57. odcinek [100 pytań do kopyra]

121
8552

Tym razem udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania z odcinku 53. ale w zasadzie nie ma się czym cieszyć, bo to tylko nie pogłębia opóźnienia, a wcale nie nadgania, no ale dobra dość jojczenia. Lecimy z koksem. Uwaga: jest słówko o piwie Cechowym z Biedronki.


0:18 Tomku dlaczego zaprzestałeś produkcji wina domowego?
0:59 Co decyduje o zalegającej goryczce w piwie? Przy takich samych odmianach chmielu (Citra, Chinook, Centennial) w jednych piwach goryczka była przyjemna, a w innych parszywie zalegająca. Dlaczego?
02:54 Jaka będzie różnica w wydajności zacierania.
a) w 15 litrach wody, a następnie wysłodzę aby otrzymać 20 litrów gotowej brzeczki
b) zatrę w 25 litrach wody i odbiorę tylko brzeczkę przednią bez wysładzania.
Czy ekstrakt końcowy będzie taki sam, czy któryś ze sposobów będzie bardziej wydajny?
05:00 Czy powinno się przeskalować stare receptury, które zakładały, że wymagany czas zacierania jest dłuższy, jeśli obecnie konwersja skrobi zachodzi w ok. 30 minut?
06:54 Dlaczego na konkursach piwnych sędziwie nie dostają wynagrodzenia?
09:27 Czy BJCP prezentuje zamerykanizowanią wizję nieamerykańskich stylów piwa?
11:56 Obejrzałem sobie wywiad z Gregiem Kochem, świetny koleś. Dlaczego Twoi polscy rozmówcy są tak spięci i wyglądają, jakby zdawali ustną maturę z piwowarstwa rzemieślniczego?
16:35 Jak oceniasz strategię Lidla w dziedzinie piwa?
20:51 Woda z kranu, jakiej należy ją poddać obróbce przed warzeniem, aby pozbyć się chloru?
21:25 Czy na każdym festiwalu piwnym jesteś tak witany/goszczony jak na Poznańskich Targach Piwnych?
23:40 Jak zrobić w domu Krieka?
25:10 Jeśli miałbyś wybrać jeden koncern występujący w Polsce, z którego miałbyś pić piwo to jaki by to był?
27:23 Zacieranie w elektrycznym garze? Co sprawia problem?
27:50 Dlaczego nazwałeś browary EDI i Koreb mianem „browarów wyklętych”?

121 KOMENTARZE

  1. Witaj Tomku ja mam pytanie takie pytanie. Czy spotkałeś się ze zjawiskiem wystąpienia metanolu w piwie ? oraz Dlaczego w wódce (bimbrze) metanol występuje a w piwie już nie ?

    • W każdym napoju w którym występuje fermentacja alkoholowa występują śladowe ilości metanolu. Tylko im wyższe stężenie tegoż alkoholu(etylowego) tym więcej alkoholu metylowego(dlatego wylewa się tzw. przedgon podczas destylacji[metanol ma niższą temperaturę parowania niż etanol]). 🙂

    • Generalnie z dawnymi cechami rzemieślniczymi. Cechowe czyli rzemieślnicze – dawniej poszczególne rzemiosła były zrzeszone w cechy, tworzyły swoiste „rodziny” (np. pomagali sobie finansowo w razie problemów). Istniały oczywiście także cechy browarników które w grupie mogły wywalczyć sobie więcej praw niż pojedynczo. Rzemieślnicy nie zrzeszeni w cechach (nazywani partaczami)mieli często zakaz wyrabiania produktów cechowych, więc otwierali swoje budy na przedmieściach i tam nimi handlowali. Myślę że bardziej tu chodzi o takie skojarzenia, ale nie ma powodu by skojarzenia z Ciechanem także nie wziąć za dobrą monetę, zawsze to dwie pieczenie przy jednym ogniu…

      • Cechy Rzemiosł Różnych nadal istnieją i mają się dobrze. Za PRL żeby np. elektryk mógł mieć swój zakład musiał zdać egzamin czeladniczy i należeć do Cechu. 🙂

      • Zgoda że jak najbardziej kojarzy się z cechami rzemieślniczymi, ale nie zapominajmy że w średniowieczu istniały także cechy katowskie zrzeszające wszelkiego rodzaju egzekutorów i mistrzów tortur.No i udało się oni właśnie tak skatowali stouta że szkoda gadać.

