Russian Imperial Stout, czyli warzę RISa z kopyrem

134
14811

Dlaczego jest to trudne piwo?

Z serii piw, które zamierzam uwarzyć pod kątem XII KPD w Żywcu, najtęższym i tym, które potrzebuje najdłuższego leżakowania jest Russian Imperial Stout, czyli w skrócie RIS. Na co zwrócić uwagę? Jak uniknąć błędów? Jakie błędy sam popełniłem? Na te pytania mam nadzieję odpowie to wyczerpujące opracowanie.

Zapomniałem o jednej rzeczy, otóż przy butelkowaniu zaleca się dodanie świeżych drożdży, najlepiej w postaci gęstwy. W moim wypadku będzie to gęstwa z dry stoutu.

Jeśli coś jest niejasne, coś pominąłem – pytajcie śmiało w komentarzach.

134 KOMENTARZE

  1. Co by 'wyszło’ gdybyś nie dodał słodów palonych?
    W sensie – jasny RIS? Istnieje coś takiego ? Jeśli tak to jak by się to nazywało ?

  2. To jeszcze jedno pytanie do Kopyra.
    Co według Ciebie jest najtrudniejsze w browarnictwie domowym.
    – pilnowanie temperatury? ( zacieranie + fermentacja )
    – reżim sanitarny
    – filtracja

    a może jeszcze coś innego ?

      • A powiedz czym można osiągnąć taką oleistość? Piłem waszego kolaboracyjnego kuguara i też taką właśnie miał konsystencję a miał bodajże 16 Blg czyli podobnie np. do AIPA Kormorana.

        • Nie sądzę, żebyśmy mieli to samo na myśli. W RISie to po prostu cukry resztkowe. Kuguar też ich może trochę mieć, ale na pewno mniej niż RIS.

    • Spokojnie, do 30 blg uciągną piwne. Z suchych myślę US-05 lub Danstar Nottingham, z płynnych chyba London Ale są polecane. Zerknij na stronę Wyeasta.

  3. Pytań generalnie nie ma, bo wszystko konkretnie przedstawione. Budujące jest też to, że piwowarzy z długim stażem tak samo mają niespodzianki 🙂 . Mam dwie zagwozdki:
    1. Czy przy fermentacji nie pomogłaby zamiana fermentora na 40l? Przy drożdżach 3522 Belgian Ardennes widziałem wężyk z końcem zanurzonym w słoiku z wodą (blow-off).
    2. Czy jeśli chciałbym użyć chmieli angielskich na goryczkę, to czy jest szansa uzyskania 60-70 IBU bez posmaków garbnikowych przy takim stężeniu brzeczki?

    • Ad. 1. Oczywiście fermentor 40 l to super sprawa, tylko trzeba go mieć. Co do blow off to jakoś nie jestem fanem.
      Ad. 2. Angole mają jakieś nowe wysokogoryczkowe odmiany. Na EKG czy Fuggles bym nie polecał.

      • Dziękuję za odpowiedź.
        Ad 1. Kiedyś widziałem w twojbrowar.pl fermentory o pojemności 40l. Do jednego RISa raczej się nie opłaca, ale jak ktoś często używa „wędrujących” drożdży to opcja warta zainteresowania.

    • Polecam Beersmitha. Można sprawdzić trialowo, potem jednak kosztuje ~20$. Dużo opcji, dodatków, przepisów, profili fermentowania, zadawania drożdzy, mineralizowania wody i innych cudów. Całkiem dobrze oblicza finalne BLG, ABV, kolor, podczas obliczeń IBU bierze pod uwagę gęstość brzeczki.
      Większość gotowych przepisów jest w wersji na ekstrakty lub zacieranie. Rzecz warta polecenia. I nie, nikt mi nie zapłacił za reklamę.

      • Na piwo.org można było wykupić licencję za 85 złotych, ale widzę, że jest czasowo zawieszona. Sam na razie korzystam z promash.

