60. odcinek [100 pytań do kopyra]

120
7829

Przypominam, że pytania zadajemy na blogu pod aktualnym odcinkiem lub na YouTube pod aktualnym filmem. Dziś odpowiedzi na pytania z odcinka 56.

Lista pytań:
0:51 Czytając kontretykietę Oatmeal Stout z Samuel Smith Brewery natknąłem się na dziwny składnik – seaweed finings. Czy mógłbyś wyjaśnić w jakim celu się go używa?
02:07 Porady dotyczące wysyłania piw na konkursy piw domowych
05:25 Reklamacja zepsutego piwa.
09:38 Dlaczego nie przepadasz za grawerowanymi/zdobionymi butelkami?
10:24 Co czujesz kiedy po raz kolejny widzisz że ktoś używa słowa ważenia a nie warzenia?
11:33 Czy można zaszczepić brzeczkę kupnym lambikiem?
12:15 Witbier tydzień po butelkowaniu wydaje się mydlany w smaku. Czy to może być infekcja? Czy to drożdże na których piwo musi się dłużej układać?
12:57 Czy dodatek płatków owsianych jest dopuszczalny na konkursie w kategoriach dry/milk stout?
13:30 Czy stosuje się kupażowanie piwa? W której fazie produkcji jest to najbardziej optymalne?
15:40 W zeszłym roku na Święta był piernik z porterem, a w tym roku co nam ugotujesz?
16:12 Ile domowych warek masz na koncie?
16:28 Co z waszą współpracą z Simonem Martinem?
16:57 Ile teraz waŻysz? (przez Ż)
17:46 Czy uważasz za słuszne awaryjne gwałtowne schłodzenie fermentującej brzeczki w wannie?
18:44 Czy piwna rewolucja będzie trwać wiecznie? Jak wiemy z kart historii na każdą rewolucję przychodzi kres.
19:32 Czy warto leżakować Cornelius Triple Blond?
20:04 Jakie piwo kojarzy Ci się z studiami?
20:27 Jakie piwo byś porównał do sesji – trudne do przełknięcia i toporne?
21:58 Czy lubisz kanał na youtube Z Dupy?
22:54 Kiedyś piłem piwo Heban, bardzo mi smakowało. Czy mógłbyś polecić jakiś zamiennik?
23:55 Czy można leżakować portery w ogrzewanej piwnicy?
24:28 Opowiedz o punkowych czasach.
26:44 Czy do fermentującego piwa można używać termometru z sondą do żywności, czy musi to być specjalny termometr do alkoholu?
27:27 Czy nigdy nie myślałeś, żeby wyemigrować za granicę i tam prowadzić swój biznes, a bloga prowadzić dla Polaków i po angielsku?
28:44 Dlaczego w niektórych browarach nie korzysta się już z korytka Granta, chociaż dalej to wisi obok kadzi?
29:19 Kwas mlekowy w dużym browarze, w jakim celu się go używa?
30:04 Wg etykiety Argus Maestic „leżakuje ponad miesiąc”. Czy to jest tani chwyt marketingowy? W polskich dużych browarach mówią, że ten proces trwa około 8 dni. Po co dużym browarom leżakowanie?
31:31 Czy koźlak lodowy w browarze restauracyjnym to ściema, czy faktycznie bawią się w wymrażanie?
32:31 Czy temperatura Lecha Ice Cold (0-3 C) nie jest szkodliwa dla zdrowia?
33:12 Czy nie uważasz, że zamknięcie technikum piwowarskiego w Tychach ponad 20 lat temu było błędem?
34:10 Czy jadłeś pizzę z dodatkiem wysłodzin/młóta?
34:25 Dlaczego browary stosują jednocześnie butelki zwrotne i bezzwrotne?
35:31 Raciborskie jako jedno z najsłodszych bezgoryczkowych piw na rynku sprzedaje się jak świeże bułeczki, więc jest na nie popyt. Dlaczego inne browary nie mają w swoim portfolio takiego skrajnie słodkiego, bezgoryczkowego piwa?
38:38 Waszych kolaboracyjnych piw praktycznie nie idzie nigdzie dostać, nawet w sklepach specjalistycznych w dużych miastach. A więc jest to wysoce niezaspokojony popyt. Czy Ciebie jako ekonomistę nie drażni, to iż kolokwialnie mówiąc gruba kasa przechodzi wam koło nosa??
40:22 Czy zdarzyło Ci się uwarzyć w domu piwo bardzo dobre lub genialne?