  2. Tomek, na wakacje planuję zacząć warzyć, ale największy garnek, jaki mam w domu to ok 5-7 l. Czy jest sens warzenia w takiej objętości, czy lepiej kupić większy garnek (jest to jednak dość spora inwestycja)?

    • Problemem są straty, które nie do końca są proporcjonalne do ilości warzonego piwa. Z 7 litrów niewiele zostanie, a pracy i czasu trzeba zainwestować tyle samo. Z doświadczenia widzę, że takie sensowne minimum to ok. 15 l brzeczki.

  3. Jak jest z tą rozpuszczalnością alfakwasów? (btw co to są te % tzn jak chmiel ma 8% alfa to jest to czego % objętości wagi czego?) Ale chodzi mi o to że załóżmy robię malutką warkę 10l i czy jak wrzucę na 60′ 20g chmielu 10% ak to jest to to samo jakbym wrzucił 40g 5% ak? , jest jakiś wzór na rozpuszczalność? wiesz czy np w takiej wielkości warce wrzucenie 100g mija się z celem bo rozpuści się tylko z 20g? (oczywiście rozpuści się z całej ilości ale wiesz o co chodzi że lepiej wrzucić 20g i wykorzystać 100% potencjału niż 100g i 20% potencjału.

    • Modeli jest kilka, wpisz sobie w wujka „IBU calculator” to znajdziesz kilka kalkulatorów. Niektórzy twierdzą, że goryczka z 30 minut jest lepsza. W chmieleniu jest dużo możliwości kombinowania.

  4. Wtrącę parę moich refleksji po tym filmiku.

    Pierwsza sprawa. Moja teoria a propos 'Cechowego’ – funkcjonują „cechy rzemiosła”, więc Biedronka upiekła dwie pieczenie przy jednym ogniu, kojarzy się z rzemiosłem i z Ciechanem ; P

    Druga sprawa, browarnia Lidla, albo ja miałem jakiegoś pecha, albo to jakiś trend, jak próbowałem kilka piw z serii 'piwa regionalne’, to trafiłem na kilka z wadami, np. dwa były zupełnie odgazowane, dwa miały bardzo dużo żelaza (test z rozsmarowywaniem na dłoni). Sprawdziłem te piwa na stronach, które zamieszczają recenzje, nawet na blogu Kopyra, i to się nie potwierdzało. Na przykład Komes Porter Bałtycki miałem prawie bez gazu, w szklance zero piany, a na filmiku Tomka Kopyra pieni się jak ta lala (jak widziadłem, że się słabo pieni to próbowałem nalewać tak żeby stworzyć pianę). Moje podejrzenie – w tej serii browary sprzedały Lidlowi sporo nieudanych partii piwa z wadami.

    Trzecia sprawa, dalej Lidl i jego browarnia. Czy oni zmienia gust ludzi, nawet dobrymi piwami regionalnymi? No nie wiem, idę sobie, wybieram jakieś piwa, obok para, kobieta mówi to faceta „może kupimy coś z tych piw?” on ucina krótko „Nie będę pił takich wynalazków”. A przecież wcale nie było tam jakichś piw z kosmosu…

    Pozdrawiam!

    • Ogólnie Fortuna popłynęła mocno z jakością Komesów po wejściu do Lidla, nie ma się co dziwić, browar musi zejść mocno z ceną żeby wejść do dyskontu, a tu jeszcze w dodatku gatunki długo leżakujące. To nie mogło się udać.

  5. Jaka będzie konwersja alfakwasów jeśli dodam chmiel do brzeczki schłodzonej do 70 stopni i jakie efekt uzyskam? Czy da to aromat i smak chmielowy bez podbicia goryczki?

  6. Czy piłeś kiedyś tybetański styl piwa chaang? Czy tego typu piwa są dostępne w Polsce i czy próbowałeś coś takiego uwarzyć w domu?

