42. odcinek 100 pytań do kopyra

133
7488

odpowiedzi na pytania z odcinków: 38. (całość) i 39. (całość)

Ten materiał miał być opublikowany podczas mojego pobytu w Denver, za sprawą chochlika internetowego nie udało się tego zrobić. Zatem zaległy 42. odcinek odpowiedzi na Wasze pytania, nagrany jeszcze przed wylotem do USA.

133 KOMENTARZE

    • Ono nie było z mięsa, tylko z mączki. Już nie pamiętam kiedy tej mączki dosypali. Było jej mało i została odfiltrowana. Bardziej chłyt materkindody niż nowy rodzaj piwa.

  1. Cześć!

    Mam pytanie odnośnie bezalkoholowych piw Bavaria: brzoskwiniowe oraz jabłkowe. Wygląda to jak piwo, smakuje i pachnie jak oranżada. Według informacji na etykiecie zawiera 0,0% alkoholu. Jak to jest możliwe?

    Sądziłem, że nie da się uwarzyć piwa zupełnie bezalkoholowego. Jakie triki więc mógł zastosować tutaj producent?

    Dodam, że piłem je już dawno temu – było dostępne w Carrefour, teraz można je dostać w sieciach Żabka/Fresh.

    Pozdrawiam!

  2. Witam!
    Co myślisz na temat łączenia piwa z zażywaniem tabaki? Ja np. lubię przed wypiciem porteru bałtyckiego zażyć odrobinę tabaki typu 'schmalzler’ . Moim zdaniem zmienia to w dosyć ciekawy sposób odczuwany aromat.

  3. Cześć, niedawno przelałem swoją pierwszą warkę Dry Stoutu z burzliwej na cichą i powoli zbieram butelki do rozlewu i tu pojawia się pytanie. Przeszukałem internet i oglądałem Twój cykl o warzeniu i nie znalazłem informacji czy ma znaczenie czy butelka będzie bezzwrotna czy zwrotna. Mam karton butelek po Paulanerach (400ml)i w sam raz by mi ta objętość odpowiadała. Jest też sporo po pintach, alebrowarach i doktorach. Czy coś ma prawo się stać z tymi teoretycznie jednorazowymi butelkami? Zwłaszcza przy dosyć nisko jednak nasyconym stoucie?

    Pozdrawiam!

  4. Tomasz proszę Cię o jakiś materiał na temat szkła, ceramiki w którym serwuje się piwo. Jeżeli masz jakąś kolekcję, chętnie byśmy ją ujrzeli 😉

  5. Witam! pytanie dotyczące warzenia piwa w domu. Na produktach z browamatora pisze abo fermentacje burzliwą przeprowadzać bez rułki fermentacyjnej a tylko przycisnąć fermentor w 3 miejscach. Czy nie stosowanie się do tej metody i od razu ładowanie rułki wpływa jakoś na piwo?

    • A dlaczego „rułki”, a nie „rurki”? Generalnie można tak, a można inaczej. Ja daję rurkę, bo to lepiej zabezpiecza przed muszkami. Ale dużo też zależy jaka jest pokrywa.

  6. Jak to jest że Tyskie to koncernówka i no jest słabe, ale się chwalą medali ?? o co z tym chodzi ? jeśli już było to pytanie prosze o odesłanie do odcinka gdzie to było wyjaśnione.

    • Było zylion razy, nawet niedawno, nie będę odsyłał, bo za dużo bym musiał kopać. Chyba było w livestreamie z Denver.

      To są medale z imprez biznesu piwnego, nie z imprez piwnych stricte. Tam się ocenia nie tylko samego piwa, ale i jego potencjał rynkowy – czy to się sprzeda. A że Tyskacz się sprzeda, żeby nie wiem co, to medale jakieś tam ma.