120 KOMENTARZE

    • Zależy w którym roku i na którym piętrze. Ja mówię o Tawernie na górze, a nie na tarasie. Na tarasie rzeczywiście był Piast i parasole Magnum. Dlatego chodziliśmy do góry na droższą nieco Warkę.
      A w zasadzie, to jak było ciepło to piliśmy butelkowe nad Odrą.

  1. W jaki sposób i w jakiej postaci dodawać chmiel do chmieleni na zimno? Zbrylony prosto z zamrażarki czy może ogrzany? Luzem do wiadra czy do woreczka obciążonego kamieniami? Jak długo stosować chmielenie na zimno żeby uzyskać dobry efekt?

    • Mówił już o tym w swoich filmach: chmiel w granulacie się wsypuje do wiadra(wrzucony w woreczku się zbryli i będzie lipa), woreczków się używa do chmielu w szyszkach. Na zimno najlepiej chmielić ok. 4 dni przed rozlewem (góra tydzień).

  2. mam problem. otóż mój gar jest nieco za mały (ok. 20-25 L) a nie mam możliwości zorganizowania większego na ten moment, także mogę mieć za mało miejsca przy gotowaniu zestawu na 20L. jak sobie z tym poradzić żeby wszystko wyszło jak należy wykorzystują wszystkie surowce?

    • Ja raz kiedyś warzyłem tak że podzieliłem zestaw na dwie części, rano uwarzyłem 10l, zadałem drożdże, a wieczorem uwarzyłem drugie 10l i dolałem do tego co już zaczynało fermentować. Ale ogólnie nie polecam, strasznie długo się z tym schodzi.

    • Zacieraj w jak największej ilości wody, wysładzaj wg instrukcji (zakładam że taką dostaniesz, skoro piszesz o „zestawie” na 20l), a po całym warzeniu możesz dolać wody do zamierzonego blg.

  3. Kopyr
    1.Jakie jest twoje zdanie odnośnie nasycania piwa czym najlepiej je nasycać azotem, co2 czy refermentacja ? Co byś wybrał do nasycania piwa, jeżeli byś miał dostępną każdą możliwą technologie ?
    2.Czy stanie się coś z piwem jeżeli spuszczę z niego trochę gazu a następnie odłożę do leżakowania ?

  4. Jaka jest najmniejsza ilość piwa, którą można uwarzyć w domu, biorąc pod uwagę względy technologiczne i ekonomiczne? Próby rzędu 20 – 3- litrów mogą zaboleć.

  5. Panie Tomku, z mojej strony pytania z serii archeologiczno – technologicznych, oglądając zdjęcia starych browarów, bardzo często można ujrzeć wysoki, ceglany komin (przykładowo np. w Bojanowie). Do czego on służył ? domyślam się ze coś tam palono węglem, drewnem ale właśnie w jakim procesie był wykorzystany ? Rozumiem też że taka technologia jako przestarzałą została zastąpiona, ale może funkcjonuje jeszcze jakiś browar gdzie można zobaczyć taki stary dymiący komin. Pozdrawiam Radek

      • Drogi panie YouTubie kochany.

        Czy byłby pan tak łaskawy i poprawił pewien mały błąd, który nie da mi spać po nocach przez wiele długich lat, a nawet dekad.
        Byłbym niezwykle zobowiązany.

        Z wyrazami szacunku twój wierny widz.

  6. Spotkałem się kiedyś z informacja, że były plany (albo nadal są) stworzenia jednego organu kontrolującego producentów żywności. Czy uważasz, że taka idea jest słuszna?

  7. Ha, więc w piwnym micie o kropkach na puszkach kryje się ziarenko prawdy. Z tym że nie na puszkach, a na beczkach i nie z piwem koncernowym, a rzemieślniczym. 😉

  8. Witam, czy jest jakiś prosty sposób na oszacowanie świeżości piwa czyli daty produkcji po terminie przydatności do spożycia? Wiadomo że termin ten jest inny dla różnych stylów piwa.