  7. I ostatnie pytanie: jaką widzisz szansę dla typowych kraftowych multitapów w mniejszych miastach? Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław – OK. Ale np. w takim Białymstoku w jedynym multitapie serwują z kranu kilka smakowych Magnusów, nudne litewskie lagery i może na jednym czy dwóch kranach coś z polskiego kraftu, ale bez szału. Było też Bierhalle, ale zamknęło się, bo nikt nie chciał wydać 12 złotych na piwo. Czy jest jakaś nadzieja dla wschodniej Polski i czy w końcu i tam dotrze rewolucja?

  8. Kopyr, zbulwersowałeś się tak tym Cechowym Stoutem z Biedronki, a tymczasem to może jest wzorowe piwo w stylu „Tropical Type Foreign Extra Stout” ? Na spokojnie przeczytałem opisy na http://www.bjcp.org/2008styles/style13.php#1d – i co tam mamy: W aromacie „Some versions may have a sweet aroma, or molasses, licorice” – czyli stąd ta lukrecja. Dalej – smak: ” Tropical versions can be quite sweet without much roast or bitterness” – więc nie misi być palony, może być słodki. I dale wyraźnie „although some tropical stouts are brewed with lager yeast” – więc drożdże dolniaki są jak najbardziej na miejscu! wynika z tego, że to Cechowe jest inspirowane tropikalnymi stoutami z Azji czy Jamajki. BJCP wymienia takie piwa jako przykłady: Lion Stout (Sri Lanka), Dragon Stout (Jamaica), ABC Stout (Singapore), Royal Extra “The Lion Stout” (Trinidad), Jamaica Stout (Jamaica). Piłeś kiedykolwiek któreś z tych piw?

  9. ostatnio mówiłeś Tomku o karach za rzekome złe informacje na etykiecie z Bieszczad, pszeniczne z Biedronki nie ma żadnej informacji o producencie i jest git !

  10. Cześć Tomku, czy mógłbyś opisać szerzej z jakiego powodu browar Koreb zasłużył na miano „wyklętego”? W swoim materiale podawałeś przykłady praktyk dotyczące jedynie browaru Edi. Można coś więcej na ten temat?

      • Szkoda że tego wcześniej nie wiedziałem bo kupiłem to g* właśnie na festynie w Olsztynie. Wyglądało ciekawie, „rzemieślniczo” i w ogóle ciekawie. Wypiłem z trudem, smakowało jak pomieszanie wina z piwem, było lekko kwaśne, cierpkie, ściągające język i jeszcze na następny dzień czułem lekkie pieczenie w przełyku coś jakbym najadł się suchych drożdży… Ogólnie masakra. Goryczy kompletne zero i co ciekawe piwo nie miało kompletnie żadnego zapachu. Ale tak kompletnie że aż zwątpiłem we własny zmysł węchu i dałem do powąchania innej osobie, która stwierdziła że jak się mocno sztachnie to trochę czuć…

  11. Cześć Tomek. Ostatnio piłem piwo Crazy Mikke i podczas degustacji wyczułem aromat świeżej, słodkiej marchwi (coś podobnego jak kubuś marchwiowy, pysio).I tutaj moje pytanie: czy to mógł być DMS, czy też połączenie aromatów chmieli i słodów czy też efekt kończącego się terminu? Piwo niestety było pite w dniu terminu. Pozdrawiam Rzeznipr00

  12. W tygodniu angielskim były takie piwa jak bishops finger, spitfire, st edmunds a w tygodniu niemieckim wiele pszeniczniaków do spróbowania wiec nie do końca zgadzam się z tym , że serwują piwa , które są zwykłymi lagerami

  13. Tomek, co sądzisz o
    zacieraniu polegającym na zmniejszaniu, a nie jak to zwykle się robi – zwiększaniu temperatury zacieru? Czyli chodzi mi o schodzenie z powiedzmy 72 st. do 64. Czy odwrotne podejście ma taki sam sens?