  4. Pomysł na warzenie 2 piw na raz super, tylko ja mam jeden garnek. Czy stanie się coś jak odbiorę wysłodziny i odstawię na 40-70 min (zakładam że wysładzanie też trochę zajmie), w tym czasie nachmielę RIS-a a potem Dry Stouta. Jaki wpływ będzie miała na brzeczkę taka przerwa.

    • Moim skromnym zdaniem nie będzie miała wielkiego. Brzeczkę i tak przecież będziesz musiał zagotować więc nic się w niej przez godzinę nie rozwinie.

  5. Robilem miesiac temu RISa na zasypie 9,7kg i wyszlo mi 23,5blg 20L(notabene w Nowym garnku Lidla(25L do wskazika max), tyle ze sie przeliczylem i czesc musialem zacierac w 2 garnkach 7L.. udalo sie cale szczescie, ale byla chwila grozy.
    2 sasetki uwodnionych S04 daly ladnie rade i po 10 dniach burzliwej zeszlo do 6BLG i juz tak po cichej zostalo[zacieranie w 66St ladnie stabilnie w lidlu poszlo).

    Wszystko pieknie ladnie ale przez pomylke zamiast buteleczki sweetstouta omylkowo otworzylem RISa po 3 tygodniach w celu sprawdzenia nagazowaniai gazu niet… RIS bedzie lezal nieruszany conajmniej 3 miesiace.

    Mam do ciebie wazne pytanie !
    Czy nagazuje sie po dlugim lezakowaniu(10st C) czy juz myslec o jakiejs interwencji ? np dodaniu drozdzy Safbrew F2 prosto do butelek zrehydratyzowane jakas strzykaweczka(dodalem 4g cukru do refermentacji podstawowej).

    • W 10c to ci się raczej nie nagazuje. Drożdże najlepiej dodać przy rozlewie. Ja bym chyba już kombinował. Niestety mam złe doświadczenia z dodawaniem drożdży do butelek.

      • Poczatkowo piwo lezalo 10 dni w temperaturze pokojowej, dopiero pozniej przechowuje w piwnicy w 10stopniach, nigdy nie mialem problemow z nagazowaniem i przegazowaniem.

        Ale skoro wspominales o problemie z nagazowaniem RISa i nie rozwinoles tematu wiec probuje cos z ciebie na ten temat wyciagnac ;]

        Moze jeszcze przeniesc RISa w 20st C na jakis czas ?

        • Dodam tylko ze „sykniecie jest” tylko zero babelkow i piany w piwie ;]
          Te 9% alkoholu chyba nie powinno pozwolic na popsucie RISa ?

      • A co jeśli można wiedzieć chodziło z błędem przy filtracji, bo zrozumiałem tylko że musisz wszystko podgrzać ale nie powiedziałeś co zrobiłeś źle.. Pozdrawiam

        • Najprawdopodobniej filtracja z fałszywym dnem nie sprawdza się przy tak dużym zasypie, zbyt szybko zapychają się te dziurki.

  6. Hej,

    jak wyglada to w troche słabszych piwach, np 19Blg (WeeHeavy), mam na myśli dodawanie drożdży i fermentowanie? Też może wywalić pianę? Jest jakas specjalna metoda dehydratacji drożdży żeby nie „ześwirowały” w fermentorze?

  7. W tesco promocja jest. Grand porter, Koźlak jasny i Pszeniczniak po 3 zł. Tylko 3 sztuki trzeba kupić. Czy zdegustuje Pan nowość książęce burgundowe ???

  8. Ja na burzliwą nie stosuję rurki, po prostu zakładam luźno pełną pokrywkę. Rurkę stosuję na cichej. Stąd moje pytanie dlaczego stosujesz rurkę na burzliwej?

  9. Dlaczego ustawiasz na minimum przepływu filtrat, który potem zawracasz?
    Dlaczego tak machasz tym zaworem (otwieranie/zamykanie)?