  9. Tomku! Czy masz jeszcze w piwniczce Hadesa (pierwszą wersję) i czy zamierzasz go niebawem zdegustować? Ciekaw jestem opinii jak piwo przeszło roczny prawie roczny okres leżakowania. I pytanie czy po degustacji będzie film na blogu? Sam trzymam Hadesa i nie wiem czy już próbować, czy jeszcze się wstrzymać (świeżego nie piłem).

  10. Mam niejasne wrażenie, że formuła Pana działalności powoli się wyczerpuje. Czy nadal zaangażowany jest Pan w bloga tak jak na początku? Czy spodziewa się Pan takich spektakularnych wzrostów oglądalności i popularności w 2015? Czy nie sądzi Pan, że apogeum zostało już osiągnięte i mimo wysiłków i postanowień noworocznych to będzie tylko utrzymywanie się na stałym poziomie a po jakimś czasie spadek? Tak mi się wydaje… Zamiast po doświadczeniach roku 2014 stawać się sumiennym, pilnować terminów wrzucania, upiększać grafiki itd. powinien Pan zastosować „ucieczkę do przodu” z taką samą spontanicznością i „nonszalancją”, za którą lubią Pana ludzie. Bo to co się teraz dzieje wydaje się nie w Pana stylu, nienaturalne, „na siłę”. Nie piszę tego żeby krytykować, bardzo Pana cenię, dzielę się tylko spostrzeżeniem. Pozdrawiam.

  11. Witam Panie Tomku,
    Jestem początkującym piwnym entuzjastą. Poszerzając swoją wiedzę o produkcji piwa domowego tj. czytając książkę Richarda Lehrl „Domowe ważenie piwa” wydanie drugie 2013 rok, natknąłem się na fragment odnośnie laktozy. Tu cytuję „Najczęściej znajdziemy laktozę w recepturach irlandzkich piw typu stout, które z tego powodu przed powstaniem Unii Europejskiej nazywano także „milk-stouts” (stout mleczny). Aby zapobiec wprowadzaniu konsumenta w błąd, określenie to jest już dziś niedozwolone”. Na rynku jednak są piwa z napisem milk stout. Słyszałeś o takim zakazie? Chodzi tu o to, że kiedyś do stouta było dodawane mleko, a teraz tylko laktoza?

    • To miało jakiś związek z ryzykiem wprowadzania w błąd gawiedzi myślącej „milk stout – więc to pewnie dla matek karmiących na poprawę laktacji”

  12. Jaki styl piwa najlepiej nadaje się do leżakowania przez kilkanaście lat? Chodzi mi o takie, które ma najmniejsze szanse na zepsucie. Osobiście wybierałbym między RIS/Barley Wine/Porter (słynny 30-letni)/Dubbel. Ale czy któryś z tych stylów (albo inny, który mogłem pominąć) jest szczególnie odporny na działanie czasu – ba! – wręcz z czasem zyskuje i jest dedykowany do tak ekstremalnie długiego przechowywania w piwniczce?

  13. Co do deficytu bezgoryczkowych lub niskogoryczkowych piw – jest przecież sahti (koniec świata, happy crack…) jest c’est ne pas ipa… no i jest CELTYCKIE! 😉 sama słodycz (dosłownie)

  14. Witam Panie Tomku. Bardziej sugestia niż pytanie, ale cóż poradzić. Może warto by piwne newsy wydawać również w formie mp3 do ściągnięcia? W tej formie obraz nie jest specjalnie istotny, a słuchanie z odtwarzacza czy telefonu nawet godzinnego podcastu podczas codziennych dojazdów nie jest nużące i służy jako doskonałe tło:)

    • Akurat w Piwnych Newsach Tomasz najwięcej ze wszystkich swoich filmików coś pokazuje (no poza Lest’s Playami :P) więc jednak kastracja do mp3 sporo zuboży przekaz, ale jeśli bardzo ci na tym zależy to polecam spróbować któryś z wielu tzw. youtube to mp3.

