Kolejny odcinek 100 pytań. Oprócz tego po niedzieli pojawią się dwa odcinki 1 ze 100 pytań.


Lista pytań:

Czy korzystasz z jakiejś bardzo dużej i wydajnej karty pamięci, czy jest kilka w pogotowiu?

W piwie wyczuwam w aromacie ewidentnie zapach karmy dla psów/kotów – taki zapach czuć jak się przechodzi na rynku np obok stoisk z jedzeniem dla psów i kotów. Wiesz może co to za wada?

W jaki sposób uzyskuje się piwo niefiltrowane a jednocześnie klarowne?

Mam wrażenie, że wszyscy prześcigają się w tym kto doda więcej chmielu. Taki zmasowany atak chmielu jest wręcz nieznośny. Sam mówiłeś o tym, że chmiel generalnie drogi nie jest, więc moje pytanie po co aż tak dużo go dawać.

Jak to jest ze stopniem odfermentowania różnych szczepów drożdży?

Jakie smaki i aromaty wnosi pszenica i czym się różni od smaków i aromatów które wnosi jęczmień? Blogerzy często mówią że czuć w piwie pszenicę tzn co?

Panie Tomaszu, co sądzi Pan o zacieraniu słodów w brzeczce, tzn. chciałbym zatrzeć słody normalnie, przefiltrować, wysłodzić. Uzyskaną brzeczkę wlać z powrotem do garnka i zatrzeć w niej kolejną porcję słodów, czy to podniesie ekstrakt czy sp…szy całą robotę?

Jakiś czas temu uwarzyłem swoje pierwsze piwo z brewkita (…) piwo miało jednak wyraźny zapach drożdży mocno gazowane jak szampan piana z grubymi pęcherzami bardzo nie trwała znikała po 5 sek. Niedawno piłem KOMES BELGIAN IPA 17 BLG okazało się że jest identyczne z moim brewkitem porównywałem je potem jeszcze raz stawiając obydwa i próbujac zgłupiałem bez róznicy czy da to się to wytłumaczyć?

Da się zrobić coś w stylu red barleywine? Tzn. zasyp jak irish red ale, ale w mocą barleywine?

Co sądzisz o drożdżach dodawanych do brewkitów typu coopers lub masę innych tańszych odpowiedników znanych drożdży np Gozdawa? Warto je stosować czy szkoda kasy?

Czy nie boisz się, że częsta konsumpcja alkoholu może uszkodzić Twoją wątrobę i generalnie źle wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie?

Czy jeśli zaszczepię brzeczkę piwem z poprzedniej warki efekt będzie podobny jak w przypadku zebrania gęstwy?

Skąd się biorą nuty owocowe tudzież inne nuty w danym chmielu? Od czego to tak z technicznego punktu widzenia zależy, że jedna odmiana charakteryzuje się tym, a inna tamtym aromatem?

Czy są jakieś mocne przesłanki przeciwko temu, żeby piwo pakować w plastikowe butelki?

Czy jeśli piwo domowe przed rozlaniem do butelek nie ma większych wad to czy po refermentacji może wytworzyć się wyczuwalny siarkowodór (butelki i kapsle były odkażone chwile przed zabutelkowaniem)?

Mam pytanie odnośnie temperatury fermentacji cichej oraz refermentacji dla drożdży górnych i dolnych.

Dlaczego tak ciężko dostać skrzynki na piwo?. Raz można kupić innym razem nie można, w jednym sklepie można w innym nie, ciągle są jakieś problemy (piszę to z autopsji i z info od ludzi z forum). Dlaczego też nikt takich skrzynek nie produkuje?

Zamierzam niedługo uwarzyć piwo ze śliwką (piłem kiedyś takie sprezentowane z rejonu Mazur).

Czy lepszy efekt da dodanie do brzeczki suszonych śliwek, czy może skoncentrowanego soku ze śliwek?

Pamiętam, będąc młodym chłopakiem, gdzieś przy końcu lat 80-tych, w centrum mojej rodzinnej mieścinki był bar „Karolinka”. Serwował on głównie piwo, które lało się szerokim strumieniem zwłaszcza po godz. 14, kiedy to kończyła się 1 zmiana w okolicznych zakładach pracy. Jak sięgam pamięcią, bar ten najpierw można było poczuć, a dopiero potem zobaczyć. Zapach piwa był wyczuwalny naprawdę ze znacznej odległości. I tu pojawia się moje pytanie: Skąd brał się ten intensywny, piwny zapach, którego dziś tak trudno uświadczyć, dlaczego znikł i czy można gdzieś jeszcze napić się takiego prawdziwego, śmierdzącego piwska? A może uwarzyć samemu?