  10. Ładny ten RIS, gęsty jak rozgrzana smoła, pięknie to wyglądało przy przelewaniu. Ja się zapytam bo zawsze z tym mam problem ile używasz wody do wysładzania, albo ile w tym przypadku poszło na obie warki?

  11. Amerykańskie chmiele będą wyczuwalne w tak gęstym piwie?? Nie mogę sobie tego wyobrazić 🙂 Ciekawe… Jakie inne chmiele pasują do RISa?? Może jakieś z aromatami korzennymi, ziołowymi??

  12. Witam mam pytanie nie związane z RISem, lecz z mętnością piwa niedawno butelkowałem swoją pierwszą warkę. Był to lager i wyszedł mętny piwo jest nieklarowne mimo 2 tyg fermentacji burzliwej i 10 dni cichej temp ok 7-10 stopni. Czy przyczyną mogły być drożdże czy coś innego?Gdzie mogłem popełnić błąd?pozdrawiam

  13. Cześć Tomku
    Jedno małe pytanko: jak odfiltrowujesz chmieliny po chmieleniu na zimno? Nic nie robisz, a one osiadają czy masz może inną receptę?
    Zamierzam uwarzyć pierwsze piwo z chmieleniem na zimno, ale dopóki nie znajdę rozwiązania, to nie podejdę to tematu.
    Pozdrawiam

  14. Witam, śledzę tego bloga od dłuższego czasu i muszę przyznać Tomku że zainspirowałeś mnie do zrobienia własnego piwa ;). Szykuję się właśnie do kompletowania potrzebnego sprzętu i tu pojawia się moje pytanie. Mam kilka szklanych balonów do fermentacji win. Uważasz że nadają się one również do fermentowania piwa czy mam sobie dać z tym pomysłem spokój i zakupić plastikowe fermentory?

    • Witam,
      W moim domowym browarku używam gąsiorów do fermentacji cichej/wtórnej oraz jako leżak. Generalnie nie polecam używania do fermentacji głównej w gąsiorach bo potem ciężko jest domyć osady i chmieliny.

  15. Może Pan opowie. Zawsze nasi ojcowie którzy pamiętają lata 70 i 80 mówią że piwa polskie kiedyś to było coś. Że Bosman to że Okocim tamto… Czy to prawda , że piwa kiedyś były lepsze? I chodzi tu o te znane marki koncerniaki .

    • Takie piwa ja Żywiec czy Okocim wówczas były uważane za najlepsze, jednak były słabo dostępne, w sklepach jak już piwo było to najczęściej z pobliskiego browaru, a to uważane było za podłej jakości i ludzie je pili bo nic innego nie było. Aczkolwiek niewykluczone, że nawet to piwo było wówczas i tak lepsze niż dzisiejsze koncerniaki.

    • Myślę, że ten Bosman, Piast, Żywiec i Okocim jak tylko był świeży, to był znacznie lepszy od tego obecnego. Dlaczego? Na pewno był bardziej goryczkowy, płyciej odfermentowany, nie stosowano HGB, surowców niesłodowanych, leżakowanie było dłuższe.

  16. Mam pytanie co do podgrzewania brzeczki przy zapchanej filtracji. Czy zamiast przelewania brzeczki do garnka nie wystarczy wsadzić do wiadra grzałki/grzałek i w trakcie podgrzewania poruszyć złożem?

  17. witam mam małe pytanko odnośnie Coopers Pilsener. Brzeczka pracuje już od 6 dni, blg na chwile obecną wynosi 1.5, czy jest to juz czas na zlanie piwa na cichą ? i w jakiej temp przeprowadzić ją i jak długo, a jeśli chciałbym ją chmielić na zimno to jakiego chmielu użyć i ile ?