      • Zazwyczaj słucham newsów jako tło przy przeglądaniu internetu, ale mogę mieć lekkie skrzywienie w tym temacie, bo sam nagrywam podcasty (nie związanie z piwem) i od razu taka forma automatycznie mi się nasuwa. W gruncie rzeczy sugestia z samodzielnym ściągnięciem dźwięku z yt może załatwić sprawę, nie pomyślałem o tym, dzięki 🙂

  15. A może po prostu zamiast entuzjasty kraftu co wydaje mi się dość przydługawe (kim jesteeeeeś? eeeeentuuuuzjaaaastąąąą kraaaaaftuuuuu uffff:) ) dać krótkie „piwofil”? widziałem ten pomysł na czyimś blogu. Moim zdaniem oddaje sens,głębię i 'oddanie’ się kosztowaniem dobrego piwa i nie jego żłopaniem. Beergeek to tak na dobrą sprawę 2 sylaby,piwofil -3 ,entuzjasta kraftu aż 6…a ludzie w dniu codziennym dążą do prostoty choćby nie wiem jak wzniośle i pięknie coś brzmiało:) Co o tym myślisz Tomku?

  16. Prawda to, że niektóre piwa nie są wegańskie/wegetariańskie. Nie chodzi nawet o sam składnik piwa, a o to, że w procesie produkcji (np. do klarowania) stosuje się produkty pochodzenia zwierzęcego?

  17. Cześć Tomek.Mieszkam w Walii.Czy w związku z tym byłbyś zainteresowany degustacją piw walijskich?Jeśli tak,mogę coś podesłać.Proszę o info.Pozdrawiam

  18. Tomku, czy mógłbyś podać swoje typy wyznaczników klasyki stylów (konkretne piwa, które można dostać na naszym rynku):
    APA, EPA, Dry Stout, Sweet Stout, EIPA, AIPA?

  19. Cześć Tomku,
    1. Czy mógłbyś przybliżyć schemat temperaturowy przy fermentacji typowego np AIPA czy czegokolwiek z Widawy na drożdżach górnej fermentacji czyli pewnie US-05? Chodzi mi oczywiście o temperaturę fermentującego piwa w przedziale czasowym. Od jakiej temperatury zaczynacie, jak kończycie i jak skacze temperatura na początku fermentacji oraz czy na początku jakoś specjalnie schładzacie piwo aby temperatura nie uciekła za mocno.
    2. Jak myślisz kiedy polskie browary rzemieślnicze rozpoczną stosowanie na większą skalę drożdży płynnych? Trochę już nudnawo się robi, piwa mocno chmielone się bronią ale np. belgijskie i pszeniczne już nie bardzo. Pozdrawiam.

  20. Miałem napisać na YT, ale coś mi się zwaliło w przeglądarce i nie da rady. Tomku, od której strony zaczynałeś wyklejać tablicę kapslami? Wiesz może jaki był pierwszy? No i dlaczego właśnie on?

  21. Witam serdecznie panie Tomaszu.
    Chciałbym się zapytać co pan sądzi o smakach piw duńskich, może pan już jakieś pił?
    Czy duńskie piwa z koncernów takie jak np: Tuborg, Calsberg czy Odense Albanii są według pana w smaku,inne czy różnią się w smaku od polskich piw jasnych koncernowych.pozdrawiam serdecznie

  22. Są znane przypadki, że taki butelkowy granat kogoś zranił albo zabił? Może coś z polskiego podwórka? Jeżeli takie pytanie już było to proszę o link do filmu z odpowiedzią 🙂

  23. Tomku, co trzeba sądzić o piwie, które po przelaniu do szkła i wypiciu kilku łyków, dosłownie po 2-3 minutach kompletnie traci pianę? Dosłownie wygląda jak przelany do szklanki sok jabłkowy.

  24. witam

    tak sobie myślę mówiłeś przy okazji chyba Żywiec APA że gdyby polskie koncerny na poważnie wzięły się za piwa mocniej/lepiej chmielone to istnieje realne zagrożenie że pochłoną znaczną część chmieli (zakładam że głównie chodziło o amerykańskie). I tu sie pojawia moja zagwozdka bo oczywiście uwielbiam chmiele z USA (chociaż uważam że są nadużywane) to osobiście od jakiegoś czasu przerzuciłem się na nowozelandzkie, angielskie i niemieckie. Załóżmy wiec że KP GŻ i CP ogłaszają każdy że wprowadzają do stałej oferty IPA, PA i jakiś Stout (plus wariacje na temat) To czy nie było by w idealnych warunkach rozwiązaniem najlepszym że będą używać chmielu z Polski? Patrz jak do takiej sytuacji dojdzie to polscy plantatorzy zaczynają oddychać pełną piersią zaczyna się kombinacja wiesz nowe odmiany 30x większe uprawy itp wilk syty i owca cała, przecież amerykanie nie mają jakiegoś kosmicznego mikro klimatu i u nas też da się wyhodować jakieś ciekawe odmiany. Chyba że czegoś nie kapuje?