  7. (Jeśli było to proszę dać znać)
    Tomku co powiesz o francuskich piwach ? Miałeś styczność i mógłbyś coś polecić ? Za jakiś czas wybieram się właśnie do Francji i chiałbym czegoś spróbować. Pozdrawiam

  8. Witam jak butelkuje sie piwa w takich mikrobrowarach? Tzn jak to sie nalewa, kapsluje i przykleja etykiety? Może odpowiesz na przykładzie Widawy

  9. Cześć Tomek!

    Zastanawiam się jak dużo nowych widzów przybyło Ci po opublikowaniu filmów o piwach z Biedry i Lidla. Czy mógłbyś nam przybliżyć statystyki i opowiedzieć trochę o efektach jakie te nagrania wywołały na Twoim blogu/kanale youtube/profilu facebook. Czy możemy liczyć na więcej takich materiałów?

    Ja sam trafiłem do Ciebie za sprawą takiego trochę nietypowego filmu, a mianowicie degustacji 30 letniego porteru z Żywca. I od tamtej pory o piwie dowiedziałem się bardzo dużo. Myślę, że takie niestandardowe filmiki mogłyby pojawiać się częściej (pomimo tego, że są niezgodne z duchem kraftu ;), ponieważ dają one impuls ludziom takim jak ja do otrząśnięcia się z koncernowo-lagerowego letargu i poznania czym tak na prawdę jest prawdziwe piwo.

    Pozdrawiam Cię serdecznie, robisz świetną robotę.

  10. Tomku, odwiedzając Toskanię udało mi się dostać kilka butelek lokalnego piwa. Część już zdegustowałem, ale pozostałe chciałbym zostawić na specjalną okazję. Stąd moje pytanie, jak z leżakowaniem stoutów i niefiltrowanych piw orkiszowych.?

  11. Hej Tomek, skoro w Norwegii jest taki cyrk z alkoholem, że dyktatura państwowa i w ogóle, to jakim cudem powstał tam taki browar jak Nogne Ø. Jest państwowy, czy tylko na eksport? Jak to tam wygląda?

  12. Hi,
    Chcę uwarzyć piwo które miało by wyraźny aromat tytoniowy.
    Coś a`la cygaro w płynie.
    Czy Twoim zdaniem łatwiej taki efekt uzyskać w jasnym ale czy może lepiej w ciemnym stout ?
    Sam robiłeś coffe-ale i coffe-stout.
    Ja niestety nie ich nie kosztowałem.
    Czy mógłbyś powiedzieć które z tych piw było bardziej udane pod względem końcowego efektu jeśli chodzi o aromat kawy ?
    Może to potraktuję jako wskazówkę który styl wybrać.
    Oczywiście w miejsce kawy lub jako kolejny składnik będzie dodany tytoń.

  13. Skoro w Żywcu, na co dzień ta stara ważelnia nie jest używana, to dlaczego nie wyprodukują tam np AIPA i nie wyślą tylko do sklepów z piwem. Przecież każdy kupił by choćby po to, żeby zobaczyć, czy to możliwe, żeby wyprodukowali dobre piwo. I mogli by je sprzedawać drożej, niż to zwykłe. A poza tym, to byłby niezły marketing.

    • Ty, to wiesz, ja to wiem, ale oni tego nie kumają. Chociaż 2. warka Brackiego Imperial IPA każe sądzić, że może coś zaczyna do nich docierać.

  14. Cześć
    „Najlepiej spożyć do…” To zapis z którym wszyscy się spotkaliśmy. W jaki sposób jest określany czas do spożycia piwa? Co wpływa na ten okres? Tak sobie myślę, że chyba nie stawiamy 12. butelek które próbujemy co miesiąc sprawdzając smak…? 🙂
    Pozdrawiam Paweł

  15. Czy da się zrobić piwo o smaku i aromacie Imperial IPA głownie chodzi mi o spora słodycz i bardzo dobra kontrą goryczki o zawartości alkoholu ponizej 6 % ?