  18. Siema. Może przeoczyłem pewien element. Powiedź mi jak oddzieliłeś osady z chmielu po warzeniu? Wsypałeś do gara chmiel bez woreczków, więc wydaje mi się, że tych osadów byłoby dużo. Nie zauważyłem tego na filmiku. Zlewałeś tylko wężykiem i to wszystko.

  19. witam, skusiłem się na uwarzenie RISa mimo że to dopiero moja druga warka i już dawno tak się nie nazapierdzielałem! Zacier był tak gęsty że nie chciał się wcale filtrować, musiałem to wszystko ręcznie powyciskać przez tetrowe pieluchy 🙂 wyszło mi przed gotowaniem ponad 27blg ale dodałem wody do gotowania i po wszystkim jest około 22-23 litrów z blg około 26 ale po dodaniu curku myślę żę się lekko podwyższy. Z wysłodu udało się osiągnąć 20l z blg 13 choć już była 5 rano więc nie wysładzałem tego na maksa więc pewnie ze 2 litry zostało jeszcze w zacierze. Amator ze mnie kompletny więć za ewentualne fo paux 🙂 pozdrawiam i gratuluje zajebistego kanału o piwie!

  20. Tomku próbowalem zrobić tegi RISa. Podobno nie da sie go przechmielic. hm. Uzyskalem jakies 3 litry a chmielu dalem 90g. Ekstrakt 25blg. Z tylnej brzeczki uzyskalem 14l 17blg. No moglem troszke jescze inaczej zrobic. Nie liczylem ze mi tyle odparuje wody przy risie i tak podskoczy ekstrakt. Bo na balingomierzu miarka mi sie skonczyla. Pwnie bylo ponad 31blg wiec musialem wody dodac. Ok ale do rzeczy po fermentacji burzliwej. Gesty lekko przeslizgujacy sie bardzo slodki zeszlodo 7blg. A jak sie polknie to az w gardlo gorycz drapie. Alkochol wyczuwalny. Raczej na konkurs nie idzie. ale za butelkuje po 6miesiacach zobaczymy co wyjdzie z tego. Za to stout 17blg wyszedl Ok Wszystko zruwnowarzone. Zeszlo do 4,5blg. Zobaczymy jak sie smaki ułożą. Pozdrawiam. Kolejna warke robie cascadian.

    • No to stout możesz wysłać jako FES. A co do goryczki w RISie, no to rzeczywiście 90 g na 3l piwa to jest dużo, ale jestem przekonany, że za rok-dwa, będzie idealny.

  21. Cześć Tomek,

    W ten lub następny weekend przymierzam się do warzenia pierwszej warki, ale mam bardzo ważne pytanie :)(przynajmniej z mojego punktu widzenia). Właściwie to 3 pytania,a mianowicie:
    1. Jak długo mogą stać drożdże w lodówce i czy tyle samo pobierane te z gęstwy co te pobierane z piany ?
    2. Jak je zadać do następnego piwa ? Trzeba je potrzymać w cieple dolać ciepłej wody ? W sensie jak je rozruszać ?
    3. Czy do fermentacji cichej też dodaje się drożdże (jak tak to te same czy inne?) ? Czy po prostu zlewa się to co fermentowało na burzliwej i się odstawia bez drożdży już na cichą ?

    Mam nadzieję, że znajdziesz chwilę na odpowiedź.

    Pozdrawiam 🙂 !!

      • JACER zaglądam zarówno na piw.org jak i na browar.biz i znalazłem odpowiedzi na wszystko poza numerkiem 3 czyli:
        3. Czy do fermentacji cichej też dodaje się drożdże (jak tak to te same czy inne?) ? Czy po prostu zlewa się to co fermentowało na burzliwej i się odstawia bez drożdży już na cichą ?

        Jeżeli mógłby ktoś mi odpowiedzieć byłoby super 🙂

        Dzięki i Pozdrawiam 🙂

  22. Jeszcze jedno pytanko ponieważ nurtuje mnie jedna sprawa. Bo ja akurat mam zamiar warzyć Sweet Stouta, czy też trzeba go tak napowietrzać przed podczas zlewania ?? I jak to jest z innymi piwami ? Każde się napowietrza czy nie ?