  25. Tomku, czy jest jakakolwiek, choćby teoretyczna szansa na to, żeby w polsce powstał browar klasztorny? Kiedyś chyba wspomniałeś o jakichś przeszkodach, ale wytłumacz jakie to są i czy duchownemu mogło by się udać otworzyć browar?

    • Tomek już o tym wspominał – jeśli taki powstanie to w ten sposób, że do zakonników zgłosi się browar chcący używać nazwy. Odpali im coś na remont klasztoru i będzie produkował jakieś „dominikańskie” lub inne. Żaden klasztor nie otworzy swojego browaru. Dlaczego?
      1. Koszty – większość klasztorów to worek bez dna jeśli chodzi o remonty. Nikt nie ma wolnego miliona, żeby sobie otwierać browar.
      2. Alkohol w kościele jest na cenzurowanym. Akcje typu „sierpień-miesiąc trzeźwości” sprawiają, że ludzie myślą, że wg. Kościoła alkohol to same zło. Nie jest to oczywiście prawdą. Jednak sporo ludzi myśli, że księża nie mogą się napić piwa, o produkcji już nie wspominając.
      3. PR – o biskupie, który rozwalił latarnię jadąc kompletnie pijany słyszeli wszyscy. Gdyby jakiś klasztor zaczął warzyć piwo, a zakonnik tego samego zgromadzenia, ale z innego końca Polski coś narobił po pijaku, to media miałyby używanie na kilka miesięcy. Z mediów możemy się dowiedzieć o każdym wypadku z udziałem księdza, więc dla klasztorów lepiej dmuchać na zimne.
      BTW. Polska jednak zasługuje na wielką literę.

  26. Tomku czy mógłbyś coś powiedzieć a propos transportu piwa drogą lotniczą, chociażby na podstawie swoich doświadczeń z japonii czy usa? Zastanawiam się czy w trakcie lotu butelka może w luku zamarznąć i w konsekwencji pęknąć? Ponoć samoloty są pryskane jakimś preparatem, który powoduje, że temperatura w lukach bagażowych nie spada poniżej zera, ale pytanie czy to prawda i czy nie jest tak tylko np na trasach międzykontynentalnych? pozdrawiam

    • Preparaty nie mają chronić luku bagażowego, tylko powierzchnie sterowe. Gdyby zamarzły katastrofa będzie nieunikniona. Luki bagażowe są chronione przez samo poszycie samolotu (ściany), dlatego panuje tam takie samo ciśnienie i podobna temperatura jak w przedziale pasażerskim (linie lotnicze twierdzą, że nie spada ona poniżej 15 st. C).

  27. hej mam pytanie na temat barcelona beer festival w marcu. Chodzi mi o ogolne przyblizenie calej koncepcji imprezy w stolicy cataloni .I czy beda jakies polskie akcenty ,browary itd?

  28. Co sądzisz o takim podejściu browaru Perun do „Jasnego Groma”, że w każdej warce używają innych chmieli (i ilości)?

    Ja rozumiem, że wypuszczanie piwa pod nową nazwą jak wymieni się tylko jeden składnik/chmiel to może trochę przesada, no ale tu jest całkiem inny zestaw chmieli (na aromat jak rozumiem). Czy to nie jest (powinno być) już całkiem inne piwo? To przecież nawet ze względu marketingowego można by lepiej rozwiązać! 6 warek jednego piwa = jedna premiera, 6 różnych piw = 6 premier = o 5 info więcej o browarze (piwie) w piwnym świecie (w Piwnych Newsach w kopyr.tv). Można by chociaż dodawać kolejne numerki jak to w Pincie robili przy okazji Grodziskiego jak mają blokadę twórczą na nazwy piw. 😛

    PS może nakręcisz jaki artykuł odnośnie nazewnictwa piw. Jakieś zebrane ciekawostki np. historii powstania naz browarów itp. Co o tym sądzisz?

