W kolejnym odcinku z serii 100 pytań do kopyra odpowiadam na pytania zadawane pod odcinkiem 87.Lista pytań:
RIS vs Porter Bałtycki. Leżakowane w tych samych beczkach, powiedzmy, po burbonie. Kto wygra?

Jak myślisz, jaki styl dla początkującego jest najtrudniejszy i dlaczego to jest Black IPA, dziękuje.

Pytanie odnośnie piany – dlaczego czasem (nawet przy tej samej warce) jest ona drobnopęcherzykowa a czasem są duże pęcherze, które szybko znikają? Co ma na to wpływ?

Mówiłeś że piwowarzy domowi są w stanie uwarzyć piwo, które nie zepsuje się przez 4 lata. Czy to się tyczy też jasnych lekkich piw? Czy po tak długim czasie nie powinny pojawić się aromaty autolizy przez osad drożdżowy w butelce?

Tomku jak myślisz czy jest sens w częstowaniu APA AIPA itp betonowych Januszy?

Jak teoretycznie wpłynie na szybkość fermentacji jak i na smak ostateczny piwa zadanie większej ilości drożdży. W przypadku warki 20L zadam 2x S-04 po 11.5g. Czy fermentacja zajdzie szybciej czy jednak tak samo ?

Czy istnieje jakiś problem w browarach komercyjnych aby przy warzeniu piw pszenicznych czy żytnich dodawać łuskę (np. gryczaną) aby usprawnić proces filtracji?

Czy w teście z zasłoniętymi oczami coś na wzór The Brain odróżniłbyś Saisona od Tripla?

Co się stało z festiwalem Birofilia i czemu już go nie ma?

Czy wydaje się Panu dobrym pomysłem owinięcie butelek  folią stretch ze szczególnym uwzględnieniem kapsla i czy Pana zdaniem mogła by zastąpić lak w piwach leżakowanych i drugie pytanie czy wahania temperatury w piwnicy w granicach od 15 do 20 stopni jest niegroźne dla piwa?  Głównie portery, risy i belgi

Tomku podrzuć opinię jakie te dyski masz i jak się sprawują. Mam sam dwa takie terabajtówki, ale miejsca brakuje i szukam opinii o czymś co ktoś poleci.