    • To jest właśnie zacieranie na lenia – masz odpowiednią temp., wrzucasz słód i zapominasz. A temperatura sobie spada. Tu jest problem taki, żeby większość nie zatarła się przy tych 72 st. (bo brzeczka będzie słabo fermentowalna) – a ryzyko jest całkiem spore, bo w tej temperaturze beta-amylaza (odpowiedzialna właśnie za tworzenie fermentowalnych cukrów) jest dezaktywowana, natomiast konwersja skrobi zachodzi bardzo szybko.
      W skrócie: 72 st. to za dużo. Dostaniesz słabo fermentowalną brzeczkę, a obniżanie się temperatury nic nie da, bo drugi enzym już umarł. Jeśli chcesz zacierać na lenia to najlepiej w temp. 64-68 st.

  14. Panie Tomaszu, kupiłem dziś Citra IPA z Birbanta, jedno z moich ulubionych piw. Po łyku piwo nie poszło w kanał jedynie przez szacunek dla marki. Wówczas zorientowałem się, że data przydatności mija 18 XII, czyli pojutrze. Jak więc to jest z tymi piwami mocno chmielonymi (i pszenicami), ile powinno być do końca daty ważności, żeby mieć pewność, iż otrzyma się towar odpowiedniej jakości?

    • Zależy od browaru. Jeśli Birbant był pasteryzowany (a chyba był) i miał pół roku to trochę lipa. AleBrowar daje 90 dni więc aromaty nie ulecą tak bardzo.

  15. Jakiś czas temu oglądałem filmiki o Braumeistere zza wielkiej wody i tam gościu zacierał od 25 stopni Celsjusza. Nie pamiętam dokładnie, co to był za styl piwa.Gostek liczył później wydajność i wyszło mu 85%. Jak to możliwe i czy zacieranie od 25 stopni mogło mieć na to wpływ?

    Myślałeś żeby użyć pompki do przepompowywania brzeczki przedniej do zbiornika na słody, w celu wysładzania? Można ręcznie włączyć grzałkę, żeby utrzymywało temperaturę.

  16. Cześć Kopyr śledzęTwojego bloga od jakiegoś już czasu i naszło mnie takie pytanie.CoTy robisz z uwarzonym przez Siebie piwem?Bo przy degustacjach narzekasz że biedne te kupione czy prezentowane przez innych piwa bo nie ma kiedy:-) A że ostatnio wróciłeś do warzenia na magicznym kociołku to kto to wszystko spija? Zakladam że Żona pije okazjonalnie więc albo masz dużą przepustowość albo sąsiedzi płci męskiej śpiewają dziękczynne alleluja za mieszkańca piwowara Obornik Śląskich 🙂

  17. W niektórych ciemnych piwach pojawia się taki aromat który mi kojarzy się z sosem sojowym. Jaka substancja za niego odpowiada i z czego się on bierze? Czy to wina słodu?

  18. Witaj Tomku!
    Pytanie- czy warto kupić Portera Grudniowego z bowaru Ciechan?
    Na stronie www niewiele o nim piszą a ja się obawiam że to po prostu zwykły Porter z Ciechana, którego wsadzili w bajerancką flaszkę, ponumerowali żeby podkreślić limitowaną edycję, odleżakowali 2 lata i tyle.

    Ciekaw jestem co sądzisz? Czy litrowa flaszka z Ciechanowa faktycznie jest warta te 45zł?

      • Osoba która moderuje ich profil na Facebooku odpisała pod jednym z komentarzy na temat tego piwa ” jest to Porter, który leżakował w naszym browarze przeszło dwa lata zanim został przeznaczony do sprzedaży.” (zachowano pismo oryginalne)

  19. Jeszcze jedno odnosnie pytanie mojego o chaang. Co z piwem kozicowym czyli kurpiowskim kozicakiem. Piłeś? Jak wrażenia? Dlaczego nikt tego nie warzy komercyjnie?

  20. Siemasz Kopyr!
    Po wypiciu szklanki napoju gazowanego wlałem do niej nagle otrzymane piwo (zwykły korpolager) bo nie lubię pić z butelki i to badziewie spieniło się nieludzko – do kubka 300 ml wlałem może 100 ml – i smakowało szmatą nasączoną spirytusem.
    Czy tak piwo reaguje na nieczyste szkło z resztkami cukrów na dnie itp?

