricte smak to 4 podstawowe odczucia smakowe: słodki, słony, gorzki, kwaśny ( + umami ) lecz tak naprawdę smak który wszyscy mamy na myśli to smak + aromat, dlatego też należy spożywać piwo ze szkła aby w pełni doświadczyć jego doznań. W momencie gdy zatkamy nos ograniczamy doznania tylko do smaku + aromaty wdychane retronosowo. Skoro „smak” rozumiany z ang jako „flavour” to połączenie smak+aromat to dlaczego chmielimy „na smak”. Goryczka ok gdyż to stricte smak, na aromat ok lecz co daje chmielenie „na smak” skoro chmielu stricte w smaku nie czujemy bo tak naprawdę to aromat połączony z podstawowymi odczucami smaku. Jaki jest sens chmielenia na smak?
    Dzięki Wielkie, Dżarem

Dodaj komentarz