  16. Cześć, nie jestem znawcątematu jeśli chodzi o piwo ale powoli sie „wdrażam”, bądź może lepiej zabrzmi „wpajam” wiedzę. Chciałem się spytać, czemu nie robi sie piwa ze słodu chmielowego? Wielokrotnie wspominałeś o tym że chmiel jest tylko przyprawą aczkolwiek zastanawia mnie czy hipotetyczne piwo ze słodem chmielowym jest po prostu niewykonalne czy niepijalne? Drugą sprawą odnośnie chmielu o jaką chciałbym się spytać to skąd wg ciebie wziął się ten mit zupy chmielowej i to skojarzenie chmielu z piwem wśród większości ludzi?

    • Nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak słód chmielowy. LOL. Słód może być tylko ze zboża. Chmiel to jest zioło, nie wnosi do piwa cukrów.
      Skąd się to wzięło? Trudno powiedzieć. Chmiel jest na pewno ważnym składnikiem, w piwowarstwie nowofalowym nawet bardzo ważnym, ale bez chmielu można uwarzyć piwo, bez słodu nie bardzo.

  17. Hej Tomku i inni piwosze

    Mam pytanie dotyczące produkcji butelek szklanych.
    Orientujecie się czy w polskim prawie są jakieś obowiązkowe regulacje dotyczące kolorów butelek oraz ilości stłuczki szklanej podczas produkcji nowych partii szkła?
    Jeżeli nie to jak zareagował by rynek na obowiązek produkcji szkła w dajmy na to 5 kolorach (definiowane po składzie) a inne kolory były by obłożone dodatkowym podatkiem np. 5000zł na tonę wyprodukowanego szkła. Ponadto jeżeli nie ma obowiązku produkcji ze stłuczki to jak rynek w waszej opinii zareagowałby na ustawę która uprawnia do dodatkowego odpisu od podatku (niewielkiego) za użycie pewnej ilości (masowo) szkła powracającego z rynku.
    Wiem że to gdybanie ale jestem ciekaw opinii innych osób.

  18. Cześć Tomek!
    Czy uważasz, że moda na piwa niekoncernowe, zmobilizuje owe molochy do podjęcia rękawicy i wypuszczenia piw w ciekawszych stylach? Czy produkcja i jednak sukces Żywca Białego można uznać za krok do przodu koncernowego piwowarstwa w Polsce?

  19. Witam,
    Będę warzył swój pierwszy BIAB (brew in a bag). Będzie to próba uwarzenia AIPA w stylu West Coast. Mam 12 litrowy gar. Czy można nachmielić brzeczkę na goryczkę i aromat w połowie planowanej objętości ale z całą ilością chmielu (to jest w tym 12 litrowym garze) a następnie domieszać słody płynne i wodę w wiadrze? A może chmielić brzeczkę od razu zmieszaną ze słodami w dużej koncentracji w tym 12-litrowym garze?
    Czy chmielenie w brzeczce o skoncentrowanej ilości słodów (bardzo wysokie Plato) ma negatywny wpływ na końcowe piwo?
    Dodam też, że biorę pod uwage chmielenie na zimno na kilka dni przed
    butelkowaniem.

    Pozdrawiam serdecznie,
    H

  20. Wystawiłem w jednym z konkursów piwo American Amber Ale. Dostałem metryczkę w której błędem okazał się wyczuwalny aldehyd octowy. Prawdę mówiąc piwo ma lekki aromat owocowy ale myślałem cały czas że są to zapachy cytrusowe z amerykańskich chmieli. Co to tak naprawdę jest ten aldehyd octowy i jak uniknąć jego obecności w piwie.

  21. Nie śledziłem zbyt uważnie wcześniejszych wątków tego cyklu więc możliwe, że już było. Co stoi na przeszkodzie żeby uprawiać amerykańskie czy australijskie odmiany chmielu w Polsce?

Leave a Reply