  21. Cześć, mam pytanie odnośnie browaru Bartek, czy warzy tam ktoś oprócz Dr Brew? Czy może mają swoje piwa? Nigdy nie widziałem na półkach piw tak podpisanych.Czy właściciele Dr Brew planują odkupić budynek w przyszłości? Myślisz ze jest to bardziej opłacalne niż budowa nowego browaru od zera?

  22. Strzała! Kiedy zawitasz w końcu do Krakowa? Mamy tu 3 nowe multitapy (a.d. 2014: Tap House, Viva La Pina, MultiQulti) a Kopyr jeszcze nie zagościł 😉

  23. Witam serdecznie blogera Pana Tomka jak i również wszystkich śledzących blog. Chciałbym zapytać czy w internecie dostępne są jakieś sprawdzone narzędzia do wyliczania IBU. Sprawdziłem osobiście 3 i otrzymałem 3 (dosyć istotnie) różne wyniki. Jakich narzędzi Pan używał lub też używa?

  24. Tomku, czy w polskim krafcie są zgody i kosy? 😉
    (być może terminologia jest Tobie znana, ale jeśli nie… to chodzi mi o to czy są między browarami jakieś wojenki, nienawiść jednego browaru do drugiego a z drugiej strony przyjaźnie, sojusze przeciw innemu browarowi itp.?)

  25. mogło juz być ale zaryzykuję czy np po chmieleniu mogę zostawić chmiel na burzliwą bez jego filtracji? czy taki wygotowany chmiel wpłynie jakoś na piwo?

    • Nie, z dwóch powodów: 1. w czasie warzenia wytrąca się też białko i ono stanowi część osadu chmielinowego – nie chcemy tego w piwie.
      2. chmiel w czasie burzliwej zostałby oblepiony przez drożdże i nic nie wniesie do piwa (a i drożdże sobie tak ładnie nie opadną)

      • a jak np uwarzyłbym z ekstraktów? ja nie chce żeby chmiel coś wnosił tylko aktualnie po przeprowadzce nie mam za bardzo technologicznych możliwości jak dawniej i filtracja jest uciążliwa a jak coś jest uciążliwe to znaczy że łatwo o zakażenie. A np w kitach jest chmiel i piwa jako takie ale wychodzą

        • Z ekstraktów, jak popracujesz trochę nad recepturą, jakieś cukry typu trzcinowy, biały, ekstrakty w proszku, to można w zasadzie każde piwo uwarzyć.

        • Ale o jakiej filtracji chmielu piszesz? Jest filtracja brzeczki (po zacieraniu), potem warzenie, chłodzenie i przelewanie brzeczki do fermentora. I w tym momencie przelewasz wszystko znad osadu. To co zostaje na dnie gara to chmieliny (można jeszcze z nich odzyskać brzeczkę – wszystko jest w filmikach „warzę z Kopyrem”).

  26. Hej,
    Dlaczego na Twoim blogu jest tak mało wzmianek na temat Browaru Stu Mostów? Ostatnio było otwarcie, a chwilę później premiera 3 piw, a u Ciebie cisza na ten temat. Dziwi mnie to tym bardziej, że jest to browar oddalony rzut kamieniem od Twojego miejsca zamieszkania. Może masz nie po drodze z właścicielami browaru, albo denerwuje Cię ich, bądź co bądź natrętny PR?

  27. Witam Tomku.
    Jakiej udzielił byś rady, jako doświadczony piwowar, odnośnie procesu filtracji i wysładzania? Co jest według ciebie najistotniejsze, by te przebiegły prawidłowo i finalnie dały odpowiedni litraż i gęstość. Szybkość filtracji i wysładzania, transfer i czas układania się młóta, trzymanie prawidłowej temperatury, czy może coś jeszcze?
    Czy zacieranie ma wpływ na na ww. procesy?

  28. Tomku Zetknąłem się z browarem komercyjnym „Meantime”, który warzy dobre piwo craftowe: IPA czy Porter Bałtycki.
    Jak to możliwe skoro warzy dla sieciówek takich jak M&S.