  23. Witam. Zamierzam uwarzyć RISa i chciałbym się oprzeć na słodach ze Strzegomia. Potrzebuje informacji jakie słody użyć i w jakiej ilości.Z góry dzięki za podpowiedz.

  24. Zainspirowany odcinkiem – popełniłem RISa i rodzi się pytanie o refermentacje – nagazowanie. W wyniku zacierania i wysładzania dostałem 22 BLG – zakładałem w recepturze 28 blg więc dobiłem cukrem trzcinowym (również przewidzianym wcześniej – więc nie ma mowy o improwizacji). Zacierałem raczej na słodko. Teraz wszytko jest już w fermentorze i czekam. Pierwsze 2 dni były baaaaardzo burzliwe (mimo 28 blg suche s-04 ruszyły z miejsca – temp w pomieszczeniu 17 stopni). No i co teraz – spodziewam się, że po 3 tygodniach fermentcji blg zejdzie do 7-9??? Poczekam pare dni jak nie będzie spadać to do butelek – ale. Skoro nie spada to przecież przyczyny mogą być 2 – albo drożdże już padły od alko lub innych przyczyn, albo pozostałe cukry są już nierefermentowalne. Jeśli teraz do butelek dam sam cukier, a przyczyną zatrzymania ferm. były martwe drożdże – d..a. Jeśli dam cukier + świeże drożdże przy tej samej przyczynie – też może być d…a tylko bardziej efektownie, bo jak zjedzą nowy cukier i zabiorą się za ten z tych 7-9 blg które zostały to…. Jak dam same świeże drożdże licząc na to, że zjedzą coś jeszcze z tych pozostałych blg – mogę się przeliczyć.

    Powstaje więc pytanie cytując klasyka – Jak żyć? Aby się nagazowało, ale nie eksplodowało. Może dać porcje świeżych drożdży do fermentora poczekać kilka dni – jak blg nie spadnie – to dodać cukru i butelkować (ale też nie mam wtedy pewności że blg nie stoi bo drożdże od razu padły od alko)??

    Wcześniej robiłem głownie ale, koźlaki i pszeniczniaki – blg poczatkowe 12-16 – końcowe 1-3 i tu było prosto – ryzyka prawie brak. No ale jak już zostaje 7-9 – trochę strach 🙂

    • Hej Paweł.
      Mam ten sam problem z „niedawno” ważonym porterem bałtyckim o początkowym ekstrakcie 23,5 blg.Nastawiłem go na drożdżach Brewferm lager (dolna fermentacja)w temp. ok 13-14C.
      Po 11 dniach fermentacji było 11 blg,po 23 dniach 10 blg, po 26 dniach 9,5 blg.
      Według mnie jest problem ponieważ po kolejnych 2 dniach nie schodzi niżej a mam za wysokie blg.
      Postanowiłem podjąć następujące kroki:
      – zlałem go znad drożdży (jakbym przelewał na cichą)
      – zapodałem nową porcję drożdży
      Na razie czekam – nie wiem co z tego będzie.Choć minęło 2 dni to nie widzę żadnych reakcji w fermentorze :(:(
      Według Was do ilu blg powinien zejść ten porter i jakie kroki mam przedsięwziąć jeżeli nie zejdzie niżej a ta porcja drożdży nic nie da???
      Jestem nowy i to dopiero moja 4 warka.

