Odpowiadam na pytania zadawane pod 84. odcinkiem oraz zapowiadam pewien nowy format. Poniżej znajdziecie listę pytań.


Lista pytań:
00:52 Czy nie uważasz, że „100 pytań” wyczerpało już swoją formułę?
02:44 Dlaczego w browarach fermentacja przebiega pod ciśnieniem?
04:09 Dlaczego nie robisz degustacji i innych odcinków na tle piw i z piwem związanych akcesoriów? Ta biała ściana razi nudą.
05:52 Czy warto dodać przy domowym warzeniu jakiś element miedziany?
07:14 Czy mogę warzyć piwa na zmiękczonej wodzie i co najważniejsze: będą wychodziły, czy trzeba będzie w jakiś sposób modyfikować wodę?
09:32 Dlaczego browary leżakują i dojrzewają mocne piwa, takie jak RIS czy Barley wine w tankach? Dlaczego nie przeleją po zakończeniu cichej piwa do butelek i nie leżakują butelek?
11:34 Co sądzisz o pasteryzacji piw na bretach (polskie piwa), co one mogą zdziałać przez miesiąc czy dwa?
12:12 Jak to jest z leżakowaniem piwa w beczce. Pewne piwo z belgijskiego browaru spoczywało w beczce 2,5 roku, dlaczego nikt u nas nie trzyma tak dlugo piwa?
17:04 Czy w piwach ciemnych jest coś co może potęgować ból głowy?
18:39 Które w naszych polskich piw uznałbyś za klasyki, piwa godne polecenia i zapamiętania na kartach historii?
20:11 Czy browary typu New Belgium, Blue Moon, Sierra Nevada… które są w większości stanów rozprowadzane przez koncerniaki nadal można nazywać craftami?
23:42 Czy aby cieszyć się refermentacją w butelce wystarczy w odpowiednim momencie zabutelkować niedofermentowane piwo? I dalej, dlaczego piwa niepasteryzowane i niefiltrowane nie są refermentowane „z automatu”?
26:14 Czy dało by się zrobić piwo podobne do Baladin Xyauyù, oczywiście nie mówię tu o leżakowanie w beczce ale o odgazowane i utlenionie barley wine. Jak zrobić żeby piwo nie refermentowane nie doznało zakażenia?
27:27 Czy da się zrobić w domu prawdziwego flandersa fermentowanego w beczce przez 2 lata oraz przechowywać w beczce całą florę bakterii i grzybów.
28:10 Dostałem niedawno od brata z nad morza piwo pszeniczne Kołobrzeski Latarnik i tam jest ciekawa informacja, że piwo jest lekko spasteryzowane i się zastanawiam na czym to polega, bo według mnie, albo coś jest spasteryzowane, albo nie, a tu lekko?
31:12 Co by się stało jeżeli przedestylowalibyśmy piwo? Czy ktoś coś takiego robi i z jakich piw?
32:10 Czy mógłbyś proszę opowiedzieć o pochodzeniu / historii i różnicach pomiędzy: Gose, Lichtenheinerem, Berliner Weisse oraz Grätzhainerem?
34:33 Czy masz wiedzę jaki jest zakres tolerancji temperatury fermentacji +/-1 stopień czy */-0,5 stopnia ?? Z tego co mówiłeś mierzą z dokładnością do 0,1 stopnia. Sterownik lodówki można ustawić dowolnie ale histereza 0,1 stopnia brzmi trochę absurdalnie.
35:34 Co sądzisz o studiach browarniczych w Wrocku? Ma to sens?
37:00 Ostatnio w bydgoskim Leclercu znalazłem na półce Imperatora Bałtyckiego za 50 zł/szt. i Quatro za 30. Przetarłem oczy ze zdziwienia i uznałem, że albo jest to błąd, albo Leclerc próbuje zarobić na desperatach. Dopiero później w Internecie dowiedziałem się, że nie są to nowe warki, a edycje „magazyn aged” – stare warki dojrzewające sobie na zapleczu sklepu przez około rok. Nie było to jednak w żaden sposób oznaczone i osobiście nie wpadłem wówczas na to, by spojrzeć na daty przydatności. Pierwszy raz spotykam się z takimi praktykami, a mówimy tu przecież o dużej sieciówce. Czy jest to powszechne? Jest to moralne? Co o tym sądzisz i czy osobiście zdecydowałbyś się na zakup?
39:40 Czy długość chłodzenia ma wpływ na jakość, smak piwa, ewentualne wady?
41:21 Czy w India Pale Ale, musi być użyty słód pale ale?
43:46 Czy im mniej piwo odfermentuje, tym będzie miało bogatszy smak?
44:37 Pierwszy raz chmieliłem na zimno, piwo wyszło rewelacyjne, ale przez ten proces miałem duże straty. Jakie masz rady co do filtracji piwa z cichej chmielonej na zimno?
45:43 Mówiłeś, że po refermentacji należy schłodzić piwo, żeby gaz, który się wytworzył rozpuścił się w cieczy. Ja chłodzę swoje butelki partiami w lodowce, a jak Ty chłodzisz swoje refermentowane piwa?
47:02 Czasami piwo pasteryzowane po otwarciu, wypiciu łyka, czy dwóch, zaczyna powoli uciekać z butelki. Znawcy i wielbiciele koncerniaków mówią „ooo…. to piwo jest świeże bo się pieni”. Czy tutaj ma miejsce niedopasteryzowanie piwa? Czy może zakażenie?
48:03 Powiedziałeś, że w browarach koncernowych miesza się te lepsze piwa z gorszymi kiedy coś nie wyjdzie. Nasunęło mi to nie pytanie, czy w takim razie te tańsze piwa są robione jakoś inaczej, czy procedura jest taka sama, a jedynie przykłada się do nich mniejszą uwagę i używa gorszych surowców?