    Czy nie jest trochę tak, że piwna rewolucja wymusza na korporacjach ukłon w stronę rosnącej świadomości przeciętnego piwosza?
    Wydaje mi się, że fakty mówią same za siebie, ale może widzę tylko to co chcę zobaczyć…

  29. Indukcja/ceramiczna/elektryczna/gazowa – która płyta (i dlaczego właśnie gazowa ;)) najlepiej nada się do zacierania i warzenia? Czy w ogóle na indukcyjnej da się to zrobić i czy jest sens?

    • Ceramiczna i elektryczna mają jakiekolwiek zalety, nie licząc łatwości instalacji? Przy indukcji chyba nie ma gwarancji, że płyta wytrzyma 30kg nacisku i warto mieć lepszy garnek niż emalia za 100zł.

  30. Tomasz, kiedy poszczególne style piwne są najlepsze do degustacji po butelkowaniu, kiedy warto zacząć degustować a kiedy osiągają pełnię smakową/aromatyczną?
    Byłbym wdzięczny za charakterystykę stylów: Weizen, APA, AIPA, IIPA, Dry Stout, Milk Stout, Imperial Stout, American Stout, Barley Wine, WIT, itd.
    Co głównie na to wpływa?

  31. Cześć Tomku,

    Czy Mietek wspominał przy pierwszej degustacji SNM, że wąsy mocno przeszkadzają w degustacji piwa? Gdybyś miał taki problem na konkursie, byłoby to takie rozpraszanie miało by wpływ na właściwą ocenę degustowanego piwa?

  32. Cześć, właśnie wypiłem nieco zbyt przetrzymanego Crazy Mika (AleBrowar), teraz sącze Zeusa (Olimp). Obydwa piwa kupione były pod koniec maja. Daty przydatności były do września CM i do końca października Zeus. Sa to piwa w stylu IIPA i stwierdzam że nie są gorzkie- nie pròbowałem świeżych egzemplarzy więc nie mam poròwnania. Pierwsze pytanie czy Ty próbowałeś i czy w Twojej ocenie były gorzkie? I drugie czy na skutek zbyt długiego przechowywania goryczka mogła się ulotnić? Alfa kwasy chyba rozpuszczają się w roztworze i nie powinny mieć właściwości typowych dla związków lotnych (uboższy aromat nie jest dla mnie zaskoczeniem), a może mam już wypaczone podniebienie- ale te piwa wydawały mi się słodkie o goryczce na bardzo średnim poziomie 🙂 Pozdrawiam

  33. Siemasz Tomasz. Co sądzisz o nalewaniu chmielin/osadu z niefiltrowanych mocno chmielonych piw np: IPA niczym osadu drożdzowego do piw pszenicznych. Spotkała mnie ostatnio taka oto sytuacja(i to nie pierwszy raz, ale tym razem po raz pierwszy zareagowałem): zamawiam w jednym z gdańskich pubów jakąś IPA bodajże od doktorów, barman nalewa ją do szklanki po czym miesza w butelce gruby na jakieś 0,5cm osad i wlewa mi go do piwa sprawiając że przybiera ono kolor zielony a wszędzie pływają farfocle. Zwróciłem mu na to uwagę i powiedziałem że za to nie zapłacę i kazałem mu nalać mi drugie na co spotkałem się z oburzeniem barmana bo przecież on wszystko zrobił dobrze a ja się po prostu nie znam, padło po tym kilka ostrych słów i lokal musiałem opuścić(nigdy już tam nie wrócę i znajomych też będę przestrzegał). Powiedz Tomku czy rzeczywiście to ja się czepiam pierdół czy tak się po prostu nie powinno robić?

    • Ten osad to chyba raczej drożdże (a nie chmieliny), ale takie mieszanie raczej z pszenicznymi jest uskuteczniane. Na niektórych butelkach (bodajże z „SzałuPiw”) znajduje się napis aby nalewać ostrożnie zostawiając osad na dnie butelki.