        • Dziękuję za szybką odpowiedz:).
          Był to gotowy zestaw na portera bałtyckiego 22 blg zakupiony na stronie browar.biz.
          Może te moje eksperymenty pokrzyżowały fermentację ;). Ponieważ miałem duży problem z wysładzaniem i uzyskałem stosunkowo mało brzeczki do ilości oczekiwanej to „dopaliłem” go na wyższe blg początkowe 0,5 kg miodu i 0,5 kg cukru.
          Możliwe,że po tym eksperymencie drożdże „wyjadły” to co łatwe i pozostawiły cukry, których im się już nie chciało „wciągnąć”?
          Czy taki tok dalszego postępowania będzie prawidłowy:
          Poczekam jeszcze kilka-kilkanaście dni.Jeżeli blg nie będzie spadało to będę go butelkował.
          Pytania:
          1.Czy te wysokie blg przy butelkowaniu nie wpłynie negatywnie na tego portera?
          2.Jak go potraktować na nagazowanie (drożdże,drożdże +cukier do refermentacji czy tylko sam cukier (no ale skoro tego nie zjadły to jak przeprowadzą refermentację)?

          Pozdrawiam Robert.
          PS.Sprowokowałeś mnie do tego ,że wciągnął mnie bez reszty ten nałóg ważenia :):).
          4 warki w ciągu pierwszego miesiąca, a zacząłem w grudniu 2013 :):)

        • No to akurat nie dobrze, bo to by znaczyło, że powinien zejść niżej. Trzeba by go jeszcze jakoś dofermentować. Ja bym zrobił tak, jeśli będziesz nastawiał drugie piwo, najlepiej lagera i najlepiej na W34/70, zbierz trochę drożdży w fazie wysokich krążków i zadaj jeszcze do tego porteru. Ewentualnie butelkuj, z minimalną ilością cukru <50g/20L i kontroluj sytuację co kilka tygodni. Najwyżej będziesz gaz upuszczał.

        • Mam takie pytanie… Jak można zebrać drożdże lagerowe (dolnej fermentacji) w fazie wysokich krążków? Czy przypadkiem drożdże te nie znajdują się przez cały okres fermentacji na dnie fermentora (jakby sugerowała ich nazwa)?

      • Hmm, widać mam to samo. Z tym tylko, że mi zeszło w ciągu tygodnia momentalnie z 28 do 16 blg, przelane na cicha i teraz od tygodnia nawet nie drgnęło i stoi na 16. Potrzymam jeszcze 2 tygodnie (chmielenie na zimno) i zobaczę – ale nie wesoło.

        Faktem jest, że całość była raczej zacierana na słodko – 15 min w 64C, 45 min w 72C. Wyszło po gotowaniu 22blg – dojechałem cukrem do 28. Drożdże S-04. Temperatura fermentacji 18C.

        Myśleć o restarcie??? Przenieść gdzie cieplej??

        • No i trochę zgłupiałem. Zrobiłem próbę organoleptyczną i ……. jak na 16blg to słodkie wcale nie jest, ale jednocześnie nie wygląda na 6% Vol jak by na to wskazywało blg – ale duuuuuużo mocniejsze. Czy to możliwe, że błąd odczytu refraktometru (jakieś nie cukry) jest tak duży??? Czy to tylko wrażenie mocnego alko w młodym piwie?

        • A teraz dopiero doczytałem. Twoje piwo nie ma 16 blg. LOL
          Nie możesz mierzyć blg piwa (zawierającego już alkohol) refraktometrem. Tzn. możesz, ale wynik musisz przeliczyć (bodaj ProMash ma taki kalkulator). Alkohol ma inny współczynnik załamania światła i w momencie jak masz w piwie i alkohol i cukry, to wynik mozesz sobie wsadzić w buty. Zmierz blg balingometrem, albo przelicz wynik na kalkulatorze.

        • Jeżeli tam było aż 6 blg cukru, to niestety, ale powinno odfermentować poniżej 10 blg na luzie. Zaciernaie ma tu mało do rzeczy. Pytanie dlaczego stanęło na 16-tu. Nagłe obniżenie temp. otoczenia? 16 blg na pewno nie możesz zabutelkować. Teoretycznie błędem było dodanie aż 6 blg cukru. Drożdże zabrały się za cukier w pierwszej kolejności i „oduczyły” się fermentować bardziej złożone węglowodany. Dlatego niektórzy robią tak, że fermentują piwo w Twoim wypadku 22 blg, a kiedy fermentacja zwalnia dodają syrop cukrowy. Chodzi o to, żeby drożdże najpierw fermentowały maltozę i inne cukry pochodzące z brzeczki, a cukier później.