  29. Tomku, w połowie grudnia uwarzyłem Double IPA, z którego udało mi się jeszcze dodatkowo odebrać około 8 litrów wysłodzin i na tym uwarzyłem IPĘ. Double IPA była około 7dni na burzliwej i 3 tyg na cichej (bulkało do końca cichej). Butelkowałem z tą samą proporcją cukru oba piwa. IPA z wysłodzin bez cichej po tygodniu, miała piękną pianę i gaz, natomiast po 26 dniach cichej D IPA nie ma piany i gazu. Sprawdzałem pod mikroskopem czy piwo w butelce ma drożdże – ma. Piwo przeniosłem pod grzejnik i czekam tydzień. Czy jest szansa że się nagazuje? Czy alkohol rzedu 8% mógł zabić drożdże US-05? A może odkapslować butelki i zadać nową porcję drożdży? Proszę o pomoc 🙂

  30. Panie Tomku,

    Oglądając Livestream (z opóżnieniem co prawda) nie mogłem uwierzyć własnym oczom.. obok kapsli tak znakomitych piw na Pana tablicy korkowej znalazły się w polskiej części Tyskie, Kasztelan, Tatra i Żubr?? Zauważyłem, że dużo polskich browarów z kręgu „piwnejrewolucji” stosuje golasy, ale można chyba było zapełnić to miejsce czymś bardziej wartościowym. To po prostu w oczy kole:) Nie było innych kapsli, a chciał Pan zapełnić Polską część?

  31. witam, zamierzam warzyc piwo w domu i pytanie w zwiazku z tym: czy na poczatek zaczac z brewkitow czy od razu pelny proces z zacieranie? jaki smak ma piwo uwarzone na brewkicie i czy jest w jakis sposob gorsze od piwa uwarzonego w pelnym procesie?

    • Zamiast brewkitów uwarz piwo z ekstraktów (Kopyr nagrywał filmy o tym jak to zrobić). Brewkit to mieszanka słabo nachmielonego ekstraktu, którą trzeba dosładzać cukrem. Nie masz na nic wpływu. Lepiej kupić zestaw z ekstraktów, gdzie piwo powstaje w 100 % z ekstraktu słodowego, możesz je samodzielnie chmielić i sam wybierasz drożdże. Ja pierwsze uwarzyłem APA z ekstraktów słodowych (z centrumpiwowarstwa) i wyszło naprawdę dobre. Z brewkita nigdy czegoś takiego nie dostaniesz.

      • Ok, jasna sprawa. Nie pytam o cenę za jaką Widawa sprzedaje, bo to zapewne tajemnica. Ale czy mógłbyś napisać czy cena 20 PLN za 0,5 jest ok w stosunku do ceny Widawy czy pub przegina?

        • Myślę, że to sporo. Piwo nie było dużo (więcej niż 1-2 zł/litr) droższe niż nasze IPA, a nie widziałem nigdy ceny wyższej niż 15 zł za nasze piwo w pubie.

          BTW, a gdzie taka cena?

        • Mnie też to zszokowało, no może zdziwiło…. 20 PLN na miejscu 0,5 l a na wynos 18 PLN za 0,5 ale lane w PETA 1l więc trzeba 36 PLN za litr zapłacić.
          PiwPaw Warszawa takaą sobie cenę śpiewa….. Powiem tak…. jakbym nie miał kuponu podarunkowego do PiwPaw od Mikołaja 😉 to bym się nie zdecydował, cena odstraszająca….

        • Wczoraj byłem w PiwPawie i ogólnie straszna tam drożyzna. Porównując do innych okolicznych multitapów to tam ceny tych samych piw są o ok. 2-3 zł droższe (na pół litra) – jeśli chodzi o zakup do spożycia na miejscu. Więc moim zdaniem to niezłe przegięcie; i leją tylko do szkła 0,5 (ewentualnie próbka za złocisza).

        • ja byłem po dłuższej przerwie i mam wrażenie, że sukcesywnie podnoszą tak po 1, 2 pln co jakiś czas. jedyne usprawiedliwienie to, że to centrum samo.

        • Dla mnie żadne usprawiedliwienie. „Bliżej” centrum są chociażby CnK i Kik a cen nie podnoszą.