  34. (bedzie przydlugi wstep a potem dopiero glowne 😛 ) Witaj Tomku zaczne od tego, żeod jakis dwóch miesięcy sledze Twojego bloga z roznych powodow ale glownie by poznać nowe smaki, sporo pdorozje i zdarza mi się byc czy tow Holandii czy to w Belgiinie mowiac juz o Niemieckiej Bawarii gdzie Wisen czy to klasycznemetne czywwersji CRYSTAL(?) pije regularnie. MIeszkam w Krakowie jednak pochodze z Chelma gdzie od kilku lat ponownie na rynku pojawily się piwa z lokalnego browaru Jagiełło. Troche sledze ich rozwój izawszeich nowe piwo próboje.
    Ich sztadnardowym produktem jest MAgnus ktorego bardzo lubie i czesto uraczam swoich znjamoych-przyznam ze jeszcze się nie zdarzył ktoś komu by to piwonie smakowało. A czy Ty miales okazję je próbować i czy ejst szansa na testy piw Jagiełło? Zauwazylem ze wielu moich znjaomych(juz nie tych z lokalnego rynku tylko z daleka) traktuje ich produkty jako alternatywe do Korporacyjnych Piwi jak są wsklepie to ich szukaja-co mnie czasem zaskakuje zeludzie o tym browarze slyszeli. To co mnie dziwi to ich zamilowanie do piw smakowych, ale juz nie eksperymentują z innymi rodzajami piw, jak myslisz czemu?

  35. Witaj Tomku

    Mam dwa pytania
    Dlaczego tyle kotraktowców ciągnie do zodiaka
    Od pewnego czasu mieszkam w Niemiczech i u nas jest bardzo duzo Polakow i brakuje nam piw z broarow regionalnych jak takie piwo sprzedawac w rajchu

  36. Sporo teraz o Quatro z Pinty – piwo w klimatach włoskich jakby się wydawało ale do mnie to nie dociera – jestem jednak ciekaw czy Włosi tak jak my mają swoje rodzime odmiany chmielu?

  37. Witam,
    Czy był poruszany temat klasyfikacji piw? Czyli co piwo musi spełnić aby piwo było 1 kategorii a co może trafić do 2. Czy są tylko 2 klasy? (tylko tyle znalazłem)
    Z poważaniem
    Jędrzej R.

  38. Serwus
    Kopyr pytanie. Co się stanie z biegiem czasu z piwem, które jest bardzo aż za bardzo nasycone i spuszczę z niego trochę gazu.Dodam ze właśnie w tej warce miałem pierwszego w życiu granata a butelki są dość grube na zamknięcia patentowe i czy uszczelka będzie dalej szczelna.

  39. Tomku ostatnio przy degustacji piwa z browaru Wąsocz , dokładnie Polki zrobiłem taki test na skórze aby sprawdzic czy nie ma metaliczności , wyczułem zgniłe zepsute jajko , co moze być przyczyna tak nieprzyjemnego zapachu a moze jest to standard w Pilsach?

  40. Randy Mosher w swojej książce proponuje zacieranie w proporcjach 0,45-0,85L wody na 1KG słodu. Ty proponujesz 3,5L wody na 1KG. Skąd takie dysproporcje. Co osiągamy dzięki pierwszej metodzie a co dzięki drugiej? Jak takie różnice wpływają na smak i wydajność?

  41. Panie Tomku, 31 grudnia natknęłam się w poznańskim tesco na piwa Pinty i Dr Brew. Czy wie Pan, czy był to pojedynczy incydent, czy te piwa pozostaną w stałej ofercie sklepu?

  42. Hej Kopyr
    Mam pytanie dotyczące warzenia piwa.
    Niedawno uwarzyłem swoje pierwsze piwo (ciekawe jak wyjdzie, w sobotę będę butelkować), i zastanawiam się nad uwarzeniem drugiego. I tu zaczynają się schody. Czy znasz jakieś dobre źródło przepisów, na forach często jest problem ze znalezieniem tego co jest interesujące i jest to zwyczajnie upierdliwe.

    Czy istnieje jakaś dobra strona gdzie piwowarzy dzielą się przepisami w bardziej zunifikowanej formie niż na forach?
    Poszukuję przepisu na Stout Owsiany.

Leave a Reply