        • A widzisz – wielkie dzięki – człowiek całe życie się uczy – sprawdziłem balingometrem i faktycznie jest 9 🙂 Sprawdzałem calc, o którym wspominałeś i tam przy założeniu że pierwotnie było 28Blg a teraz jest 16 (na refraktometrze) to faktycznie mam 7.9 blg i 9% alk (wagowo) – więc chyba jest OK

        • Uff..mam chyba problem za sobą 🙂
          Ponowne zapodanie tych samych ale świeżutkich suchych drożdży na cichej uratowało to piwo.
          Z 9,5 blg na których tkwiło od długiego czasu zeszło w ciągu kilku dni na 6 blg a w tej chwili jest już 5,5.
          Teraz to chyba będę musiał ponownie zlać znad osadów drożdżowych na ponowną cichą….(!??)
          Porter bez końca…a gdzie jeszcze do degustacji 😉
          Robert.

  25. Kopyr jak to jest z tą brzeczką przednią. Będę wkrótce warzył RISa na dwa gary, czyli tak jak sugerujesz – podzielę po prostu zasyp na pół. Jak skończę pierwsze zacieranie i przeleję na filtrację, zacznę zacierać drugie. I teraz pytanie – gdy odbieram brzeczkę przednią, to czekam aż całkowicie przestanie lecieć? Pytam dlatego, że z doświadczenia wiem, że przy filtracji ważne jest, by młóto cały czas trzymać pod pewną warstwą wody, to znaczy, zanim brzeczka przednia zejdzie, zawsze dolewam pierwszą porcję do wysładzania. Jak jej teraz nie doleję, stracę napięcie powierzchniowe i boję się, że mi filtracja utknie. Nie było tego na filmie – jak sobie radziłeś z tym? Ile litrów uzyskałeś brzeczki przedniej?

  26. Panie Tomaszu może uwarzył by Pan jakąś IPA na amerykańskich chmielach ? Myśle, że najwięcej osób chce zrobić właśnie coś takiego. W tym ja 🙂 Można się spodziewać , czy raczej wykluczone ?

  27. Tomku, czy po głównej stosowałeś cichą? Ile trwały? I ile dałes cukru do referm? Please odpowiedz, bo już dziś lub jutro będę butelkował.

  28. Ja wystartowałem wyżej 28,5blg na Wyeast XL 1056 American Ale
    Obecnie mam 10
    Zamierzam zejść do 8
    ****Pytanie**** ile dać glukozy do re-fermentacji
    Niedofermentowane jeszcze piwo kocur, goryczka wykrzywia Kopyre przepraszam koparę 🙂

  29. P. Tomku,
    Mając warunki (keg co2) lepsze jest sztuczne nasycenie czy re-fermentacja ?
    czy piwo traci na wartości/smaku po sztucznym ?
    czy w ogóle jest wyczuwalne w jaki sposób nasycono piwo ?

  30. Tomku, przymierzam się do własnego RISa. Czytając poprzednie komentarze natrafiłem na pomysł 40l fermentora, ale niestety nie jest łatwo go znaleźć. Są do kupienia beczki certyfikowane na kontakt z żywnością o pojemności 60l. Teraz pytanie – czy na przebieg fermentacji i ryzyko ewentualnej infekcji ma wpływ ile powietrza znajduję się nad brzeczką?

    • Tak, po burzliwej kiedy potrzeba 1/4-1/3 miejsca na pianę, na cichej im mniej powietrza tym lepiej. Jakkolwiek zawsze uważam, że lepiej 3x20L niż 1x60L.

Leave a Reply