        • Niby racja…. W PP zawsze kupa ludzi, więc zbyt mają. Szczególnie że są 24h otwarci…. zamiast jak w cywilizowanym świecie obniżyć ceny skoro dobrze się sprzedaje to podniosą bo dobrze się sprzedaje. Chyba nasz rynek sam się nie ureguluje i powinny być jakieś sztuczne ingerencje…

        • Nie, żadne regulacje niepotrzebne. Ja akurat wiem, że więcej tam się nie wybierzemy, bo poza cenami to klimat też średni (mówię o lokalu na Foksal, bo ten na Parkingowej to w ogóle nie ma klimatu i miejsca aby spocząć :P ). Jedyny plus w stosunku do innych lokali to to że praktycznie tylko u nich są dostępne piwa z Bazyliszka (ale mnie ona akurat nie powalają).

        • Bo to ich browar jest chyba, ale fakt, że bardzo przeciętny.
          Ja dostrzegam jeden plus… można wziąć na wynos te piwa których się w butelce nie kupi. Fakt litrowy pet to sporo ale jak się na trzy osoby podzieli to akurat każdy sobie 0,33 spróbuje i można przejść do następnego litra 😉 chyba, że ktoś się lubi upić to ma radochę z całego litra.

  32. Tomku, chciałbym zapytać co sądzisz o duńskim browarze Amager Bryghus? Piłeś jakieś ich piwo? Browar ten jest w Polsce dość mało znany, a szkoda, bo robią naprawdę świetne piwa. Przy okazji mógłbyś też powiedzieć coś o Port Brewing ze Stanów, właśnie odkryłem ten browar i jestem oczarowany. Piłeś od nich coś poza Santa’s Little Helper (Tak, widziałem recenzję). Pozdrawiam, Krzysiek

  33. Ostatnio mówiłeś o reklamacji piwa , wczoraj miałem taka sytuacje kupiłem 2 Ciechany poszedłem do domu , wziąłem otwieracz i otwierając piwo zamiast kapsla odleciała szyjka z kapslem. Czyli butelka była uszkodzona. Przy całej tej sytuacji skaleczyłem sobie dłoń ( trochę krwi poleciało).Mieszkam obok tego sklepu więc postanowiłem zanieść całe piwo( o dziwo się nic nie wylało przy całej tej sytuacji ) do reklamacji .
    Oczywiście nie przyjęli twierdząc że mogłem sobie wziąć butelkę i walnąć w ścianę .. Jak usłyszałem taką odpowiedź to wyszedłem ze sklepu ( potraktowali mnie jak menela ). Wysłałem już e mail ze zdjęciami do Ciechana z opisem tej sytuacji może cała partia uszkodziła się podczas transportu i może Ciechan będzie chciał mi wysłać jakiś gadżet firmowy jako rekompensatę. Co sądzisz o całej tej sytuacji czy w sklepie postąpili prawidłowo? Pozdrawiam

  34. Mam pytanie, moze jest ono banalne ale jestem ciekaw twojej opini. Jednym z moich ulubionych piw jest guinness. Kupuje jednak puszkowe i w tych puszkach sa zawsze „male kulki”. Nie bardzo wiem po co akurat do guinness’a je daja bo w żadnym innym piwie puszkowym tego nie widzialem.

  35. Tomku,piłem wczoraj Belgian IPA (Martin’s IPA – browar anthonymartin.be). Facet w sklepie przekonywał mnie o wyjątkowości tego piwa,że taka super to będzie IPA itp itd. Okazało się kompletnie inne od wszystkich IPA jakie dotąd piłem,zero goryczki, ogólnie wrażenie raczej słabe i poczułem się mega zawiedziony. Przechodząc do pytania – czy jest jakaś faktyczna różnica między AIPA,IPA od tego Belgian IPA czy to raczej jakiś jednorazowy przypadek?

  36. Tomku czy oprócz piwa również w innych napojach pitych dosyć regularnie zwracasz uwagę na jakość (chodzi mi o kawy, herbaty, inne alkohole)? W sensie pijasz sagę czy darjeeling? Gdybyś miał kupić rum do picia to wybierzesz jakiś biały, kapitana morgana czy szarpniesz się na coś z jamajki? Kawa rozpuszczalna, jakaś „lepsza z supermarketu” czy blue mountain z jamajki?

Leave a Reply